Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Taximetrist Part-time?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

View Postsandu222, on 07 noiembrie 2021 - 19:39, said:

Da, dar in cazul soferior profesionisti, taxi,  conducatori CFR, etc este fisa tip siguranta circulatiei care difera.



Nu-i mit si nici nu stiu vreun loc unde sa se faca pe "naspa" nici macar in locurile unde pentru soferul de categoria B fisa se poate face "pe naspa". La profesionisti si taxi de regula te duci la spitalul CFR, in rest sunt putine clinici autorizate.
Da detalii daca stii, eu cat am stat pe forum cu sute/mii de oameni, soferi profesionisti nu am auzit pe unu macar sa zica de fisa pe repede inainte. Am fost la spitalu CFR din Iasi pentru fisa si aveam impresia ca particip la vreo preselectie de Academia de Politie. Oamenii si-au intrat in rol pe bune.

Mai nimerit, fix in Iasi Posted Image
Poate nu stii, dar soferii "profesonisti" din Iasi fac controlul medical si la Vaslui si la Pascani, probabil si in alte parti dar astea sunt uzuale, si sunt locatii unde nu pica nimeni.
Ca tot spuneai de fisa pentru cat.B, la spitalul de recuperare de la Purcica? Nici de astia nu sti?  Acolo se rezolva usor.
Asta stiu eu, fara sa ma intereseze prea mult ca nu activez in domeniu, eu imi fac fisa odata la 10 ani, cand expira permisul, si inca nu am nevoie sa dau spaga sa conduc, nu depind de masina.

Nu stiu pe ce forumuri discuti tu, cu utilaje?, nu ne spui si ca se merge doar cu greutatea legala si nici un sofer de camion nu o depaseste?

Edited by cristiandrei, 08 November 2021 - 08:56.


#20
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postcristiandrei, on 08 noiembrie 2021 - 08:55, said:

Poate nu stii, dar soferii "profesonisti" din Iasi fac controlul medical si la Vaslui


Stiu asta, stiu unde e locatia acelui cabinet, am intalnit acolo taximetristi din Iasi veniti la prima ora dimineata, stiu si cui apartine si de ce apartine acelei persoane.

View PostTsunnnami, on 07 noiembrie 2021 - 21:32, said:

nu difera
Cum poti sa spui ca fisa medicala si psihologicul ( mai ales aia tip siguranta circulatiei)  sunt indentice la categoria B si la C, D? Nu vorbim de obtinerea permisului, nici de prelungirea valabilitatii(si aia difera). Pentru a avea permis valabil(categoria C, D la 5ani) ai nevoie de o fisa mai simpla, dar care difera totusi de aia de la categoria B(la 10ani).

Pentru a munci legal in domeniu, ai nevoie de o alta fisa medicala si psihologic, mai complexa, tip siguranta circulatiei.

Edited by sandu222, 08 November 2021 - 10:32.


#21
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
A, deci stiai ca se fac smenuri, inca mult ma bine decat mine, dar ma contraziceai oricum :D

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsandu222, on 06 noiembrie 2021 - 15:23, said:

La taxi clasic trebuie si fisa medicala complexa si psihologic, care se fac pe bune.

View PostTsunnnami, on 07 noiembrie 2021 - 09:04, said:

si la restu trebuie

Ma refeream la "restul de taxi, UBER, BOLT etc., tu te-ai referit NUMAI la "taxi clasic"


View Postsandu222, on 08 noiembrie 2021 - 10:27, said:

Cum poti sa spui ca fisa medicala si psihologicul ( mai ales aia tip siguranta circulatiei)  sunt indentice la categoria B si la C, D?

Nu am spus ca-s identice la B, C si D, ma refeream la.. ce-am spus mai sus

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate