Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Masina netranscrisa dupa 3 luni

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#145
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
Asa imi apare.

Attached Files



#146
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am trimis direct din pagina aia. Si nu am cerut niciun cont special la DRPCIV. Oi fi avur facut cont online... nu mai stiu, dar la ghiseu niciodata nu am cerut un cont

#147
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdorin_2k, on 30 decembrie 2021 - 10:01, said:

De la DTIL au trimis în 5 zile. Am sunat un prieten de acolo
Dar daca faceai o adresa catre DTIL si iti raspundeau aia in scris ca ei au trimis in 5 zile informatiile despre vanzare catre DRPCIV atunci cu raspunsul ala putea sa faci o adresa catre DRPCIV in care sa le soliciti clarificari de ce nu au procesat informatiile de la DTIL.

View Postmotofrezeanu, on 30 decembrie 2021 - 09:01, said:

Odată ce ai vânduto ca la carte nu mai ai tu treabă cu el.e treaba lui dacă nu respectă legea.
...nu ai citit toate postarile! Are treaba pentru ca amenda de rovinieta (de exemplu) vine la proprietarul inscris in registrul de inmatriculari DRPCIV. Cum el apare inca acolo => amenzile vor veni pe numele lui. Iar amenzile alea se pot contesta si anula doar in instanta.

View PostC63AMG, on 30 decembrie 2021 - 09:07, said:

DRPCIV si spune-le celor de la ghiseu ca vrei sa faci/faca "consemn in sistem".La primul control al Politiei ii vor lua numerele si talonul.

Nu exista conceptul asta de "consemn in sistem". DRPCIV nu proceseaza nimic venit de la tine/mine. Poti tu sa mergi linistit cu originalul contractului de V-C ca tot nu sunt curiosi. Conform legii ei proceseaza doar info venite de la DTIL. In cazul de fata se pare ca DTIL a trimis info despre vanzare in termenul legal de 5 zile, dar DRPCIV nu a procesat informatiile. Problema tot acolo trebuie rezolvata si insistat la ei sa proceseze ce au de procesat.

#148
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Am verificat ieri.
Apare cu RCA pe un an și rovinieta pe 3 luni.
Azi ar fi prima zi fara ITP.

Sigur că RCA pe numele meu.
Pot face eu ceva sa nu se mai emită RCA pe numele meu la mașină vândută din august 2021?
(să nu mi se modifice clasa bonus in caz de dauna).
Cumpărătorul nu are copie CI sau RCA vechi de la mine? Doar cu datele din talon și contract?
Cum naiba a făcut RCA pe numele meu?

#149
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009
De curiozitate cum ai verificat numele corespondent politei RCA ; platforma AIDA returneaza doar statutul asigurat/neasigurat si perioada de valabilitate in cazul in care are asigurare valabila automobilul cautat .
Daca cumva a continuat cu brokerul tau de asigurare si iti apare asigurarea in platforma online a acestuia atunci pur si simplu ii notifici pe acestia pe mail de statutul masinii (ca e vanduta cu contractul VC atasat ) si se vor acupa ei mai departe de fals/uz de fals . Atata timp cat la reinamtriculare accepta pe mail contractul VC ca si dovada de proprietate ( fara ca numele tau sa apara inca in talon/CIV ) nu vad ce nu ar accepta acum dovada din partea ta ca nu mai esti posesorul masinii .
Daca i-ai notificat si nu s-au ocupat de remedierea situatiei devin ei pasibili de a fi dati in judecata pt. continuarea situatiei .

#150
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Pai el nu a transcris mașina. Crezi că a făcut RCA pe un an în vederea înmatriculării pe numele lui?
Acum 2 luni era scoasă la revânzare mașina.

#151
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View Postme_iauras, on 04 martie 2022 - 10:03, said:

De curiozitate cum ai verificat numele corespondent politei RCA ; platforma AIDA returneaza doar statutul asigurat/neasigurat si perioada de valabilitate in cazul in care are asigurare valabila automobilul cautat .
Daca cumva a continuat cu brokerul tau de asigurare si iti apare asigurarea in platforma online a acestuia atunci pur si simplu ii notifici pe acestia pe mail de statutul masinii (ca e vanduta cu contractul VC atasat ) si se vor acupa ei mai departe de fals/uz de fals . Atata timp cat la reinamtriculare accepta pe mail contractul VC ca si dovada de proprietate ( fara ca numele tau sa apara inca in talon/CIV ) nu vad ce nu ar accepta acum dovada din partea ta ca nu mai esti posesorul masinii .
Daca i-ai notificat si nu s-au ocupat de remedierea situatiei devin ei pasibili de a fi dati in judecata pt. continuarea situatiei .



Foarte interesant punctul tău de vedere.
Este un aspect pe care eu nu l-am avut în vedere.
De aceea, spun în multe dintre mesajele mele că viața este scurtă, complexă și plină de neprevăzut.
Atunci când mă va părăsi, probabil voi „pleca” cu o urmă de regret pentru că nu am reușit să cunosc „totul despre totul”.

S-ar părea că a fost găsită rezolvarea „problemei”.
Consider că inițiatorul acestui subiect ar putea trimite același tip de notificare și către AIDA.
Ar trebui să aibă aceiași finalitate cu cea precizată de tine.

În final, îți mulțumesc pentru „lecția” pe care am „învățat-o” în această seară.

#152
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Daca vreodata ti se modifica clasa de bonus faci atunci reclamatie la ASF si eventual si la Politie pentru fals si uz de fals. Evident va dura o vesnicie, dar ei au parghiile sa verifice.

Dar ca fapt divers: la Directia Fiscala a primariei tale ai mai facut o adresa scrisa ca sa iti raspunda de ce nu au trimis in termenul legal de 5 zile informatiile despre vanzare catre DRPCIV? Pana acuma sigur iti raspundeau si cel mai probabil trimiteau informatiile ;-)

#153
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ca fapt divers am mers vreo 3 luni cu nr fostului proprietar si am facut si rca in numele lui, in final am inmatriculat masina p numele meu, eu te sfatuiesc sa ceri banii pe rca inapoi de la broker, ar trebui sa mearga

#154
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
In caz de dauna sigur ii trebuie copie CI și permis. Și astea nu le are.
Cu toate că are RCA pe numele meu, nu poate deschide dosar de dauna fara aceste copii

#155
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
In caz de dauna ii trebuie copie CI si permis utilizator! Si RCA-ul valabil (care probabil este pe numele tau). Nu il intreaba nimeni cu ce drept conducea el masina respectiva sau alte lucruri (decat daca a depasit cele 90 de zile si ajunge la Politie). Dosarul de dauna se deschide cu actele astea - patit caz concret cand sotia a fost vinovata si masina/RCA era pe numele meu; nu a avut nevoie de permisul sau CI-ul meu.

#156
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View PostXman_ghio, on 05 martie 2022 - 13:01, said:

Dosarul de dauna se deschide cu actele astea - patit caz concret cand sotia a fost vinovata si masina/RCA era pe numele meu; nu a avut nevoie de permisul sau CI-ul meu.
Caz similar. Au vrut și CI și permis posesor mașina. Nus de ce, dar au cerut ulterior.

#157
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ce bani înapoi sa iau? El și-a făcut de 2 săptămâni RCA pe un an. Pe numărul și numele meu, ca nu a transcris-o din august.

#158
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postpielea, on 05 martie 2022 - 16:43, said:

Bro, ala poate face orice dauna in numele tau, eu merg cu o masina cu proprietar decedat de 4 ani si am si rca valid, mai trec si vama, am avut si daune care mi-au fost achitate, asa ca te sfatuiesc ori sa iei banii inapoi pe rca ori daca ai o copie dupa cheie, poti lua masina inapoi intr-o noapte, poate se sperie idiotul
"Bro" - ce-l sfatuiesti tu este ilegal si chiar penal! Nu "poti lua" masina inapoi - se numeste furt calificat :-)

#159
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostXman_ghio, on 05 martie 2022 - 18:05, said:

"Bro" - ce-l sfatuiesti tu este ilegal si chiar penal! Nu "poti lua" masina inapoi - se numeste furt calificat :-)
nu se poate lua,intri pe mana politiei pe urma la cercetari

#160
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
No egzista.
Nu pot lua plăcuțele.
E la la 400 km de mine. Habar nu am unde e mașina acum.
Nici nu mă interesează asta.
Are rovinieta pe 3 luni. Asta e super.
Restul e can cam,

#161
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postdorin_2k, on 05 martie 2022 - 23:35, said:


Restul e can cam,
Te-ai ambalat dejaba....

#162
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View Postdorin_2k, on 05 martie 2022 - 13:44, said:

Caz similar. Au vrut și CI și permis posesor mașina. Nus de ce, dar au cerut ulterior.


Deținerea unei mașini nu a fost / este / va fi vreodată condiționată de posesia dreptului de a conduce autovehicule de către deținătorul dreptului de proprietate asupra acesteia.
Ceea ce ți s-a solicitat a fost doar un abuz, iar tu, nedenunțându-l, l-ai acceptat tacit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate