Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Verificare online vechime munca

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
.

View PostNaijax, on 04 noiembrie 2021 - 10:02, said:

Am depus cererea pe data de 11/09/21
Pana azi ... nimic
Zero

Cred ca mai dureaza un pic pana intram si noi in randul lumii
Inca vreo 50 de ani asa

Pana atunci, daca ai nevoie urgent de o informatie, apelezi la varianta clasica - ghiseu

Interesant.
Acu vreo trei ani am facut acelasi lucru.
M-am prezentat la casa de pensii cu formularul tiparit si semnat,l-am predat,am primit un numar,o parola,ceva,nu-mi mai amintesc exact ce,dar era ceva fara de care nu-mi puteam realiza contul.A durat sub doua minute totul.
Am venit acasa si am terminat treaba

Edited by adisz, 04 November 2021 - 10:18.


#20
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostDany_Darke, on 04 noiembrie 2021 - 10:14, said:

warrior - depinde si de oras. dai peste niste acrituri in unele insitutii de iti strica toata saptamana, nu doar ziua
Nici eu nu am o parere prea buna despre institutiile statului, dar sa iti zic o chestie.
Anul trecut am fost cu nevastamea sa anulam contractul de asigurari sociale (vreo 5 ani a platit contributia).
Era pe vremea ministrei Violeta. Functionariele scosesera birourile pe hol in fata ghiseului. Ne-a poftit pe scaun, vorbeau mieros, numai ca nu ne-a servit cu cafea.
Vorbesc de casa de la Posta Vitan.

View PostNaijax, on 04 noiembrie 2021 - 10:16, said:

Ce telefon ?
Sunt convins ca este doar un obiect de decor pentru ca nimeni nu ridica receptorul ala
Si la telefon am vorbit cu ei. Era anul trecut in lockdown.
Am cerut o confirmare ca eu platisem banii pt contributie in contul trezoreriei si nu aveam nici un feedback.
Tot asa, se mirau cum sa ma rezolve.

#21
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View PostDany_Darke, on 04 noiembrie 2021 - 10:14, said:

warrior - depinde si de oras. dai peste niste acrituri in unele insitutii de iti strica toata saptamana, nu doar ziua
Asa am la trezorerie o acritura de femeie, aia are o scarba in ea sa faca ceva. Am titluri de stat si de 3 ori pe an ma duc sa ridic dobanda, ba, are femeia aia o atitudine de rahat.
Si fie vorba pe internet... dupa atatia ani de zile m-am invatat ca este o scarba, dar cand prinde pe cineva naiv, poate pune vreo intrebare, poate pe langa hartia respectiva pune si o alta hartie, ba, are niste aere.

Si la trezorerie este tot asa cu facut cont online si activat fizic.
Acolo nu stiau aia despre ce este vorba, am fost la inceput cand au dat drumul sa se faca conturi online, din fericire am intalnit o tipa tanara care a pus mana pe telefon si cine stie unde a sunat si mi-a si activat contul.
Si desigur ca au vrut copie dupa buletin.

La cnpp nu mai tin minte daca a fost nevoie de copie dupa buletin.

De ce am scris mesajul asta ca nu ma apucam sa scriu ca ete ce acrituri lucreaza la trezorerie. Parerea mea ca interesul lor este ca digitalizarea sa nu se realizeze NICIODATA.
Nu au interes, nu spun, nu explica, nu vor ca noi sa stim. PUNCT.

Eu cand ma duc sa ridic dobanda ma duc la acritura, acritura tasteaza ceva si apoi ma duc la alt ghiseu sa ridic bani.
Cand depun bani la trezorerie ma duc la un tip, ala imi zice sa ma duc la o alta casierie(da, au 2) si de la primul ghiseu numara bani si ma duc la cel de al doilea ghiseu unde primesc o hartie.
Cu hartia aia ma duc la tipul de la "Titluri de stat" care face subscrierea.

Cand practic puteam sa fac toate astea online, asta daca permiteau ei sa cumperi online.
Dar cine sa ia atatea lefe aiurea?

Edited by -ARA-, 04 November 2021 - 11:36.


#22
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postistrate01, on 03 noiembrie 2021 - 22:14, said:

Bună seara tuturor vreau sa îmi verific vechimea în munca și dacă angajatorul actual a plătit toate contribuțiile și nu prea dispun de timp liber pentru a merge la casa de pensii se poate face verificare online?
Da, pe email, cu cerere si copie CI.

#23
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
Ce nu pot eu sa inteleg cum reusesc in alte tari sa faca totul online fara nici un drum niciodata nicaieri?

Adica faci contul online la institutia de care ai nevoie si asta-i tot.

Si e vorba de lucruri importante taxe, impozite, ce-ai platit, ce-ai primit, inclusiv inmatricularea sau permisul auto le primesti fara sa mergi vreodata la vreun ghiseu.

#24
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
N-am mai mers demult la vreun ghiseu, taxe, impozita platesc online, vechimea o verific tot online, am si spatiu virtual privat de unde pot scoate certificat fiscal, iar pentru inmatriculare am fost doar sa depun actele si sa ridic numarul de inmatriculare, a durat 5 min. Cazierul judiciar se elibereaza si el foarte rapid.
Incet incet se merge spre digitalizare insa e cam degeaba, oricum majoritatea nu stiu ce este aceea adresa de email si platesc tot cu cash la supermarket. Romanilor le cam place statul la coada, un fel de facebook analogic unde se discuta viata vedetelor si conspiratii planetare.

Edited by spooky51, 04 November 2021 - 13:44.


#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postspooky51, on 04 noiembrie 2021 - 13:43, said:

Romanilor le cam place statul la coada, un fel de facebook analogic unde se discuta viata vedetelor si conspiratii planetare.
Sau pensionarilor le place sa mearga la banca ca mai stau de vorba cu fetele alea.

Oricum, pe la tara, nici vorba de ghiseul.ro, cam trebuie mers pe acolo, vrei nu vrei.

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Fusei sa fac cont. Se uitau la mine ca la bombe, de unde trag concluzia ca nu prea mulți își fac. Trebuia sa coboare cineva sa ia cererea, nimeni nu a dat de respectiva persoana, pana la urma am lăsat cererea la casierie.
Partea buna, în juma de ora am fost sunat, ca e gata.
Pun parola, întru în cont, dau click pe generează raport, primesc mesaj
Cererea dumneavoastra a fost inregistrata si se afla in lucru.
Veti fi notificat pe adresa de email cand procesarea s-a finalizat
De unde trag concluzia ca tu dai click și un nene începe sa fuga printre rafturile de dosare, face acel raport și apoi îl ai.

#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postdanaciu, on 04 noiembrie 2021 - 12:48, said:

Ce nu pot eu sa inteleg cum reusesc in alte tari sa faca totul online fara nici un drum niciodata nicaieri?
....

La noi analfabetismul tehnologic e la limita imposibilului
Mergi la tara, opreste o persoana la 50 de ani, da-i un telefon si spune-i sa-si plateasca impozitul on-line
Vei avea o surpriza imensa

Suntem campioni si la analfabetismul vizual
Da-i acelei persoane procedura desenata ca unui copil de gradinita
Vei avea alta surpriza

Ultima dar nu cea din urma -  avem cel mai grad de analfabetism functional din Europa

#28
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
Acum vre-o 11 ani am activat contul la HMRC fara sa fi mers vreodata in Anglia,
au trimis prin posta codul de activare.
...
Deci la altii se poate de mult timp, fara drumuri inutile si prezenta fizica.

#29
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postslai, on 04 noiembrie 2021 - 14:45, said:

Pun parola, întru în cont, dau click pe generează raport, primesc mesaj
Cererea dumneavoastra a fost inregistrata si se afla in lucru.
Veti fi notificat pe adresa de email cand procesarea s-a finalizat.

Nu. Așa e mesajul. Se generează electronic și ar trebuie să găsești un PDF în cont sau sa primești ceva pe mail.

#30
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postslai, on 04 noiembrie 2021 - 14:45, said:

Cererea dumneavoastra a fost inregistrata si se afla in lucru.
Veti fi notificat pe adresa de email cand procesarea s-a finalizat
De unde trag concluzia ca tu dai click și un nene începe sa fuga printre rafturile de dosare, face acel raport și apoi îl ai.
Se genereaza automat. Dureaza de la secunde la minute poate.
Iti trimite link-ul pe mail, dar poti ramane si pe pagina portalului si mai dai Refresh la un interval de timp.
Fisierele raman pe pagina in ordine cronologica, de unde le descarci.

Eu de ex. scot rapoarte de 2 ori pe an. Am observat ca daca interoghez pe 27 ale lunii imi da raportul si pana la luna precedenta.
Bine, eu am facut un fisier excel in care bag datele si imi calculez punctajul, ma cam intereseaza ca nu mai e mult pana pun ghetele in cui.

#31
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 30.07.2009

View Postspooky51, on 04 noiembrie 2021 - 12:17, said:


Da, pe email, cu cerere si copie CI.

Poți pune aici adresa de e-mail la care putem incerca sa trimitem, pentru a evita drumul?  Mulțumesc

#32
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Vedeți că e o perioada de contributivitate, până în aprilie 2001, care NU este cuprinsa în evidențele Casei de Pensii și care nu apare în rapoartele alea.
Acea perioada se va lua în calcul, la pensie, din cartile de munca sau trimițând viitorul pensionar să aducă adeverințe de munca de la firme care nu mai exista.

#33
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostRav_885, on 05 noiembrie 2021 - 08:57, said:

Vedeți că e o perioada de contributivitate, până în aprilie 2001, care NU este cuprinsa în evidențele Casei de Pensii și care nu apare în rapoartele alea.
Acea perioada se va lua în calcul, la pensie, din cartile de munca sau trimițând viitorul pensionar să aducă adeverințe de munca de la firme care nu mai exista.
Am inteles ca nu au apucat sa scaneze toate carnetele.
Am meu e scanat.
Numele fisiserului incepe cu DATE_CM urmat de data.
Ultima inregistrare se termina la 01 apr.2001.

Oricum trebuie sa aduci si carnetul in original si copie xerox.

#34
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Nu din cauza scanării.
Înainte de 1 aprilie 2001 cărțile de munca și statele de salarii, se țineau scriind cu pixul in ele și nu existau raportări centralizate, pe CNP, din partea angajatorilor.
Plățile la CAS se țineau pe hârtie, angajatorii trimiteau OPurile in format hârtie la casa de pensii, nu se ținea o evidență a plăților decât de la o lună la alta.
De aceea, aceasta perioada lucrata se dovedește cu cartea de muncă și/sau cu adeverințe acolo unde există sau pot fi obținute (că multe firme s-au desființat sau nu au mai păstrat nimic din evidente).
Nimeni nu are inregistrari electronice la Casa de Pensii pentru perioada înainte de 1 aprilie 2001.
Deci, vechimea obținută electronic in sistemul Casei de Pensii nu e completa.

#35
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostRav_885, on 05 noiembrie 2021 - 09:39, said:

Nimeni nu are inregistrari electronice la Casa de Pensii pentru perioada înainte de 1 aprilie 2001.
Deci, vechimea obținută electronic in sistemul Casei de Pensii nu e completa.
Vorba vine scanare, e luata fiecare inregistrare si trecuta manual.
Am verificat linie cu linie si nu e nici o greseala la mine.
Nu sunt trecute sporurile de vechime, cu toate ca exista rubrica in fisier.
In carnet sunt trecute sporurile după 1993, ca asa era legea.
Mai e o rubrica cu "alte sporuri" si apare acel spor (bineinteles dupa 1993).

Deci te contrazic, la inca 3 colegi apare in format electronic carnetul de munca.
La alti cunoscuti fisierul generat e gol.

Deci nu are treaba cum se scria inainte de 2001, in aprilie tin minte ca le-a scanat cucoana de la personal si ne-a dat carnetele in pastrare.
Cei de la casele de pensii s-au apucat si le-au bagat manual in sistem.

Repet, cand se depune dosarul se aduce si carnetul in original.
Cine l-a pierdut, bafta lui, trebuie sa mearga prin ahive pt adeverinte.

Edited by TheWarrior, 05 November 2021 - 10:10.


#36
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostWarpS, on 05 noiembrie 2021 - 07:30, said:

Poți pune aici adresa de e-mail la care putem incerca sa trimitem, pentru a evita drumul?  Mulțumesc
Cred ca depinde de fiecare judet, eu am preferat sa-mi fac un cont. Ar trebui sa fie adresele pe site-urile lor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate