Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sa vand la piese sau sa repar laptop vechi si stricat

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cristiioan

cristiioan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.11.2021
Recent un Dell Studio 1555 sa stricat. Problema pe care o are este placa grafica din procesor. Aceasta problema am mai avut-o odata si in 2017 ai am rezolvat-o schimband placa de baza cu alta.
Pe olx pretul uneia este  in jur de 100 de lei. Problema este ca find destul de vechi nu stiu daca merita sa il repar sau mai bine il vand la piese pe olx(ecran, cdrom, ram, coller ca restul sunt stricate si il folosesc ca desktop)

Care merita mai mult?

#2
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Parerea sincera? Nici o varianta nu cred ca merita.
La cat timp pierzi dezmembrand laptopul, anunturi separate pe olx, limitarea olx ca nu te lasa sa pui prea multe anunturi in acceeasi categorie.
Sincer mai bine-l arunci.


Am un hp envy care era nou vreo 5500 de lei(redus de la 7000 mii si cat era) si probabil o sa-l arunc ca l-am lovit si nu stiu cine l-ar cumpara lovit, merge perfect dar este lovit.

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
^ daca merge perfect dă-l cuiva mai sărac,cum sa arunci ceva funcțional ?
Daca ai doar prieteni bogați vezi că sunt destule grupuri FB FB unde poți posta donații.

#4
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Iti dai seama ca o sa-l fac cadou, o sa-l donez, dar ziceam ca valoare, ca bani.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Cum ai reparat procesorul defect, schimbând placa de bază?!
Laptop nou acum, înseamnă cheltuială mare. Eu l-aș repara. Nu e o soluție fericită, dar să te țină un an până scad vânzările cum trebuie.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 -ARA-, on 01 noiembrie 2021 - 10:17, said:

Iti dai seama ca o sa-l fac cadou, o sa-l donez, dar ziceam ca valoare, ca bani.
ca valare este zero c-au trecut anii.așa și eu mi-am luat o mașină nouă...

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 cristiioan, on 01 noiembrie 2021 - 09:09, said:

Problema este ca find destul de vechi nu stiu daca merita sa il repar sau mai bine il vand la piese pe olx(ecran, cdrom, ram, coller ca restul sunt stricate si il folosesc ca desktop)



Fi ma serios . Cine sa iti dea bani pe piesele alea ? Doar cineva care repara acelasi tip de laptop. Si cine crezi ca mai face asa ceva ?  E defect, il arunci la DEE-uri in container. Punct.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"Dell Studio 1555"
Doar daca te leaga ceva amintiri de el altfel nu merita reparat .
Cam 300 e unul functional pe olx dar bateria decedata .

Edited by ldpe, 01 November 2021 - 12:08.


#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 -ARA-, on 01 noiembrie 2021 - 10:08, said:

Am un hp envy care era nou vreo 5500 de lei(redus de la 7000 mii si cat era) si probabil o sa-l arunc ca l-am lovit si nu stiu cine l-ar cumpara lovit, merge perfect dar este lovit.
Daca il arunci mai bine mi-l dai mie. Mai repar chestii din astea si le donez la copii nevoiasi, pe post de desktop pentru scoala.

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E un laptop de 10 ani frate, treci peste durerea pierderi isi cumpara altul. :) Nici macar centrele de reparatii nu se mai obosesc cu ele ca nu renteaza economic sa repari decat ce e proaspat iesit din garantie.

#11
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

 -ARA-, on 01 noiembrie 2021 - 10:08, said:

Am un hp envy care era nou vreo 5500 de lei.... probabil o sa-l arunc ..., merge perfect dar este lovit.
Nu-l arunca, vinde-l la un pret foarte bun, adica ieftin si faci si tu un leu iar ala de il cumpara sigur il ia pt al folosi sau dezmembra pt a folosi piesele in alt laptop... Nu toti au posibilitatea unor echipamente noi si performante.

Configuratie Intel Core 2 Duo ?  cel mai probabil...cadou sau vandut pe maxim 100 lei cu alimentator cu tot :) e cam depasit....

Edited by A10, 01 November 2021 - 13:34.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 -ARA-, on 01 noiembrie 2021 - 10:08, said:

Am un hp envy care era nou vreo 5500 de lei(redus de la 7000 mii si cat era) si probabil o sa-l arunc ca l-am lovit si nu stiu cine l-ar cumpara lovit, merge perfect dar este lovit.

Dă-l încoace

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
acum un an, am upgradat ram-ul unui leneș de la 4 la 8 Gb și l-am trimis la țară să efectueze una din muncile lui hercule: „școala ONLINE”!!!

#14
cristiioan

cristiioan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.11.2021

 A10, on 01 noiembrie 2021 - 13:32, said:


Configuratie Intel Core 2 Duo ?  cel mai probabil...cadou sau vandut pe maxim 100 lei cu alimentator cu tot :) e cam depasit....
Incarcatorul e unul rau si da are un core duo.

 filipxxx, on 01 noiembrie 2021 - 13:27, said:

E un laptop de 10 ani frate, treci peste durerea pierderi isi cumpara altul. :) Nici macar centrele de reparatii nu se mai obosesc cu ele ca nu renteaza economic sa repari decat ce e proaspat iesit din garantie.
Ai dreptate ca este vechi insa sa nu il repari e alta treaba. Deasta se umplu oceanele cu chesti vechi pentru ca unii trebuie neaparat sa joace le unlimited fps.


 YOUR_GOD, on 01 noiembrie 2021 - 10:22, said:

Cum ai reparat procesorul defect, schimbând placa de bază?!
Laptop nou acum, înseamnă cheltuială mare. Eu l-aș repara. Nu e o soluție fericită, dar să te țină un an până scad vânzările cum trebuie.
Procesorul e lipti de placa de baza (sper ca sunt corect ca nu am umblat la procesor niciodata cand l-am dezmembrat. Tata la reparat in 2017 si stiu ca a luat atunci placa de baza noua. Poate a avut altceva dar imi aduc aminte ca a fost o discutie legata de placa grafica integrata)

Trebuie sa primesc un calculator de la scoala(am post prevazator si am stiu + nu trebuie dat inapoi) si nu mai am nevoie de el pentru ca il folosoesc ca desktop. Dar proabil o sa fac asa ca sa il tin ca solutie de rezerva daca da crash arch linux.

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 cristiioan, on 01 noiembrie 2021 - 20:46, said:

Incarcatorul e unul rau si da are un core duo.


Ai dreptate ca este vechi insa sa nu il repari e alta treaba. Deasta se umplu oceanele cu chesti vechi pentru ca unii trebuie neaparat sa joace le unlimited fps.

Oceanele se umplu nu pentru ca nu se repara chestii de zece ani ci pentru ca nu se repara nici macar alea in garantie de multe ori. Producatorii nu pot sa arate crestere de la trimestru la trimestru sa se bucure actionarii daca iti repara tie laptopul, teleffonul, TVul etc. Mai ieftin e sa il arunce si sa vanda altul, deci nu e vina noastra a cumparatorilor ca nu reparam, sistemul economic e gandit sa produca crestere. Pe locul fruntas la poluare sunt PETurile, laptopapele si electronicele in general sunt departe. Strict la intrebarea ta ti s-a raspuns ca nu este fezabil economic sa mai repari asa ceva, maxim daca vrei si poti sa faci o fapta buna ca sa il dai drept donatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate