Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Hyundai Tucson vs Mitsubishi Outlander vs Suzuki Grand Vitara

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
petredraghici

petredraghici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.11.2020
Salut, ce parere aveti despre urmatoarele masini:

Hyundai Tucson 2008 ,motor 2.0 benzina
Mitsubishi Outlander 2006-2008 ,motor 2.0, benzina
Suzuki Grand Vitara 2006 motor 2.0 ,benzina.

As dori sa ma rezum la una si la care sa pun gpl .
Nu o folosesc pentru OFFROAD, doar pt munca ( mers in oras) si plecat in concediu de 2-3 pe an.

#2
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Votez pentru Vitara si Outlander, am mers cu amandoua.
Depinde si de cat de bine au fost intretinute, eventual tarate prin off-road.

#3
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 22.03.2007
Dă cu banul, la vârsta lor nu mai contează cu care dintre rable poluezi aerul. Asta dacă nu o fi vreuna condusă de o bătrânică până la biserică și înapoi, deși nu o văd pe niciuna mașină de cărat colivă...

Edited by takis, 05 November 2021 - 17:29.


#4
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Cea care consuma intre 6-8 litri/100 km :)

#5
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 22.03.2007
Poate 6-8% extraurban motorină!

#6
petredraghici

petredraghici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.11.2020

 takis, on 05 noiembrie 2021 - 17:28, said:

Dă cu banul, la vârsta lor nu mai contează cu care dintre rable poluezi aerul. Asta dacă nu o fi vreuna condusă de o bătrânică până la biserică și înapoi, deși nu o văd pe niciuna mașină de cărat colivă...
Bine ca ai mașina electrica și nu poluezi aerul deloc

#7
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
Am condus Mitsubishi Outlander automata si am fost pe deplin cucerit de aceasta superba masina.Suspensii,confort,interior premium,sistemul audio cu subwofer absolut excelent, totul perfect.Referitor la motoarele pe benzina de la ei am auzit multe laude.Dintre cele 3 as alege acest model fara sa clipesc.Sfatul meu este sa suni la PRO GAZ Vernesti Buzau si sa-i intrebi daca acest motor se preteaza la gpl,desi eu zic ca aceasta generatie de motor ar merge deoarece am vazut pe OLX astfel de masini cu GPL montat.

Edited by PiticVerde, 05 November 2021 - 18:48.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 petredraghici, on 05 noiembrie 2021 - 16:53, said:

Salut, ce parere aveti despre urmatoarele masini:

Hyundai Tucson 2008 ,motor 2.0 benzina
Mitsubishi Outlander 2006-2008 ,motor 2.0, benzina
Suzuki Grand Vitara 2006 motor 2.0 ,benzina.

 takis, on 05 noiembrie 2021 - 17:56, said:

Poate 6-8% extraurban motorină!

Ai si tu dreptatea ta.

Edited by adisz, 05 November 2021 - 18:45.


#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

 PiticVerde, on 05 noiembrie 2021 - 18:44, said:

Am condus Mitsubishi Outlander automata si am fost pe deplin cucerit de aceasta superba masina.Suspensii,confort,interior premium,sistemul audio cu subwofer absolut excelent, totul perfect.Referitor la motoarele pe benzina de la ei am auzit multe laude.Dintre cele 3 as alege acest model fara sa clipesc.Sfatul meu este sa suni la PRO GAZ Vernesti Buzau si sa-i intrebi daca acest motor se preteaza la gpl,desi eu zic ca aceasta generatie de motor ar merge deoarece am vazut pe OLX astfel de masini cu GPL montat.

Nu ţi se pare greşit să întrebi vânzătorul dacă marfa pe care o vinde îţi este bună ?
În primul rând el nu va găsi aspecte negative soluţiei sale şi în al doilea rând nu este în măsură să îşi exprime punctul de vedere faţă de motoare.

Este doar o firmă care vinde instalaţii de gaz pentru maşini. Nu fabrică motoare şi nici nu are compentenţa de vedea influenţa gazului asupra acestora.

Dacă vrei o opinie corectă ar trebui să iei legătură cu departamentul tehnic al fabricantului, în ţara de orgine.

#10
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 22.03.2007

 petredraghici, on 05 noiembrie 2021 - 18:36, said:


Bine ca ai mașina electrica și nu poluezi aerul deloc

De unde știi?

#11
RD74

RD74

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 03.02.2020

 PiticVerde, on 05 noiembrie 2021 - 18:44, said:

Am condus Mitsubishi Outlander automata si am fost pe deplin cucerit de aceasta superba masina.Suspensii,confort,interior premium,sistemul audio cu subwofer absolut excelent, totul perfect.

Outlander 2006 premium ? am avut unul de nou fabricat in 2011, 2.2 crdi automat si nu era absolut nimic premium in el...  materiale, aspect, suspensii fleasca,.. poate doar consumul premium Posted Image eu am zis pas dupa 3 ani . Subwoferul intr-adevar supradimensionat daca mai conteaza .... Dupa asta am trecut la asx 2015... alt PET, alta teapa.

#12
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015

 terratec, on 05 noiembrie 2021 - 19:16, said:


Nu ţi se pare greşit să întrebi vânzătorul dacă marfa pe care o vinde îţi este bună ?
În primul rând el nu va găsi aspecte negative soluţiei sale şi în al doilea rând nu este în măsură să îşi exprime punctul de vedere faţă de motoare.

Este doar o firmă care vinde instalaţii de gaz pentru maşini. Nu fabrică motoare şi nici nu are compentenţa de vedea influenţa gazului asupra acestora.

Dacă vrei o opinie corectă ar trebui să iei legătură cu departamentul tehnic al fabricantului, în ţara de orgine.

Am fost de fata cand a venit cineva cu un Hummer si vroia instalatie de gpl montata pe el.Cei de la Vernesti i-au spus omului ca acele motoare nu se preteaza la instalatii gpl si ar putea sa-i ia banii(care nu erau putini la acel model) dar nu-i garanteaza calitatea functionarii.Nu-i laud pe cei de la Vernesti deoarece nu cred ca sunt cei mai buni din tara ,au si ei bubele lor ,dar din aceste puncte de vedere mi s-au parut corecti.De exemplu nu monteaza gpl pe motoare de Nissan care sunt prezente si pe unele motoare de Dacia.In mare sunt de acord cu tine terratec deoarece dealer-ul incearca intotdeauna sa-si vanda marfa ,dar noi romanii nu cunosc sa avem reprezentante de Landi Renzo,Tomasseto prin Romania sa apelam la ei si atunci la cine sa intrebam si noi? De Gpl Sorin Service Gpl Brasov am auzit doar cuvinte de lauda ,el este specializat pe Tomasetto,poate la el ar mai obtine informatii importante.

 RD74, on 05 noiembrie 2021 - 19:24, said:

Outlander 2006 premium ? am avut unul de nou fabricat in 2011, 2.2 crdi automat si nu era absolut nimic premium in el...  materiale, aspect, suspensii fleasca,.. poate doar consumul premium Posted Image eu am zis pas dupa 3 ani . Subwoferul intr-adevar supradimensionat daca mai conteaza .... Dupa asta am trecut la asx 2015... alt PET, alta teapa.

Eu am condus un Outlander cumparat de la o licitatie din Europa de Vest,era absolut impecabil,parea scos dintr-o cutie de cadouri ,cu un interior de piele ce m-a impresionat.Mie mi-a placut,acum poate depinde de fiecare persoana si punctele ei de vedere.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
As scoate din calcul Tucsonul din perioada respectiva, mai ales pe benzina. Outlanderul ar fi cel mai ok, chiar daca e destul de low-cost la interior si el. Grand Vitara 2.0 benzina stiu ca sunt cam rare + stau cam rau la tabla. Totusi Outlanderul e cel mai mare dintre toate. Esti sigur ca vrei o astfel de masina sa o folosesti prin oras ?
Outlander 2.0 generatia aia nu stiu daca s-a adus in Europa, stiam ca doar 2.4. :)

https://forum.softpe.../#entry28425276

Inca te rezumi la consum de 6-8% pe astfel de masini ? Ai o problema Posted Image Posted Image

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Întreb și eu de ce ditamai mașinile pentru oraș?
Un sedan benzinar, simplu aspirat ce are ?

Ai Mazda ai Toyota ai Honda... ai Mitsubishi
Plus ca întreținerea e mai ieftină oleaca

Eu te-aș învăța sa te uiți la un Lancer X de 1.8 benzina
Sau chiar de 1.6

Du-te măcar și fa un test drive cu una

Edited by waterman, 06 November 2021 - 00:03.


#15
manuiel2001

manuiel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.10.2012
Cei de la Hyundai au avut in 2008 chiar si in RO o promotie la Tucson 2.0 benzina... Erau doar 4x2, interior bej din catifea / velur.. Doar 16000 Euro si 5 ani garantie sau 100000 km...

Slaba si fomista la benzina. 14% in oras...si 10% in afara orasului... Am dat-o dupa 5 ani cu 0% DEFECTE..

Outlander 2.2 DID...2011 face lift... Cu detoate...piele de calitate, trapa..sistem audio..consum decent 6.5 medie...7 locuri...o singura problema am avut cu ea...EGR blocat..resetat cu un DELPHI.. In rest nicio problema in 5 ani de alergat... Avea peste 200k cand am luat-o si am dat-o la 290k..ani buni cu motorina ieftina..

#16
RD74

RD74

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 03.02.2020
la consum eu nu am scos nici macar pe asta Posted Image :  https://www.autoexpe...22-di-d-156-cp/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate