Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Traducere elemente din website

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
menes662000

menes662000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 14.04.2009
Zi buna tuturor!

Total incepator in domeniu si fara studii de specialitate va cer cateva sfaturi....

Am cumparat un domeniu si un host pentru a-mi face un site pt o agentie imobiliara. Si m-am decis, pe baza unui tutorial sa fac eu singur site-ul.
Acesta este facut pe platforma Wordpress, cu pluginul Astra.
Totul este simplu. Am reusit sa pun si meniul in limba romana dar...m-am izbit de o problema si nu stiu cum o pot rezolva. Sunt unele zone in care nu pot edita si...ele raman in engleza:)
Ca si exemplu...la campurile oras-city...tara-country, suprafata-area etc etc etc. Adaug si imagini cu problema. Am cautat eu tutoriale, pluginuri de traducere dar...nimic!

S-ar putea face ceva?

Multumesc mult.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   128.39K   18 downloads
  • Attached File  2.jpg   132.53K   18 downloads


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Vezi daca in folderul temei nu ai un folder numit languages si acolo un template cu extensia .pot sau fisiere .po si .mo.
Poti face un pack ro_RO.po si ro_RO.mo folosind https://poedit.net/ - asta daca limba romana e setata in WP-admin-ul site-ului.

Daca nu ai acel fisier, poti folosi Notepad++ ( https://notepad-plus....org/downloads/ ) pentru a cauta in acel folder dupa cuvintele netraduse, inlocuiesti cu ce trebuie si inlocuiesti pe site.

La fel se poate face si pentru plugin, acum am vazut ca ai scris de un plugin, poti cauta in fisierele lui dupa acele cuvinte, dar ideal ar fi un pack de RO, la actualizare se vor pierde modificarile daca nu ai un pack pus cum trebuie.

Edited by tigerheart, 05 November 2021 - 12:46.


#3
menes662000

menes662000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 14.04.2009

View Posttigerheart, on 05 noiembrie 2021 - 12:39, said:

Vezi daca in folderul temei nu ai un folder numit languages si acolo un template cu extensia .pot sau fisiere .po si .mo.
Poti face un pack ro_RO.po si ro_RO.mo folosind https://poedit.net/ - asta daca limba romana e setata in WP-admin-ul site-ului.

Daca nu ai acel fisier, poti folosi Notepad++ ( https://notepad-plus....org/downloads/ ) pentru a cauta in acel folder dupa cuvintele netraduse, inlocuiesti cu ce trebuie si inlocuiesti pe site.

La fel se poate face si pentru plugin, acum am vazut ca ai scris de un plugin, poti cauta in fisierele lui dupa acele cuvinte, dar ideal ar fi un pack de RO, la actualizare se vor pierde modificarile daca nu ai un pack pus cum trebuie.



In Cpanel?

Am in public_html...wp-content, languages, plugins....mai multe fisiere elementor....inclusiv elementor-ro_RO.mo si elementor-ro_RO.po

Edited by menes662000, 05 November 2021 - 12:51.


#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Poti sa lucrezi si in cPanel, mai usor probabil ar fi prin FTP, dar daca zici ca esti incepator atunci probabil iti e mai usor cu cPanel.
Trebuie identificat unde mai exact sunt acele cuvinte. Poti face asa: din cPanel mergi in File Manager, apoi gasesti unde iti arata folderul wp-content. Click dreapta pe el => Compress => salvezi ca arhiva, o descarci in calculator, stergi arhiva din File manager, descarci Notepad++, dezarhivezi arhiva wp-content si cu Notepad++ cauti in folderul respectiv dupa cuvintele netraduse - vezi aici cum se face https://www.ghacks.n...es-of-a-folder/ .

Vezi daca acele cuvinte sunt intr-un plugin sau tema folosita. Apoi scrie aici numele pluginului sau temei si incerc sa iti zic mai departe pasii.

#5
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Pentru Wordpress poți folosi plugin numit String Locator ca sa cauți în ce fișier se găsește un text sau o bucata de cod fără a downloada fișierele de pe server.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate