Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce fac daca Windows 11 nu are driver pentru placa de retea?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostAdm, on 31 octombrie 2021 - 20:17, said:

Nu prea inteleg ce placi aveti, dar nu imi mai amintesc cand a fost ultima data cand a trebuit sa instalez drivere pt placa de retea.
Windows are o colectie frumoasa de drivere, pt ca pana la urma sunt destul de putine chipseturi de retea.

Driverele de Win 7-11 de obicei sunt compatibile, dar sa fie de 64 biti.
Sunt laptopuri din 2021, adica generatia curenta a platformelor AMD sau Intel care au anumite componente care nu gasesc driverele generice in ISO-ul de instalare Windows 10 sau 11.
La laptopurile Intel problema e in general cu driverul pentru stocare - nVME. La laptopurile AMD vin de multe ori placi WiFi Mediatek sau altele care deasemenea nu au drivere in kitul Windows 10 sau 11.

Cum mi-a confirmat spre exemplu mie Asus, Microsoft nu au vrut sa implementeze acele drivere generice asadar posesorii trebuie sa le instaleze manual la instalare - ceea ce aparent in cazul placii WiFi nu s-a putut, ci a necesitat creare a unui cont local si ulterior transformarea lui in cel online cu cont Microsoft.

Da, e o prostie sa facem astfel de artificii in 2021 dar se intampla.

#20
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.03.2016
Salut. Ca sa ma pregates pentru noul abonament de la Digi de 10 Giga, am cumparat aceasta placa de retea: https://www.vexio.ro...-s/       pe care am montat o in slotul 2 pci-express 16 x pe aceasta placa de baza: https://www.asus.com...GAMING/     In slotul 1 de pci express 16 x 3.0 am placa video. Placa de retea este format 4x si am instalat o in slotul 2 pci express care merge default la 4x. Problema este ca windows-ul meu 11 pro desi o vede in Device manager, nu stie ce e acolo, scrie pci e device cu un semn al exclamarii galben. In schimb , la Network adapter (adica placa de retea on board) imi apare chipset-ul placii de retea (Aqtion 10 G). E foarte bizar, o fi vreun conflict acolo? Cum pot face sa-mi recunoasca placa de retea dedicata? Am instalat driver-ul placii de retea, dar cand dau sa verific imi spune ca nu s-a gasit niciun driver ptr aceasta placa de retea. Sugestii? Multumesc anticipat!

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmm... In 39 de minute deja a disparut palca ta de retea de pe site ?
"Din pacate, pagina pe care ai cautat-o nu mai exista..."

Ai nevoie de driverele placii oricum - le gasesti la producatorul ei pe site. Dupa aia nu va mai fi galbena.

Daca ai instalat un driver dar nu s-a gasit insemna ca ai pus driver ptr alta placa.

Poti incerca sa o pui si in alt slot PCI-E.
Ideal ar fi in cel mai departat de placa video.

#22
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.03.2016
Salut, placa de retea este asta  https://ipon.ro/shop...317    sper ca acum sa se vada. Crede-ma ca am instalat si re-instalat driver-ele si de pe CD-ul cu care a venit placa de retea, si de pe site-ul producatorului, semnul galben tot acolo a ramas. Pai nu prea mai am unde s-o pun, ca in afara de cele doua sloturi pci express x16, mai sunt doar 4 sloturi pci express x1. Asa ca singura optiune este al doilea slot pci express x16, placa fiind x4.

Placa de retea este un TP-LINK TX401. Crede ma ca am instalat si am reinstalat driverele placii si de pe cd-ul care era in cutia placii si de pe site-ul producatorului...tot nu o recunoaste. Nu mai am alta optiune pentru alt slor pe MB, ptr ca in afara de cele doua sloturi pci express x16, placa de baza mai are doar 4 sloturi pci express x1, asa ca.. Placa este format x4. Singura optiune este in al doilea slot pci express x16, pe care l-am setat sa mearga la x4. Chiar nu stiu ce sa mai fac...

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Off... pui tot felul de linkuri numai pe ala de la mama lui nu - https://www.tp-link....-adapter/tx401/

Ai pus driverele de aici ?
https://www.tp-link....download/tx401/

Daca nu, incearca cu ele.

Daca da, vezi ca TP-Link are suport in limba romana - https://www.tp-link....hnical-support/

P.S. Evident ca nici linkul pus a doua oara nu merge - se pare ca nu stii sa pui link-uri... ai unit niste cuvinte...

Edited by eiffel, 08 June 2022 - 15:25.


#24
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.03.2016
exact driverele de acolo le-am pus, pe ultimele, din august 2020. Nimic. O sa incerc si cu suportul in limba romana. Poate iese ceva. Nu stiu de ce nu sunt valide link-urile, nu e mare filosofie sa pui niste link-uri, nu am pus prima oara acum, in fine. Multumesc oricum.

#25
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Ia să vedem dacă eu pot pune link
https://www.vexio.ro...t-10000-mbit-s/

Hmmm... La mine cum de-o fi mers?

Ref drivere fa uninstall drivere cu delete, restart fără net și după aceea pune-le pe cele de pe tplink. Poate așa va merge

#26
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
In primul rand ar fi bine sa dezactivezi din BIOS placa de retea onboard pentru a evita eventuale conflicte.

#27
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 21.07.2011
Pe amazon, zic ca ar fi o setare care cauzeaza probleme
https://www.amazon.c...ype=all_reviews

#28
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
https://www.3dpchip....net_down_en.php

#29
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View PostJustXXL, on 31 octombrie 2021 - 20:03, said:

Am citit ca Windows 11 Home vrea neaparat conectare cu cont Microsoft.
Nu stiu cum e cu Windows 11 Home, dar Windows 11 Pro nu cere cont MicroSoft.
De altfel, eu l-am instalat cu cablul de internet scos. Doar asa a mers.

#30
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,410
  • Înscris: 16.03.2011
Dasta nu a cerut,daca sesizeaza net nu mai merge fara cont

Edited by Ravy, 30 June 2022 - 20:48.


#31
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
@lost
da, cere cont M-soft. Pe home. Il poti pacali, partial, cu nr de telefon.

#32
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postm-amintors, on 31 octombrie 2021 - 20:53, said:

"Oar daca il instalezi ca upgrade la 10 si nu pe curat va prelua automat driverele necesare - eventual chiar cele din 10,"
da preia tot
Iti preia automat driverele de pe win 10 si apoi te baga la toate update-urile posibile. Mie mi-a instalat toate driverele de win 11 pe care le avea HP-ul pe site.

#33
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
cu Rufus se poate face stick USB cu WIN 11, si cu 2 bife se rezolva problemele de instalare ale WIN 11

Attached File  image_2023-07-25_223904805.png   12.16K   16 downloads

Edited by andrei_221, 25 July 2023 - 21:39.


#34
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.01.2023

View PostAdm, on 31 octombrie 2021 - 20:17, said:

Driverele de Win 7-11 de obicei sunt compatibile, dar sa fie de 64 biti.
Driverele 7 - 8.1 sunt compatibile
Si cele 10 - 11 la fel. Sunt probleme de compatibilitate de la 7 la 10  / 11.
LAN de obicei nu merge nici de la 10 la 11, cum nici cele de 7 nu merg pe 8.1

Edited by Imback, 25 July 2023 - 22:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate