Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Laptop Gaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ionalexandrucr

ionalexandrucr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.06.2013
Salutare,

Intenționez ca de BF să îmi cumpăr un laptop de gaming, cu preț între 4500 5500 lei.
Aș prefera să fie de 17 inch, 16 GB RAM, și cel puțin RTX 3050.

Și musai de la eMag.

Îmi puteți oferi va rog niste sugestii?

Mulțumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ce vrei ?
La pretentiile alea cel mai ieftin laptop gaming pleaca de la 6000 lei in sus asa ca, ori mai tai din pretentii ori mai umbli la buzunar

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Daca nu ai alergie la cele de 15,6", ai vreo 5 variante la pcgarage -> https://www.pcgarage...0-pana-la-5500/

#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
17" e mic pentru gaming. Mai bine iei de 15.4 + monitor de minim 24"

#5
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008

 BloodRa, on 04 noiembrie 2021 - 21:28, said:

17" e mic pentru gaming. Mai bine iei de 15.4 + monitor de minim 24"
Am mai citit astfel de recomandare.
In primul rand care mai e logica sa cumpere laptop?
Iti inchipui cat de comod poate fi sa ai pe un birou in stanga laptopul si in dreapta mnitorul.
Dar cine stie poate se joaca stand in picioare si nu il deranjeaza ecranul de la laptop.
Mai exista si varianta in care monitorul are suport de perete si sta deaupra biroului. Da extrem de comos sa stai cu capul pe spate si sa te joci.




#6
ionalexandrucr

ionalexandrucr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.06.2013
Va mulțumesc pentru sugestii. Am decis să merg pe 'Laptop Gaming ASUS TUF Gaming F17 FX706HCB-HX118 cu procesor Intel® Core™ i5-11400H, 17.3"Full HD, 8GB, 1TB SSD, NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 4GB', pe care l-am achiziționat resigilat cu 4200 lei, și am mai cumpărat o plăcuță de 8gb RAM. Total 4400 lei.

@Naijax, aparent, cu pretențiile astea am găsit la 4400, și nu pierd nici garanția pentru adăugarea celor 8GB RAM.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Aparent ai dreptate Posted Image

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 ionalexandrucr, on 05 noiembrie 2021 - 17:25, said:

Va mulțumesc pentru sugestii. Am decis să merg pe 'Laptop Gaming ASUS TUF Gaming F17 FX706HCB-HX118 cu procesor Intel® Core™ i5-11400H, 17.3"Full HD, 8GB, 1TB SSD, NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 4GB', pe care l-am achiziționat resigilat cu 4200 lei, și am mai cumpărat o plăcuță de 8gb RAM. Total 4400 lei.
Bafta, sa-l folosesti sanatos. sper ca a ajuns la resigilate doar fiindca primul cumparator a vrut altceva, sa nu aiba vreun defect ascuns.
Stiu ca la seria ROG au probleme parca cu ceva mosfet sau alta piesa, care se duce cam repede si trebuie schimbata ca sa nu ai un laptop cu placa de baza moarta ->https://www.youtube....?query=asus rog

#9
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004

 mariusixy, on 04 noiembrie 2021 - 21:53, said:


Am mai citit astfel de recomandare.
In primul rand care mai e logica sa cumpere laptop?
Iti inchipui cat de comod poate fi sa ai pe un birou in stanga laptopul si in dreapta mnitorul.
Dar cine stie poate se joaca stand in picioare si nu il deranjeaza ecranul de la laptop.
Mai exista si varianta in care monitorul are suport de perete si sta deaupra biroului. Da extrem de comos sa stai cu capul pe spate si sa te joci.
Ce este așa incomod că nu înțeleg.
Poate pentru un birou minuscul dar pe un birou de minim 120cm lățime și 70 adâncime nu este deloc incomod.
In definitiv laptopul poți să-l pui și jos lângă birou daca ai un cablu HDMI mai lung.

Edited by xymzar, 07 November 2021 - 16:11.


#10
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008

 xymzar, on 07 noiembrie 2021 - 16:11, said:


Ce este așa incomod că nu înțeleg.
Poate pentru un birou minuscul dar pe un birou de minim 120cm lățime și 70 adâncime nu este deloc incomod.
In definitiv laptopul poți să-l pui și jos lângă birou daca ai un cablu HDMI mai lung.
Pai asta nu s-a spus ca va trebui sa foloseasca si alta tastatura si mouse. Daaaaaa si sa cumpere si boxe pt ca altfel e aiurea sa auzi sunetul de sub birou ori de undeva din stanga de la 1 m distanta.
Se dau sfaturi de la persoane care nu au vazut un laptop un viata lor si nu stiu ce implica conectarea la un monitor.

Initiatorul doreste sa cumpere laptop de gaming si voi il sfatuiti sa conecteze laptopul la un monitor si evident va trebui sa foloseasca si alta tastatura + mouse.
De ce sa mai cumpere laptop????

Edited by mariusixy, 07 November 2021 - 16:28.


#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Poate îl ia vineri la casa de vacanță.😂

Edited by xymzar, 07 November 2021 - 22:19.


#12
ionalexandrucr

ionalexandrucr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.06.2013
Vă mulțumesc tuturor pentru sugestii.

Am râs copios la unele mesaje, dar hai totuși să fac o clarificare.

Am dorit să cumpăr laptop pentru a fi mobil - pentru a putea să îl iau după mine la nevoie.

In al doilea rând, am dorit ca ecranul sa fie de 17 inch, pentru a fi cat mai mare, și jocurile sa fie lizibile pe ecran.
Nu am nevoie de a conecta un monitor. Prefer să mă joc pe ecranul laptopului.

Sper că am lămurit câteva din întrebările / curiozitățile amatorilor.

@Hider141 - cred că mi-am dat seama de ce a fost returnat, și am rămas puțin amuzat.

Cum am deschis cutia am fost întâmpinat cu o hârtie - ghid, in care mi se explica că, fiind un procesor de generația a 11-a, niște drivere trebuie instalate manual pe ecranul de unde se selectează configurează partițiile in instalarea de Windows. Daca nu se făcea acest pas nu apărea SSD-ul, in consecință nu se putea instala Windows pe laptop.

Am instalat acele drivere, am adăugat memoria de 8GB RAM, și pot sa spun că laptopul zbârnâie pe rezoluția full HD cu setări high / ultra pe toate jocurile ce am incercat până acum + Ray tracing (Forza Horizon 5, Red Dead Redemption 2, Far Cry 6, Watch Dogs Legion, etc...).

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 ionalexandrucr, on 10 noiembrie 2021 - 10:04, said:

@Hider141 - cred că mi-am dat seama de ce a fost returnat, și am rămas puțin amuzat.
Cum am deschis cutia am fost întâmpinat cu o hârtie - ghid, in care mi se explica că, fiind un procesor de generația a 11-a, niște drivere trebuie instalate manual pe ecranul de unde se selectează configurează partițiile in instalarea de Windows. Daca nu se făcea acest pas nu apărea SSD-ul, in consecință nu se putea instala Windows pe laptop.
Posted Image
Pe zi ce trece ne americanizam tot mai tare...nu mai suntem in stare sa citim un amarat de manual sau sa dam un search pe Google, ne trebuie totul mura-n gura...

Macar e castigul tau, l-ai luat mai ieftin doar pentru ca primul cumparator nu a fost in stare sa rtfm. Sa-l folosesti sanatos, si spor la cat mai multe jocuri. Posted Image

#14
ionalexandrucr

ionalexandrucr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.06.2013
Îți mulțumesc frumos.

Îmi place să cred despre mine că sunt o persoană mai tehnică, și nu mă opresc până nu dau de cap chestiutelor cum a fost cea de care am zis. Care, chiar a fost foarte ușor de făcut, având ghidul in fața. Dar, puteam face troubleshoot și cu prietenul google.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Sper ca nu te-am suparat, nu ma refeream la tine. M-am referit la altii care isi cumpara ceva, si pe urma se duc pe forumuri sa intrebe de ce nu le merge aia sau cealalta, sau cum se face X ori Y, cand in 2 minute ar fi gasit raspunsul in manual.
Mai pierd si o gramada de timp pana primesc raspunsuri sau pentru ca explica problema doar pe jumatate.

#16
ionalexandrucr

ionalexandrucr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.06.2013
Nu, stai liniștit 😁.

Eu mă documentez și citesc înainte să cumpăr un produs, cu atât mai mult un produs destul de scump cum a fost acel laptop.

Oricum, am rămas plăcut impresionat de cât de puternice au ajuns să fie laptopurile, cu performanțe asemănătoare ale unui PC.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Da, mai ales de cand au renuntat la placile video mobile, si folosesc aceleasi cipuri de la modelele pentru desktop. Doar racirea sa fie buna, ca in rest rup mai ales comparat cu ce desktop-uri poti face acum in criza asta de placi video.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate