Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ceas gps copil

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.01.2008
Salut,

Ma intereseaza un ceas pentru copii care sa fie cat mai bun pe partea de gps/localizare si sa suporte cartela sim.

Stiu ca majoritatea nu suporta sim si cel mai probabil ar trebui sa ma uit la ceva chinezarie...

Dar care chinezarie si mai ales sa fie unul care sa-l pot lua de la magazinele cunoscute de la noi.

#2
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Salut, eu am luat acest model -https://www.emag.ro/ceas-smartwatch-pentru-copii-smart-wear-p12s-sim-card-camera-lbs-tracking-albastru-blue-q12-kids-blue/pd/DWQ12GBBM/ - insa are si GPS si Sim. Plus are sistem de apel incognito - poti suna si accesa camera ceasului fara ca utilizatorul sa stie asta. Nu te astepta la rezolutie minune pe camera ceasului, insa isi face treaba. Acum, nu stiu exact motivul, insa a mers doar cu cartela sim Telekom. Stiu ca are anumite setari care pot modifica parametrii Sim-ului. Nu cred ca merge pe Digi insa. Nu am testat, desi Digi are si banda 2G.

Edited by adyrafy, 02 November 2021 - 10:07.


#3
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
@Andrei

Care este problema cu produsele din China,ca sa nu folosesc acea expresie scrisa de tine ?!
Tu stii care,ce  si cum functioneste economia mondiala ?
Intoarce tastatura sau laptop-ul si apoi review postul... :)

Eu am folosit pentru scurt timp acest produs de aici:
https://store.tracki...ackimo-watch-3g

Nu cred ca este bun pentru tine ca desi l-am comandat din US of A, este built in China,ceea ce probabil jigneste buzunarul tau !

Bafta

#4
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Nu stiu de unde ai tras concluzia ca majoritatea nu au sim, din contra toate au sim care functioneaza pe 2g. Mai rare sunt cele care suporta 3g, 4g.
Toate sunt chinezisme. Cam arata la fel, difera doar denumirea şi pretul.
Eu am luat asta:

https://www.xkids.ro...4-apel-video-2/

I-am pus cartela yoxo cu cel mai mic abonament. Nu recomand reteaua telekom, e f naspa.

Edited by silviubs, 02 November 2021 - 10:55.


#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Se aud toate foarte bine, faci apel video, dar ai probleme la localizarea prin A-GPS, cu softurile chinezesti.
La toate.
A-GPS e o tehnologie GPS asistata. Si una e sa fie asistata de o retea chinezeasca, care pe teritoriul Roaniei e fix-pix, alta e sa fie asistata de Google sau de Apple, unde exista nspe mii de terminale.
Google are insa niste probleme, daca e cazul le explicitez.
Apple are insa alte probleme in sensul ca nu merge din cauza de .. retea de telefonie. Si dispozitivul lor Apple Watch Cellular e bineinteles foarte scump pentru un tracker GPS.

Dar google e nemernicul din aceasta ecuatie. Pentru ca face ce vrea el, nu ce vrei tu. Asta in cazul in care pe ceas poti instala serviciile google de localizare, sau vine cu Android (cum am eu).

Sunt bune ele asa, dar nu te astepta sa-ti localizeze copilul asa cum o face un telefon. E nevoie de google sau de apple sa functioneze asa cum vrei tu.
A-GPSul are niste rateuri mari la alea chinezesti. Merge GPS-ul, insa nu si indoor, nu si sub copaci, langa cladiri. Adica merge, dar nu e reliable.
Merge LBS-ul, dar are precizie foarte slaba, iti cauti copilul in tot cartierul.
Si merge Wi-Fi, insa reteaua chinezeasca nu stie daca WiFiul e de la un router sau de la un hotspot mobil, deci exista sansa sa-ti detecteze copilul la mama dracului din acest motiv, ca exista oameni care umbla cu hotspot activat, chestie care bulverseaza o retea chinezeasca de A-GPS, nu insa si Google sau Apple, care stie daca-i mobil sau fix.

Un asterisc, la Apple nu sunt 100% convins ca nu merge, inca sunt in studiu asupra problemei. Din ce spun astia ai nostri (Orange, iStyle), functioneaza doar in regim de number-share, chestie cu care nu ai ce face cand e vorba despre un ceas pe care i-l dai copilului.

Edited by maccip, 02 November 2021 - 11:03.


#6
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 08.12.2001
@silviubs: Cat tine bateria? Ma gandesc si eu la un ceas de-asta pentru baietii mei si vreau sa imi fac o idee despre baterie.
Bineinteles ca in primele zile o sa il frece mereu, dar dupa aceea poate il mai lasa in pace.

Ce mai poti face cu el in afara de apeluri?

#7
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.01.2008
ce-mi place cand se face teoria chibritului

inainte de a deschide topicul asta am incercat sa caut ce s-a mai scris pe forum legat de subiectul asta si au fost posturi ca https://forum.softpe.../#entry27650898 (postul 6) sau https://forum.softpe.../#entry27651071 (postul 8) si

1. cand spun chinezarii ma refer la brand-uri no name sau mai putin cunoscute la noi
2. pentru brandurile cunoscute apple, samsung, huawei, xiaomi, etc ofera ceasuri ce nu au suport pentru cartela sim sau au sub forma e-sim sau number share si oricum sunt mult prea scumpe pentru a fi purtat de un copil de 4-5 ani.

pentru ca nu am habar de piata asta de ceasuri pentru copii, oferite de companii ce nu sunt asa cunoscute la noi, am adresat intrebarea aici

multumesc celor care au facut recomandari si daca mai aveti idei, le astept cu placere

#8
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Nepoata mea a folosit timp de 28 zile un astfel de de ceas cu SIM (prepaid Vodafone) si GPS pentru motitorizare locatie, cea mai ieftina chinezarie gasita de cumnatul meu.
Probleme:
1. autonomia acumulatorului mica, trebuie incarcat foarte des
2. nepoata consuma creditul cu convorbiri aiurea, fara credit nu mai avea nici Internet si nici localizare
3. acumulatorul era build-in, nu stiu daca gasesti de schimb
4. dimensiunea ceasului pe mana unui copil era cam mare

Dupa cele 28 de zile de valabilitate, cumnatul nu au mai vrut sa reincarce cartela, asa ca s-a terminat si cu localizarea :)

P.S. Cand o sa aiba telefon mobil se poate face la fel monitorizarea locatiei.

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
ca sa nu mai deschid inca un thread....
vreau sa imi cumpar un ceas solar (tehnologie Eco-drive - sau similar)
are cineva ? imi puteti recomanda ceva ? Sau ce ar trebui sa stiu ?

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

 4ndr3i-13, on 02 noiembrie 2021 - 11:10, said:

2. pentru brandurile cunoscute apple, samsung, huawei, xiaomi, etc ofera ceasuri ce nu au suport pentru cartela sim sau au sub forma e-sim sau number share si oricum sunt mult prea scumpe pentru a fi purtat de un copil de 4-5 ani.
Apple are posibilitatea de a seta ceasul pentru "un alt membru al familiei" adica cu esim cu numar distinct. Scrie explicit pe saitul lor.
Insa, Orange nu ofara (zic ei) decat posibilitatea cu number share, care e inutila pentru asa ceva. Nu scrie explicit ca nu suporta facilitatea de pe Apple, dar cand te duci la ei sa intrebi iti zic ca nu se poate. Asa zic si cei de la iStyle. Insa eu nu sunt inca 100% convins, mai trebuie sa studiez problema cand oi avea timp si chef. Pe saitul Apple scrie explicit ca se poate inclusiv cu operatori de telefonie diferit pe ceas si telefon, deci ar trebui sa mearga. Insa tot ei au creat o incompatibilitate artificiala cu reteaua de telefonie. La ceasurile chinezesti nu exista asa ceva. Deci tot degeaba si cu astia. Incompatibilitatea asta duce discutia inspre reteaua de telefonie care tre sa ofere nush ce rahat in plus pentru a fi compatibila Apple. Iar cu astia ... nu ai cu cine vorbi. Angajatii lor nu au absolut nimic in cap, raspund ca robotii ce stiu ei sa raspunda, nu ce intrebi tu.
Ceasul se gaseste si pe OLX ca nu tre sa-l iei nou.
De ce am ajuns la Apple? Pentru ca ceilalti nu ofera si alta varianta nu ai decat cu chinezarii si cu google asta care gestioneaza in mod defectuos pozitia dispozitivului, deoarece google nu urmareste dispozitivul ci persoana.

Dar altfel, e un risc prin faptul ca copilul poate deveni o tinta umbland cu un ceas scump la mana.
La noi in Romania e ca in Algeria. Am un cunoscut care a stat pe-acolo vreo cateva luni si zicea ca algerianul cand isi cumpara o masina noua, prima data si-o zgaraie si o buseste singur, sa nu fie tinta hotilor. Adica trebuie sa-si faca masina noua sa arate a masina algeriana, botita, cu faruri sparte. Nu stiu cat de mult exagera, dar presupun ca e valabil si la noi, daca zgarai de ciment ceasu copilului, poate totusi nu mai e o tinta :D
Glumesc, evident, nu cred totusi, dar.. e un risc in plus.

Eu umblu de multi ani cu ceasuri de-astea kinezesti cu care mi-am facut treaba, dar la un moment dat nu mai vrei aceste incoveniente si esti dispus sa platesti mai mult penru a putea acorda mai multa libertate copilului. Pentru ca in final despre asta e vorba. Nu sa-l urmaresti ce face, ci sa-i poti acorda mai multa libertate.

#11
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009

 daemon, on 02 noiembrie 2021 - 11:08, said:

@silviubs: Cat tine bateria? Ma gandesc si eu la un ceas de-asta pentru baietii mei si vreau sa imi fac o idee despre baterie.
Bineinteles ca in primele zile o sa il frece mereu, dar dupa aceea poate il mai lasa in pace.

Ce mai poti face cu el in afara de apeluri?

Dupa o incarcare tine cam 2 zile. Mai are si led pe post de lanterna, un joculet de matematica si inca vreo 2 prostii neimportante.
Per ansamblu e ok.

#12
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
La ce interval de timp face actualizarea locatiei pentru un uptime de 2 zile ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate