Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Inaugurarea unei sinagogi în Sighet.

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#19
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 waterman, on 05 noiembrie 2021 - 11:26, said:



Pai daca suntem pasnici si ospitalieri ar trebui sa convietuim pasnic cu alte religii.
Cu ce te deranjeaza pe tine de la Vatra Dornei sinagoga de la Sighet ?
După cum am spus, trebuie păstrată identitatea. Azi o sinagoga, mâine o geamie, cum vroia Ponta, poimâine un templu budist...
Si restul sau noi...


#20
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 redbotos, on 05 noiembrie 2021 - 11:21, said:

Și în secolul 16 și acum suntem romani.
Oameni ospitalieri și pașnici. De ce sa nu păstrăm asta?
Păi asta e întrebarea!
De ce să fim neospitalieri, neprimitori și respingători?

Pune trei motive!

#21
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 redbotos, on 05 noiembrie 2021 - 11:28, said:

O zona frumoasa. Iar poveștile bătrânilor, unii chiar în viata, nu sunt chiar frumoase.

Poți să stai liniștit că nu îți vin străinii în sărăcia de acolo.

Dacă tu ai auzit după 30 de ani de ei să fi ferm convins că ei au venit de 30 de ani în România.

Dar au și plecat de mulți ani din România.

#22
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,661
  • Înscris: 05.02.2012

 redbotos, on 05 noiembrie 2021 - 11:31, said:

După cum am spus, trebuie păstrată identitatea. Azi o sinagoga, mâine o geamie, cum vroia Ponta, poimâine un templu budist...
Si restul sau noi...

Voi sunteti pe aceasi barca cu cei care spun ca vin strainii sa ne cumpere pamantul (terenul arabil) romanesc , cu toate ca pe noi de doare in p... de el si il lasam nefolosit. Daca noi nu il folosim, de ce sa il foloseasca altii ? De parca vin strainii, incarca pamantul in camioane si il duc la ei Posted Image
Stati linistiti, ca pamantul tot aici ramane, la fel si cu religia .. tot idioti vom fi si peste 100 de ani :)

Edited by Andreysc7, 05 November 2021 - 11:36.


#23
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 penticostalul, on 05 noiembrie 2021 - 11:32, said:


Păi asta e întrebarea!
De ce să fim neospitalieri, neprimitori și respingători?

Pune trei motive!
Atât timp cât se respecta tradițiile pe care sa ridicat tara asta, pentru care moși și strămoșii noștri au murit și de multe ori martirizati, nu am nimic împotriva. Dar dacă schimba ceva sau încearcă subtil sa schimbe, atunci...

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu mutilezi frecvent limba română, dar ai probleme că o sinagogă de la nu știu câte sute de kilometri ne atacă "indentitatea de neam"

#25
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,661
  • Înscris: 05.02.2012

 redbotos, on 05 noiembrie 2021 - 11:36, said:

Atât timp cât se respecta tradițiile pe care sa ridicat tara asta, pentru care moși și strămoșii noștri au murit și de multe ori martirizati, nu am nimic împotriva. Dar dacă schimba ceva sau încearcă subtil sa schimbe, atunci...

Clar frate ... daca nu si-au dat cel putin odata cu paru in cap , la Ruginoasa , atunci sa plece dracu de unde au venit ... ori se adapteaza ori pa

Quote

Mobilizare de forţe în comuna Ruginoasa din judeţul Iaşi. Peste 100 de jandarmi şi poliţişti au intervenit pentru a opri orice încăierare între tinerii din deal şi cei din vale, aşa cum erau obişnuiţi localnicii, cu tradiţia. Dacă în anii trecuţi confruntările erau atât de brutale încât aceştia ajungeau la spital cu răni grave în urma bătăilor, acum au fost temperaţi de forţele de ordine.

https://www.digi24.r...elionul-1057319

Edited by Andreysc7, 05 November 2021 - 11:41.


#26
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 Andreysc7, on 05 noiembrie 2021 - 11:34, said:



Voi sunteti pe aceasi barca cu cei care spun ca vin strainii sa ne cumpere pamantul (terenul arabil) romanesc , cu toate ca pe noi de doare in p... de el si il lasam nefolosit. Daca noi nu il folosim, de ce sa il foloseasca altii ? De parca vin strainii, incarca pamantul in camioane si il duc la ei Posted Image
Stati linistiti, ca pamantul tot aici ramane, la fel si cu religia .. tot idioti vom fi si peste 100 de ani :)
Da, acei idioți care locuiau pasnic si nu călcau hotare și se mulțumeau cu puținul.
Ba din contra, convetuiaiu cu natura, acea natura și mediu care încearcă sa o salveze marile guverne ale lumii, care au distrus-o.
Vezi ce identitate am avut și ce trebuie sa păstram?

#27
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,561
  • Înscris: 31.01.2010

 redbotos, on 05 noiembrie 2021 - 11:28, said:

O zona frumoasa. Iar poveștile bătrânilor, unii chiar în viata, nu sunt chiar frumoase.

Zona fiind care?
Povesti cu pesti?

#28
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,661
  • Înscris: 05.02.2012

 redbotos, on 05 noiembrie 2021 - 11:40, said:

Da, acei idioți care locuiau pasnic si nu călcau hotare și se mulțumeau cu puținul.

LMAO

Una e sa te multumesti cu putin, si alta e sa stii ca nu poti mai mult Posted Image . Vrei sa spui ca acuma locuim pasnic ? Ne mancam intre noi Posted Image mai ales daca vecinul de pe scara blocului isi ia o masina mai faina decat a mea, sau mai rau, parcheaza pe locul meu

Cand ai spus ca nu calcau hotare, ma gandesc ca te refereai la faptul ca nu am mers peste altii ... nu am mers pentru ca nu prea am putut :lol:

Edited by Andreysc7, 05 November 2021 - 11:43.


#29
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 redbotos, on 05 noiembrie 2021 - 11:36, said:

Dar dacă schimba ceva sau încearcă subtil sa schimbe, atunci...

Au încercat să schimbe ceva - sărăcia în bogăție dar au plecat când au văzut ce harnici și muncitori sunt românii.

Deci tu poți să stai liniștit că nu o să vezi nici fabrici nici mall-uri pe la tine pe câmpuri.

#30
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 redbotos, on 05 noiembrie 2021 - 11:05, said:

...
Deci, eu unul personal, nu prea vad cu ochi buni o construcție care nu reprezinta identitatea noastră românească.
...
Nu am nimic cu nimeni, a nu se înțelege greșit.
...

Asta e din seria: "Nu sunt rasist dar ...."

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Foarte bine ca se inaugureaza o sinagoga, nu am auzit de atentate sinucigase evreiesti in Europa.
M-as fi lipit la o reteta traditionala ceva pe acolo.

#32
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Nu vad nici o problema. Exagerat mi se pare ca s-a aprobat in Camera (270 voturi pentru /8 contra/ 25 abtineri) propunerea privind introducerea unei discipline privind studierea istoriei evreilor şi a Holocaustului in programul liceal si profesional https://www.digi24.r...omania-1722897.
In conditiile in care mare parte din elevi termina (daca termina) liceul cu lacune majore privind ortografia si gramatica limbii romane, nu stiu formula volumului sferei sau care-i capitala Portugaliei. Noua materie (ca si studiul religiei ortodoxe...) va avea o contributie majora in formarea oamenilor pregatiti de care tara (asta?) are nevoie. De ce nu si studiul istoriei si civilizatiei arabe? Sau chineze, ca ei ne fac telefoane si izoleaza blocuri. Eh, macar rata de vaccinare sa creasca peste 20 de ani.

#33
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Sa-si faca cate sinagogi vor, cata vreme e pe banii lor, intrebarea e cum au putut sute de evrei sa vina asa in Romania, cand pandemia face ravagii, fara controale, fara nimic, multi vad ca nici nu poarta masca.

#34
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,568
  • Înscris: 15.01.2017

 redbotos, on 05 noiembrie 2021 - 11:05, said:


Asa ca ar trebui sa fim puțin atenți la orice și sa privim și sa judecam dacă este un pericol sau nu.
Sunteti in pericol sa va fure aia saracia si…..

#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
De ani buni merg intr-o statiune in Elvetia. Lumea pestrita: indieni, americani, japonezi, mai cate un arab, turc ... ceva de genul. Anul asta am facut o vizita intr-o alta localitate pe valea invecinata.

Bai nene, o puzderie de evrei din astia carliontati cu copii, cu catel cu purcel. Plin de ei. Tata tanar, dar mai ales mama (vreo 20 de ani) cu 2-3 copii.

 __Dan__, on 05 noiembrie 2021 - 11:46, said:

Nu vad nici o problema. Exagerat mi se pare ca s-a aprobat in Camera (270 voturi pentru /8 contra/ 25 abtineri) propunerea privind introducerea unei discipline privind studierea istoriei evreilor şi a Holocaustului in programul liceal si profesional https://www.digi24.r...omania-1722897.
Influenta evreiasca in lume. Si-au luat-o pe coaja, acum contraataca sa nu se mai intample. Problema e incepe sa se exagereze in unele privinte si daca comentezi ceva deja esti catalogat antisemit.
Adevarul ca si-au gasit o tema cu care sa influenteze unele lucruri.

#36
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 28.03.2011

 Bursul, on 05 noiembrie 2021 - 11:52, said:

De ani buni merg intr-o statiune in Elvetia. Lumea pestrita: indieni, americani, japonezi, mai cate un arab, turc ... ceva de genul. Anul asta am facut o vizita intr-o alta localitate pe valea invecinata.
Bai nene, o puzderie de evrei din astia carliontati cu copii, cu catel cu purcel. Plin de ei. Tata tanar, dar mai ales mama (vreo 20 de ani) cu 2-3 copii.

Pai, uite! Case in point -  tu chiar esti antisemit :)
Coae, tu nu ai probleme cu "indieni, americani, japonezi, arabi, turci", dar ai vazut evrei si ti s-a parut oribil!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate