Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce se mai intampla cu prețurile la energie și gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#253
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
nu se joaca... ci vrea juma de ucraina.
pariu ca in inanuarie februarie cand vine geru intra in pana peste nipru.
si taie gazele iar in ucraina le darama reteaua electrica. asa ca e si europa conectata la ea.

#254
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postpasilla, on 21 decembrie 2021 - 17:26, said:

Eu l-am prins si la aproape de 167. Nu e in regula. Putin se cam joaca.

Pai daca Bruxelles-ul nu a mai vrut si nu vrea contracte pe termen lung, ia la pret spot.
De ce sa fie fraier Putin si sa nu profite? Astea-s regulile pietei, nu vrei contract pe durata lunga, ai pret mult mai mare, e valabil si la...paine cred.
Deci nu va mai faceti ca nu vedeti reala problema, si anume incapatanarea UE.

#255
HUTAN1234

HUTAN1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2021
Are cineva contract cu preț fix, tranșe egale si regularizare dupa 12 luni? Daca da, s-a aplicat plafonarea pe factura de noiembrie?

#256
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 03.03.2016
Facturi la GAZE de 6 ori mai mari. Protest în Bihor. "Anul trecut am plãtit pe luna noiembrie 320 de lei, acum 1.800"
Zeci de oameni din Bihor au primit facturi ºi de șase ori mai mari la gaze, comparativ cu aceeași perioadã a anului trecut.
Zeci de localnici ai unei comune din Bihor au ieșit in stradã pentru a-și manifesta nemulțumirile, dupã ce au primit facturi ºi de șase ori mai mari la gaze, comparativ cu aceeași perioadã a anului trecut, transmite Realitatea Plus. Se pare cã deși operatorul de energie trebuia sã plafoneze noile facturi, compania nu a fãcut acest lucru. Dimpotrivã, a emis facturi cu valoare aproape dublã faþã de preþul stabilit prin lege.

„Anul trecut am plãtit pe noiembrie 320 de lei acum 18 milioane. Cam de 5 ori mai mult. Trebuia sã avem o plafonare la 360 nu s-a întâmplat. Ei spun cã nu au fãcut plafonarea pentru cã normele guvernului au venit târziu, dar au fost publicate în Monitorul Oficial pe 28 octombrie, ei au dat pe 1 noiembrie, deci aveau.", a spus unul dintre localnici.

Oamenii spun cã nu își permit sã plãteascã sumele uriașe. Mulți și-au schimbat deja furnizorul, dar spun cã nu știu cum își vor recupera banii pe care i-au plãtit în plus.

Virgil Popescu, reacție
Furnizorul s-a ales cu o amendã de 50.000 de lei de la ANPC, a scris, miercuri, pe Facebook, ministrul Energiei, Virgil Popescu.

G Ad:
"Aș dori sã transmit un avertisment clar: nicio companie furnizoare nu își va bate joc de români! Sã emitã facturile pentru lunile noiembrie 2021 - martie 2022 în acord cu legea nr. 259 din 29 octombrie 2021 pentru aprobarea Ordonanței de urgențã a Guvernului nr. 118/2021 privind stabilirea unei scheme de compensare pentru consumul de energie electricã și gaze naturale pentru sezonul rece 2021-2022! În mod contrar vor exista sancțiuni dure. Ca de exemplu: Abonații Gaz Vest SA - din județul Bihor - au primit facturile aferente lunii noiembrie fãrã sã fie aplicatã legea care prevede plafonarea și schema de compensare! Drept urmare am luat atitudine! Și în urma controlului celor de la ANPC rezultatul este urmãtorul: s-a aplicat Legea 363/2007 și s-a constatat cã au încãlcat art.6 alin.(1), lit.d.- prețul sau modul de calcul al prețului. Cei de la Gaz Vest SA au primit o sancțiune contravenționalã de 50.000 lei- și conform art.15-1 odatã cu aplicarea sancțiunii contravenționale principale se aplicã și sancțiunea complementarã de recalculare a consumului citit sau estimat pentru consumatorii casnici începând cu data de 01.11.2021, în termen de 15 zile!", a scris Virgil Popescu pe pagina sa de Facebook.

sursa:dcnews

#257
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Ce ras de amenda...bataie de joc...sa le fi dat minim 500.000

#258
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAnonymous1986, on 23 decembrie 2021 - 21:43, said:

Virgil Popescu, reacție
Furnizorul s-a ales cu o amendă de 50.000 de lei de la ANPC, a scris, miercuri, pe Facebook, ministrul Energiei, Virgil Popescu.
Cert este ca preturile la gaz au crescut de zece ori, iar Statul roman nu a luat masurile corespunzatoare.
Acea lege nu rezolva problemele aparute. Nenea Virgil ar trebui sa priceapa asta.

#259
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
statul a luat toate masurile cerute de stapanire.
renuntarea la acurdul cu rusi de extrage gaz ieftin din conducta ce trece prin dobrogea spre bulgaria, renuntarea la contracte pe termen lung si trecere pe piata de a doua zi... bla bla bla
toate astea ca sa avem independeta fata de rus si dependenta fata de us.
si minune europa importa gaz lichefiat...

#260
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017

View Poststefandinescu70, on 16 decembrie 2021 - 04:40, said:

Ultima factura ( de ieri )  pe 407 mc ( cititi transmisi + de mine ) consumati ..acasa ( casa de 320 mp utili , Ploiesti , permanent 24/7 ,  23.5 Grade /14 h ziua , 22.5 grade / 10 h noaptea , 2 buc ( parter  + etaj/mansarda  )  centrale Ariston Class 24 KW / fara condensatie  )

COD CLIENT 1610...............
NR. FACTURĂ 114.............
DATA EMITERII 14.12.2021
DATA SCADENTĂ 13.01.2022
TOTAL DE PLATĂ
(Lei)  977.38  ( inca la pretul de 0.187 ron / Kwh )


Anul trecut exact in aceeasi luna , pretul gazelor fiind atunci de doar 0.1213.. ron / Kw h
Dar , cand va veni , URAGANUL , cu preturile de la 01 Ian 2022 ...
BELEA va fi ....de rasul plansului .
Nu ma vait , dar doar constat diferenta ...   ( de la ras de fericire la rasul plans Posted Image Posted Image Posted Image )
E bine ca inca mai ai chef de ras. Te gandesti ce ar insemna sa ai acelasi consum, dar la tarif de 0,9 ron/kwh??? Inmulteste aia 900 si ceva de lei cu 9 si vezi cat iti da (afara din buzunar) lunar.. Eu as arunca centrala direct!!

View Postbbseptik2017, on 24 decembrie 2021 - 11:13, said:

E bine ca inca mai ai chef de ras. Te gandesti ce ar insemna sa ai acelasi consum, dar la tarif de 0,9 ron/kwh??? Inmulteste aia 900 si ceva de lei cu 9 si vezi cat iti da (afara din buzunar) lunar.. Eu as arunca centrala direct!!

Erata: Inmulteste cei 977 cu 5, asta ar insemna o crestere de la 0.18 la 0.9 per kwh. iti da vreo 4700 lei pe luna, numai la gaze. Mai pui si factura la energie electrica, te-ai scos. Din casa.. Noroc ca baga astia plafonarea pana in martie si te opresti doar pe la vreo 2000 lei/luna, la gaze. Daca la anul nu mai baga nicio plafonare, sa vezi ce se aliniaza centralele pe gaze prin parcare..

#261
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Problema este ...ca nu este problema la mine . Casele vor creste la valoarea lor , adica cine are , le va detine , cine nu are , nu le va mai detine si asa vor deveni exclusiviste si scumpe ..
Intrebarea este ..ce fac pensionarii si beneficiarii de salarii minime/medii  pe economie .. ??


PS .

Adica cum ....
=====E bine ca inca mai ai chef de ras. Te gandesti ce ar insemna sa ai acelasi consum, dar la tarif de 0,9 ron/kwh??? Inmulteste aia 900 si ceva de lei cu 9 si vezi cat iti da (afara din buzunar) lunar.. Eu as arunca centrala direct!!======

1. Pai nu o sa am acelasi consum , o sa am mai mult consum in lunile Ianuarie si Februarie , cel putin cu 50% mai mult decat in Noiembrie/ Decembrie ....cand afara va fi -25 de grade

2. Si daca arunc centralele pe gaz  , ce voi folosi ?? Lemne FURATE din padure ? Pe asta vad ca se bazeaza lumea de o vreme si se lauda ca ce ieftin iese la incalzire ...
Orice altceva as folosi pentru incalzire , in afara de gaz ,  va fi oricum la fel de scump .
Electric .. te rupe
Lemn .. la fel
Carbuni ... inapoi in epoca de piatra
???
Peleti ??   .. imi mai trebuie inca o casa langa , ca sa pot depozita peletii

Edited by stefandinescu70, 24 December 2021 - 13:32.


#262
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017
Ideea e, per total, ca de la un consum normal de 2500 de kwh lunar la 300 de lei, in lunile reci, vom sari ca iepurasii, tup-tup, la acelasi consum normal de 2500 de kwh lunar, dar la 975 de lei. Tie nu iti da cu virgula pe undeva? Poi daca sar la 3500 kwh lunar, ca vine o iarna de aia gen 2012, cu zapezi cat casa, mai bine ma ingrop in zapada si astept sa vina primavara..

#263
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Legat de gaz.. observati topicul asta in special ultimele zile.

https://forum.softpe...e/page__st__234

Nu va mai fi gaz ieftin prea curand.

Edited by andreic, 24 December 2021 - 19:06.


#264
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tocmai am primit factura de EE.
Ce plm e taxa de habitat ?

Attached File  Taxa habitat.png   99.54K   67 downloads

#265
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
2lei kwh?
100lei taxa de taxa?

#266
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Nu i-a facut nici plafonare... poate se trazesc ca aia din Bihor.

#267
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006

View Postpasilla, on 24 decembrie 2021 - 21:16, said:

Tocmai am primit factura de EE.
Ce plm e taxa de habitat ?

Attachment Taxa habitat.png
Taxa de habitat=Taxa salubrizare
Era inclusa la locul de consum pe care il am la tara, de catre Electrica Distributie, prin conventia incheiata cu primariile.
Am schimbat furnizorul cu Enel si a disparut taxa din factura.
Deocamdata.

#268
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
LA  MULTI  ANI . ... Posted Image ...    UN AN NOU SI FERICIT..
PETRECERE FRUMOASA  IN SEARA DE REVELION ....

Edited by stefandinescu70, 31 December 2021 - 12:52.


#269
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
https://adevarul.ro/...1716/index.html

#270
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 28.11.2017
O intrebare pentru cei care depasesc acel prag de 300+ kw/ luna la curent.
Ce se intampla in aprilie, platim diferenta  care ne-a fost redusa in lunile astea?
Adica sa zicem pe 5 luni reducere de 30 bani la kw o sa platim 500 de lei pe factura din aprilie?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate