Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Resurse privind originea numelor la romani

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
SarruKen

SarruKen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2021
M-a interesat intodeauna istoria limbii romane, precum si lingvistica generala, dar nu am reusit sa gasesc pana acum resurse privind originea si evolutia numelor la romani. Ma refer mai exact la originea lor in limba, si nu a numelor in sine, la toate popoarele.
Ma intereseaza de exemplu sa inteleg de ce numele "Ion" sau "Ioan" nu este "Jon/Joan", deoarece evolutia normala din latinescul /Iohannes/ aceasta ar fi ( /i/ inainte de /o/ sau /u/ a devenit /d͡z/ ( z-ul arhaic sau dialectal din romana ), /d͡ʒ/ ( gi ) sau /ʒ/ ( j ). Acest lucru ma face sa cred ca numele a intrat mai tarziu in limba, probabil o data cu crestinarea slavilor bulgari.
Unele dintre putinele nume carora le pot gasi o etimologie din latina/greaca veche sint Ileana, Maria cu schwa, Corina, Gavril, Petre/Petru si cam atat... sigur sint mult mai multe dar nu reusesc sa ma gandesc/gasesc acum.
Puteti sa ma ajutati cu asemenea resurse sau proprii explicatii argumentate?

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Poate aici vei găsi ce vrei:
https://www.csid.ro/...ircea-11587670/

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Si aici:
https://cersipamantr...mele-la-romani/

#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
deci ion vine din latinescul iohannes... aha.
n-ai greșit varianta de forum? nu cumva trebuia să fie cu extensia .de? :P

#5
SarruKen

SarruKen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2021
@Mircel @florinbad
multumesc pentru linkuri. Intr-adevar interesante articole, si se vorbeste si despre originea numelor in limba romana, nu doar in limba din care origineaza ( ebraica, greaca etc ).
@gushpi
nu este nicio greseala, intr-adevar asa ii spuneau romanii antici lui Ion :) Nu stiu daca numele de Ion este descendentul direct al lui Iohannes, sau daca nu a intrat mai tarziu in limba din greaca sau slava. Asta incerc sa aflu.

#6
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
RESÚRSĂ, resurse, s. f. 1. Rezervă sau sursă de mijloace susceptibile de a fi valorificate la un moment dat. ◊ Resurse naturale = totalitatea zăcămintelor de minerale și de minereuri, a terenurilor cultivabile și utilizabile, a apelor și a pădurilor de care dispune o țară. Resurse de (forțe de) muncă = totalitatea persoanelor care au vârsta și sunt capabile de muncă, precum și a persoanelor în vârstă apte de muncă, lucrează. 2. Durată de timp în ore de zbor admisă pentru utilizarea normală a unui avion între două reparații generale sau între două revizii.

SÚRSĂ, surse, s. f. 1. Loc unde se produce, unde se poate găsi sau de unde se propagă ceva; sediul sau obârșia unui lucru. ♦ Corp, sistem etc. care emite sunete, lumină, radiații nucleare etc. Sursă de energie electrică (sau electromagnetică) = generator de energie electrică (sau electromagnetică). ♦ (Elt.) Electrod al unui tranzistor cu efect de câmp, care furnizează purtătorii de sarcină majoritari. 2. Posibilitate de câștig. 3. Fig. Loc de unde emană o informație, o noutate. 4. Fig. Izvor, obârșie, origine. ◊ Sursă de inspirație = domeniu din care se inspiră un scriitor. – Din fr. source.

De unde se vede ca nu prea le ai cu lb romana ....
Si nu dpoar cu limba ...

Quote

ma face sa cred ca numele a intrat mai tarziu in limba, probabil o data cu crestinarea slavilor bulgari.

Quote



Nu stiu daca numele de Ion este descendentul direct al lui Iohannes, sau daca nu a intrat mai tarziu in limba din greaca sau slava.

Ai se pare o fixatie..
Buklagrii s-au crestinat la 864 . Ce presuopus ca in gnl bulgarii- bulgari ca bina parte din populatie era deja crestina (tracii din fosta provincie romana, erau deja crestini

#7
SarruKen

SarruKen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2021
Nu sint roman. Stiu ca mai fac greseli si imi cer scuze pentru asta. Ar fi trebuit sa fiu mai atent cu vocabularul meu.

Nu am afirmat nimic. Era doar o teorie. Cert este ca numele "Ion" nu poate a proveni din latina, din motivul pe care l-am indicat.

Edited by Dany_Darke, 01 November 2021 - 19:55.


#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Ion e la origine nume evreiesc: "יוֹחָנָן" (Yoghanan), insemnand "Yahweh este milostiv". De acoo a fost preluat inati de greci, apoi de romani, si mai apoi de alte limbi indo-europene. Fiind numele mai multor persionaje din Biblie, e normal sa se regaseasca sub o forma sau alta la toate popoarele crestine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate