Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Hyundai Ioniq 5 Luxury 4WD, 305 CP

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#109
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postpeter_k, on 04 ianuarie 2022 - 12:24, said:

Din cate stiu, doar in Timisoara avem aceasta anomalie de ceva vreme. Cam de cand au arestat o mare parte dintre agenti pentru luare de mita. Vreo luna n-a mai functionat biroul deloc, iar de atunci merge cu mare intarziere.
Sincer, nu m-am stresat prea mult din cauza asta, am inteles ca pot circula linistit si cu numerele rosii si autorizatia provizorie expirate, atata timp cat suntem in stare de alerta. Principalul inconvenient este ca nu pot iesi din tara. Sper sa se rezolve odata...

"Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări."
Avantaj ca nu trebuie sa platesti vineta :)

#110
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007
Recunosc ca nu m-a motivat foarte tare acest avantaj. Posted Image
As fi preferat oricand sa fac drumurile uzuale catre Ungaria si Serbia cu aceasta masina, in loc de fosila. Sau daca tot vorbim de avantaje financiare, sa-mi iau abonament gratuit de parcare in Timisoara Posted Image

#111
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
cred ca dvs erati pe un grup de fb de ev care intreba...si eu v am raspuns dar ati fost luat in ras de altii
masina stie 11kw pe ac nu?
presupun ca majoritatea statiilor aveau ac liber, asa ca o mica pauza cu incarcare pe ac n ar fi fost exclusa

#112
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007

View Postmegastorm, on 11 ianuarie 2022 - 23:40, said:

cred ca dvs erati pe un grup de fb de ev care intreba...si eu v am raspuns dar ati fost luat in ras de altii
masina stie 11kw pe ac nu?
presupun ca majoritatea statiilor aveau ac liber, asa ca o mica pauza cu incarcare pe ac n ar fi fost exclusa

Asa este, eu m-am interesat de situatia incarcatoarelor din Resita. Multumesc pentru raspunsul constructiv, chiar apreciez! Sincer am fost suprins de numarul de mesaje pe langa subiect si de cat de repede sar unii la concluzii pripite.. asta este. Din fericire, nu a fost nevoie de incarcare, masina se descurca mai bine decat am presupus. Intr-adevar erau libere incarcatoarele AC (unele), ar fi fost o solutie intr-o situatie mai extrema. Cred ca inca avem multe de invatat despre cum ar trebui sa folosim infrastructura destul de limitata de incarcatoare de EV. Nu ma refer neaparat la utilizarea PS, dar sa lasi o masina care oricum se incarca extrem de lent sa blocheze un incarcator rapid (de 50 kW) peste noapte mi se pare lipsa totala de respect fata de alti soferi de electrice, care puteau sa incarce cel putin 10 masini in acel interval de timp. Mai avem de invatat...

#113
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Tu acum ai observat ca miserupismul este la el acasa in tara asta?

#114
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007
Well.. obisnuiesc sa traiesc in bula mea, unde-s oameni faini, si cu bun simt. Posted Image
Recunosc, e nasol cand sunt nevoit sa ies din bula respectiva.

#115
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007
Aseara am facut sedinta de executive board in familie. Posted Image
Am decis ca anul acesta sa facem un road trip serios prin Europa. Munte + mare, peisaje faine, locuri memorabile, fara stres, fara prea mult condus deodata, totul intins pe vreo 4-5-6 saptamani. Pana acum am trecut pe lista:
  • Ungaria
  • Croatia
  • Slovenia
  • Italia
  • Austria
Stiu ca timpul alocat e cam scurt (sau traseul prea lung), vom mai ajusta fie traseul, fie perioada. Nu vreau sa fie niciun stres cu timpul petrecut pe drum, si vreau ca acest timp sa reprezinte un procent cat mai mic din total. In trecut am mai facut drumuri Timisoara - Grecia, unde am pierdut cate 2-3 zile pe drum ca sa stam 7-8 zile la mare. Nu mai vreau asa ceva. Pentru o astfel de misiune mi se pare foarte potrivita masinuta electrica, avand in vedere ca nu vreau sa conduc niciodata mai mult de cateva sute de km in aceeasi zi, cu pauze de macar cateva zile intre drumuri. O prima estimare indica in jur de 3000km in vreo 35 de zile, poate un pic prea mult, mai ajustam.
M-ar interesa daca aveti experienta cu vreun astfel de traseu, daca exista deja vreun topic pe forum, sau orice experienta care ar putea ajuta la planificarea unui astfel de concediu. De asemenea, daca aveti recomandari de destinatii must-have (sau de evitat), sunt binevenite. Posted Image
Evident, voi reveni cu detalii si impresii dupa aceasta aventura. Nu ma astept la prea multe surprize in ceea ce priveste autonomia si incarcarile, dar cu siguranta va fi o experienta interesanta si utila.

#116
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

View Postpeter_k, on 15 ianuarie 2022 - 20:13, said:

De asemenea, daca aveti recomandari de destinatii must-have (sau de evitat), sunt binevenite. Posted Image

In Slovenia e must have https://www.postojnska-jama.eu/en/
In Croatia https://np-plitvicka-jezera.hr/en/#
In Italia e toata un muzeu Posted Image
Daca e loc as face un mic ocol prin Bavaria sa vizitez ziua asta https://neuschwansteintickets.com/
iar seara sa fac asta https://kristallther...thermalsolebad/ (sunt in acelasi loc...din piscina zaresti castelul) iar zona e de vis.

Edited by raven75, 16 January 2022 - 09:16.


#117
Flaviusbob

Flaviusbob

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2019
Cred că mai ai o statie la Văliug casa baraj, și la Brebu Nou la Enduro Mania și foarte posibil pe la Garana pe la pensiuni, in caz de urgență.

#118
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,199
  • Înscris: 08.01.2021
In anul covid 2020 am făcut ceva asemănător, mai de voie mai de nevoie, si e absolut fezabil. Mașina și improvizația era singura opțiune întrucât era încă perioada în care regulile și culorile se schimbau peste noapte, se anulau zborurile, etc.
La mine traseul a fost asa
Belgia
Luxemburg (departe de oraș, trasee în pădure, ploaie de meteoriți, 2 nopți )
Germania (etapa 1 noapte , city trip)
Alpbach, Austria 8 nopți, trasee montane.
Bratislava, 2 nopți, city trip test Covid (urma să-mi vad părinții și socrii)
Alba Iulia, City trip (nu mai fusesem  niciodată)
Bușteni, 2 sapt, remote working ziua, familie, alergat ursul după - amiaza. La sf celor 2 săptămâni România a devenit "roșie" asa ca planul de a ma întoarce prin Austria - Bavaria s-a schimbat. Polonia n-avea restricții și era verde, asa ca a urmat:
Arad, 1 noapte, City trip
Zakopane, Polonia, 3 nopți, trasee montane.
Cracovia, doua nopți
Varșovia, 2 nopti
Un orășel la granița cu Germania, uitat cum se cheamă, hotel de tiristi.
Belgia, 40h. Dacă stăteam peste 48h trebuia sa bag carantina pentru ca ultimile 2 zile de România au fost "roșii", asa ca n-am stat decât 40,cât să-mi schimb bagajele și sa iau un avion spre Portugalia, încă 7 nopți.
La întoarcerea în Belgia fiind din zone verzi ultimile 15 zile (Polonia și Portugalia) n-am avut carantina.

Cu punctele de interes, fiecare cu ce-l intereseaza. Mai contează și dacă ai mai fost sau nu prin zona respectiva.

Ce as putea spune e ca dacă ai de gând să faci etape scurte (2-300km, stat 1-2-3 zile într-un loc) nu merita sa iei bagaje după tine pentru doua luni. Iei pentru maxim o săptămână, și îți aranjezi apele încât din când în când sa stai la câte un airbnb unde să ai mașina de spălat. În felul asta eviți să cari miliarde de valize, sicriu  pe acoperiș, pe care sa le încarci și sa le descarci zilnic și sa nu știi niciodată în care dintre ele e încărcătorul de mobil. Mergi light maxim doua valize și dacă ești smecher le optimizezi încât nici măcar nu le descarci pe amândouă, ai una mica cu lucruri pentru 2-3 zile zi din mașină la "etape" o iei doar pe aia cu tine unde te cazezi.

În total am făcut ceva peste 6000km. Însă singurele etape de peste 500km au fost Bratislava - Alba Iulia și Polonia - Belgia la întoarcere, fiind forțați (nu ne puteam caza în HU, și nici DE din motiv de viruși și reguli haotice).





#119
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
@peter_k incearca Rain-X pe luneta, s-ar putea sa ai o surpriza placuta si sa uiti ca nu are stergator.
gasesti pe Amazon.

#120
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
asta voiam sa scriu si eu, recomand si includerea a cateva orase din Polonia in trip. Merita
Cracovia, Wroclaw, Varsovia, neaparat Poznan. SI Gdansk, dar e mai departe (castelul Malbork e de vis)

#121
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
Eu sunt îndrăgostit de Polonia. Îmi place să spun că ultimele tari europene. Nu dezvolt subiectul..
Da, Cracovia si gdansk sunt de vis.



#122
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postpeter_k, on 15 ianuarie 2022 - 20:13, said:

experienta care ar putea ajuta la planificarea unui astfel de concediu.

dupa 2 Germania facute cu EV, si cateva vizite prin Budapesta, te sfatuiesc sa cauti cazare cu priza. vei ramane placut surprins. poti pune filtru pe booking, dar neaparat da email la hotel (sau mesaj cand faci booking) sa ii intrebi si sa rezervi. de obicei cele mai misto hoteluri, care au grija de oaspeti, au investit deja in asta.
eu am gasit multe prize free si pe la supermarket (lidl,penny,aldi) prin austria si germania, deci daca iti faci ceva cumparaturi pe timp de zi, cauta pe plugshare.
pe autostrada catre viena si dupa aia catre munchen vezi ca sunt destul de multe EV, si chiar daca sunt 6-8 statii, minim 3-4 sunt ocupate.
am prins la una din locatii (https://www.plugshar...location/176297) chiar toate pline (si nu sunt doar ionity). dar nu am stat pana sa mufez mai mult de 4-5min. oricum sunt f rapide. in 18-20min plecam.  pana te duci la baie, pana te uiti pe telefon, pana consumi voucher de la baie sa iei ceva din magazin...deja e gata masina.
sunt multe lanturi hoteliere in orasele mari care au statii multe in parcare. AC, de lasat peste noapte sau cat vizitezi orasul. am vazut prin munchen si 4-6 statii in parcarea unor hoteluri.
asta legat de EV.
ca de vizitat cu ICE, am facut cam toata europa si sunt sute de locuri de recomandat.
neaparat vezi daca poti urca pe niste trecatori granita IT/AU. merita. nu o lua pe autostrada mereu, mai ales ca nordul IT e mega aglomerat pe autostrada. ce pierzi la urcare, mai recuperezi la coborare :P

si eu urmeaza sa fac ceva similar prin vara. as vrea sa combin o Barcelona si un Oslo in aceeasi tura cu EV.

#123
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007

View Postzeroice, on 20 ianuarie 2022 - 17:34, said:

@peter_k incearca Rain-X pe luneta, s-ar putea sa ai o surpriza placuta si sa uiti ca nu are stergator.
gasesti pe Amazon.
Multumesc pentru sfat, dar din cate stiu asta functioneaza doar in zonele mai curate. Nu cu apa am probleme, ci cu mizeria. Iar cata mizerie am vazut pe sosea in Timisoara si in zona, nu cred ca am vazut nici macar in India. Aici exista trei variante: foarte mult praf vara, foarte mult noroi in restul anului, si cateva zile cand totul e inghetat (macar atunci ramane curata masina). Din pacate nu cred ca exista vreo solutie impotriva jegului  Posted Image

#124
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007
Dupa 6000km consumul a mai scazut un pic. Se simte ca vine primavara, temperaturile au mai crescut, si abuzez din ce in ce mai putin de preincalzire (adica tot o folosesc, dar consuma mai putin). Media a scazut la 22.0 kWh/100km (adica 330km autonomie):
Attached File  Consum_6000km.jpg   83.37K   36 downloads

Autonomia creste simtitor in ultimul timp, am inceput sa primesc estimari de peste 400km dupa o incarcare completa.

Azi am reusit sa facem primul drum in afara tarii, destinatia fiind strandul de la Szeged + un pranz binemeritat la Fehertoi Halaszcsarda (cine inca nu a fost pe acolo, recomand sa incerce). Calculele arata ca puteam face drumul dus-intors fara nicio incarcare, insa am profitat de faptul ca am gasit un incarcator liber chiar langa strand, asa ca am lasat masina la incarcat in timp ce noi ne-am balacit putin. Consumul mediu a fost de 18.1 kWh/100km incolo (pe drum judetean) si de 20.0 inapoi (autostrada + drum judetean), cu toata familia de 4 persoane in masina, si fara prea multa atentie la limitele de viteza. Per total o experienta foarte placuta, fara niciun stres cu autonomia sau cu incarcarile. Ajuta si infrastructura: doar in jurul strandului am gasit nu mai putin de incarcatoare functionale (AC de 22kW), foarte bine amplasate pentru cineva care petrece cateva ore la strand.

Attached File  Szeged_Charger_20220220.jpg   718K   63 downloads

#125
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View Postpeter_k, on 20 februarie 2022 - 20:43, said:

Dupa 6000km consumul a mai scazut un pic. Se simte ca vine primavara, temperaturile au mai crescut...

exact asta-i motivul.
range-ul cel mai bun o sa ai intre 17/18 - 22/23C exterior, atat dpdv lipsa AC, cat si temp ideala pt. chimia din baterii.

Edited by zeroice, 21 February 2022 - 00:06.


#126
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postpeter_k, on 20 februarie 2022 - 20:43, said:

doar in jurul strandului am gasit nu mai putin de incarcatoare functionale (AC de 22kW),
nu mai putin de..?
ne lasi in suspans? :))
bune recomandari.. pt viitor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate