Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce saturatia oxigenului in sange este mai mare dimineata decat seara?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nimeni nu vorbeste si despre maniera in care respira cineva.

Cu aparatul pus pe deget, inspira adanc si incet, prin diafragma, tine aerul 4 secunde, respira pe gura ca si cum ai sufla intr-un pai infundat, adica incet. Fa de doua ori, si fac pariu 0.5 RON ca o sa urce indicatorul la 99%, daca nu chiar 100%.

Daca nu se intampla asta, sunt doar doua motive. Primul ar fi ca aparatul e defect. Al doilea nu vrei sa il stii.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Kean, on 06 noiembrie 2021 - 10:08, said:

pulsul si saturatia au fost normale la 70-75,respectiv 98-102.

Ai avut saturatie de oxigen 102 % ?

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 victor29cr, on 06 noiembrie 2021 - 15:01, said:

Cu aparatul pus pe deget, inspira adanc si incet, prin diafragma, tine aerul 4 secunde, respira pe gura ca si cum ai sufla intr-un pai infundat, adica incet. Fa de doua ori, si fac pariu 0.5 RON ca o sa urce indicatorul la 99%, daca nu chiar 100%.
Nope, still 98, aparatul e good.

#22
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006

 andreic, on 06 noiembrie 2021 - 18:33, said:

Nope, still 98, aparatul e good.
Testat dupa metoda propusa de @victor29cr, obtinut 97-98.

#23
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Pai si la mine zilele trecute pulsoximetru imi indica 93-94 % si nu paream sa am simptome de covid. Si in vara, pe litoral, mi-am masurat nivelul de oxigen si imi arata 94 %.

#24
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 andreic, on 06 noiembrie 2021 - 18:33, said:

Nope, still 98, aparatul e good.
Lasa-te de fumat.

Glumesc. Insa modul in care respiri are un efect direct asupra concentratiei de oxigen din sange. Deficit de VItamina E de asemenea ar avea un efect direct. Nu mult, dar o pondere mica tot e pe acolo. Bataile pe minut ale inimii de asemenea. Daca stai mereu la 60-65, este foarte greu sa atingi 100%. Tonificarea muschiilor bratelor de asemenea.

Sunt foarte multi factori care afecteaza citirea.

Daca faci exercitii de forta, in mod special pentru brate, circulatia o sa fie imbunatatita local si citirea o sa fie mult mai mare, desi sa zicem ca nu ne oxigenam cum trebuie.

Cei care lucreaza la birou, si mana nu formeaza un unghi de 90 de grade sau mai mare, circulatia catre extremitati este diminuata. Se intampla mai ales la birourile de 80-90cm inaltime sau mai mari. 8 ore pe zi in asa postura rezulta garantat o oxigenare slaba in degete.

Nu sunt doctor, deci nu ma luati chiar in serios. Este posibil sa mai bat si campii.

Din discutii cu mai multi doctori, legat de oxigenare si testarea ei, multi mi-au indicat un test un pic mai usor si mai concis uneori.

Dupa ce inspiri adanc, verifica daca poti sa iti tii respiratia un minim de 10 secunde. Daca inainte puteai, si brusc nu mai poti, e un bun indiciu ca ceva nu este in regula.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 ldpe, on 06 noiembrie 2021 - 09:26, said:

Cand vrei cat de cat sa te bazezi pe ceva primul pas este etalonarea alaturi de un aparat avizat medical . Tensiometrul Omron cand l-am cumparat am mers la metrologie cu el sa vad in ce parametri este si am gasit ca citirea (de exemplu ) 80/150 este 70/140 - daca tin cont de aceasta diferenta totul e ca la carte .
Omron s-au cam prostit de la o vreme - au bagat tot felul de briz-brisuri inutile in aparate si acum citesc aiurea.
Am luat unul anul trecut - model nou ultra subtire - sa-l iau in concediu cu mine. L-am dat retur dupa 3 zile. Dupa ala trebuia sa am infarct. Numai tensiuni enorme imi dadea - 19/13,17/12... Cand alte 2 Omron modele mai vechi aratau 14/9 sau 13/8... SI in alea vechi am incredere - unul e de brat - cel mai exact - cel de mana indica diastolica cu 2 unitati mai mare, in rest identic. Ambele testate si cu tensiomentru cu mercur - metrologic.

La Pulsoximetre in primul rand uitati-va ce scrie la utilizare - casnica sau profesionala.
In al doilea vedeti e comentarii are produsul si cate sunt - cu cat mai multe si mai favorabile sansa sa fie mai bun.

Al meu indica o valoare mai mica cu o unitate comparativ cu unul folosit in spital. Greu indica 98 ( trebuei sa stau vreo 2 minute pana apare ), iar 99 nu mi-a indicat decat de 2 ori pana acum. 100 nu poate indica - nu are decat doua cifre afisajul.

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Tensiometru am omron m3 , are cativa ani , merge ok , il folosesc pe acumulatori desi am adaptor de priza, mi se pare mai comod sa nu stai legat de un fir . Deobicei iau de 3 ori si fac media la 10-15 minute dupa ce stau asezat nu imediat ce am trecut de la pozitia alerta la cea de repaus .
Da, intradevar am vazut mai nou ca au bagat quad core in tensiometre Posted Image, fac, dreg, milioane de chestii inutile , luam cu para si stetoscop dar nu stiu sa citesc corect la ele , macar m-am ales cu unul ce are manseta pe brat nu la incheietura si sa zicem ca e mai precis .

Edited by ldpe, 09 November 2021 - 07:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate