Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Boot de pe SSD Caddy

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Buna,
Scuze daca a mai fost abordata problema, am cautat, dar nu am gasit. Am intrat in posesia unui laptop Fujitsu Lifebook E753 la care as vrea sa inlocuiesc HDD-ul cu un SSD. Partea proasta e ca la acest model ca sa schimbi hardul trebuie sa demontezi aproape tot laptopul (ghinionul meu, am citit pe net cum s-au mai plans si altii, se pare ca la toate modelele dinainte si dupa E753 se face inlocuirea simplu, ca la majotitatea laptopurilor).In aceasta situatie m-am gandit sa inlocuiesc unitatea optica cu caddy, sa pun SSD-ul acolo. Intrebarea este daca se va face boot de pe SSD, dupa ce voi dezactiva hardul de pe care booteaza acum.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca tot inlocuiesti, de ce nu o faci pana la capat? si asa demontezi laptopul pt schimb, faci cum trebuie si nu mai ai dileme de genul.

plus ca pt transfer de date sau extra spatiu de stocare, oricum folosesti un caddy. iar ca idee, schimbarea se face unitate per unitate, scoti hdd si pui ssd. nu intru in detalii tehnice pt explicatii, insa desi poti face boot cu ssd unde vrei tu acum, conexiunea speciala de hdd e cea care primeaza

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
poti sa tii si hdd-ul vechi si ssd-ul nou in locul unitatii de disc, doar in bios specifici de pe ce sa booteze prima oara.
eu am colectie de hdd-uri si ssd-uri in desktop si ca nu ma complic cu multi boot pe acelasi disc pur si simplu schimb discul de pe care bootez si am un alt sist de operare.

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Verifica si ce versiune de SATA are slotul pt. unitatea optica. Trebuie sa pui SSD-ul intr-un slot SATA 3 pt. performanta maxima.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
La mine a fost invers: am pus ssd in loc la HDD și HDD in Caddy. Surpriza: după 5 minute disparea HDD. Ceva din setările power management. Se dezactiva HDD după 5 minute de inactivitate. Doar cu restart apărea.
Nu m-am complicat și am pus ssd in Caddy și lăsat HDD la locul lui.
De 5 ani merge fara probleme


#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Din experienta, NU TOATE laptopurile buteaza corect din portul de unitate optica in care s-a instalat HDD/SSD in caddy. Depinde si de caddy, nu numai de port, butarea corecta. Incerci si daca nu merge corect, schimbi HDD cu SSD in "burta" laptopului.
Si in 80% din cazuri portul SATA pentru ODD este SATA I sau SATA II, deci viteza mai mica. Pentru un HDD la 5400 rpm nu e o problema, dar SSD-ul o sa fie "gatuit".
Parerea mea.

#7
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Probabil nu am explicat cum trebuie : nu vreau sa inlocuiesc HDD cu SSD, vreau sa inlocuiesc optical drive cu caddy (aste merge foarte simplu, nici macar un surub nu trebuie desfacut) si apoi sa bootez de pe SSD pe care sa fie doar sistemul de operare, iar ca extra spatiu folosesc hdd-uri externe.
Din cele ce mi-ati zis am inteles ca pot face asta. Ramane sa va solicit ajutorul dupa ce voi incerca.

viceroy56 : cum pot sa stiu ce fel de port SATA este portul pentru ODD? In specificatiile modeluluide ODD pe care il am e mentionat doar SATA.

Edited by potosr, 05 November 2021 - 09:38.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Faci schimbarea. Daca merge, lasi asa, daca nu merge, desfaci si pui SDD in loc de HDD si gata. HDD il pui in caddy si renunti la DVD

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 potosr, on 05 noiembrie 2021 - 09:32, said:

Probabil nu am explicat cum trebuie : nu vreau sa inlocuiesc HDD cu SSD, vreau sa inlocuiesc optical drive cu caddy (aste merge foarte simplu, nici macar un surub nu trebuie desfacut) si apoi sa bootez de pe SSD pe care sa fie doar sistemul de operare, iar ca extra spatiu folosesc hdd-uri externe.
Incearca initial asa iar daca nu iti place cum merge te inarmezi cu o surubelnita fina, una lata sau cu un spaclu :) si un pic de rabdare si inlocuiesti HDD-ul cu SSD-ul si apoi muti HDD-ul in caddy. Iar daca tot e de desfacut mai mult poate merge si un upgrade mic si ieftin la RAM de la second-hand, tinand cont de vechimea laptopului.

#10
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Cool, nu mai pot nimic la RAM, laptopul suporta doar 16Gb si atata sunt in el acum... :)

#11
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Am intarzit putin cu contributia mea la topic, asta din cauza faptului ca a durat ceva pana am intrat in posesia caddy-ului si am lucrat cu sistemul. Vesta buna e ca totul merge ok, pot sa bootez fara probleme de pe SSD-ul din caddy, si facand si setarile corecte in BIOS si de pe hdd-ul original din "burta laptopului" cum bine spunea viceroy56.
Multumesc mult pentru sfaturi si indicatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate