Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Colaborarea cu un contabil - SRL fără angajați

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
BBogdan29

BBogdan29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.11.2014
Salut, din nou! Posted Image

După topicul meu anterior, când mi-am dat seama că ceva nu e ok cu contabilul meu, plus după ce am citit topicul colegului care avea și el dubii legate de activitatea contabilului, m-am pus să fac mai mult research... să caut detalii despre o colaborare sănătoasă cu un contabil. Am găsit diverse articole, diverse topicuri, dar informația diferă sau, mai bine zis, nu este strânsă nicăieri într-un singur loc.

Astfel,
cum ar arăta o colaborare sănătoasă cu un contabil?
Nu mă refer neapărat la sfaturi sau artificii contabile care să ma ajute pe mine în vreun fel, ci strict pe plan profesional, perfect legal.

De exemplu, având următoare speță:

Quote

Eu, ca administrator tânăr și neexperimentat (ca să nu zic prost) al unui SRL cu 2 asociați și fără angajați, având ca activitate prestarea de servicii creative (industria publicitară), cu situație financiară realizată trimestrial, banii fiind scoși tot trimestrial prin dividende, iar firma având anumite costuri fixe (detaliate mai jos) și un număr redus de facturi pe lună (exemple mai jos), cum colaborez cu o firmă de contabilitate?

— COSTURI
Costurile fixe anuale:
Licență Adobe Creative Cloud — 1000€/an
Licență pt. site-uri cu resurse — 250€/an
Domeniu & hosting — 200€/an

Costuri fixe lunare:
Contabilitate — 40€/lună
Google Workspace — 50€/lună
Tool pt. pontaj — 50€/lună
Tool pt. organizare internă (CRM, project management etc.) — 50€/lună

— VENITURI
Clienți cu contract pe termen lung pe care îi facturez lunar:
Client X — 350€/lună
Client Y — 350€/lună
Client Z — 550€/lună
Client Q — 250€/lună

Clienți ocazional, project-based, pe an:
Client A — 800€
Client B — 850€
Client C — 950€
Client D — 750€



Așadar,
— știu că trebuie să trimit facturile locale trimestrial, atât intrările cât și ieșirile;
— știu că trebuie să trimit facturile externe lunar, cele pentru plata serviciilor din afara UE (mai știu că pentru asta e nevoie de un cod intracomunitar, ceva de genul);
— știu că pentru a scoate dividendele trebuie să completez o hotărâre AGA;
— știu că există un anume bilanț financiar care se completează anual;

Ce altceva trebuie să mai știu; ceva declarații la ANAF pe care le fac eu, și nu contabila, sau alte chestiuni?

Daca e cineva care este contabil sau cineva care deține un SRL și mă poate lămuri... ar fi superb. Cred că pentru cineva cu experiență ar fi ușor să îmi enumere acele 3-5 interacțiuni, sau câte o fi care, trebuie făcute lunar, trimisterial, respectiv anual. O să îmi schimb contabilul la începutul noului an, dar m-ar ajuta ca până atunci să știu ce să discut cu celălalt.

Vă mulțumesc,
o seară bună!

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Strict la volumul pe care-l ai mai sus sanatos ar fi sa-i dai maxim 100-150 euro pe luna. Contabila trebuie sa pregateasca toate hartiile de care spui, tu doar sa le semnezi. Daca aloca o ora pe saptamana deja e prea mult. Eventual ii cumperi un program de contabilitate si cam atat.

#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostBBogdan29, on 01 noiembrie 2021 - 20:48, said:

Daca e cineva care este contabil sau cineva care deține un SRL și mă poate lămuri... ar fi superb. Cred că pentru cineva cu experiență ar fi ușor să îmi enumere acele 3-5 interacțiuni, sau câte o fi care, trebuie făcute lunar, trimisterial, respectiv anual. O să îmi schimb contabilul la începutul noului an, dar m-ar ajuta ca până atunci să știu ce să discut cu celălalt.

Eu mă duc lunar, la începutul lunii, până pe 10, cu următoarele:
- extras cont;
- facturile mele către alte firme;
- facturile altor firme către mine (respectiv plățile lor);
- facturi neplătite

Bilanțul, din câte știu, se completează trimestrial. Nu au fost necesare date suplimentare. Bilanțul, efectiv, e un calcul centralizat al ultimei perioade, precum și o centralizare a activelor firmei.

Ce fac eu și nu face contabilul:
- Hotărâri, de facturi, schimbare sediu, corespondență cu Registrul Comerțului. Dacă am fi mai mulți asociați, nu i-aș cere contabilului să-mi facă hotărârile GA, pentru că nu-i treaba lui să le facă, alea sunt hotărâri între deținătorii societății. Asta ca să stabilim și discuția anterioară, că am văzut că ți-au răspuns mulți proști;
- Am avut, de exemplu, de făcut drăcia cu declarația privind beneficiarii reali. Nu are treabă contabilul cu asta;
- Plata dărilor o fac eu. Într-o perioadă o făcea contabilul, dar n-are rost să plimbăm aiurea banii dintr-un cont în altul;
- Modificări de statut, hotărâri care modifică structura firmei, nu e treaba contabilului. Eu o informez de ele, dar eu le decid.

Ce face contabilul:
- Depune hârțoagele la ANAF. Eu nu am treabă cu instituția aia. Contabilul se ocupă atât de depus, cât și de rezolvat anumite probleme. Că se întâmplă, să apară o eroare, să nu fim atenți la o factură, să o încadrăm aiurea, țin de munca ei, nu mă interesează câtuși de puțin ce vrăjitorii face acolo;
- În a doua parte a lunii, cam pe 15-20, îmi dă situația cu ce dări am de plăti, iar eu le plătesc;
- Înregistrări în REVISAL. Eu îi spun dacă vreau salariu mai mic, mai mare, ea modifică acolo. Îmi face și contractul de muncă, cu toate că e o chestie pe care n-ar trebui să o facă.

La sfârșitul trimestrului, îmi dă dosar, cu toate cele trei luni, și cu bilanțul. Dosar pe care, recunosc, nu îl verific.


Nu căuta contabilul care-ți este și un fel de administrator de SRL, că vei avea probleme. Contabilii nu se pricep la treburile astea, cum nici tu nu te pricepi la contabilitate. Înțelege că fiecare e cu meseria lui. Contabilul îți face declarațiile și îți stabilește sumele de plată către stat. Cam atât.

#4
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Orice patron, administrator,...ar trebui sa aiba cunostinte minime de contabilitate.Bagati-va nasul si unde nu va pricepeti, nu va fie rusine sa intrebati, sa cititi, sa va documentati!Atat timp cat sunt banii vostri la mijloc!Cat aveti acces la net, acolo gasiti cam tot ce va trebuie....

#5
BBogdan29

BBogdan29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.11.2014

View PostSmurfK, on 01 noiembrie 2021 - 21:48, said:

Eu mă duc lunar, la începutul lunii, până pe 10, cu următoarele:
- extras cont;
- facturile mele către alte firme;
- facturile altor firme către mine (respectiv plățile lor);
- facturi neplătite

Bilanțul, din câte știu, se completează trimestrial. Nu au fost necesare date suplimentare. Bilanțul, efectiv, e un calcul centralizat al ultimei perioade, precum și o centralizare a activelor firmei.

Ce fac eu și nu face contabilul:
- Hotărâri, de facturi, schimbare sediu, corespondență cu Registrul Comerțului. Dacă am fi mai mulți asociați, nu i-aș cere contabilului să-mi facă hotărârile GA, pentru că nu-i treaba lui să le facă, alea sunt hotărâri între deținătorii societății. Asta ca să stabilim și discuția anterioară, că am văzut că ți-au răspuns mulți proști;
- Am avut, de exemplu, de făcut drăcia cu declarația privind beneficiarii reali. Nu are treabă contabilul cu asta;
- Plata dărilor o fac eu. Într-o perioadă o făcea contabilul, dar n-are rost să plimbăm aiurea banii dintr-un cont în altul;
- Modificări de statut, hotărâri care modifică structura firmei, nu e treaba contabilului. Eu o informez de ele, dar eu le decid.

Ce face contabilul:
- Depune hârțoagele la ANAF. Eu nu am treabă cu instituția aia. Contabilul se ocupă atât de depus, cât și de rezolvat anumite probleme. Că se întâmplă, să apară o eroare, să nu fim atenți la o factură, să o încadrăm aiurea, țin de munca ei, nu mă interesează câtuși de puțin ce vrăjitorii face acolo;
- În a doua parte a lunii, cam pe 15-20, îmi dă situația cu ce dări am de plăti, iar eu le plătesc;
- Înregistrări în REVISAL. Eu îi spun dacă vreau salariu mai mic, mai mare, ea modifică acolo. Îmi face și contractul de muncă, cu toate că e o chestie pe care n-ar trebui să o facă.

Super util, mersi fain!
Și da, recunosc, nici mie nu mi-ar plăcea să îmi bat prea mult capul cu astea, aș prefera să mă focusez pe munca mea.
De aceea momentan lucrez la un sistem intern de notificări automatizate care să-mi dea remindere pentru toate responsabilitățile pe partea de contabilitate (să îmi aducă aminte să trimit facturile, să îmi zică când trebuie să le emit ș.a.m.d) și pe partea de declarații (cum a fost cea cu beneficiarul real) etc. Dar pentru asta am nevoie să știu bazele.


View Postraducut123, on 01 noiembrie 2021 - 22:32, said:

Orice patron, administrator,...ar trebui sa aiba cunostinte minime de contabilitate.Bagati-va nasul si unde nu va pricepeti, nu va fie rusine sa intrebati, sa cititi, sa va documentati!Atat timp cat sunt banii vostri la mijloc!Cat aveti acces la net, acolo gasiti cam tot ce va trebuie....

Ai dreptate! Asta fac acum, prin a discuta cu prieteni, prin a citi pe net și prin a pune întrebări pe forum aici.
Vreau să-mi fac o bază de cunoștințe ca apoi să știu cum pot să-l ajut pe contabil și cum să ma ajut și pe mine.
Mersi de sfat Posted Image

#6
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

 BBogdan29, on 01 noiembrie 2021 - 20:48, said:

Salut, din nou! Posted Image

După topicul meu anterior, când mi-am dat seama că ceva nu e ok cu contabilul meu, plus după ce am citit topicul colegului care avea și el dubii legate de activitatea contabilului, m-am pus să fac mai mult research... să caut detalii despre o colaborare sănătoasă cu un contabil. Am găsit diverse articole, diverse topicuri, dar informația diferă sau, mai bine zis, nu este strânsă nicăieri într-un singur loc.
o seară bună!

M-am uitat pe topicul tău anterior și pe ce ai mai scris și nu mi se pare că e vreo problemă cu contabilul tău. Mie mi se pare că ești tu un pic prea tipicar.
Lasă omul să-și facă treaba. Acea Hotărâre AGA se retragere de dividende e doar o formalitate și cu siguranță ți-o va da s-o semnezi odată cu restul documentelor când va fi situația financiară gata.
Ceea ce trebuia să-ți spună contabilul, și văd că nici alții nu prea ți-au zis în comentariile anterioare, este că solicitarea ta este o muncă în plus pentur contabil și ar trebui să te taxeze corespunzător. Un contract obișnuit cu o firmă de contabilitate prevede și situația financiară anuală. Dacă tu vrei s-o faci de mai multe ori pe an, atunci e normal să plătești în plus.
Ceea ce trebuia să facă respectivul în plus, dacă n-a făcut-o, era să-ți explice că e bine să mai stai 2 luni să se încheie anul că oricum atunci va trebui să facă acele situații și oricum n-ai multe diivdende de scos.
În rest, ține minte că trebuie ca în prima săptămână a fiecărei luni să-i duci toate facturile emise sau primite și să-l anunți de tot ce vrei să faci nou (campanii facebook, achiziții din UE sau din afară etc)

Spor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate