Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

30 ani si 15 minute

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,071
  • Înscris: 28.07.2008
Am ezitat inainte de a posta pe aria Documentare, întrucât filmul este cu o puternica incarcatura sociala, politica, economica, care l-ar face mai potrivit pentru Poiana lui Iocan
Nu as fi stiut de el daca nu il gaseam recent introdus pe Netflix

Strict filmografic, il gasesc bine inchegat, cu un montaj de mare valoare, m-a introdus intr-un carusel care m-a izbit in toate directiile, creand nenumarate senzatii si sentimente

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DF2ZeB-Xrys?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,070
  • Înscris: 06.01.2007
Pai tre sa-l mai si vedem. Eu m-am uitat doar la trailerul pus de tine.

#3
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Nu am stiut de filmul asta, ma voi uita la el.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Vesnica pomenire? Vesnica poveste cum ca mor oamenii in accidente, incalcand legile, pentru ca nu exista autostrazi? Incalcand legile pentru ca au ceva vital de facut - de exemplu, sa salveze omenirea de la pandemie, nu pentru ca s-ar grabi aiurea...  Si asta e ceva nou, nu?!

Edited by dexterash, 07 November 2021 - 20:10.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006
Moise Guran (ultima interventie din clip) a sintetizat perfect starea de lucruri din tara asta.

ps.
Stefan Mandachi asta care a realizat filmul nu-i cumva figurantul cu un metru de autostrada?O mare realizare inginereasca,in orice caz.

#6
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Doar ce m-am uitat la el. Este un documentar interesant care ne "doare" pe toti. Dar sincer sa spun, nu cred ca apucam noi sa vedem Romania impanzita de autostrazi asa cum este in vestul europei. Cred ca totusi trebuie sa ne invatam cu asta... Poate cei care se nasc acum...si traiesc 100 de ani mai au sperante .Posted Image

Edited by mariustm32, 07 November 2021 - 20:48.


#7
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 04.03.2020
Nu cred ca o sa vedem prea curand un tir zburator de exemplu.
Cu taxi-urile zburatoare este mai usor, deoarece greutatea este mult mai mica.
Nu am vazut inca filmul pe Netflix, dar este in lista de vizionat.

#8
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,071
  • Înscris: 28.07.2008

 dexterash, on 07 noiembrie 2021 - 20:09, said:

Vesnica pomenire? Vesnica poveste cum ca mor oamenii in accidente, incalcand legile, pentru ca nu exista autostrazi? Incalcand legile pentru ca au ceva vital de facut - de exemplu, sa salveze omenirea de la pandemie, nu pentru ca s-ar grabi aiurea...  Si asta e ceva nou, nu?!
nu inteleg ce spui tu acolo, au murit 70 000 oameni in 30 ani pentru ca se grabeau sa salveze omenirea de covid19?
sau din cauza inexistentei unui parapet despartitor intre sensuri care ii impiedica sa incalce legea desi si-ar fi dorit sa o poata incalca?

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Exact. Pentru că se grăbeau că aveau ceva important de făcut. Nu de aia se grăbesc toți - cum spuneam, pentru că au de găsit tratamente inovatoare și de făcut transplanturi?! Sau doar pentru că românul încalcă legea și regulile by default, pentru că el nu are obligații, ci doar drepturi europene și/sau câștigate la revoluție???

Așa. Și faci parapet. Cu accidentele de pe treceri cum e? Cu carambolurile de pe autostrăzi cum e? Cu urcatul băut la volan cum e? S.a.m.d. Nu, problema nu e lipsa autostrăzilor, ci a educației. Cât și comportamentul de Africa. Dar hai sa dam vina pe oricine altcineva, dar nu pe popor.

#10
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,071
  • Înscris: 28.07.2008
Prietene, de acord cu tine, primordial vina e a poporului, fara doar si poate, nu am niciun dubiu, nu stiu de unde iti rezulta tie ca eu l-as scuza
Insa niste guvernanti responsabili si destepti, sub 50 ca numar, prin niste masuri implementate,pot impiedica concretizarea prostiei multor milioane de concetateni

vorba aluia admonestat cand depasea pe contrasens ''si daca il omoram pe ala care e problema ta??''

din experienta mea de sofer iti spun, multi se grabesc nu pentru ca au treaba urgenta, le naste nevasta in masina, ci pur si simplu nu suporta sa aiba in fata alta masina

Edited by Atreides7, 07 November 2021 - 22:13.


#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Guvernanții trebuie sa se supună dorinței poporului, nu invers. Doar de aia i-a ales poporul, nu?
Daca poporul ales, european, dac, liber, tânăr sau frumos, dorește să încalce legile fara sa plateasca ceva, aleșii trebuie sa se supună dorinței poporului. Nu de aceea exista alegeri?

Ah, că tot poporul suporta consecințele alegerilor? Pai, corect, normal, așa funcționează democrația. Nu te interesează că vecinul face mizerii? Ei, când da cu mașina peste fiica-ta poate o să înceapă să te intereseze. Iar dacă nu, aia e, aia ai ales - sa nu te intereseze. Posibil sa urmezi tu. Dar aia e, de vina sunt guvernanții aleși de alții, nu de tine. :)

#12
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.09.2021

 dexterash, on 07 noiembrie 2021 - 22:01, said:

Exact. Pentru că se grăbeau că aveau ceva important de făcut. Nu de aia se grăbesc toți - cum spuneam, pentru că au de găsit tratamente inovatoare și de făcut transplanturi?! Sau doar pentru că românul încalcă legea și regulile by default, pentru că el nu are obligații, ci doar drepturi europene și/sau câștigate la revoluție???

Așa. Și faci parapet. Cu accidentele de pe treceri cum e? Cu carambolurile de pe autostrăzi cum e? Cu urcatul băut la volan cum e? S.a.m.d. Nu, problema nu e lipsa autostrăzilor, ci a educației. Cât și comportamentul de Africa. Dar hai sa dam vina pe oricine altcineva, dar nu pe popor.

În documentarul de față, se vorbește strict despre accidentele ce puteau fi evitate dacă exista infrastructura corespunzătoare, accidente numeroase, nu se referă la cei ce se urcă băuți sau drogați la volan. Foarte bun documentarul. Dacă ai văzut documentarul, ce spui de mașina aia în care a intrat trenul, dacă trecerea de cale ferată era semnalizată, nu se întâmpla nenorocirea, nu e de vină poporul pentru genurile astea de accidente. Din păcate la noi, corupția ucide din fașă orice tentativă serioasă de a face autostrăzi.

#13
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,071
  • Înscris: 28.07.2008

 dexterash, on 07 noiembrie 2021 - 22:43, said:

Guvernanții trebuie sa se supună dorinței poporului, nu invers. Doar de aia i-a ales poporul, nu?
Daca poporul ales, european, dac, liber, tânăr sau frumos, dorește să încalce legile fara sa plateasca ceva, aleșii trebuie sa se supună dorinței poporului. Nu de aceea exista alegeri?



Nu! Poporul poate sa doreasca eliminarea taxelor si impozitelor, sau reintroducerea pedepsei cu moartea. Sugus bomboane gumate moi, poate sa fie poporul un țânc razgaiat care se da cu curu de pamant pentru ce vrea

 Comandorul, on 07 noiembrie 2021 - 23:03, said:

În documentarul de față, se vorbește strict despre accidentele ce puteau fi evitate dacă exista infrastructura corespunzătoare, accidente numeroase, nu se referă la cei ce se urcă băuți sau drogați la volan. Foarte bun documentarul. Dacă ai văzut documentarul, ce spui de mașina aia în care a intrat trenul, dacă trecerea de cale ferată era semnalizată, nu se întâmpla nenorocirea, nu e de vină poporul pentru genurile astea de accidente. Din păcate la noi, corupția ucide din fașă orice tentativă serioasă de a face autostrăzi.
EXACT!!

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Atreides7, on 07 noiembrie 2021 - 23:19, said:

Nu! Poporul poate sa doreasca eliminarea taxelor si impozitelor, sau reintroducerea pedepsei cu moartea. Sugus bomboane gumate moi, poate sa fie poporul un țânc razgaiat care se da cu curu de pamant pentru ce vrea.
Fix așa funcționează democrația - majoritatea decide, inclusiv dacă vrea sa se retragă din acorduri internationale. Ah, în condițiile astea nu mai e buna democrația? Nasol moment, ce sa zic.

Rămân la părerea mea: poporul nu dorește autostrăzi, altfel ar vota, majoritar, cu cine promite autostrăzi și ar pune presiune pe guvernanți. Poporului ii e bine cu moartea pe străzi. Aia e, aia e alegerea lui și trebuie respectata.

#15
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,071
  • Înscris: 28.07.2008
Ai o intelegere foarte reductionista despre democratie, nu , chiar nu este dictatura majoritatii!

Daca ar fi fost asta, 1877, 1859, 1918, nu ar fi avut niciodata loc

Edited by Atreides7, 08 November 2021 - 00:51.


#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

 adisz, on 07 noiembrie 2021 - 20:33, said:

ps.
Stefan Mandachi asta care a realizat filmul nu-i cumva figurantul cu un metru de autostrada?O mare realizare inginereasca,in orice caz.
De ce crezi ca ar fi figurant?

#17
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,071
  • Înscris: 28.07.2008

 viotl, on 08 noiembrie 2021 - 01:26, said:

De ce crezi ca ar fi figurant?
colegu poate e reprezantul curentului de gandire indicat de dexterash, ma doare in plua de codul vostru rutier, depasesc cand vrea muschiu meu, haoleo Mandachi, e mai celebru decat trebuia sa fiu eu, moi, je??

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

 Atreides7, on 07 noiembrie 2021 - 23:19, said:

Nu! Poporul poate sa doreasca eliminarea taxelor si impozitelor, sau reintroducerea pedepsei cu moartea. Sugus bomboane gumate moi, poate sa fie poporul un țânc razgaiat care se da cu curu de pamant pentru ce vrea
Cred ca ar fi corect daca ai fi mai rezervat. In principiu eu iti dau dreptate, dar - 2 exemple:
- intrarea Spaniei in NATO
- plecarea americanilor din Filipine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate