Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

RCA si CASCO ieftin

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Courage, on 03 noiembrie 2021 - 22:13, said:

30 septembrie 2021.

Este oferta de septembrie :) In perioada aia imi aduc aminte ca am facut si eu niste simulari si preturile era mai scazute.
Daca ai posibilitatea, incearca te rog sa faci o simulare acum, sunt curios cu cat a crescut.

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

 axisborn, on 03 noiembrie 2021 - 21:56, said:

RCA ar trebui sa aiba  prea putin de-a face cu valoarea masinii.

Pai si care sunt criteriile?
Problema cu elefantul din camera e ca adesea soferul ≠ de proprietar.

Stiu destui tineri care tin masinile pe numele parintilor ca sa fenteze sistemul.

#21
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 MembruAnonim, on 03 noiembrie 2021 - 22:24, said:

Este oferta de septembrie Posted Image In perioada aia imi aduc aminte ca am facut si eu niste simulari si preturile era mai scazute.
Daca ai posibilitatea, incearca te rog sa faci o simulare acum, sunt curios cu cat a crescut.

30 septembrie era deja pretul marit

eu am facut tot pe atunci si mi-a crescut pentru 1200-1400cc clasa B8, vechime carnet 15 ani de la 250 de lei anul trecut la 500 anul asta

#22
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Taxarea RCA in functie de masina este o gaselnita a asiguratorilor.
Doar ca exemplu, cifrele sunt scoase din burta
Pot face o dauna  cu un harb de 20 de ani care are 850 cmc. In cazul asta platesc 200 de lei asigurarea.
Pot face aceeasi dauna  cu o masina de 2 ani care are 2500 cmc. In cazul asta platesc 1000 de lei asigurarea

#23
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 01.05.2006
Nu mai aberati ca asigurarile auto in Ro sunt ieftine.
In UK de exemplu pretul mediu pt o asigurare casco este de 400 de lire, aprox 2.400 lei.

https://www.moneysup...6-0-gaNycGzNCOU

Asta in conditiile in care parcul auto din UK este infinit mai nou si mai valoros, doar masinile de lux gen Rolls-Royce, Bentley, Aston Martin, Lagonda, Land Rover, Jaguar, McLaren, Lotus plus cele nemtesti, plus cele italienesti sunt in numar mai mare decat tot parcul nostru auto.
Ca sa nu mai vorbim de salarii unde raportul e de vreo 1/10.
Ca nu-i totuna un "mester" care repara Logane sau Golfuri 4 cu unul care repara Aston Martin.

Nu cred ca exista vreo statistica cu pretul mediu a asigurarilor auto din Ro dar la momentul actual sunt sigur ca se situeaza la peste 1.200 lei adica vreo 200 lire adica jumatate din cea din UK ceea ce e absurd de scump.

Dar pt asta trebuie sa multumim hipsterilor si celor care se cred smecheri si care urlau impotriva asigurarilor ieftine.
Genul de oameni care cred ca daca au bani si pot plati oricat pentru un serviciu atunci cei care nu sunt in aceeasi situatie sunt niste fraieri.
Rezultatul a fost taxarea "boieriei" de catre service-uri, ca sa se simta bine hipsterii ca primesc ceea ce au platit, doar ca problema a lovit pe toata lumea.
Sper ca acestia sa se bucure si sa se simta la fel de bine si de acum inainte cand vor fi loviti de oameni fara asigurare si-si vor repara masinile pe banii lor prin service-uri care vor factura manopera 100-150 de euroi ora!

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
In primul rand vorbim de RCA, nu Casco.

In al doile rand, in UK e asigurare personala, nu pe masina.

In al treilea rand ia uite ce zice acelasi articol

Quote

East London drivers continue to pay the most expensive premiums in the second three-month period of 2021, at an average of £865
Across London, motorists pay an average premium of £595 – though the capital saw the biggest decline in premiums, falling by over 2% in the last three months
Drivers in Galashiels pay an average of £257, the lowest in the country


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

 Ann0nyym0us, on 03 noiembrie 2021 - 21:29, said:

Baga datele si vezi singur.
Nu apar toti asiguratorii ieftini, am facut un test... apar doar astia pe care emag ii favorizeaza:

Attached File  asig.jpg   78.55K   80 downloads

Deci cel mai bine e tot la broker sa mergi in persoana si sa vezi ce oiferte sunt si unde are mai bine.

Edited by andreic, 04 November 2021 - 00:45.


#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Toti nu apar nicaieri, pt ca emag lucreaza cu Safety Broker.
Problemele sunt doua:

1. Unele firme aleg sa nu raspunda cereri respective de RCA
2. Unele firme au mari probleme tehnice, de aceea nu raspund cererii respective.

#27
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006

 Adm, on 03 noiembrie 2021 - 21:32, said:

Ieftin comparat cu ce?

Ma fratilor, la noi RCA e inca IEFTIN, vs ce e pe afara, iar daunele sunt de cam aceeasi valoare.

https://www.emag.ro/rca/

Enjoy!

https://www.promotor...rghini-18792495

Cand o fi si la noi salariul de 2000 de euro minim ar mai merge.

#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 stalker2142, on 03 noiembrie 2021 - 21:34, said:

Cel mai ieftin RCA e la Euroins facut pe un an
Casco faci unde ai interes sa ai conditii bune, sa fie acoperite cat mai multe scenarii, sa plateasca... eu am facut la Generali casco completo cu fransiza de 200EUR

Corect si eu am incheiat asigurare RCA pe 1 an fara decontare directa la pret bun. Posted Image

Edited by xmanyacs77, 04 November 2021 - 05:36.


#29
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 Adm, on 03 noiembrie 2021 - 21:43, said:

Eu urasc fancizele.
franciză vs franșiză   Posted Image

#30
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 Adm, on 03 noiembrie 2021 - 21:54, said:

Ca sa iti parafrazez ce mi-a spus un om sus in asigurari:

1. Conducatorii nosri au service-uri, nu au firme de asigurari.
2. Nu se doreste responsabilizarea soferului, ci e un model de plata pausal, cu RCA pe masina, nu pe sofer!

Daca maine soferul de uber/taxi face praf masina, el nu are nicio penalizare.
Penalizarea o are masina, iar logica fenteaza total aceasta situatie.

Daca soferului ii explodeaza polita, indiferent de ce masina vorbim, deodata descoperi ca sofetul e doar pentru cei care isi permit, nu un drept universal.


Atunci conduci o masina ieftina, la care RCA e mic.
Texte. RCA-ul se face pe masina cu legatura directa asupra soferului.
Daca am 3 masini si am un eveniment la una din ele, imi cresc politele la toate trei, si creste grav pretu (la toate trei)  fc de eveniment.


 stalker2142, on 03 noiembrie 2021 - 21:34, said:

Cel mai ieftin RCA e la Euroins facut pe un an
Casco faci unde ai interes sa ai conditii bune, sa fie acoperite cat mai multe scenarii, sa plateasca... eu am facut la Generali casco completo cu fransiza de 200EUR
Absolut...la noi daca s-ar putea sa fie gratis RCA--ul, doar sa am drept de circulatie si in caz de ceva ma doare la basca ce si cum deconteaza la ala.
De asta ne-am supt-o si tragem toti acum si chiar nu mi se pare ok sa trag si eu la pretu mare RCA pt cei care si-au facut cel mai ieftin RCA de pe piata.
Daca n-ai casco, nu vrei totusi sa ai parte de un RCA bun cu decontare directa in caz ca te loveste unu?
Sau speri ca ala e mai prost asa ca mine si poate are un RCA la o firma ok..

Adica treaba e reciproca, poti sa lovesti sau sa fii lovit, dar romanu gandeste ca lui nu i se intampla niciodata

Edited by Octavian___, 04 November 2021 - 07:46.


#31
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 Octavian___, on 04 noiembrie 2021 - 07:45, said:

Texte. RCA-ul se face pe masina cu legatura directa asupra soferului.
In ce tara ?

#32
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 Adm, on 03 noiembrie 2021 - 21:54, said:

Ca sa iti parafrazez ce mi-a spus un om sus in asigurari:

...

Daca e de la ASF, ar fi fost fain sa-l intrebi ce salar are. Cred ca incepea sa se balbaie.  Instant.

#33
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
am comparat oferta de la broker, cu emag - identic.
a crescut f mult, la mine de aproape 3 ori.

Edited by irina2014, 04 November 2021 - 08:43.


#34
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009

 Adm, on 03 noiembrie 2021 - 21:32, said:

Ma fratilor, la noi RCA e inca IEFTIN, vs ce e pe afara, iar daunele sunt de cam aceeasi valoare.

...n-as zice! In Germania, un sofer de peste 40 de ani, deci cu 22 ani de soferie, fara incidente/accidente => RCA+CASCO = 450 euro/an! Unde gasesti tu asa ceva in Romania?

 andreic, on 04 noiembrie 2021 - 00:43, said:

Nu apar toti asiguratorii ieftini, am facut un test... apar doar astia pe care emag ii favorizeaza:

Uita de Grawe! Asirom este ok si pretul ala cu decontare directa mi se pare super bun!

 liviu_np, on 03 noiembrie 2021 - 23:45, said:

Pot face o dauna  cu un harb de 20 de ani care are 850 cmc. In cazul asta platesc 200 de lei asigurarea.
Pot face aceeasi dauna  cu o masina de 2 ani care are 2500 cmc. In cazul asta platesc 1000 de lei asigurarea

Dar sansele sa te "infigi" intr-un stalp cu 200km/h sunt infinit mai mici la un Matiz fata de un bombardier cu BMW :-) De aici => si un risc mai mic la Matiz fata de alte masini mai puternice.

#35
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Eu mi-am facut in ultimii 5 ani asigurare pe rcapedia.ro

Motivul a fost ca emag nu oferea optiune pentru asigurare pe o luna.

Da, apuse sunt vremurile in care faceam asigurare pe o luna cu 45 de lei :)

Edited by murdar, 04 November 2021 - 09:06.


#36
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Un exemplu de pret actual (adica de luni, 1 nov): cea mai buna oferta de rca pt un Tucson din 2008, motor de 1.6, proprietar femeie de 60+ ani, clasa B4/5 a fost de la allianz de 1700 lei/6 luni sau 2600 lei/1 an.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate