Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Ce fel de tip de contor electric preferați?

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

Poll: Ce fel de tip de contor electric preferați? (11 member(s) have cast votes)

Deci

  1. Clasic (analogic) (3 votes [27.27%] - View)

    Percentage of vote: 27.27%

  2. Digital (6 votes [54.55%] - View)

    Percentage of vote: 54.55%

  3. Nu sunt decis (2 votes [18.18%] - View)

    Percentage of vote: 18.18%

Vote Guests cannot vote

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
După cum probabil ați bănuit, subsemnatul le preferă pe cele clasice (analogice). Dar nu strict de nostalgie. Sunt și motive practice, printre care:
1) Dacă ai consum mare, sincer, mi se pare mai ușor de observat asta când se învârte roata repede. Așa am observat de exemplu într-o zi că mașina de spălat nu mai încălzește (trebuie să văd ce bubă are) pentru că nu se mai învârtea repede rotița aia; am pus dosul palmei pe hublou... apa rece și după 15 minute;
2) Nu se poate întrerupe prin telecomandare alimentarea cu energie electrică (mi se pare de bun simț să ți se dea șansa finală de a rezolva amiabil situația);
3) Dacă depășești energia absorbită, idem cu 2). Normal nu aș "trage" mai mult de 6 k.W., dar a fost și o zi în care s-a întâmplat asta, pentru că nu funcționește termoficarea. Și uneori nu e nevoie de la distanță, se poate opri automat... Și să pun trifazat nu cred că e ușor.

Digitalul are totuși un avantaj: se transmite citirea automat, adică adios facturi estimative, care uneori pot adăgua kiloWațți mulți la factură... E bine să trimieți lunar citirea.

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Termoficarea trebuia sa nu mai existe si sa ai centrala pe gaz. Curentul sa il folosesti doar vara la aer conditionat. Asa e la mine.

La trifazic sunt contoare digitale la care se observa usor consumul pentru ca licare ledul (sau ledurile, la PJ) rosu. La cele monofazice intr-adevar, nu toate au led rosu, unele au, altele au doar o bulina neagra ce licare pe ecran si e mai greu de observat. 1000 de palpairi led rosu per kwh, la PF 1 singur LED, kwh, la PJ (firme) sunt contoare cu 2 leduri, kwh si kwarh, pentru ca la PJ se taxeaza si energia reactiva.

Ce anume prefer? Imi placea contorul clasic trifazic cu 480 rotatii per kwh pe care l-am avut acasa din 2000 pana in 2010. Dar nimeni nu m-a anuntat despre inlocuire, mai ales ca aici in cartier BMPT-urile sunt in afara caselor si la indemana celor de la CEZ, e un tablou de distributie pentru vile situat in spatiu public.

La fostul magazin mi-au pus digital cand am trecut de la mono la trifazic in 2009. Alta mi-a fost problema acolo, pusesera un disjunctor tripolar Comtec (nu era diferential), o porcarie care sarea cand imi era lumea mai draga si am scapat de el in 2011, inlocuit cu Moeller.

Ce zici tu cu citirea sau deconectarea de la distanta e vorba de smart meters, ale mele nu sunt smart. Au pus electronice non smart si la tara, la Spineni scoase in afara casei, la Miesti l-au lasat in casa.

Edited by Neaceasca85, 01 November 2021 - 00:03.


#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Pe ala pe care mi l-au momntat baietii. Nici macar indexul nnu-l dau, merg 2 luni pe estimare si a treia vin ei si fac regularizarea. Apoi imi vine factura si o platesc online (ptiu ptiu ptiu, piei drace!) :naughty:

#4
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
În prezent, avem un contoar electric digital montat prin 2016, dacă nu mă înșeală memoria. În viitor, probabil vor fi înlocuite cu astea Smart aka smart-meters.

 pufonel, on 01 noiembrie 2021 - 22:36, said:

Pe ala pe care mi l-au momntat baietii. Nici macar indexul nnu-l dau, merg 2 luni pe estimare si a treia vin ei si fac regularizarea. Apoi imi vine factura si o platesc online (ptiu ptiu ptiu, piei drace!) :naughty:
Regularizare adică vine cineva și îl citește, nu?

După mine, ar trebui să se găsească soluții și pt contoarele de gaz, să fie ceva mai mici, nu știu cum, că nu arată wow puse în scările de bloc, la case, instituții etc.

Edited by Vlad_22, 01 November 2021 - 23:05.


#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Da, la regularizare vine cineva şi-l citeşte şi apoi se face comparaţia consum estimat - consum real. E bine să trimiţi manual indexul lunar (dacă nu e contor inteligent care transmite citirea) că dacă ai consumat mult la un moment dat, te poţi trezi cu mulţi kilo Waţţi oră (k.W.h.) adăugaţi la factură, adică mai mult de plată.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Citesc usor si raportez la furnizori apa si gazul, dar adevarul e ca aceste Enerlux de la curent sunt foarte greu de citit, schimba cate 2, chiar 4 cadre cu cifre, iar acasa amplasarea in cofret face citirea si mai grea, nu ca dincolo la firma ar fi mai usor, pe PJ chiar afiseaza 4 chestii ce se schimba si trebuie sa ma catar pe ceva ca sa il vad.

Cu apa e chestie mai noua, de cand am schimbat apometrul vechi de 22 de ani, trimit pe Whatsapp poza cu indexul, dar citim de multa vreme gazul ca acolo iarna sare bugetul in aer. Posted Image

La bloc gazul e o nimica toata pe langa cat vine la case mari.

#7
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Noi avem ceva Enerlux M, parcă.

 Neaceasca85, on 03 noiembrie 2021 - 01:33, said:

Citesc usor si raportez la furnizori apa si gazul, dar adevarul e ca aceste Enerlux de la curent sunt foarte greu de citit, schimba cate 2, chiar 4 cadre cu cifre, iar acasa amplasarea in cofret face citirea si mai grea, nu ca dincolo la firma ar fi mai usor, pe PJ chiar afiseaza 4 chestii ce se schimba si trebuie sa ma catar pe ceva ca sa il vad.

Cu apa e chestie mai noua, de cand am schimbat apometrul vechi de 22 de ani, trimit pe Whatsapp poza cu indexul, dar citim de multa vreme gazul ca acolo iarna sare bugetul in aer. Posted Image

La bloc gazul e o nimica toata pe langa cat vine la case mari.
La apa, cred că plătim direct la întreținere sau nu știu cum.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
La firma nu citesc apa. Firma e la bloc, fostul magazin. Dar in Slatina apa e separata din 2007, cu apometre pe casa scarii.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Mi-au pus Smart Meter la birou, la fostul magazin. Insa nu imi e frica de deconectarea automata practicata de acest tip de contor pentru ca este trifazic si nemaifiind decat calculatoare si 1 frigider, e imposibil sa depasesc puterea instalata.

Ultimele contoare fabricate la AEM Timisoara au luat-o razna, indexul "sarind" mult in fatza atat la casa fratelui cat si la fostul magazin. In primul caz era evident, inlocuire din oficiu (nu m-am uitat daca i-au pus si lui Smart) dar in al doilea fiind o valoarea discutabila, au vrut sa punem cerere de verificare metrologica (LVM cum zic ei).

Asa ca acuma se pun contoare zmart facute la Chisinau. Or veni cu trenul cum canta acum Zdob & Zdub impreuna cu Advahov?

#10
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
“ Poll: Ce fel de tip de contor electric preferați?”
Wtf? E pe preferinte? Ca daca e, eu nu prefer nici unul. Doo fire agatate
la stalp si gata. Dar n-am observat sa ma intrebe aia devla enel cum prefer….

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
4 fire. Subteran. Pe stalp la tara, dar tot 4. Prefer si ador trifazatul. Neaparat fara panouri fotovoltaice (ma iau cu mainile de cap ca exista un asemenea program si ca ai mei se gandesc la el). Si fara sigurante prea pretentioase. Cat mai clasic.

2 fire de la stalp. E fain ca esti retro-clasic. Pentru ca da, cine nu va avea panouri va fi retro. Din pacate. O mizerie. Dar astea-s vremurile. Nasol. Naspa. Preferam sa nu ma fi mutat de la bloc acum 22 de ani. Casa mare. Si mai nasol.

Evident ca nu te intreaba, contorul electric nici nu e al tau, nici nu ti-l lasa ca amintire cand il schimba. Aveam trifazat cu 480 rotatii pe minut, Din 2000 pana in 2010. Si ala monofazic de la bloc era cu 480. Pentru ca au existat si cu 240. Ori la 480 pe consum mare se invarte spectaculos. Adoram sa vad consum mare cand eram mic. Si chiar si in 2012, chiar si acum vara pe canicula, sa licare repede ledurile rosii. Dar cu scumpirile astea nu voi fi niciodata de acord. Mai ales ca ele sporesc dorinta de panouri. O prostie dar lumea asa este manipulata. Scumpim ca sa va puneti panouri si toti dracii, stricand si uratind casele, complicand instalatiile.

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Eu as prefera un concor care sa stea la aceeasi valoare cateva luni macar :P

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Cele vechi care erau defecte mai stateau. Al meu nu a stat niciodata.

Pret per kwh (atat la curent cat si la gaze) cat mai mic.

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 Neaceasca85, on 25 ianuarie 2022 - 13:01, said:

4 fire. Subteran. Pe stalp la tara, dar tot 4. Prefer si ador trifazatul. Neaparat fara panouri fotovoltaice (ma iau cu mainile de cap ca exista un asemenea program si ca ai mei se gandesc la el). Si fara sigurante prea pretentioase. Cat mai clasic.

.....
in general barbatii prefera si adora femeile! cum sa adori trifazatul??? te mai miri de ce nu te lasa familia sa umbli singur noaptea pe strada!

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Umblu singur pe strada, nu-i bai asta, altceva ma supara.

Contorul nu se schimba daca schimbi furnizorul de curent. Ma vad nevoit sa-l schimb, pe conu furnizor. 1,4072 nu e pret de kwh. 0,73 este :greedy:

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Ce se montează acum, smart de Chișinău, avem în poza modelul pentru persoane juridice, cu al doilea led pentru energie reactiva. Curent oprit azi dimineață la birou, lucrare programata.

Cele monofazice sunt mai mici.

Attached Files



#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Gata, daca Adrem Invest SRL a terminat cu inlocuirea contoarelor la blocuri, astazi au pus Smart Chisinau Meter si la mine acasa precum si la toti vecinii. Macar se autocitesc, ca si asa nu puteam citi eu indexul.

Am Smart de Chisinau acum in ambele locatii. Numai djl a ramas cu contor clasic in apartament. Distributie Oltenia insa nu iarta nimic.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Haha, contoarele astea noi masoara si kwarh chiar daca pe PF nu se taxeaza.

Din umilul meu punct de vedere, e mai misto sa ai 2 leduri rosii decat 1 singur.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate