Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce se mai intampla cu prețurile la energie și gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#271
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu te incadrezi in barem ( +10 %) platesti din urma toata compensarea.

(2) Furnizorii de energie electrică/gaze naturale, precum și operatorii de distribuție care revând energie electrică clienților finali au obligația să emită clienților finali, până la data de 30 iulie 2022, facturi de regularizare pentru perioada 1 noiembrie 2021- 31 martie 2022, pe baza datelor de măsurare comunicate de către operatorii de distribuție de energie electrică/gaze naturale în conformitate cu prevederile alin. (1). Facturile de regularizare emise clienților finali conțin și recuperarea sumelor decontate necuvenit clienților care au depășit limita de consum în perioada de aplicare a prezentei ordonanțe de urgență.

Edited by pasilla, 01 January 2022 - 20:18.


#272
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 28.11.2017
Deci ma stiu de prost dar cand ma uit cine e la conducere ma mai calmez!
Si cu gazele am vazut ca cica peste 50bani kw , astia nu sunt normali.
Pana acum chiar vroiam sa ne bage gaze in comuna dar cu pretul asta ma lipsesc.
Decat o centrala pe gaze mai bine doua AC-uri si e mai ieftin.

#273
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Si cand o sa ai afara -15 ..-25 de grade cu ce te incalzesti ??
Faci focul in aparatele de AC ??

La AC sub -5 grade ( exterior )  poti sa uiti de ele , stau in defrost mai mult dacat timpul in care scot ceva caldura din ele ..

#274
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 28.11.2017
Era o expresie veche "in nadejdea drujbii ia si o secure".
Soba pe lemne.
Peste 0 grade AC-urile sunt destul de eficiente, trec de 3/1 caldura/consum.
Gen in zona mea pana acum doar cam o saptamana a fost mai rece de -5 noaptea.

Cel mai probabil cand o fi regularizarea de noiembrie-martie o sa platesc in plus 500 ron la curent si asta e.

#275
nicu50r

nicu50r

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2019
factura noiembrie 2021 1050 lei , 5 calorifere 80mp, casa

#276
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 28.11.2017
Cati m3 sau kw de gaz consumat pe noiembrie?

#277
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Mi se pare mie, sau EON a venit cu o oferta mai mica la gaze, 0.31, parca in vara nu aveau oferta asta, cea mai mica din comparator era 0.6, sau ma insel ?

#278
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009

View Postnicu50r, on 03 ianuarie 2022 - 10:38, said:

factura noiembrie 2021 1050 lei , 5 calorifere 80mp, casa

1000 Ron , plus minus .. Cam la asta trebuie sa se astepte lunar lumea pentru gazele de la un un apartament de 2 camere maricel sau 3 camere mai mic ...
Super ..

#279
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Poate nu stiati ...

https://www.digi24.r...-almati-1791971
Din cauza scumpirilor la tot ce inseamna combustibili si altele

Nu este offtopic , este exact despre pretul gazelor Posted Image Posted Image

Edited by stefandinescu70, 06 January 2022 - 05:31.


#280
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Poststefandinescu70, on 03 ianuarie 2022 - 12:01, said:



1000 Ron , plus minus .. Cam la asta trebuie sa se astepte lunar lumea pentru gazele de la un un apartament de 2 camere maricel sau 3 camere mai mic ...
Super ..
Enorm, raportat la salariul mediu din Romania și puterea de cumpărare.
O treime dintr-un salariu mediu doar pe factura de gaze?
Cred că va urma o noua "golire" a României, practic cu preturile noi la gaze și curent  românul de rând e" aruncat" cu 20-25 de ani in urma că nivel de trai.


View Poststefandinescu70, on 06 ianuarie 2022 - 05:30, said:

Poate nu stiati ...

https://www.digi24.r...-almati-1791971
Din cauza scumpirilor la tot ce inseamna combustibili si altele

Da, dar romanii sunt prea mămăligă...

Edited by axisborn, 06 January 2022 - 10:30.


#281
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Poststefandinescu70, on 06 ianuarie 2022 - 05:30, said:

Poate nu stiati ...

https://www.digi24.r...-almati-1791971
Din cauza scumpirilor la tot ce inseamna combustibili si altele

Nu este offtopic , este exact despre pretul gazelor Posted Image Posted Image
tara aia inca nu are baze nato... gazu e doar un pretext.

#282
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.12.2021

View Postarg, on 06 ianuarie 2022 - 11:34, said:

tara aia inca nu are baze nato... gazu e doar un pretext.
Cu 14 calorifere  depasesc lejer 400 mc pe luna caut solutii de economisire, gazul si energia electrica ne consuma energia la propriu.

#283
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
14 calorifere * 15mp = 210mp locuibili.
simplu iti restrangi zona locuibila, scoti afara din ea spatiile de depozitare secundare si optimizezi pierderile.

la suprafata aia ori sunteti multi, familie mare, ori aveti prea mult spatiu nefolosit.

#284
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postaxisborn, on 06 ianuarie 2022 - 10:27, said:

Enorm, raportat la salariul mediu din Romania și puterea de cumpărare.
O treime dintr-un salariu mediu doar pe factura de gaze?
Cred că va urma o noua "golire" a României, practic cu preturile noi la gaze și curent  românul de rând e" aruncat" cu 20-25 de ani in urma că nivel de trai.



Da, dar romanii sunt prea mămăligă...

As zice ca toti europenii cu salarii mai mici - adica tot Estul - sunt mamaliga, pentru ca accepta sa plateasca certificatele verzi, gaselnita asta nenorocita in contra careia eu as vota cu 3 maini un Roexit.

S-ar mai goli din tara, as avea loc sa respir in bucurestiul asta nenorocit. Nenorocit de venetici. As fi mai multumit chiar daca mi s-ar reduce veniturile la o treime sau o patrime. Faptul ca Roexit ar saraci toata masa de parveniti venita in ultimii 10-15 ani in Bucale, cum zic ei, m-ar unge pe suflet.

S-ar diminua traficul, n-ai mai auzi si vedea toate exprimarile automobilistice ale acestor parveniti. Ar disparea turarea motorului noaptea, ai putea sa dormi dracului vara cu geamul deschis.

S-ar linisti orasul, la propriu. Pentru ca s-ar cara in UE pe rupte. Ma rog, ce-ar mai ramane din UE atunci.

Nu au nici o justificare certificatele alea verzi, decat sa pedepseasca "golanu" clasei care vine la scoala cu b.mw termic iar banii aia sa se duca la tocilarul care vine cu trotineta la scoala, cu fata surazatoare de retardat sedat, care tocmai si-a luat medicamentele (atitudinea aia de etern surazator si ideile alea cum ca sa ne iubim toti, la gramada, nemaicontand antipatii de nici un fel, nu avem voie la antipatii, doar simpatii, ba chiar suntem obligati sa simpatizam pe toti si toate)

Adica vor sa-i pedepseasca pe aia cu carbune si sa ii premieze pe aia care sufla-n morisca.

Culmea e ca fac asta pe banii tuturor, adica si ai alora care folosesc curent exclusiv din morisca !!!

15 lei s-ajunga metrul cub de gaz, sa dea Dumnezeu! Poate asa o sa li se aprinda si altora cate-o luminita.

Edited by cattavencu, 16 January 2022 - 12:47.


#285
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Am două apartamente pe numele meu. Într-unul din ele stau părinții. Când se aplică compensarea și limitele maxime de consum se ia în considerare consumul total sau individual, pe fiecare locație în parte? Că în mod normal aș beneficia de compensare, dar dacă adaug și consumul de la părinți depășesc plafonul maxim de consum. Contractele sunt în ambele locații pe numele meu, evident.

#286
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
maccip - magaria e ca te obliga sa NU depasesti nu stiu ce plafon.

Cand in mod normal si corect ar fi trebuit sa subventioneze la TOATA lumea pana la un anumit prag, iar ce depasesti sa fie treaba ta.

Oare chestia asta nu se poate ataca in vreun fel la CCR? Ca e oricum, doar normala nu.

E o mini-UE. E ca la certificatele verzi. Ala care nu consuma, e premiat. Aluia care depaseste nu stiu ce consum, din contra, i se ia.

Bine-ati venit in noul tip de meritocratie! Chestia asta va continua si se va amplifica, veti vedea.

Benzina costa 3 euro litrul? Consumi 50 de litri de benzina lunar? OK, o cumperi cu 1,5 euro litrul. Ai consumat 55 de litri luna asta? Platesti toti aia 55 de litri cu 3 euro!

Ala care a baut o bere in plus la masa de Revelion plateste Revelionul la toti (!!!!!!)

Comunism reinventat, nu stiu de ce dracu se mai chinuie sa-l mascheze.

Vreti asa?
Asa va fi, ca vreti sau nu. Abtinerea pana in limita stabilita de stat = meritocratie. Abtinere + 1? Pfaaiii de mine, spanzurat, impuscat in piata publica! Prin taxe, desigur.

(ro)Exit scrie pe manuta mea si pe neuronii mei, aia inca neatinsi de reguli.

Edited by cattavencu, 16 January 2022 - 14:11.


#287
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postcattavencu, on 16 ianuarie 2022 - 12:38, said:

Faptul ca Roexit ar saraci toata masa de parveniti venita in ultimii 10-15 ani in Bucale, cum zic ei, m-ar unge pe suflet.


Termina si tu cu ideile astea egoiste... e o tara libera, fiecar are dreptul sa se stabileasca unde vrea... la fel cum e "piata libera" la gaze, asa e si libertatea de miscare.
Nu-i nimeni parvenit...au venit si ei unde li s-a parut ca au o viata mai buna, la fel cum, si tu te-ai dus peste altii prin Irlanda sau unde ai fost.
Nu ai dreptul sa-i judeci.
Ce gandire e asta, de ce te consideri tu superior prin simplul fapt ca te-ai nascut in Bucuresti? Asta e gandire primitiva...in ziua de azi a devenit ridicol sa mai pui problema asa, te poti stabili oriunde vrei.
Nu vrei sa mai vina in capitala? Creeaza conditii si in tara, ca Bucurestiul a acaparat tot...toate s-au facut doar in B si in Ardeal. Tu nu vezi ca Bucurestiul nu mai e in stare sa plateasca subventia la caldura decat apeland la bugetul national? Deci despre ce vorbim?
Bucurestiul strange tot, aduna tot de prin tara si te miri ca vin toti acolo..
Da, asa ati vrea voi, sa stati linistiti si cu toate avantajele numai ptr voi iar restul sa moara de foame? Pai nu se poate asa.

Edited by axisborn, 16 January 2022 - 14:04.


#288
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postaxisborn, on 16 ianuarie 2022 - 14:03, said:

Ce gandire e asta, de ce te consideri tu superior prin simplul fapt ca te-ai nascut in Bucuresti? Asta e gandire primitiva...in ziua de azi a devenit ridicol sa mai pui problema asa, te poti stabili oriunde vrei.


Sigur...Si locul ala devine un iad

Sa vina toti. E dreptul lor. Vor da de bani, dar per ansamblu vor plati cu minim 10 ani din viata pe:

- nervi (pe motiv de aglomeratie, de zgomot de la vecinul de bloc, pe motiv de...aproape orice)
- poluare de la t.iganimea arzatoare de desuri (ma rog, asta e Bucurestiul, poate in alte locuri nu e asa)
- poluare fonica LA GREU
- timpi morti din belsug
- cand vor sa iasa din oras, la "relaxare", pentru faptul ca-s foarte multi, isi iau o mwie si mai mare (a se vedea valea prahovei, ranca si altele), iar concluzia e ca numai relaxare nu s-a putut numi iesirea respectiva. Dar au facut o baie de multime si si-au mai etalat masinile, care sunt de fapt auto-legitimarea mutarii la oras, pe langa apartament + plod + nevasta
- stress cu plodul (insecurity, ce face, cu cine s-a inhaitat, dar de ce il invata asa la scoala, parca nu e bine, noi avem alte valori etc.)

Ca accepta sa se mute si sa (incerce sa) traiasca in asa ceva, mie mi se pare un soi de pact cu Faust, efectiv.

Sunt un om modest si mi-era bine in orasul de acum 20-30 de ani, da, asa cum era el atunci.

Aia care au venit si-au fwtut si lor viata (din unele aspecte), dar si pe a alora (pe toate aspectele) care erau deja aici.

Cam asta se intampla cu / la Marele Oras.

Edited by cattavencu, 16 January 2022 - 14:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate