Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Plasare aragaz, chiuveta, centrala pe gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Sa incep cu releveul. Am gazele la strada si caminul de apa langa gard. In releveu am doua pozitii pentru blatul cu aragazul si chiuveta. Proiectul e finalizat, dar nu se specifica detalii de genul, cred ca e minimum necesar pentru aprobare.
Pozitia rosie e cea mai simpla, pentru ca scot hornul de la hota prin perete, in lateral, iar apa ajunge usor, fiind latura exterioara. Gazul ajunge si el mai usor daca pun centrala pe aceeasi latura.
Pozitia verde, in schimb, m-ar avantaja cu amenajarea bucatariei. Problema e ca nu stiu pe unde va iesi evacuarea la hota, eventual si hornul centralei, pentru podul casei se prelungeste odata cu acoperisul peste o centrala acoperita. Am evidentiat pozitia bucatariei in cadrul casei cu portocaliu.

Cum s-ar putea rezolva cu evacuarile, cat mi-ar putea creste costurile la pozitia verde si ce alte probleme ar putea aparea?

Voi intreba si constructorul cu care am tocmit casa, dar vreau sa vad ce zice lumea si pe aici.

Plafonul si podul de deasupra lui se prelungesc 1.8m in fata bucatarie (intre peretele bucatariei si stalpii ce sustin podul si acoperisul., deci cam asa as putea scoate evacuarile daca ar fi posibil

Attached Files



#2
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Constructorul tocmai mi-a zis ca nu voi putea, ca tre sa trag evacuarea la hota vreo 3m, ceea ce e imposibil.

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu cred ca hota e problema, ci mai degraba evacuarea centralei. Hota poti sa ai sau sa n-ai, mirosurile pot sta in bucatarie sau in terasa, dar instalatia de gaze are un regim special (ISCIR)

#4
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Bun, atunci pot lasa centrala in zona rosie, ca ocupa doar un mic colt de camera, dar parca nici fara hota nu as sta. As putea scoate evacuarea hotei pe terasa, dar nu stiu cat va stagna aburul acolo si ce efecte va avea, terasa va avea si zid pe una din laterale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate