Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

RCA si CASCO ieftin

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Peugeot 407 - 2007 - motor 1.6 diesel - proprietar femeie 40+ - perioada 12 luni - Bucuresti - clasa bonus B7

Euroins 635 lei
Asirom 961 lei
Alianz 1091 lei

Edited by murdar, 04 November 2021 - 09:18.


#38
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Alt exemplu: cea mai buna oferta de rca pt un octavia break din 2008, motor de 1.9, proprietar femeie de 50+ani:

6 luni: 698 lei bonus-malus // 758 lei  bonus-malus cu decontare directa (Asirom)
12 luni: 994 lei  b-m // 1207lei  bonus-malus cu decontare directa (Euroins)

#39
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

 Octavian___, on 04 noiembrie 2021 - 07:45, said:

Absolut...la noi daca s-ar putea sa fie gratis RCA--ul, doar sa am drept de circulatie si in caz de ceva ma doare la basca ce si cum deconteaza la ala.
De asta ne-am supt-o si tragem toti acum si chiar nu mi se pare ok sa trag si eu la pretu mare RCA pt cei care si-au facut cel mai ieftin RCA de pe piata.
Daca n-ai casco, nu vrei totusi sa ai parte de un RCA bun cu decontare directa in caz ca te loveste unu?
Sau speri ca ala e mai prost asa ca mine si poate are un RCA la o firma ok..

Adica treaba e reciproca, poti sa lovesti sau sa fii lovit, dar romanu gandeste ca lui nu i se intampla niciodata

La masina noua am facut casco
La masina veche am avut casco la Generali timp de 10 ani, pe urma am trecut-o doar pe RCA
Casco avea doua principii de decontare directa: primul era faptul ca fiind lovit de o masina din vina celuilalt puteam sa apelez la casco sa imi repar masina urmand ca ei sa recupereze banii de la RCA-ul vinovatului, a doua era decontarea directa intre Generali si service-ul preferat Mit Motors

RCA-ul asta cu decontare directa este ok pentru cine nu are casco dar tot asa trebuie facut la o firma de asigurari care are intelegere cu un service de la o reprezentanta mare din zona, nu m-am interesat exact cat costa dar din oferta postata de Courage e cam dublu cu decontare directa la Generali/Aliantz fata de varianta ieftina fara decontare directa Euroins/Groupama.

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 Xman_ghio, on 04 noiembrie 2021 - 09:03, said:

Uita de Grawe! Asirom este ok si pretul ala cu decontare directa mi se pare super bun!
Am casco la Grawe, si la casa parca PAD sau facultativa nu mai retin. Se poate insa si mai ieftin dar nu da site-ul toti dealerii.
O sa merg la broker si cand imi fac ceva o sa va zic ce pret e.

Edited by andreic, 04 November 2021 - 12:00.


#41
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
sa fie clar pentru toata lumea, doar in Romania (*) exista harneala cu decontare directa.

In strainezia chestia asta este normalitate. Adica doar cu asiguratorul tau discuti pentru repararea masinii cand ti-o boteste altul. Si nu exista harneala cu "nu vrea celalalt sofer sa imi dea asigurarea". Pur si simplu nu exista asa ceva.

*Cand zic doar in Romania, comparatia este evident superioara, nu includem tari egale sau mai nasoale.

Edited by murdar, 04 November 2021 - 12:09.


#42
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Eu nu inchei niciodata cu decontare directa.. si asa asigurarea e scumpa ca draku.. Cumpar intotdeauna cea mai ieftina asigurare posibil... masina are 15 ani.. daca se intampla ceva.. asta e viata.
Ma fish pe asigurarile lor si pe toata industria asta de mafioti, pusa pe tzepuit si buzunarit oameni simpli.

Edited by Rav_885, 04 November 2021 - 17:31.


#43
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

 stalker2142, on 04 noiembrie 2021 - 10:34, said:

...
RCA-ul asta cu decontare directa este ok pentru cine nu are casco ..

Acum doua saptamani (miercuri) a intrat in mine unul care avea asigurare la Euroins cand a dat cu spatetele. Am facut amiabila, a doua zi (joi) am fost la Generalli unde am asigurare cu decontare directa, am aceptat plata pentru reparatie in regie proprie, luni aveam banii in cont. Mai greu a fost sa gasesc un tinichigiu bun si cu timp liber, marti o duc sa o faca, joi voi avea masina gata (asa mi s-a promis)

Edited by Bogdansv1, 04 November 2021 - 17:40.


#44
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007

 stalker2142, on 04 noiembrie 2021 - 10:34, said:



La masina noua am facut casco
La masina veche am avut casco la Generali timp de 10 ani, pe urma am trecut-o doar pe RCA
Casco avea doua principii de decontare directa: primul era faptul ca fiind lovit de o masina din vina celuilalt puteam sa apelez la casco sa imi repar masina urmand ca ei sa recupereze banii de la RCA-ul vinovatului, a doua era decontarea directa intre Generali si service-ul preferat Mit Motors

RCA-ul asta cu decontare directa este ok pentru cine nu are casco dar tot asa trebuie facut la o firma de asigurari care are intelegere cu un service de la o reprezentanta mare din zona, nu m-am interesat exact cat costa dar din oferta postata de Courage e cam dublu cu decontare directa la Generali/Aliantz fata de varianta ieftina fara decontare directa Euroins/Groupama.
Cine ti-a spus minciuna asta ca e aprx dublu RCA daca faci cundecontare directa?
In medie/an e cu 100-200 lei mai scumpa/an
Asta era anu trecut, ca diferenta cu/fara decontare directa nu s-a schimbat mare lucru
Anu asta la Logan pe 12 luni la Allianz cu decontare directa am 700 lei, ceea ce mi se pare OK.
Dar la altii li se pare scump ! pt ca au fost obisnuiti cu aia pt care acum o sugem toti !

Attached Files



#45
cornel_r

cornel_r

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.11.2021
Octavian, am B8, s-ar aplica și la mine preturile la RCA? Tot 1,6 am

#46
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Tabelul ala e suspect, preturile la Alianz sunt mai mici fata de Euroins ..e si de pe vremea cand exista City insurance

Eu ma refeream la oferta asta
https://forum.softpe...6#entry28282136

#47
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
La mine, cu B2, aliantz e cel mai ieftin la toate simularile.

#48
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.06.2006
Am asigrare Allianz facuta de 6 luni si nici acum nu apare cand o caut in baza de data cu RCA. A mai patit cineva?

#49
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Nu e ok! Uita-te pe asigurare daca CNP sau VIN-ul masinii sunt ok! Sau nr de inmatriculare.

#50
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.06.2006

 Xman_ghio, on 14 noiembrie 2021 - 15:02, said:

Nu e ok! Uita-te pe asigurare daca CNP sau VIN-ul masinii sunt ok! Sau nr de inmatriculare.
Sunt toate datele ok. E polita reinnoita al 4 sau al 5 lea an la rand.

Edited by soldatel56, 14 November 2021 - 15:55.


#51
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

 Courage, on 03 noiembrie 2021 - 21:57, said:

Masina premium, 400cp, sofer  cu carnet de 20 de ani, clasa maxima de bonus - RCA pe 12 luni 351 lei la Groupama.

Nu e rau, nu-i asa?


Stimate coleg.
Chiar sunt curios.
Pentru ce marcă, model, tip, an de fabricație și grupă de vârstă ați obținut această valoare ?
La ce broker de asigurări ați încheiat contractul RCA ? Sau pe ce site ?
Întreb pentru a compara cu ce îmi oferă broker-ul la care fac eu asigurările în mod curent.
Mulțumesc pentru un eventual răspuns.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 MBSL, on 28 decembrie 2021 - 14:46, said:


Nu cred ca mai sunt de actualitate informatiile avand in vedere ca in ultimile saptamani toti au crescut pretul masiv.

#53
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
dupa sarbatori, pe la jumatatea lui Ianuarie 2022 sa mai speram la o relaxare a preturilor rca :(

#54
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
Nu știu dacă sa rad cu ahaaaa, sau cu ihihii....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate