Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Sfat achizitie Nikon D500 la mana a doua

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Suport service va avea multă vreme. E ultima grijă. Dar să ajungi la reparații poate fi destul de complicat și neplăcut. Și nu văd să mai reziste mult fără nicio problemă. Nu că ar fi absolut imposibil, însă e prea puțin probabil.
Chiar dacă prețul de achiziție e mic, riscul este pe măsură și nici eu n-aș lua.

Legat de obiective, cât timp se menține totul în ecosistemul Nikon, merg okay și cu adaptor. Singurul neajuns vreodată poate fi dat de dimensiuni/greutate, însă pus vs. disponibilitate și costuri, devine neglijabil pentru cine dorește acces la calitate cât mai bună și nu e condiționat de cele 2.

#20
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Daca vrei neaparat un D500, ia unul nou in rate, doar 214 ron/luna/3 ani. D 500 nu este uzat moral sub nicio forma! Face exact ce trebuie sa faca un aparat foto si la cele mai inalte standarde. Restul sunt chitibusarii si gadgeturi pe care le vei folosi din an in paste si atunci de curiozitate. Eu mi-am luat unul nou acum 2 saptamani (bine si am destule obiective F faine: 16 mm f/2,8 G, 20 - 50 - 85 mm f/1,8 G, 24-70 f/2,8 G si 70-200 f/2,8 E toate Nikkor) si nu am mai fost atat de incantat si de sigur pe un aparat ca acum, de cand am luat D700. Acum am echipa completa (D700, D810 si D500) .. mai am nevoie de un macro si Amin! Daca ai obiective bune, le poti folosi oricand foarte bine cu noul FTZ II pe orice ML Nikon. Mai ales ca abia acum au realizat si pe ML af fantastic! I-au cam busit pe toti cu Z9, repetand filmul cu lansarea lui D3 si D300. :))

#21
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Am luat Nikon D610 cu 300K cadre, destul de forjat. L-am folosit destul de mult, fără probleme. Vorbiți aici de camere "forjate" de parcă le-ar dispare electronii din PCB-uri.
Dacă pe cameră nu sunt semne de șocuri mecanice, totul e OK, adică, conform așteptărilor.

Edited by bv01, 22 November 2021 - 18:17.


#22
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Si obturatorul? Mecanismul de ridicare a oglinzii? Alinierea senzorilor de focus si masurare a expunerii? Partea mecanica in general? Cui i-o lasam?

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 22 noiembrie 2021 - 18:33, said:

..Cui i-o lasam?
Cum ne-o fi norocul.

#24
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View PostStefanSC, on 22 noiembrie 2021 - 18:33, said:

Si obturatorul? Mecanismul de ridicare a oglinzii? Alinierea senzorilor de focus si masurare a expunerii? Partea mecanica in general? Cui i-o lasam?

Păi calculele depind de prețul final. Era acum câțiva ani o firmă în București care se ocupa cu ceea ce zici tu. Kamerawerk parcă. Le-am trimis și eu 610-le pentru cosmetizare și schimb de cauciucuri. În final m-am ales cu o cameră superbă la un preț de nimic. Doar prin România am văzut complexe de-astea cu shutter count prea mare, cameră "obosită" etc. Pentru orice lucru e un preț corect. Eu de exemplu, am ajuns să cumpăr extrem de rar chestii noi. Nu știu, poate am și avut noroc, până acum nu am luat țepe și am cumpărat de pe eBay și OLX.
Am luat acum câțiva ani 7-14 Olympus de pe eBay cu nici 3K lei. Nu m-am împăcat cu el și l-am vândut cu zero pierdere.
Dacă luam unul nou... cu tot cu garanția lu' pește prăjit, cu siguranță ieșeam pe minus.

#25
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu am o experienta diferita. Am cumparat din Romania tepe sau echipamente forjate care au cazut dupa un timp.

Cele noi au mers foarte bine.

Nu cumpar niciodata cu intentia de a vinde dupa 3 luni. Cumpar echipamente pentru minim 5 ani.
Echipamentele noi sunt singurele care tin bine la drum lung, cele SH cad.

Edited by katran, 23 November 2021 - 15:02.


#26
Tzeny

Tzeny

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2021
Revin cu un update dupa doi ani, am cumparat D500-ele cu 2500lei (cu tot cu grip, charger si 3 baterii), l-am folosit fara absolut nicio problema in ultimii doi ani in toate excursiile, si pe ploaie si in Islanda la -20 grade. Este un aparat excelent, si extrem de customizabil.

Mi-am luat si 3 obiective second hand tot de pe olx, un Nikon 50mm / f1.8, un Tokina 11-18mm / f2.8 si un Nikon 18-300mm / f3.5-6.3G, si acestea au mers perfect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate