Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

De ce medicii nu trateaza pacientii la timp ?!

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Exista cel putin 2 probleme:

1. Crezi ca medicul e Superman in slujba ta.
2. Nu intelegi care e treaba cu glicemia.

Glicemia e atent monitorizata de corpul uman, cand nu sunt probleme.

Quote

Valorile normale ale glicemiei (glucoza sanguina) sunt situate intre 60 si 110 mg/dl In functie de metoda de laborator folosita ele pot varia putin. Aceste valori se refera la glicemia recoltata dupa minim opt ore de post. Valoarea glicemiei recoltata la o ora dupa masa (cand cresterea ei este maxima) nu trebuie sa depaseasca 160 mg/dl. Ocazional, la varstnici, glicemia postprandiala poate ajunge la 180 mg/dl in absenta unui diabet zaharat. Cat priveste valoarea glicemiei a jeun (pe nemancate) definitorie pentru diagnosticul de diabet zaharat, in clasificarea OMS din 1998, s-a adoptat valoarea de 126 mg/dl.
La pacientii care prezinta frecvent glicemii peste 100 mg/dl (recoltate dupa opt - zece ore de post) este indicata efectuarea unui test de hiperglicemie provocata (test de toleranta la glucoza administrata oral). Acesta trebuie prescris de catre medic si efectuat sub supraveghere medicala. Testul va arata daca pacientul prezinta sau nu diabet zaharat sau toleranta alterata la glucoza (prediabetul din clasificarile mai vechi).

In diabet problema e insulina.
Insulina SCADE nivelul glicemiei in sange.
Daca tu te vaiti ca ai glicemia mica dimineata, este perfect!
Problema este daca o ai mare (lipsa insulina).

#20
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Parca sunt 2 tipuri de diabet.

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Asa am avut si eu o experienta cu hepatita C, sa intri in program pentru interferon trebuia sa ai ciroza de gradul 3. Desi tratamentul era mult mai eficient daca il faceai mai repede.

#22
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
@tioopedi, da, sunt 2 tipuri de diabet.
Insulino-dependent si non-insulino dependent.

#23
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 JustXXL, on 06 noiembrie 2021 - 18:19, said:

Eu am ajuns din timp la diabetolog si nu am ajuns pe insulina.
Mi-a dat tratament cu pastile si sunt ok acum.
Am glicemia la 2 ore dupa masa, in jur de 115.
115 fiind maxim-ul considerat normal pe rezultatul de la analize.
Nu e vina medicilor ca noi nu ne prea facem analize iar cand le facem avem surprize nasoale.
La diabetici la 2 ore dupa masa trebe sa fie sub 160 asa mi-au zis tot medicii, deci tu ai deja ca un om sanatos adica sub 140.
Si pe nemancate la diabetici trebe sa fie sub 130, si hemoglobina glicata sa fie sunt 7, daca ai asa esti brici.
Si eu zic ca la o ora sa nu fie peste 180 la diabetici, ca la sanatosi trebe sa fie sub 155 asta mi-a zis un  medic in varsta desi multi medici nu iau in calcul si la o ora.

Normal ca nu e vina medicilor ca noi nu ne tratam.

Spune-mi si mie te rog exact ce tratament iei si in ce doze.

 JurasikMan, on 06 noiembrie 2021 - 18:35, said:

Diabetul nu se vindeca. Diabetul are niste manifestari , care se pot atenua cu ajutorul unor medicamente sau administrare de insulina .Termenul  "tratament "  duce la ideea de vindecare. Nu este cazul , diabetul nu se vindeca. Cei care au avut ghinion in viata ( gene nepotivite sau parinti care nu era indicat sa aiba copii din cauza bolilor multiple de care sufereau ) sunt  aia de depind de administrarea de insulina toata viata. Viata de rahat ....dar sunt destui . Unii asa se nasc , tot mai multi , fiind boala de sistem realitatea crunta este ca nu se stie exact de ce se nasc asa . Exista ipoteze, nu sunt demonstrate stiintific. Ceilalti , care dezvola diabet dealungul vietii , de obicei dupa 40 de ani si de obicei persoanele inactive care au si obezitate , pot reduce stresul asupra organismului , la ei este doar o scadere a productiei de insulina care e compenseaza cu medicamente . Nici astia nu prea au viata grozava pentru ca regimul este strict , si ei nu au ajuns sa aiba diabet de " cumpatati " ce au fost toata viata , cei mai multi mananca un tort de inghetata pe zi sau au niste burdihane hidoase si 50 kg in plus peste greutatea optima , de la 14 ani . Daca la primii e clar , natura le-a dat o " relatie nepotrivita " ( vorba unui mare presedinte ) , urmatorii , foarte rar reusesc sa tina regimul necesar , pentru ca deja sunt dependenti de un anume mod de viata. Persoanele obeze nu s-au cultat noaprea slabe si s-au trezit dimineata grase. Au investit in burdihanele lor o viata . Asta inseamna viata pentru ei , mancare , dulciuri si sedentarism. Pe astia nu ii schimbi ca au diabet. Tatal meu ( obez toata viata lui ) gandea in termeni foarte nepractici : " mai baiete , vreau si eu o prajitura , ca dupa aia iau o pastila de Meguan " . In mintea lui se compensa . Putea manca dulciuri , cate pastile de Meguan avea la dispozitie. Evident , treaba nu a functionat , obezsitatea a ramas ca ii placeau micii si carnatii grasi , ii placeau dulciurile , a ramas obez pana in clipa mortii , a facut HTA , 2 AVC-uri , Parkinson ...si a murit nasol , asa cum i-au spus medicii inca de la 55 de ani cand si-a descoperit el diabetul ( dar il avea macar cu 10 ani inainte ) . Ar fi putut trai mai mult si mai calitativ , dar nu a putut renunta la dependentele de mancat , stat cu curul in canapea la TV , sedentarism , etc. El a luat medicamente timp de aproape  20 de ani , dar altceva nu a facut , si efectele s-au vazut .
Da, genetica rules, mama are diabet, si eu mi-am luat-o de la ea desi sunt slab si eram activ la sala, si a tot avansat, oricum eu nu pot tine regim asa ca aia e.
O sa ma duc sapt viitoare la medic sa vedem ce si cum, sa-mi dea un tratament, sa mananc orice si sa fie bine, altfel n-are sens.
Eu sa fiu pe insulina total dependent ma duc dracu, nu stau asa sa ma chinui.

Cand deja la o ora era 250 dupa o masa cu paine si dulceata (desi inainte de 137 nu sarea niciodata), medicu a zis ca nuuuu conteaza domne, conteaza aia la 2 ore, inca era buna atunci la mine, insa in timp nici la 2 ore nu mai era buna.
Si ce am observat foarte socant, e ca apare de pe azi pe maine !
Nu neaparat in timp. pana azi eram bine, si dupa 2-3 zile a aparut prima glicemie de 250 la o ora.

#24
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
@MinettoMatoi, pentru diabet iau Janumet 50 mg/1000 mg.
1 pastila dimineata dupa masa si 1 pastila seara dupa masa.
Am probleme si cu trigliceridele si pentru astea iau Lipantil Nano 145 mg si Omacor 1000 mg.
Lipantil 1 pastila dimineata dupa masa si Omacor (1000 mg) 1 pastila dimineata si 1 pastila seara.
Tot pentru grasimi in sange am si Atoris 10 mg, 1 pastila seara.

Edited by JustXXL, 06 November 2021 - 20:24.


#25
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Ai glicemia dimineata buna sub 100 (dar nu la granita de 100 adica nu 97-99), esti declarat sanatos, medicul de familie zice ca e bine si se termina povestea.

Tu vrei sa te indoape cu medicamente din pre-pre diabet?!?

Quote

La diabetici la 2 ore dupa masa trebe sa fie sub 160 asa mi-au zis tot medicii, deci tu ai deja ca un om sanatos adica sub 140.

Depinde ce mananci si cata miscare faci in alea 2 ore.

#26
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
@MinettoMatoi, eu mananc zilnic aproape cate o Eugenie, foarte rar o ciocolatica mica.
Dulceata e plina de zahar, nu poti continua asa, chiar si cu tratament.

#27
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 JustXXL, on 06 noiembrie 2021 - 19:50, said:

@tioopedi, da, sunt 2 tipuri de diabet.
Insulino-dependent si non-insulino dependent.

Sunt cel putin 2 tipuri de diabet.
Cele principale sunt:
de tip 1 - i se mai zice diabet juvenil (apare de regula la copii), este insulino dependent, pentru ca vine urmare a distrugerii zonei din pancreas care secreta insulina (este o boala autoimuna)
de tip 2 - nu este neaparat insulino dependent. de regula pancreasul secreta insulina, insa poate nu in cantitate suficienta, poate corpul dezvolta rezistenta la aceasta (nu stie s-o foloseasca). Cand medicatiile nu mai functioneaza, si diabetul de tip 2 devine insulinodependent.

Insulino dependent inseamna adminstrarea de insulina. De regula se foloseste o insulina lenta ( adminsitrare care acopera 24 h) si una rapida (asta se adminstreaza la fiecare masa, functie de  carbohidratii mancati).

Asta asa, la modul simplist.

De ce medicii nu trateaza? In mare parte pentru ca nu stiu.
Tehnica a evoluat galopant in domeniu, iar cei mai in varsta habar nu au de sisteme de monitorizare a glicemiei, pompe de insulina.
Merg pe niste tehnici ireale si nepractice - sistemul de 3 mese cu 2 gustari...ceea ce e crunt. Abordarea este sa utilizezi atata insulina cat e necesar. Adica adminstrezi insulina in functie de ce/cat mananci.
Iar cei tineri, majoritatea, pana isi fac ceva practica, sa se puna la punct cu actualitatea in domeniu, is instruiti tot de aia batrani.

Edited by Batranelul, 06 November 2021 - 21:01.


#28
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Atunci cand te " trezesti " cu variatii mari ale glicemiei , nu inseamna neaparat ca ai diabet. Organismul uman are o  remarcabila capacitatea de a se regla. In faze incipiente , cu schimbare modului de viata si regim tintit , se poate reveni la o stare normala . Cat timp este doar o dereglare cu simptome aparute brusc , se poate reveni la ce a fost , dar nu cu pastrarea aceluiasi mod de viata . O viata mai activa ( si asta nu inseamna sala de doua ori pe saptamana si in resc jocuri pe calculator si stat la televizor ) , cu un regim din care se elimina pentru inceput zaharurile si grasimile , si sunt sanse serioase sa se revina la o gestionare aproape de normal , dar cu ceva grija la mancare . Daca nu sunt manifestari extreme , nici un medic sanatos la cap nu te trece pe medicamente , iar administrarea de insulina este ultimul lucru pe care il faci in diabet . Orice om are variatii ale glicemiei in functie de activitate si mancare . Nu iti imagina ca un om sanatos tun care face exces de sarbatori are o glicemie normala , nicidecum . Dar dupa ce trece dezmatul culinar , revine la o hranire normala si in cateva zile situatia se remediaza . Zaharul este combustibil. Faci miscare multa , consumi combustibil , procesezi zahar , nu se simte nevoia de insulina . In prima faza ai doua alternative , prima sa bagi mai putin zahar in sange si a doua sa il consumi pe ala pe care l-ai bagat deja . diabetul de tip doi nu apare de seara pana dimineata. Este nevoie de insistenta in obiceiuri proaste ca sa se reduca dramatic productia naturala de insulina . dupa atitudinea pe care o are initiatorul ....care vrea sa manance orice ca altfel nu ii place viata ....probabil va ajunge la niste HTA si niste AVC-uri destu lde repede . Nu exista negociere sau pofte. Este o stare medicala . Tii regim si faci miscare , ai sanse , daca iti incordezi muschii cu diabetul  ajungi sa te certi cu caloriferele prin spitale dupa primul AVC . Este alegerea ta .

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PQWDBd2wASg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
daca nu esti cu nervii, slabesti si pleaca diabetul. :)

#31
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 JustXXL, on 06 noiembrie 2021 - 20:22, said:

@MinettoMatoi, pentru diabet iau Janumet 50 mg/1000 mg.
1 pastila dimineata dupa masa si 1 pastila seara dupa masa.
Am probleme si cu trigliceridele si pentru astea iau Lipantil Nano 145 mg si Omacor 1000 mg.
Lipantil 1 pastila dimineata dupa masa si Omacor (1000 mg) 1 pastila dimineata si 1 pastila seara.
Tot pentru grasimi in sange am si Atoris 10 mg, 1 pastila seara.
Cum adica 50mg/1000mg ? Pai de 1000 sau de 50 de mg ?

 Imperathor, on 06 noiembrie 2021 - 20:24, said:

Tu vrei sa te indoape cu medicamente din pre-pre diabet?!?



Depinde ce mananci si cata miscare faci in alea 2 ore.
Nu conteaza, poti sa nu faci miscare, la 2 ore dupa masa trebe sa fie sub 140, si nici nu prea conteaza ce mananci, la un om sanatos e mereu sub 140.
Si invers, daca ai probleme, si daca faci miscare nu-ti iese bine, eu eram slab si activ la sala de 4 ori pe saptamana si nu eram prea bine, si vecinu meu obez la 130 kile la 1,7 m, sedentar, brea sucuri cu zahar de rupe, avea mereu pe nemancate 82-84, iar la 2 ore dupa masa (i-am luat-o eu), avea 103-88-95-99-117-124 maxim, si nu odata.
Hai sa nu ne ascundem dupa deget. Si glicemiile astea dupa o paine de 300 g mancata la masa de pranz din aia alba fanzela !
Sigur ca e bine sa faci miscare ptr sanatate, dar nu altceva. Ar mai scade glicemia daca faci miscare, insa nu asta e ideea.

Da, daca ai prediabet trebe tratament, regim, miscare si greutate optima deja ! Ca sa nu mai avanseze boala si sa nu faci complicatii. Bine, intai miscare, greutate buna si dieta, iar daca nu merge, se baga si tratament, nu bagi trat cand e prea grav omul.
Desi au destui diabet si nu-s descoperiti.
Ca daca o iei din pripa, tratamentul nu o sa fie prea agresiv.

 JustXXL, on 06 noiembrie 2021 - 20:36, said:

@MinettoMatoi, eu mananc zilnic aproape cate o Eugenie, foarte rar o ciocolatica mica.
Dulceata e plina de zahar, nu poti continua asa, chiar si cu tratament.
Eu iti multumesc de sfat si de intentie ca ma sfatuiesti de bine, dar eu nu prea pot sa tin regim, daca-mi place dulceata, mananc si gata, orice ar fi. Sa-mi dea tratament cu pastile din alea care stimuleaza pancreasu sa dea insulina mai multa si gata, asta o sa-i zic medicului cand ma duc sapt asta sau ailalta.
Daca nu imi vine nu mananc, asta clar, dar cand imi vine pai mancam si un borcan de dulceata odata cu paine, am probleme la cap si am pofte de nu ma lasa pana nu le satisfac, e nasol.

 JurasikMan, on 06 noiembrie 2021 - 21:13, said:

Atunci cand te " trezesti " cu variatii mari ale glicemiei , nu inseamna neaparat ca ai diabet. Organismul uman are o  remarcabila capacitatea de a se regla. In faze incipiente , cu schimbare modului de viata si regim tintit , se poate reveni la o stare normala . Cat timp este doar o dereglare cu simptome aparute brusc , se poate reveni la ce a fost , dar nu cu pastrarea aceluiasi mod de viata . O viata mai activa ( si asta nu inseamna sala de doua ori pe saptamana si in resc jocuri pe calculator si stat la televizor ) , cu un regim din care se elimina pentru inceput zaharurile si grasimile , si sunt sanse serioase sa se revina la o gestionare aproape de normal , dar cu ceva grija la mancare . Daca nu sunt manifestari extreme , nici un medic sanatos la cap nu te trece pe medicamente , iar administrarea de insulina este ultimul lucru pe care il faci in diabet . Orice om are variatii ale glicemiei in functie de activitate si mancare . Nu iti imagina ca un om sanatos tun care face exces de sarbatori are o glicemie normala , nicidecum . Dar dupa ce trece dezmatul culinar , revine la o hranire normala si in cateva zile situatia se remediaza . Zaharul este combustibil. Faci miscare multa , consumi combustibil , procesezi zahar , nu se simte nevoia de insulina . In prima faza ai doua alternative , prima sa bagi mai putin zahar in sange si a doua sa il consumi pe ala pe care l-ai bagat deja . diabetul de tip doi nu apare de seara pana dimineata. Este nevoie de insistenta in obiceiuri proaste ca sa se reduca dramatic productia naturala de insulina . dupa atitudinea pe care o are initiatorul ....care vrea sa manance orice ca altfel nu ii place viata ....probabil va ajunge la niste HTA si niste AVC-uri destu lde repede . Nu exista negociere sau pofte. Este o stare medicala . Tii regim si faci miscare , ai sanse , daca iti incordezi muschii cu diabetul  ajungi sa te certi cu caloriferele prin spitale dupa primul AVC . Este alegerea ta .
Da, daca iei din timp la prima chestie neinregula, cu regim de viata sanatos poti sa alungi prediabetul si sa nu mai ajungi niciodata la diabet, este corect ce spui. Insa cand esti bolnav corpu nu mai regleaza glicemia bine, are voie sa oscileze dar in anumite limite.

Deocamdata slava domnului mama nu are HTA si tot deocamdata nu am tensiune.
Eu am probleme la cap, si cand ma ia pofta de ceva, trebe sa mananc, altfel sunt tensionat, agitat, nelinistit, nu merge, odata m-am coborat la 2 noaptea la non stop sa-mi iau cartofi sa prajesc, ca aveam o pofta nebuna de asta si nu mai puteam dormi.
Am probleme de fapt, pana la urma de aia nu ma abtin, nu ca poate nu as vrea.
Pai cand ma ia, bag si 4-5 placinte din alea cu mere sau cu ce o fi. Sau 4-5 gogosi, depinde ce pofta ma ia.
Oricum ce zici tu, zici foarte bine, n-am ce zice.
Sa-mi dea insulina si gata, sau pastile care stimuleaza pancreasul sa dea insulina, un medic de la Paulescu mi-a zis in 2009 ca daca voi avea probleme, imi va da insulina daca nu tin regim, deci solutii ar fi, insa n-as vrea asa totusi, pastile sunt mai bune.



207cc, nu neaparat daca slabesti pleaca diabetul, de multe ori e cum zici, dar de multe ori nu, mama a fost slaba toata viata, a mancat sanatos si tot a facut diabetul.

Edited by MinettoMatoi, 06 November 2021 - 23:40.


#32
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 MinettoMatoi, on 06 noiembrie 2021 - 15:48, said:

Am si eu o mare dilema si anume, de ce medicii incep sa trateze pacientii cu diabet abia cand sunt in ultima faza ? De ce nu o ia din timp ca sa nu mai avanseze boala asa si sa fie cat mai bine ?

De exemplu protocolul asa:

Cazul 1:

Ai glicemia dimineata buna sub 100 (dar nu la granita de 100 adica nu 97-99), esti declarat sanatos, medicul de familie zice ca e bine si se termina povestea.

Cazul 2:

Daca glicemia e la granita de 100 la 2-3 masuratori diferite in laborator, un medic de fam destept te trimite deja la diabetolog, iar acela te va trimite la testul de toleranta la glucoza. Dar un medic de fam prost, nu te trimite nici atunci, zice ca ai sub 100, chiar daca e 99 zice ca e okey, desi nu e.
Daca pe nemancate ai sub 100 si la 2 ore de la testul cu glucoza ai sub 140 esti declarat sanatos de toti medicii diabetologi, sau de mai toti, ca aia destepti nu-s lamuriti doar asa.

Problema este ca multi oameni din cazul 1 au deja probleme ! Pot avea glicemia de 85 dimineata si sa fie prediabetici deja, adica stiu eu destule cazuri, dar asta ca i-am testat eu, si apoi s-au dus la medic speriati.

Ptr ca la multi diabetul incepe asa (desi nu la toti, la unii debuteaza direct cu glicemie dimineata mare):

1 - prima data se strica glicemia la o ora dupa mese adica cand e cel mai greu ptr organism sa coboare glicemia, deci cedeaza la sarcina cea mai grea. Inca pe nemancate si la 2 ore e buna.
2 - Dupa aia nu va mai fi buna nici la 2 ore, dar inca aia pe nemancate e buna.
3 - Dupa aia nici aia pe nemancate nu va mai fi buna, adica nici la cea mai slaba sarcina organismul nu mai face fata.

Si de multe ori oamenii sunt depistati in faza 3. Abia cand aia pe nemancate e peste 100, abia atunci medicii de fam trimit omul la diabetolog.

De ce medicii nu se ocupa sa recomande testul de glucoza din an in an la toti oamenii ?!
Chiar si la testul de glucoza, de ce nu iau in calcul si glicemia la 1 ora ?!
Ca daca s-a stricat la o ora dupa masa, 100 % se va strica mai departe, deja boala a inceput, si asta tot de mine constatat pe mai multe cunostinte de ale mele si familiei mele.. La un om sanatos, niciuna din glicemii nu se strica niciodata si orice si oricat ar manca, mereu sunt toate trei bune, si pe nemancate (bazal), si la 1 si la 2 ore de la masa.

Nu ii inteleg deloc pe medicii astia. Ca, cu cat o iei mai din timp, cu atata e mult mai bine, pe langa ca, cum am zis, nu mai avanseaza boala asa usor, ii feresti pe oameni si de complicatiile care apar pana sa fie diagnosticati adica dupa ani de cand au aparut problemele prima data.

Voi ce parere aveti ? E neglijenta sau nestiinta si lipsa de logica ?
Sper ca stii ca tratamentul cel mai bun e regimul si miscarea? Si cei mai multi nu vor sa iis schimbe regimul sau sa faca miscare!

#33
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,814
  • Înscris: 15.08.2014
@initiator : pb de la cap nu o poti rezolva ?

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 MinettoMatoi, on 06 noiembrie 2021 - 23:37, said:

Cum adica 50mg/1000mg ? Pai de 1000 sau de 50 de mg ?
A zis foarte bine ce a zis, pastila respectivă conține 50 mg sitagliptină și 1000 mg metformin.

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Traducerea topicului:

Mineto a descoperit recent ca are diabet și e revoltat ca medicu nu i-a găsit mai devreme problema

Deși el singur spune ca nu poate tine regim și etc

Nu ii mai enumerați pe aici ce pastile luați ca e in stare sa le ia după ureche

Mineto, te duci la diabetolog, faci analize, ăla prescrie fix ce ai nevoie, plus un regim alimentar plus mișcare
Restul e poveste

#36
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
ccdsah, pai asta si ziceam, ca medicii nu descopera pacientii la timp ca sa-i puna intai pe regim si miscare, ca multi daca ii pui, vor face chiar daca alti multi nu fac, dar daca omu nu stie ca are ceva, na, n-are de ce sa-si schimbe regimu de viata, ca le e bine si asa, ca unui om sanatos ii e bine si asa, daca nu se ingrasa, nu are tensiune, colesterol, diabet, poate fi bine si mai sedentar si sa manance orice.
Insa dupa ce afla, 8 din 10 oameni, vor tine regimul si miscarea si eventual si tratamentul. Iti zic eu ca majoritatea respecta asta cand afla.

 petit_christian, on 07 noiembrie 2021 - 02:08, said:

@initiator : pb de la cap nu o poti rezolva ?
Sincer nu o pot rezolva prob de la cap, am tot incercat, m-am dus la n medici si nu au stiu ce si cum, au zis ca am niste receptori dereglati care dau pofta aia si foamea anormala, si sa ma descurc cum pot cu asta.
Frate....cum sa te duci ma noaptea sa iei cartofi sa-ti faci ? Era o stare de nu pot sa descriu, si daca mancam altceva nu mergea, fie si dulciuri sau altele, trebuia neaparat aia. O nebunie. Iti dai seama ca in starea aia ma durea pe mine in pix de glicemii si altele. Nu era o foame normala, era o foame combinata cu o pofta nebuna de cartofi prajiti cu oua si copan de pui prajit, pe langa ca trebuia sa fac si multi, nu asa doi trei, cam 1,7-1,9 Kg cantariti curatati, pai io is de diabet ? Ce dracu.

 Karhu, on 07 noiembrie 2021 - 07:45, said:

A zis foarte bine ce a zis, pastila respectivă conține 50 mg sitagliptină și 1000 mg metformin.
Am inteles, nu am stiut, deci a zis f bine, mersi de informatie.


waterman, nu, ma intreb la general de ce medicii nu descopera pacientii la timp, nu e vb de mine aici, ma intrebam asta si cand nu aveam nimic, ca deja avea mama si pe mine m-a pasionat domeniu si am studiat despre, nu ca ma supar ca nu mi-au descoperit medicii mai devreme treaba.
Ca eu stiam in 2010 august cand a aparut prima glicemie de 247 la o ora de la masa (in loc de sub 155 cat trebuia, si desi cu 3 zile inainte eram f bine si la o ora orice mancam), ca deja am probleme, dar nu m-a interesat ptr ca nu puteam tine regim, eu am probleme mari la cap, tocmai i-am explicat colegului petit_christian tot in mesajul asta ce si cum.
Deci nu era nevoie ca doctorii sa ma descopere ca m-am descoperit singur.
Singura sansa a mea e sa-mi dea pastile care stimuleaza pancreasul sa dea insulina si sa merg asa, ca daca daca mananc sa zic cala 2 ore e 155 in loc de sub 140, daca da ala mai multa insulina, precis o scade la  normal.

Aveam un medic la Paulescu care mi-a zis in 2009 ca daca voi avea probleme si nu tin regim, bagam insulina cum ca pana la urma si pancreasul facea acelasi lucru, deci poate exista o sansa si ptr astia de nu pot tine regim. Tocmai ca mi-a inteles problema de la cap si ca nu o pot rezolva, am dat si eu de un om destept totusi, jos palaria, dar vreau pastile totusi.
Ai ma ce dracu, cand ma ia o pofta din aia de om nebun si bag 3-4 prajituri odata ca altfel n-am liniste, ce dracu sa ma mai gandesc la diabet.
Miscare mai fac cate o ora intens bicicleta acasa un 4-5 zile pe saptamana, dar asta n-a ajutat, greutatea e f buna am 68 Kg la 1,7 m, si tot n-a ajutat, problema s-a tot agravat ca am furat gena de la mama.

Medicii in general pun pe regim strict ca sa nu se complice, de ce sa faca ei terapie dinamica ? Fie cu pastile fie cu insulina, e mai bine sa-ti dea regim fix ca sa-ti dea trat fix, dar nu ca nu se poate sa faci terapie dinamica.
Mananci 100 de carbo, bagi 10 unitati de insulina, mananci 300, bagi 30 de unitati, pancreasu face la fel de fapt. Ei iti dau fix unitati ca na, e mult mai simplu si ptr pacient si ptr medic. Sau pastile, mananci mai mult, iei putin doza mai mare, si tot asa, reglezi in functie de ce si cat mananci.
Dar ala de la Paulescu e mai dedicat, e mai uman, ca mi-a fost recomandat de o pacienta.

Edited by MinettoMatoi, 07 November 2021 - 13:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate