Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Deschidere Site, Domeniu, Host, etc.. La ce trebuie sa fim atenti?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Salutare! Exact cum scrie si in titlul Topicului, as vrea sa deschid un Site de prezentare in prima instanta pentru "mini afacerea" pe care o am, doar ca nu am nici o cunostinta despre acest domeniu motiv pentru care as prefera sa apelez la cineva care se pricepe, la o firma.

Inainte de toate m-am informat si eu putin despre ce implica un site, am inteles ce este domeniul, pentru ce avem nevoie de un Host doar ca din nou aici intervine o problema si mai exact sunt multe Site-uri/firme care ofera servicii de genul acesta si chiar nu stiu care ar fi mai ok... Pretul nu este neaparat o problema, adica am vazut ca variaza intre 2-10 euro /luna in functie de diferite functii, etc.

Sa va spun in mare parte si ce site as vrea sa deschid si cu ce functii as vrea sa vina. Site-ul o sa fie pentru domeniul Auto, ma gandesc ca exista diferite template-uri pentru acest domeniu.

In primul rand si cel mai important lucru care ma intereseaza ar fi sa am o sectiune unde pot posta diferite anunturi iar cei care intra pe site sa le caute in functie de categorie (marca masinii), o alta sectiune pentru serviciile pe care le oferim + preturi si o alta sectiune pentru Blog (diverse informatii, stiri) si normal, diferite pop-up -uri cu "aboneaza-te la newsletter" s.a.m.d

Cateva intrebari pentru cei care se pricep si ma pot ajuta:

1.Care este cel mai ok site/firma/furnizor pentru Host, Domeniu si tot ce tine de lucrurile acestea?

2.Am vazut ca exista diferite pachete care suna cam asa doar ca nu stiu la ce ajuta
    20 GB spatiu pe server
    6 GHz CPU alocat
    3 GB memorie maxima
    30 procese simultane

3.Care sunt preturile pe piata pentru serviciile de deschidere ale unui site fara cele de Host si Domeniu, am vazut pe OLX diferite persoane private care cer 400-500 lei doar ca nu au spus ce ofera mai exact.

4. Ce ar mai fi de luat in considerare cand vrei sa iti deschizi un site?

Va multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu as începe invers.
As intreba ce buget alocat pentru promovare și SEO ai după ce ai site-ul.

Ca acolo zic eu ca e schepsisu

Zi mai degrabă ce vrei sa vinzi, care e afacerea, și căutam soluții de promovare mai bune și mai ieftine

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015

 IloveHp, on 05 noiembrie 2021 - 18:44, said:


Cateva intrebari pentru cei care se pricep si ma pot ajuta:

1.Care este cel mai ok site/firma/furnizor pentru Host, Domeniu si tot ce tine de lucrurile acestea?

2.Am vazut ca exista diferite pachete care suna cam asa doar ca nu stiu la ce ajuta
20 GB spatiu pe server
6 GHz CPU alocat
3 GB memorie maxima
30 procese simultane

3.Care sunt preturile pe piata pentru serviciile de deschidere ale unui site fara cele de Host si Domeniu, am vazut pe OLX diferite persoane private care cer 400-500 lei doar ca nu au spus ce ofera mai exact.

4. Ce ar mai fi de luat in considerare cand vrei sa iti deschizi un site?

Va multumesc!

1. Domeniul: intotdeauna il iei de la registrul oficial: rotld.ro . Niciodata sa nu iei de la sub-selleri.
2. Hosting: sunt multe, recomand mxhost.ro . Cumperi pachet minim, o sa iti spuna cel care iti face situl de cat ai nevoie.
3. Site: poti sa iti instalezi singur un CMS (gen Drupal) din dashboard-ul hostingului si sa il configurezi. Dar mai bine lasi pe cineva care se pricepe.

#4
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012

 waterman, on 05 noiembrie 2021 - 18:56, said:

Eu as începe invers.
As intreba ce buget alocat pentru promovare și SEO ai după ce ai site-ul.

Ca acolo zic eu ca e schepsisu

Zi mai degrabă ce vrei sa vinzi, care e afacerea, și căutam soluții de promovare mai bune și mai ieftine


Foarte bine punctat dar pe partea de Promovare si de SEO stam foarte bine, adica suntem cunoscuti in acest domeniu pe toate retele de socializare/promovare, YouTube, Instagram, TikTok, Facebook, ca idee pe toate platformele avem intre 800.000-1.500.000 de vizitatori lunar doar ca exact asta este problema in momentul de fata, ne lipseste un site ca sa fie puzzle-ul complet. Vrem sa deschidem un site pe care putem posta dfierite informatii, numar de contact, sectiune de mesaje s.a.m.d, serviciile pe care le oferim. Spre ex. pe TikTok nu exista oarecum sectiune de mesaje sau sectiune pentru mai multe informatii - redirectionam publicul catre Instagram, doar ca pe Instagram din nou, la Bio nu poti adauga mai multe informatii, trebuie sa postam ocazional la story o reamintire pentru serviciile oferite, preturi etc.

Deci de asta spun, avem nevoie de un site ca sa fie puzzle-ul complet si ca sa ne usureze munca. Din momentul in care avem Site-ul, doar am copiat link-ul, il punem peste tot si cine este interesat poate sa intre pe site ca sa afle toate informatiile.

Edited by IloveHp, 05 November 2021 - 19:27.


#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,892
  • Înscris: 07.08.2008

 LukRo, on 05 noiembrie 2021 - 19:19, said:

1. Domeniul: intotdeauna il iei de la registrul oficial: rotld.ro . Niciodata sa nu iei de la sub-selleri.
Daca e registrar acreditat Rotld atunci nu sunt probleme. Plus ca poti sa cumperi mai ieftin: Rotld .ro/an = 70 lei, webrahost.ro (registrar acreditat) .ro/an = 37 lei

 IloveHp, on 05 noiembrie 2021 - 18:44, said:

3.Care sunt preturile pe piata pentru serviciile de deschidere ale unui site fara cele de Host si Domeniu, am vazut pe OLX diferite persoane private care cer 400-500 lei doar ca nu au spus ce ofera mai exact.
De obicei astia iti instaleaza un WP si iti pun o tema de pe https://themeforest....egory/wordpress - de multe ori chiar descarcata din surse mai neortodoxe. Poti instala chiar tu un WP din cateva click-uri si sa te ocupi de el. Vezi pe Themeforest daca nu gasesti o tema care sa iti ofere si ceea ce ti-ai dori la site, o cumperi si in cateva minute o instalezi. Majoritatea ofera si demo-ul afisat, deci poti importa acel continut si apoi doar modifici ce vrei. Asa vei invata si sa il administrezi, gasesti destule tutoriale despre WP.

Edited by tigerheart, 05 November 2021 - 20:45.


#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014

 IloveHp, on 05 noiembrie 2021 - 19:24, said:

ca idee pe toate platformele avem intre 800.000-1.500.000 de vizitatori lunar doar ca exact asta este problema in momentul de fata

Voi deja jucati in liga mare. Aici nu e vorba de un site oarecare cu 1000 de unici lunar. Aici se pune deja problema de buget serios (100 000 de euro) pentru o platforma performanta, sigura, robusta (adica nu arunca erori utilizatorului final, are mereu o strategie).

Vorbim de baze de date multiple, mai multe servere backend in caz ca unul pica, altul sa-i ia locul, sistem de caching adaptat nevoilor voastre, cod impecabil si oameni care sa tina sandramaua functionala cand pica vreun API folosit de voi.

#7
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012

 tigerheart, on 05 noiembrie 2021 - 20:50, said:

Daca e registrar acreditat Rotld atunci nu sunt probleme. Plus ca poti sa cumperi mai ieftin: Rotld .ro/an = 70 lei, webrahost.ro (registrar acreditat) .ro/an = 37 lei


De obicei astia iti instaleaza un WP si iti pun o tema de pe https://themeforest....egory/wordpress - de multe ori chiar descarcata din surse mai neortodoxe. Poti instala chiar tu un WP din cateva click-uri si sa te ocupi de el. Vezi pe Themeforest daca nu gasesti o tema care sa iti ofere si ceea ce ti-ai dori la site, o cumperi si in cateva minute o instalezi. Majoritatea ofera si demo-ul afisat, deci poti importa acel continut si apoi doar modifici ce vrei. Asa vei invata si sa il administrezi, gasesti destule tutoriale despre WP.


Sa stii ca am prins si eu putin curaj dupa ce am vazut cateva videoclipuri pe YouTube, chiar o sa incerc sa instalez WP sa vad daca ma descurc cu toate cele si exact aceasta problema mi-am pus-o si eu, ok, apelez la cineva sa faca site-ul dar dupa aceea ar trebui sa caut un administrator sau pentru inceput sa incerc sa-l administrez eu.

Multumesc frumos, chiar m-ai incurajat, ai facut ca totul sa para foarte simplu!

 RedDev, on 05 noiembrie 2021 - 21:17, said:


Voi deja jucati in liga mare. Aici nu e vorba de un site oarecare cu 1000 de unici lunar. Aici se pune deja problema de buget serios (100 000 de euro) pentru o platforma performanta, sigura, robusta (adica nu arunca erori utilizatorului final, are mereu o strategie).

Vorbim de baze de date multiple, mai multe servere backend in caz ca unul pica, altul sa-i ia locul, sistem de caching adaptat nevoilor voastre, cod impecabil si oameni care sa tina sandramaua functionala cand pica vreun API folosit de voi.

Pentru inceput sincer, nu stiu cate accesari o sa avem, adica pana obisnuim publicul, pana facem asa zisa "publicitate" o sa dureze cateva saptamani dar din cate am observat la alte link-uri rata de click este intre 35-75%, da stiu, o diferenta foarte mare dar depinde si ce promovezi, unde duce link-ul, etc. Acesta a fost si motivul pentru care am intrebat la ce ajuta cei 20gb de stocare, procesorul, si tot ce ofera firmele de hosting.

 laffin, on 05 noiembrie 2021 - 23:21, said:

auz la asta, HA, failover, caching si pentru un site de prezentare care vinde sosete personalizate pe tiktok...

Sincer, nu stiu care este rolul comentariului tau, dar si daca ar fi sa vand cac*t iar tu vrei il cumperi, eu ti-l vand, pentru ca tu vrei sa-l cumperi, asa ca nu inteleg care este problema ta, sincer.. Pari putin cam frustrat.. Am observat pe forumul acesta ca sunt multi ca tine cam pe orice arie, bagatori de seama cu 7.000 mesaje la activ din care 99% sunt degeaba, chiar nu inteleg de ce moderatorii nu fac curat si printre utilizatorii de genul acesta, adica de genul tau.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 30.08.2006
Iti recomand teme de pe themeplugin.org. Sunt mult mai ieftine, au niste limitari dar sunt mai complexe decat niste demo-uri. Cand incepi sa prinzi ideea cu ce sa mananca wordpresul poti cumpara si tema full cu actualizari incluse.

#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,892
  • Înscris: 07.08.2008

 Leo2006, on 06 noiembrie 2021 - 09:25, said:

Sunt mult mai ieftine
Normal... aia le cumpera de la sursa si le vand cel mai probabil fara acordul dezvoltatorului.
De ex. tema Avada - 60$ pe Themeforest, 4.49$ pe site-ul ala. Nu e cam ciudat? Multe teme si pluginuri de pe Themeforest cer si licenta, sunt curios cum functioneaza cele de pe acel site. Daca sunt nulled atunci treaba e clara...

 Leo2006, on 06 noiembrie 2021 - 09:25, said:

sunt mai complexe decat niste demo-uri.
Cum sunt mai complexe daca e aceeasi marfa de pe Themeforest?

Edited by tigerheart, 06 November 2021 - 12:00.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

 IloveHp, on 05 noiembrie 2021 - 23:43, said:

Sincer, nu stiu care este rolul comentariului tau, dar si daca ar fi sa vand cac*t iar tu vrei il cumperi, eu ti-l vand, pentru ca tu vrei sa-l cumperi, asa ca nu inteleg care este problema ta, sincer.. Pari putin cam frustrat.. Am observat pe forumul acesta ca sunt multi ca tine cam pe orice arie, bagatori de seama cu 7.000 mesaje la activ din care 99% sunt degeaba, chiar nu inteleg de ce moderatorii nu fac curat si printre utilizatorii de genul acesta, adica de genul tau.

N-a fost un comentariu la adresa a ce vinzi tu ci la adresa celuilalt comentariu care a sarit repede sa zica ca te-ar costa 100.000 euro fara a intelege exact nevoile tale.

#11
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Ok, faceti voi o infrastructura stabila la 10 lei care sa duca un milion de utilizatori unici pe luna si care sa nu trebuieasca rescrisa.

Ce nu intelegeti voi e ca merita sa dai banii sa ai ceva solid cand ai o baza de clienti de milioane de utilizatori. Si, ca de obicei, nu ganditi in termeni de beneficiu. Pentru ca, da, platformele costa de ordinul a sute de mii de euro (doar construiesc asa ceva de ani de zile) dar ca si veniturile sunt pe masura. Din ce date aveam in 2010, cheltuielile erau de 1 milion de dolari pe an dar veniturile erau de 10-20 milioane in aceeasi perioada.

Edited by RedDev, 06 November 2021 - 18:22.


#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,892
  • Înscris: 07.08.2008
RedDev, din ce a zis IloveHp pana acum, vrea mai mult un site de prezentare + postare diverse articole.
Pentru un site de prezentare nu ai nevoie de atatea. Chiar daca ai 800k - 1500k vizitatori pe social media(o parte banuiesc ca vin prin reclame platite), asta nu inseamna ca toti ajung in final si pe site. Asta in primul rand. In al doilea rand, si un site facut cu WP + gazduire destul de basic poate tine fara probleme trafic de 100-300k/luna, poate chiar mai mult. Ideea e sa pui ceva in fata serverului Posted Image un cache agresiv, Cloudflare, etc, iar astea nu poti spune ca sunt asa scumpe, trebuie doar setate corect. Dar, repet, asta e pentru un site de prezentare. Cu cat vrei mai multe functionalitati pe el, cu atat trebuie gandit totul cat mai bine si gasita o solutie potrivita. Nu poti compara un site de prezentare cu o platforma care are si partea de cont client, eventual un magazin online, etc.

Edited by tigerheart, 06 November 2021 - 19:21.


#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Nu am intalnit pana acum nici un client care, vazand ce e posibil, sa se limiteze la putin.

#14
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012

 tigerheart, on 06 noiembrie 2021 - 19:21, said:

RedDev, din ce a zis IloveHp pana acum, vrea mai mult un site de prezentare + postare diverse articole.
Pentru un site de prezentare nu ai nevoie de atatea. Chiar daca ai 800k - 1500k vizitatori pe social media(o parte banuiesc ca vin prin reclame platite), asta nu inseamna ca toti ajung in final si pe site. Asta in primul rand. In al doilea rand, si un site facut cu WP + gazduire destul de basic poate tine fara probleme trafic de 100-300k/luna, poate chiar mai mult. Ideea e sa pui ceva in fata serverului Posted Image un cache agresiv, Cloudflare, etc, iar astea nu poti spune ca sunt asa scumpe, trebuie doar setate corect. Dar, repet, asta e pentru un site de prezentare. Cu cat vrei mai multe functionalitati pe el, cu atat trebuie gandit totul cat mai bine si gasita o solutie potrivita. Nu poti compara un site de prezentare cu o platforma care are si partea de cont client, eventual un magazin online, etc.


Exact, pentru inceput dorim un site de prezentare cu cateva functii destul de basic. In cazul in care totul evolueaza spre bine, adica avem vizitatori pe site, etc. normal si bugetul alocat pentru dezvoltarea site-ului o sa creasca.

Sincer, in momentul de fata avem un buget alocat de aprox. 500-700 euro, suma la care vrem sa avem totul inclus adica daca se poate un Web design dar aici colegul a spus ca sunt multe teme destul de ieftine 50-100 euro, host pentru minim 1 an, domeniu, si normal, setarile de baza pentru un site pe care ma gandesc ca doar cineva care lucreaza in domeniu stie sa le faca. Nu este cel mai mare buget, clar, dar in momentul de fata nu putem sa alocam 100.000 euro pentru un simplu site, adica in viziunea noastra, momentan este un simplu site, cum am spus si mai sus, nu se stie nici o data cum evolueaza situatia si poate da, la un moment dat, o sa alocam si 150.000 euro pentru un site si tot ce tine de domeniul acesta.

Chiar astazi am sunat la o firma pe care am gasit-o pe Google care se ocupa cu deschiderea de site-uri, host, etc. (nu vreau sa dau nume) le-am spus in mare parte cam ce am vrea si normal, i-am intrebat si de un cost aproximativ. Raspunsul lor a fost, "pana nu este gata site-ul nu putem sa va spunem un pret exact"... Si le-am spus "Pai ok, noi avem un buget alocat, trebuie sa stim si noi daca ne incadram sau nu, adica un pret aprox. +-"  Raspunsul "Ne pare rau, pana nu terminam site-ul nu avem cum sa va spunem un pret"

Ce sa spun... super profesionisti, acesta a fost si unul din motivele pentru care am deschis acest topic, adica sa avem si noi un minim de informatie pentru ca se pare ca in toate domeniile exista "profesionisti" de genul acesta. Nu am suportat nici o data persoanele/firmele care presteaza servicii, ii intrebi de pret si primesti raspunsul "lasa ca ne intelegem noi" "pana nu este gata lucrarea nu avem de unde sa stim" "vedem pe parcurs" adica voi chiar nu aveti o grila de preturi sau mergeti pe modelul "daca nu te pricepi te intepam, nu este problema.."

Edited by IloveHp, 07 November 2021 - 00:18.


#15
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Stii cum e...

- Buna ziua, am 500 de euro, facet-mi site.
- Ok, de banii aia putem sa facem A, B si C.
- Perfect.

Dupa ce e gata:
- Da' as mai vrea un A1 si A2.
- Ok, hai, fie.

Dupa ce si astea sunt gata:
- Acum vad ca mai vreau un A3, B1, B2, B3, C1, C2.
- Ok, dar noi am stabilit bugetul si de 500 de euro intra doar A, B si C. Acum am mai facut A1 si A2 pe langa, dar...
- Cum nu faceti?! Da' eu v-am dat banii! Eu vreau sa-mi faceti tot ce va cer, cum adica nu?!

#16
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015
Nu stiu unde lucrezi tu dar pentru A, B si C se face proces verbal de primire si se factureaza.

Apoi, A1, A2, .... se analizeaza si se face oferta separata.

Si tot asa.

#17
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012

 RedDev, on 07 noiembrie 2021 - 12:48, said:

Stii cum e...

- Buna ziua, am 500 de euro, facet-mi site.
- Ok, de banii aia putem sa facem A, B si C.
- Perfect.

Dupa ce e gata:
- Da' as mai vrea un A1 si A2.
- Ok, hai, fie.

Dupa ce si astea sunt gata:
- Acum vad ca mai vreau un A3, B1, B2, B3, C1, C2.
- Ok, dar noi am stabilit bugetul si de 500 de euro intra doar A, B si C. Acum am mai facut A1 si A2 pe langa, dar...
- Cum nu faceti?! Da' eu v-am dat banii! Eu vreau sa-mi faceti tot ce va cer, cum adica nu?!

Aici a fost exact invers.

-Buna ziua, vreau A, B si C + mici sfaturi de la DVS daca am nevoie si de D
-Pai nu stim care sunt preturile pentru A,B si C o sa vedem pe parcurs si de D momentan nu aveti nevoie, " facem pretul dupa cum avem noi chef si cat esti tu de nepriceput"

Dupa ce este gata:
-Totul a iesit exact cum am vrut, multumesc
-O sa va coste 2000 euro pentru A, B si C (oricum habar nu aveti ca trebuia sa coste 700 euro) si putem sa va facem o super oferta si pentru D de doar x euro...
-Pai da, dar la inceput nu mi-ati spus ca am nevoie si de D, ati spus ca este ok doar A,B si C
-Pai stiti, daca vreti sa fiti cat  mai profi ar trebui si D

De lucruri de genul acesta si tepari de duzina sunt cam satul, sincer..

Deci exact cum am scris si mai sus, preturi stabilite in functie de cat esti de fraier sau nepriceput. Cel mai bun exemplu de care cred ne-am lovit multi dintre noi. Fiecare meserias care pune parchet, zugraveste, etc. ar trebui sa aibe un pret pe m2, da? Altii sunt mai cu "smecheri", ei trebuie sa vada lucrarea, sa vada ce masina ai, sa vada daca ai cumparat parchet de 10 lei sau de 80 lei, sa comenteze putin de lucrarea pe care a facut-o cel care a fost inainte  "daca eram eu era totul perfect, uite aici nu este bine, aici trebuia altfel" si doar asa poate sa iti fac un pret.

P.S

 RedDev, on 07 noiembrie 2021 - 12:48, said:

Dupa ce si astea sunt gata:
- Acum vad ca mai vreau un A3, B1, B2, B3, C1, C2.
- Ok, dar noi am stabilit bugetul si de 500 de euro intra doar A, B si C. Acum am mai facut A1 si A2 pe langa, dar...
- Cum nu faceti?! Da' eu v-am dat banii! Eu vreau sa-mi faceti tot ce va cer, cum adica nu?!

+ Daca esti firma serioasa si iti respecti clientii, le spui de la bun inceput, "este mai bine sa mai cresteti cu 400 euro bugetul ca sa facem din start si A3, B2, B3, C1, D5". Noi cel putin, asa procedam cu clientii..
Ce am dedus eu din exemplul tau a fost urmatorul lucru:
Firma "serioasa" care face "totul" pentru client dar cu toate astea, tot clientul este "nemultumit" si tot firma este victima ca vezi Doamne, clientul este nemultumit...

Eu cred ca o firma de genul acesta este defapt neprofesionista si asteapta fraieri, nu clienti..

Edited by IloveHp, 08 November 2021 - 01:35.


#18
SynOfficial

SynOfficial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 10.11.2020
Contacteaza-ma la [email protected] sa iti explic cum sta treaba in acest domeniu, pentru ca nu vreau sa aprind polemici pe aici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate