Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Jurnal de covid

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
243 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Buna ziua, dragii mei, si bine m-ati regasit! De data asta ne citim cu vesti proaste, dupa cum ati observat in titlu.

Pe 5 octombrie, am facut prima doza cu Pfizer. Vinerea trecuta, pe 29, am facut rapelul. Ba chiar mi-au dat si bonurile (preferam micii). Cu o usoara durere-n umar si usurare-n suflet, ajung acasa unde, ca orice om normal, fac un dus. Apoi ce zic? Ma, sunt obosit (dupa tura de noapte), asa ca trag un pui de somn. Cand m-am trezit, eram mai obosit decat ma culcasem. Deja aveam temperatura. Meh, efecte adverse ale vaccinului. Iau un Paracetamol, ma bag la loc in pat. Asta era doar inceputul. Zilele urmatoare transpiram ca un porc (ce sunt), nu aveam chef de nimic si visam foarte mult. Am luat mai multe pastile de Paracetamol decat ar fi trebuit (nu faceti ca mine!), ceaiuri, compoturi si odihna. Uneori, vedeam totul galbui. Usoare dureri de cap, avand gust si miros. Luni am fost la serviciu, mort,copt, vorba aia.  Miercuri, pe 3, de curiozitate am facut un test rapid care a iesit pozitiv. Sunat la 0219462, programat pentru testare. Ieri a venit o fatuca de-un metru jumate si un nene cu costume de cosmonauti. Luat probe din gura si din nas (betisoare separate, bineinteles). Astazi am primit confirmarea. Mi-e mult mai bine, oricum. Din cand in cand imi vine sa imi dreg vocea si inca ma simt slabit. Gustul si mirosul sunt usor alterate. Paracetamol nu mai iau. Medicul de familie mi-a trimis schema de tratament: vitaminele C si D, Zinc, iar de Paracetamol si sirop de tuse nu e cazul, deci nu cumpar. In schimb am apelat la cineva sa imi cumpere de la Farmacia Tei pulsometru si termometru, deoarece trebuie zilnic sa ii transmit datele medicului de familie. Cele doua saptamani de concediu medical au inceput de ieri, cand mi s-au prelevat probele. Am sunat persoanele cu care am intrat in contact si le-am avertizat, ca doar nu sunt bou.

Topicul e aici, nu pe dezbateri medicale, deoarece o sa tot postez ce fac zilele astea, cat sunt in carantina. Carti, muzica, filme si mancare buna (nu grasa, ca mine). Alaturi de voi, dragii mei. Stiu ca aveti numai ganduri bune pentru mine si va multumesc in avans.

Am covid, dar covid nu ma are pe mine.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Multă sănătate, Puferiu_!

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
Sanatate Puferiule!!

Ai gust? Cat de iute poti manca? :)

#4
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

View PostPuferiu_, on 05 noiembrie 2021 - 13:55, said:


Am covid, dar covid nu ma are pe mine.
Posted Image
Nici n-o sa te aiba!!
Sanatate!

#5
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Multa sanatate!

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018

View PostFane, on 05 noiembrie 2021 - 14:01, said:

Ai gust? Cat de iute poti manca? Posted Image
Foarte bune intrebari. De alaltaieri am observat ca mancarea parca nu are acelasi gust bun. De curiozitate am pus doua linguri de sos Puferiute in ciorba si simteam iuteala, deci sunt ok la capitolul asta.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Insanatosire grabnica si fara urmari!

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPuferiu_, on 05 noiembrie 2021 - 13:55, said:

....
Am covid, dar covid nu ma are pe mine.
de o saptamana gasca mea e pozitiva...
stam toti la gramada, iar eu nu am nimic.
p.s. a adus-o piticu de la gradi.

#9
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View PostPuferiu_, on 05 noiembrie 2021 - 13:55, said:

Topicul e aici, nu pe dezbateri medicale, deoarece o sa tot postez ce fac zilele astea, cat sunt in carantina. Carti, muzica, filme si mancare buna (nu grasa, ca mine). Alaturi de voi, dragii mei. Stiu ca aveti numai ganduri bune pentru mine si va multumesc in avans.

Multa Sanatate.. !  Tine-ne la curent daca e "o forma mai usoara de boala" sau una normala...
Vezi ca e soare afara.. Daca poti sta un pic la soare nu ezita.

E mai multa lume care s-a simtit rau dupa doza a doua.. Eu stiu cativa cu Moderna care au facut febra si au zacut la pat dupa rapel, vreo 2-3 zile.. dar e normal pana la urma, ca se mobilizeaza sitemul imunitar - asta e scopul vaccinului..

Dont forget - omul se imbolnaveste mai usor sau mai greu nu in functie de vaccin ci de starea generala de sanatate pe care o are..  Stai la soare si baga o tochitura de porc, cu mamaliguta (booster pentru sistemul imunitar). O sa vezi ca are gust.

Edited by Rav_885, 05 November 2021 - 14:19.


#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Saraca gasca! Sper sa se faca bine.

Eu nu stiu de unde am luat virusul. Cumparaturi, slujba, vizite... Nu stiu. Ciudat mi se pare ca simptomele s-au declansat fix in ziua rapelului, neavand nimic inainte.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Acum or sa vina antivaxerii sa zica, vedeti de la vaccin a facut covid.

#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Iuteala o vei simti mereu. Testul suprem la mine a fost cafeaua. E incredibil ce senzatie cretina ai cand bei cafea fara nici un fel de aroma.
Sper sa ai o vacanta placuta, tinand cont ca esti vaccinat.

#13
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Pai si nu-i asa? Si eu va zic sa nu va vaccinati deoarece doarece doare in locul in care va inteapa.

#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,569
  • Înscris: 31.01.2010
Multa sanatate sa aveti!
Da, da reactii adverse doza 2-a dar la mine a 3-a a fost mai aspra, Moderna toate.
Oricum bine ca ati avut macar doza 1-a activa, veti scapa mult mai usor de boala asta nenorocita!

#15
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Multa sanatate! Eu maine ies din izolare, am avut Covid. Prima saptamana a fost destul de grea, dar de saptmana asta ma simt mai bine.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
Ești deja pe drumul cel bun, profita de concediul asta forțat, sa te odihnești.


#17
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
De odihnit, ma odihnesc, dar vreau sa si rezolv diferite chestii de prin casa pe care le-am tot amanat. Ca fapt divers, din cauza sefului meu, anul trecut si anul asta nu mi-am luat deloc concediu, asa ca s-au adunat 42 de zile de concediu neluate. Acum, cu concediul asta medical, aproape ca ii rad in fata. Na, manca-mi-ai nasul!

#18
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Si cum, n-ai intrebat daca poti sa bei alcool? Sanatate!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate