Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Soiuri coacăz negru părere

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
BRANCA

BRANCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.05.2006
Aveți experiență în cultura coacăzului negru?
La țară am plantat o tufă de coacăz de la Dedeman și-i merge f bine.Pământul e sărac și argilos iar vara suferă de secetă.
Totuși coacăzul merge relativ bine...
Am mai făcut câteva tufe,prin butășire,dar n-au vigoarea "originalului".Se altoiesc cumva și ăștia?!
Problema e că nu mai țin minte soiul de coacăz cumpărat...Întrebarea e ce soi ați recomanda rezistent la ger și,mai ales,la secetă?
Întreb deoarece știu că arbustul ăsta merge mult mai bine în zonele răcoroase.Eventual în zonele secetoase la semiumbră,dar nu prea am loc din ăsta...
Suplimentar întreb dacă are cineva rețetă de vin de coacăze.Verificată...Am băut pe timpuri,de la cineva.E excepțional la gust și aromă!

#2
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,608
  • Înscris: 11.03.2007
Am avut coacăz de când mă știu, dar doar negru. De câțiva ani am și roșu și caut să ies la recoltă și cu alb. După mine, roșu l-aș scoate fără să clipesc, dar nu vrea soața... Negrul este minunat, dar nu știu ce soi am, că tot din cel vechi am înmulțit, știu însă că se culege la Sf. Petru, deci sfârșit de iunie. Cidrul eu îl fac cu adaos de zahăr și apă, celebra concentrație de 2Kg de zahăr la 10l de apă. Mie îmi place să fac spumant pentru sărbători, dar trebuie să nimerești exact când să-l tragi la sticle. Da, iese ceva mai tulbure, dar este altceva decât ce cumperi din comerț. Dacă ar fi să am doar câțiva metri pătrați de grădină, coacăz mi-aș pune acolo.

#3
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Am coacaz alb.. dar nu prea ma omor. mi se pare mai degraba acru decat aromat...  Cred ca rezista la ger..
Ideea e ca, in primavara eu ii scurm la radacina, le adaug ceva ingrasamant natural si le dau apa din plin.. Fac recolta la modul decent..

#4
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,608
  • Înscris: 11.03.2007
A, mersi, cred că-i cazul să-i fac uscați sau dispăruți, înainte de a se atașa cineva, nu spun cine, emoțional de ei. Neagra mi se pare bestială, plus faptul că un gem de coacăze, sau de zmeură cu coacăze, sau de cireșe cu coacăze, este o minune. Am oroare de dulcegăriile care curg, ori cocăzica, chiar și în amestec minoritar, rezolvă problema lejer, ca să nu mai amintesc de gust. Copiilor mei nu le place, sau le este indiferentă, iar eu nu pot pricepe asta, dar cidrul le cam place. Dacă mă gândesc bine, n-am întâlnit pe nimeni care să spună că nu-i place cidrul de coacăze.

#5
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Cei pe tulpina inalta sunt altoiti, cei tufa, nu.

Eu nu prea simt diferenta de gust intre soiurile de coacaz negru. e diferenta de marime a boabelor, perioada de coacere..
Coacaz alb am avut unu cu boabe foarte mici, aromat si dulce. dar sensibil la boli. rosii nu am avut dulci, am incercat 3 soiuri.
In loc de coacaz rosu, alb mai bine agrisi. Dar dupa zmeura, dude, afin canadian, mure, aronia..

Mai e un soi de coacaz (original din america) care e diferit de astia europeni. nu l-am incercat.

#6
BRANCA

BRANCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.05.2006
Mersi Sorine.Probabil de aceea e diferență între original și tufele din butași,adică din cauza altoirii.
Oricum recomand coacăzul negru pe lângă casă.E o "bombă" de vitamine!Din păcate mulți nu suferă gustul fructelor...
Ce am observat că e f f rezistent la boli.În schimb,la mine,cultivat în sol argilos și sărac,i-a luat vreo 2 ani să se acomodeze...

#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
bai am o problema la coacazul negru... nu am gasit pe net, intreb aici: frunzele din varful lastarilor se intorc cumva spre interior, ca si cum ar fi rulate... in rest e bine, doar la varf apare problema asta... vreun sfat? e de la umiditate excesiva?

mersi

#8
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Sunt niște insecte ale căror larve (niște viermișori) provoacă aspectul de frunză rulata.
PS. Am cautat, în romana ii zice chipurile țânțarul frunzelor de coacăz.


Sunt niște insecte ale căror larve (niște viermișori) provoacă aspectul de frunză rulata.
PS. Am cautat, în romana ii zice chipurile țânțarul frunzelor de coacăz.
Cauta Dasineura Tetensi și vei afla informații suplimentare.

#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
multumesc
mi-a iesit asta in cautare https://bladmineerde...ineura-tetensi/
nu am asa... nu am nici un telefon bun ca as fi incarcat foto...
incerc sa stropesc cu ceva, ma gandesc cu ce..., sa vad si ce am la indemana... ma gandesc la o zeama bordeleza sau bicarbonat de sodiu...?
sfaturi?
multumesc.

#10
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
ba e tantarul, m-am uitat azi mai bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate