Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Intrebari in legatura cu gazele naturale din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
O magistrala.

Attached Files



#38
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.01.2020
Aia numai magistrala nu e. Este o simpla conduta OL4” care a fost montata aerian pentru ca cel mai probabil intersecta alte retele si nu era loc sa o fie montata langa ele.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Mai este una similara destul de aproape, inspre Profi de la Tineretului, la giratoriul de la Valcea cum se spune (int. AI Cuza si Teodoroiu, AI Cuza deviaza spre Gara).

Si la Caciulata se observa o teava de genul in destule locuri, are romburi mici pe ea si scrie GN. La Caciulata insa cine are geotermalul ala, e aur curat ca pe partea de incalzire, ACM si piscine scuteste de foarte multe costuri. Mi-as fi dorit sa am un astfel de geotermal in zona. E cam singura forma de energie marijuana care imi place.

Dar, unde nu exista geotermal, gazul este baza.

Iar am vazut reclama Engie cu Cabral.

Eric Stab, CEO Engie Romania:

https://e-nergia.ro/...i-nu-e-realist/

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Nu exista o uniformitate a unui tip de cutie. Astea noi au o vana la îndemână ceea ce nu e OK.

.

Vana in exteriorul cutiei mereu. Robinet sfera. Cineva de rea credință poate închide gazul.

Attached Files



#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Chiar acum au sunat de la Distrigaz ca să schimbe gazometrul de acasă, dar au constatat ca este contor de tip G6 și nu G4 ca la apartament, deci revin de luni.

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Bloc de 10 etaje. Gaze și apa.

Attached Files



#43
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostNeaceasca85, on 17 noiembrie 2021 - 18:02, said:

Bloc de 10 etaje. Gaze și apa.
Elegant e putin spus

#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Dar eficient si functional.

In blocurile comuniste nu se poate altfel. La cele noi da, faci spatii speciale pentru tevi.

Si pentru cabluri.

#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
.

Aici au luat rozeta.

.

Attached Files



#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Pe strada Vintila Vodă țeava e la vedere și se observa cum se fac branșamentele.

Attached Files



#47
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Abia astazi au schimbat gazometrul. S-au miscat repede si nu a fost nevoie de reset nici la Buderus, nici la Vaillant.

#48
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
La unele conducte am văzut un fel de conservă cu fir care vine în "conservă". Ce e "conserva" aia... valvă de siguranţă?
Şi am văzut că la gaze încă se mai montează contoare clasice, faţă de electricitate, unde se montează numai digitale.

#49
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Pai e normal, la gaze și apa trebuie contoare ori cu baterii ori cu ceva generare de curent prin dinam mișcat de apa sau gaz. Mai complicat decât la curent. Pun poze acum cu branșamentul blocului de lângă mine și noul gazometru.

.

Conservă, poate electrovana acționata de senzorul anti explozie? Asa am la căsuța de lemn, bucătărie de vara.

.

Centrala din căsuța, pentru 2 calorifere si 2 robineți, însă e o centrala clasica de apartament.

Centrala din casa, Buderus GB 112, 2008 bătrâna. Și regulatorul vechi din 2000.

Poza cu gazometrul e cam naspa ca am pozat pentru index, nu am avut intenția sa o pun aici. Gazometru G6 cu debit de 10 m3 pe secunda parca. Sau pe ora?

Merg pe el 3 centrale și 3 aragaze.

Gazul și apa le am comune cu fratele, curentul și internetul adică fibra, separate.

Attached Files



#50
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005

View PostNeaceasca85, on 05 decembrie 2021 - 16:57, said:

Pai e normal, la gaze și apa trebuie contoare ori cu baterii ori cu ceva generare de curent prin dinam mișcat de apa sau gaz. Mai complicat decât la curent.

Zici? Ia intreaba pe google ce e un contor ultrasonic. Transgaz, de exemplu, cred ca deja foloseste exclusiv din astea. La fel si distributia.

#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Dispozitiv de citire la distanta atașat unui gazometru de la o shaormerie din Slatina. Friteuza pe gaz are un consum apropiat de cel al unei centrale de apartament. Shaormeria folosește 3 aparate de kebab Archway din care De regula merg câte 2, plus friteuza pe gaz Pitco.

Attached Files



#52
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Interesant dispozitivul, dar oare cum funcţioneşte?   :huh:   Are rotiţe şi pentru acel traductor digital sau acel traductor digital/aparat de telicitire are un fel de cameră foto sau video cu "recunoaşterea carcaterelor" care transformă imaginea analogică într-un semnal digital.
În România e voie să foloseşti la centrale termice butelii de aragaz sau numai cu rezervoare speciale se poate şi doar în anumite cazuri.
Sunt curios cine ştie de unde provine denumirea de aragaz?   :yes:

#53
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Singura intrebare normala pe care ai pus-o azi. Raspunsul e ca citeste cu senzor Hall impulsurile care actioneaza contorul mecanic.

#54
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 05.01.2020
@Neaceasca85
Aducându-mi aminte de ideea mea veche cu înlocuirea paușalului cu flaușat, stau și mă gândesc, ar ajuta dacă țevile și conductele de gaz ar fi flaușate, ca niște jucării? Pe interior, exterior sau ambele?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate