Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Transnistria vrea sa ceara alipir...

Defectiune masina de spalat vase ...

Orase de trait -Europa

Monstruoasa coalitie - PNL&PSD
 Fractura humerus+radius(cubitus)&...

Propuneti sigla PSDNL pentru euro...

Tencuiala tavane cu folie de plas...

A cunoaste DOAR limba engleza e u...
 Izolatie tavan?

Telefoane low end - generalitati

setare permanenta 16:10 in VLC?

Schimbare nume strada se schimba ...
 ¨Pentru ca ti-a placut Einstein &...

Produsele marca proprie ar putea ...

Slabire burta

Extender mikrotik

Conversie video fara pierderi de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

unpuisor

unpuisor

Senior Member

• Grup: Senior Members
m-am apucat sa fac curat prin telefon, am pus o groaza de poze si filme pe desktop, si am constatat ca sunt destul de umflate. Adica pozele facute cu telefonul si filmele sunt destul de maricele.
La poze am rezolvat usor in photoshop, batch convert. Imediat.

Problema o am la filme. Am, incercat cu handbrake si orice altceva, inclusiv programe platite, le-am incercat in modul trial bineinteles, dar nimic.
Imi pierde din contrast si o idee din detalii orice i-as face. Am incercat sa convertesc filmele in HEVC sau x265 dar problema persista in orice format as prelucra.

Din ce am inteles pe forumul de la handbrake cica nu stie sa converteasca toata gama. Adica video-ul original are in YUV 0-255 si prin convertire se face cam la 16-240 si de aici si imaginea de gri/spalacit/fara contrast.

Intrebarea e cu ce pot sa convertesc filmele intr-un format hevc/ batch, adica cateva sute, ca sa mai castig cativa giga ca sunt foarte multe si foarte mari, fara sa isi piarda din contrast. Singurul program care a mers partial a fost Camtasia, dar ala nu stie x265 ci doar x264 si imi mai baga si margini negre. Adica daca am un film portret, filmat cu telefonul, mi-l face automat landscape prin adaugarea unor margini negre.

In handbrake si orice altceva am dezactivat filtre si orice prelucrare. Dar nimic.

Attached File  Untitled-1.jpg   408.45K   59 downloads
prima e conversia, al doilea e originalul

dani.user

dani.user

Guru Member

https://www.ffmpeg.org/

ffprobe nume_fisier ce zice pentru original si conversie?

unpuisor

unpuisor

Senior Member

ffprobe nume_fisier ce zice pentru original si conversie?
stie si hevc? si batch convert? adica sa faci cateva sute de filme ?

modoran

modoran

Senior Member

Stie tot ce vrei. De fapt multe programe "platite" tot ffmpeg folosesc in background.

Victor5

Victor5

Verba volant, scripta manent

Eu personal le las acum în format original (fac randare doar daca am vreo dominanta de culoare); spatiul de stocare devine tot mai ieftin; dar e doar parerea mea

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Urca-le în Google Photos. Ai 15 GB Free. Oricum le face mai mici, nu le urca la calitate originala.

unpuisor

unpuisor

Senior Member

google photos am 99.5% ocupat.
Hardisk-ul desi e de 4 tera tot o sa se umple si ala.
Am incercat cu ffmpeg, Defapt e ffmpegyag o interfata gui pentru ffmpeg.
Avantaje, fata de handbrake e parfum. A trebuit sa ma uit cu zoom sa vad diferenta. Inca mai e o nuanta usor diferita  fata de original, dar abia perceptibila, ne-am uitat 2 oameni ca sa ne dam seama.
de la 57.000 kb l-a facut de 8700 kb, ceea ce e o imbunatatire foarte mare zic eu.

Dezavantajele ar fi ca dureaza muuuult mai mult decat la un program normal, gen 5 minute fata de 15 secunde sa proceseze 33 secunde. Procesorul e mid range ryzen 5-3600 cu vreo 30 giga.
Probabil celelalte programe folosesc si placa video, asta e doar pe cpu si doar un singur core probabil.

prima e handbrake, a doua e cu ffmpeg si ultima e original
Attached File  Untitled 2.jpg   478.95K   44 downloads
parca originalul are si o saturatie mai buna

Edited by unpuisor, 31 October 2021 - 13:44.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Nu exista prelucrare fara pierderi de claitate. Punct.

unpuisor

unpuisor

Senior Member

totusi, lipsa aia vizibila de contrast de la inceput era aiurea. Acum abia parca mai se vede

Leo2006

Leo2006

Guru Member

StaxRip stie de batch convert si hevc si conversie hardware.
Attached File  Screenshot (48).png   37.66K   13 downloads

Edited by Leo2006, 31 October 2021 - 15:28.

andreic

andreic

Very OLD Member

unpuisor, on 31 octombrie 2021 - 13:00, said:

mi-l face automat landscape prin adaugarea unor margini negre.
Filmele in general se fac landscape, doar pozele portret, programul incearca sa te ajute... nu de alta dar in film portret faci praf si sunetul stereo, nu mai ia laterale cum trebuie Posted Image Sunt si efecte care adauga pe margini efecte din film sa nu para asa cu benzi negre cum fac televiziunile in general.

unpuisor, on 31 octombrie 2021 - 14:11, said:

totusi, lipsa aia vizibila de contrast de la inceput era aiurea. Acum abia parca mai se vede
Aia e clara si se vede "grav",  cred ca tine de profilul de culoare folosit, adancime biti la conversie, daca s-a folosit HDR sau nu.

Edited by andreic, 31 October 2021 - 15:43.

unpuisor

unpuisor

Senior Member

Filmele in general se fac landscape, doar pozele portret, programul incearca sa te ajute... nu de alta dar in film portret faci praf si sunetul stereo, nu mai ia laterale cum trebuie Posted image Sunt si efecte care adauga pe margini efecte din film sa nu para asa cu benzi negre cum fac televiziunile in general.
unele programe intorceau la 90 grade imaginea. Si faptul ca baga 2 linii negre, practic baga informatie inutila in film. Marind fisierele.
filmele au fost filmate cu telefonul. Unele sunt portrait altele landscape. Daca programul se apuca sa intoarca filmul de capul lui sau sa bage diverse chestii in film e aiurea.
Si Premiere-ul mi-a dat rezultate bune dar fisierele ies mai mari decat alea originale si mai stau si sa fac editare pe fiecare in parte. nu am gasit o chestie de batch in Premiere.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Pai in general filmele se fac doar landscape.

Ca odata cu apariia telefonului cu camera lumea nu a stiut sa-l foloseasca e partea a doua.
Programele de editare in general stiu formatele standard - adica imaginea lata - 4:3, 16:9, 16:10...

Anca12

Anca12

Active Member

• Grup: Members
Am incercat si eu sa reduc gabaritul video, dar intotdeauna am observat o diminuare a detaliilor.
Noroc ca nu am distrus originalele.

Am facut altfel: la fiecare filmulet am taiat zonele neinteresante sau ratate, cu programe care nu recodeaza, ci copiaza intocmai cu originalul. Deci, exclus softuri care recodeaza.
M-a interesat sa tai, nu pentru a salva spatiu de stocare, ci pentru a elimina rebuturile.

In privinta stocarii, zic si eu, hardurile sunt ieftine acum - si cele mai bune pentru stocare sunt cele cu disc.

Nu recomand stocarea (exclusiva) pe google sau prin alti nori, deoarece vremurile care survin rapid nu vor fi prielnice: deja se discuta despre amprenta  CO2 a serverelor care sunt ocupate de dublurile pozelor, filmelor, documentelor text etc. la nivel mondial. Multe nu (mai) sunt accesate, dar serverele lucreaza nonstop. Resetarea va impune renuntarea la multe dintre facilitatile de acum.

dani.user

dani.user

Guru Member

Anca12, on 31 octombrie 2021 - 18:54, said:

Nu recomand stocarea (exclusiva) pe google sau prin alti nori, deoarece vremurile care survin rapid nu vor fi prielnice: deja se discuta despre amprenta  CO2 a serverelor care sunt ocupate de dublurile pozelor, filmelor, documentelor text etc. la nivel mondial. Multe nu (mai) sunt accesate, dar serverele lucreaza nonstop. Resetarea va impune renuntarea la multe dintre facilitatile de acum.

Povesti

Pacolino7

Pacolino7

Member

• Grup: Members
Fisierele video in codec HEVC (H265) au un bit-rate mai redus la aceasi calitate decat in celelalte codecuri, deci trebuie sa ramana tot in acest codec fisierele.
Preferabil sa le transferi pe un HDD de mare capacitate si le vezi pe un ecran mare.

unpuisor

unpuisor

Senior Member

am reusit fara sa se vada cu ochiul liber sau sa sacadeze din cauza pierderilor de frame-uri cu ffmpegyag. Ia o eternitate sa le faca dar are rapoarte bune si nu se vede cu ochiul liber decat daca esti maniac si dai zoom 500%. Cateodata are raport de 1 la 2 in cel mai rau caz, si cateodata chiar si de 1 la 10. Probabil depinde de device-ul folosit, unele nu folosesc compresie deloc si dau fisiere mari. Pentru niste filme de vacanta, la care o sa ma uit odata la 1000 de ani, eu zic ca e un rezultat bun. Am castigat estimez cam 60-70% din spatiu, doar ca ia mult compresia.

Anonymous1986

Anonymous1986

Senior Member

Eu folosesc aplicația asta să-mi convertească în H265

https://play.google....video_converter

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate