Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Inaugurarea unei sinagogi în Sighet.

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#37
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
stai s-o gate marele alb p-a lui după care și-o face și ahmet la bucale  mai mare ca a ăstora doi

#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postatomcat, on 05 noiembrie 2021 - 12:02, said:

Pai, uite! Case in point -  tu chiar esti antisemit Posted Image
Coae, tu nu ai probleme cu "indieni, americani, japonezi, arabi, turci", dar ai vazut evrei si ti s-a parut oribil!
WTF!?!?!? Cine a zis ca mi s-a parut oribil?!?!?!?!?! WTF man?!?!?!

#39
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Oricum religia  iudaica  nu accepta  convertire  la  iudaism.
Asa scria la  Templul  Coral  din Bucuresti  prin anii  80....cred ca si acum este la fel.

#40
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNamidee, on 05 noiembrie 2021 - 11:13, said:

https://www.hotnews....obligatorie.htm

Si italienii ce sa mai zica in cazul de mai sus?
citind articolul, nu doar titlul se poate afla parerea acestora!

#41
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View PostAdrexx, on 05 noiembrie 2021 - 12:12, said:

Oricum religia  iudaica  nu accepta  convertire  la  iudaism.
Asa scria la  Templul  Coral  din Bucuresti  prin anii  80....cred ca si acum este la fel.

Mihaela Radulescu? E putin mai complicat: https://www.gotquest...na/Iudaism.html

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAdrexx, on 05 noiembrie 2021 - 12:12, said:

Oricum religia  iudaica  nu accepta  convertire  la  iudaism.
Asa scria la  Templul  Coral  din Bucuresti  prin anii  80....cred ca si acum este la fel.

Imposibil. Adica in anii 80, normal...
Dar azi, cum sa nu te poti converti la iudaism ? Nu exista asa ceva. In primul rand tine de o libertate fundamentala  a omului, garantata pe plan mondial.

#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View PostIon_Bumbu, on 05 noiembrie 2021 - 11:41, said:

Zona fiind care?
Povesti cu pesti?
1907?

#44
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Si ce a avut rascoala din Moldova cu ovreii din Sighet?

https://ro.wikipedia...ească_din_1907

"S-a încercat în epocă, în anumite medii, să se dea o tentă antisemită răscoalei, prin afirmația că evreii ar fi fost de vină pentru asuprirea cruntă a țăranilor. În realitate, puțini erau evreii care se ocupau cu arenda, iar în țară erau și mulți arendași români. [necesită citare] Dacă răscoala ar fi fost o mișcare antisemită, ea ar fi trebuit să se limiteze la nordul Moldovei, unde arendașii evrei predominau. Ori, răscoala s-a extins în zone cu foarte puțini arendași evrei, printre care și Oltenia, unde s-a atins chiar apogeul și unde represiunea a fost deosebit de feroce. În opinia unor istorici, răscoala a fost deci o mișcare socială, și nicidecum una xenofobă, o mișcare pentru care proprietarii și arendașii - arendașii evrei și arendașii români deopotrivă – sunt în egală măsură răspunzători"

Edited by Ion_Bumbu, 05 November 2021 - 12:33.


#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
tu l-ai intrebat pe colegul nostru despre ce povesti vorbeau batrinii! si am presupus ca despre rascoala!

#46
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010

View PostIon_Bumbu, on 05 noiembrie 2021 - 11:16, said:

Zona noastra fiind care?
Ce amintiri daca puteti fi mai specific?

Maestre, eu asta l-am intrebat, prima data CARE ZONA?
In rest da, nu-s mai rai dar nici mai buni ca ai nostri, vedeti din evolutia rascoalei.

Edited by Ion_Bumbu, 05 November 2021 - 12:49.


#47
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Nu mai comparați ce era acum 100 de ani cu ce e azi. Dacă era rentabil grâul și porumbul ca acum 100 de ani veneau destui străini să cumpere terenuri și erau de toate națiile.

#48
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007

View Postredbotos, on 05 noiembrie 2021 - 11:21, said:

...
Când se va termina, va fii o capodopera care ne va reprezenta. ...
Ceva care sa ne reprezinte.

"Capodopera" ?!?!?! esti sigur ca stii semnificatia termenului?
Poate pe tine, da, iar pe altii, nu.

#49
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
O dam in grotesc cu false sentimente nationale, cu patriotism fals, cu ignoranta cat, cat cuprinde, inca prizonieri ai unor idei false inoculate de mediocritatea unor dascali. In primul rand evreii au facut si fac parte din poporul roman, asa cum a fost el de-a lungul veacurilor. Exista comunitati puternice de evrei in tara (una fiind cea din Sighet), aceste comunitati contribuind cu personalitati la tot ceea ce a fost in stiinta, politica, cultura, etc. Apoi e chiar necesar sa studiem istoria lor si pentru a cunoaste ca noi, romanii pasnici am contribuit la pogromul evreilor si nu doar prin intoleranta unor comunitati mici de idioti ignorati ci ca politica de stat (Romania facand parte din axa fascista) si pentru a lua lectii de conservatorism de la aceasta comunitate atat de hulita, orunde au ajuns in lume nu s-au amestecat cu cei de acolo, nu le-a fost rusine sa se stie ca sunt evrei, ca nu-si schimba reiigia si se inchina in sinagogi, fara atitudinea de superioritate a crestinului ortodox.
Si nu in ultimul rand, vorba filozofului Tutea, ne dam mari crestini dar suntem antisemiti, Hristos al crestinilor nu era oare din neamul astora cu sinagogi?

#50
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004

View Postredbotos, on 05 noiembrie 2021 - 11:05, said:

Deci, eu unul personal, nu prea vad cu ochi buni o construcție care nu reprezinta identitatea noastră românească.

Eu stau langa cartierul evreiesc si chiar sunt vecini de treaba, nici nu simt ca-i am langa mine. Preferai o moschee cu toate apelurile la rugaciune & stuff?

#51
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
Red, credeam ca esti altfel,hai sa-ti spun cate ceva de ei sa vezi daca iti va fi teama de ei
Sa te alaturi lor este f greu spre imposibil,daca nu ai linie de iudeu dupa mama(au facut rusii acte false si sunt multi acolo)
Ei ne privesc pe noi,restul lumii precum niste kelev- caini si ne spun Goi sau Goimi om fara Dumnezeu,nicii nu mai are rost sa-ti spun cum il considera pe Iisus
Daca mergi la munca la ei este ok,te fura si te f... doar cu acceptul tau
Copiii tai in vecii vecilor nu se vor putea casatori cu un iudeu,da se cred superiori,este mentionat si in biblie, sunt poporul ales
Cred ca am uzat tastatura aiurea cu tine daca ai o asa simpatie pt catedrala,ia spune,cati bani ai donat acolo?

#52
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postpaul_bh, on 05 noiembrie 2021 - 13:02, said:

O dam in grotesc cu false sentimente nationale, cu patriotism fals, cu ignoranta cat, cat cuprinde, inca prizonieri ai unor idei false inoculate de mediocritatea unor dascali. In primul rand evreii au facut si fac parte din poporul roman, asa cum a fost el de-a lungul veacurilor. Exista comunitati puternice de evrei in tara (una fiind cea din Sighet), aceste comunitati contribuind cu personalitati la tot ceea ce a fost in stiinta, politica, cultura, etc. Apoi e chiar necesar sa studiem istoria lor si pentru a cunoaste ca noi, romanii pasnici am contribuit la pogromul evreilor si nu doar prin intoleranta unor comunitati mici de idioti ignorati ci ca politica de stat (Romania facand parte din axa fascista) si pentru a lua lectii de conservatorism de la aceasta comunitate atat de hulita, orunde au ajuns in lume nu s-au amestecat cu cei de acolo, nu le-a fost rusine sa se stie ca sunt evrei, ca nu-si schimba reiigia si se inchina in sinagogi, fara atitudinea de superioritate a crestinului ortodox.
Si nu in ultimul rand, vorba filozofului Tutea, ne dam mari crestini dar suntem antisemiti, Hristos al crestinilor nu era oare din neamul astora cu sinagogi?
După cum spuneai și adevărat ai spus, nu s-au amestecat.
Deci au păstrat ce au de câteva mii de ani.
Corect?
Deci noi de ce sa nu păstrăm?
Si nu cred ca noi, creștinii ortodocși, avem un aer de superioritate.
Fals total.
Dacă era asta, nu aveam atâtea etnii și culte care nu se integrează în societate.
Uită-te la ei, pălării, ciucuri, bărbii, etc.
No, sa vad ca coboară dintr-un avion romani în porturi naționale, ca merg în prisitoare la birou, ori în opinci, sa vad un pic de naționalism.
Ca nu strica.
Si da, sunt din nordul Moldovei.
Si au fost o problema pentru străbunii mei multă perioada.
Un fel de cămătari ai timpului.
Poveștile sunt multe și nu se pot uita nici în ziua de azi.
Întotdeauna găseau o cale sa ia pământurile cele mai bune, animalele cele mai bune, lucrurile cele mai bune, răsplătind cât mai rău sau de loc.
Moșii noștri tarati prin tribunale șamd.
Deci cum spuneam, nu prea vad cu ochi buni întoarcerea lor.

#53
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
evreii se gandesc si planuiesc pentru 20-30 de ani inainte pe plan mondial poate si mai mult,nu ca noi, ca nu stim ce vrem de la ziua de maine sa poimaine.
In alte orase mari din tara dau sinagogile in chirie,fac comert in ele,cu totul ca religia lor le interzice sa fie folosite in alte scopuri.
Ei spun ca in zilele noastre un razboi se castiga nu cu arme ci prin distrugerea economica a tarilor si punerea lor sub stapanire absoluta.
Adica depinzi de ei de vrei de nu vrei,manipuleaza din umbra.
Ei vor in tara noastra sa construiasca cea mai mare scoala rabinica ,nu stiu daca au mai ramas 4-5 mii in toata tara,dar fac planuri ptr.viitor.
Sursa :
    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6xWyr5aE_XA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
    https://www.bihon.ro...oradea-3695582/
De ce ?
Intreb si io pentru un prieten.
Etc.etc.etc.

#54
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postceanu1980, on 05 noiembrie 2021 - 13:57, said:

Red, credeam ca esti altfel,hai sa-ti spun cate ceva de ei sa vezi daca iti va fi teama de ei
Sa te alaturi lor este f greu spre imposibil,daca nu ai linie de iudeu dupa mama(au facut rusii acte false si sunt multi acolo)
Ei ne privesc pe noi,restul lumii precum niste kelev- caini si ne spun Goi sau Goimi om fara Dumnezeu,nicii nu mai are rost sa-ti spun cum il considera pe Iisus
Daca mergi la munca la ei este ok,te fura si te f... doar cu acceptul tau
Copiii tai in vecii vecilor nu se vor putea casatori cu un iudeu,da se cred superiori,este mentionat si in biblie, sunt poporul ales
Cred ca am uzat tastatura aiurea cu tine daca ai o asa simpatie pt catedrala,ia spune,cati bani ai donat acolo?
Nu am donat nici un leu ca nu am, vorba lui Moromete.
Am dat acolo unde a trebuit sa dau, pentru un copil bolnav de care știu, pentru cineva care ia ars casa, pentru o nevoie mai mare.
Nu mult, ca nu am, dar am dat "doi bănuți"
Eu prețuiesc foarte mult Biserica și religia. În schimb sunt anticlerical.
Iubesc ceea ce este pe pământul asta de sute și chiar mii de ani.
Nu vreau sa schimb ceva sau sa tulbur ce este așezat.
Atunci în zadar sângele moșilor mei.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate