Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Promisiunile și realizările primarului Dominic Fritz

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1455 replies to this topic

#37
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,844
  • Înscris: 14.09.2004
Nu frate asa. Docoment pdf pe site sa vada ochiul meu ce cere fiecare....
Nu abureli generaliste...

#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Se pare ca ii cam strang pantofii pe cei din USR. Sau sunt prea largi? Ca de potrivit, se pare ca n-au nimerit exact marimea potrivita. Ma intreb, cei care ati crezut in viitorul luminos al USR-ului,cum v-ati imaginat acest viitor? V-au blocat prin afisarea in prim plan a acestui inutil si neputincios Fritz, asa cum incepe sa se dovedeasca. V-ati inchipuit ca daca peneöezii au dorit sa scape de un Robu mult prea aservit "oamenilor de afaceri, onesti" din mafiile timisorene, va urma si depunerea de ofrande in fata unui rival politic? Chiar ati crezut ca e asa de usor de schimbat ceva in politica timisoreana? Cand spuneam ca-i reprosez lui Fritz apartenenta la un partid politic, ati venit cu argumente ca "CV impecabil, fost consilierul lui pește neamt, gandire luminoasa, limpede....", n-ati realizat ca o virgina nu va putea schimba regulamentul de functionare al unui bordel consacrat. Pentru ca, asta e singura comparatie viabila a politicii romanesti. Si din pacate, incep sa se contureze alti 4 ani pierduti de timisoreni.

Edited by myshyk, 23 October 2020 - 08:13.


#39
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uite frate asa, document:
https://www.facebook...48785791840098/

#40
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Aceste jocuri politice nu imi plac si sunt in defavoarea cetateanului de rand. Aceste lupte sau circuri politice nu aduc rezultate. Stiu ca asa e in politica trebuie sa joci politic, dar pardoxal politica prin modul in care se face in Romania exact de cei de care ar trebui sa le pese si sa lucre in interesul lor, adica cetatenii, ies pe minus.

#41
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Cei cu porcaria asta
https://www.google.c...0/index.amphtml
Daca a zis asa ceva sa fie dat afara din USR.
Nu i-am votat ca pe urma sa faca parteneriate cu PSD, nici macar la nivel declarariv.
Nu-si da seama ca-i afecteaza pe votanti?

#42
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
I-ati votat prost. ati avut impresia ca toti useristii timisoreni, sunt niste Fritz-i? Cand va recomandam sa votati independenti, umblati in limba dupa CV-ul pur al lui Fritz.
Timisoara apierdut lupta cu comunistii in momentul in care a aparut in Timisoara prima organizatie locala a FSN.Ceea ce se intampla azi, nu e decat urmarea fireasca a acelei greseli insurmontabile. Multumiti-le lui marcu, radosav, alamoreanu, oancea, fortuna,......

Edited by myshyk, 23 October 2020 - 13:20.


#43
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Mie nu imi pasa ce partid si alianta, atata timp cat actioneaza si fac lucruri bune la nivel local si creste nivelul de trai in oras.

Myshyk, tu chiar crezi in conceptul de independent in politica? Sau ca un independent "pe bune" ar reusi sa iasa primar, si ca ar reusi sa nu fie influentat sau puse piedici legistlative?

 greenlife, on 23 octombrie 2020 - 12:53, said:

Cei cu porcaria asta
https://www.google.c...0/index.amphtml
Daca a zis asa ceva sa fie dat afara din USR.
Nu i-am votat ca pe urma sa faca parteneriate cu PSD, nici macar la nivel declarariv.
Nu-si da seama ca-i afecteaza pe votanti?


Tu stii sa intelegi ce citesti sau esti analfabet functional? Hai ca pe ziaristi ii inteleg ca ei cauta senzationalul in titlu, dar el nu a zis ca vrea aliante, ci ca va vorbi cu toti consilierii ce au fost alesi indiferent de partid.

In mod normal dupa alegeri  ar trebui acum ca toti din consiliu sa colaboreze pentru binele societatii, sa nici nu fie nevoie de aliante, si fiecare sa vina cu proiecte si viziuni care sa reprezinte ce au votat alegatorii. Dar in politica romaneasca nu exista asa ceva. Si tot cetateanul iese prost. Dar mai sunt unii fanatici anti psd ce se cred la fotbal.

Edited by qew, 23 October 2020 - 13:42.


#44
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,068
  • Înscris: 28.07.2008

 myshyk, on 23 octombrie 2020 - 11:21, said:

Uite frate asa, document:
https://www.facebook...48785791840098/
unde-i documentul, frate, in postarea aia??

#45
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

 qew, on 23 octombrie 2020 - 13:42, said:

Mie nu imi pasa ce partid si alianta, atata timp cat actioneaza si fac lucruri bune la nivel local si creste nivelul de trai in oras.
Tu stii sa intelegi ce citesti sau esti analfabet functional?
Ti-au placut represaliile din 9 august. Sa accepti alianta cu PSD ....
Si vezi ca tu nu ai inteles ce spune. Asa ca mai usor cu jignirile ca nu dovedesti decat ca esti prost si needucat cu asemenea abordare.

#46
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,068
  • Înscris: 28.07.2008

Quote

În 21 și 22 octombrie au fost depuse 3 contestații împotriva validării mele ca Primar al Timișoarei.
Știu că mulți oameni cred că, după ce au votat primarul, acesta ajunge imediat în Primărie și se apucă de treabă. Ei bine, nu!
Adversarii politici au brevetat o nouă metodă de a întârzia instalarea în funcții a primarilor Alianței USR PLUS. Se întâmplă la București, unde au fost depuse nu mai puțin de 58 contestații,  și se repetă și la Timișoara.
Dosarul a fost înregistrat ieri la Tribunalul Timiș. Nu s-a acordat încă termen, dar Tribunalul are 5 zile să soluționeze. După care hotărârea se comunică prefectului, secretarului general și primarului declarat ales şi de abia atunci poate avea loc învestirea. Sunt în contact constant cu doamna prefect, care mă susține în demersul meu de a avea învestitura imediat ce este legal posibil.
Intrăm în scenariul roșu în epidemia de COVID-19, vine iarna, trebuie să rezolvăm niște probleme urgente la COLTERM, în Primărie așteaptă teancuri de acte să fie semnate și unora le arde de jocuri politice pe spezele timișorenilor.
Am încredere că înțelepciunea va învinge, că voi fi învestit săptămâna viitoare și ne putem apuca de treabă cu o majoritate stabilă în Consiliul Local.


#47
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
„Eu am spus că până luni seară o să vreau să știu foarte clar dacă da sau nu, PNL, sub conducerea lui Nica vrea să facă o majoritate cu noi în Consiliul Local și Consiliul Județean. Dacă după luni seară, ei revin și zic că nu vor, o să trebuiască să analizez alte opțiuni. Chiar sunt curios la ce se gândește domnul Nica, cu cine vrea să facă o majoritate, care sunt alte opțiuni. Eu încă sunt încrezător că putem ajunge la o concluzie, dar de astăzi noi, cei care ne dorim politică bazată pe transparență, pe principii, trebuie să fim și mai atenți. (...) În momentul acesta este în mâinile domnului Nica dacă vrea ca PSD sau PRO România să facă parte din guvernare. El este singurul om care decide. (...) O să încep să vorbesc cu toți cei care au fost votați de timișoreni, inclusiv cu consilierii care fac parte din PSD și PRO România. O să analizez situația luni seară" a declarat Dominic Fritz, potrivit publicației


Uite, aici trebuia sa taca. Daca tot dati declaratii de-ale lui. Din punctul meu de vedere si-a facut un rau cu declaratia asta.

Edited by greenlife, 23 October 2020 - 16:38.


#48
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,068
  • Înscris: 28.07.2008
Pai sa zicem ca esti tu in locul lui Fritz si te lasa balta si te pun cu spatele la zid, tu ai nevoie de CL si nu-s disponibili decat PSD si stii ca vei fi obligat sa lucrezi cu ei.
Ce faci, lucrezi cu ei dar taci mâlc??

#49
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
USR a mers tot timpul pe principiul PSD corupti, mumu PSD, PSD prietenii infractorilor, PSD la puscarie. Asa si-a cladit campania, asa si-a convins alegatorii.
A venit si gazarea din9 august cand PSD a procedat cum a procedat.
Multi alegatori i-au votat ca fiind iesirea din coruptie. Inclusiv eu ca m-am saturat de fosile.
Acum el sa zica ca e dispus sa stea de vorba cu ei. Ca e normal, ca i-a votat lumea. Pai stia ca o sa-i voteze o parte din populatie si in campania electorala. Si era "HUOOO PSD, Dragnea, cine e cu PSD e un prost, se lasa cumparat pe ulei etc".
Acum brusc nu mai e mumu PSD si au devenit baieti cu care se poate vorbi. Cam da cu virgula.

Edited by greenlife, 23 October 2020 - 16:58.


#50
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Greenlife, tu nu intelegi politica si jocurile care exista si sunt necesare.

Faptul ca USR a dat campania cu "PSD corupti, mumu PSD, PSD prietenii infractorilor, PSD la puscarie. Asa si-a cladit campania, asa si-a convins alegatorii." , fiindca asta prinde la anumiti oameni care au impresia ca 100% din PSD sunt hoti, si ca daca cumva intri in cladirea PSD-ului esti hot, daca o persoana nu ii face pe PSDisti hoti e corupta. Si tot acei oameni au pus botu la faptul ca USR fiind 100% opus fata de PSD va fi lacrima. Printre oamenii acestia esti si tu. Deci tu nu ai votat cu USR ci ai votat ca sunt anti PSD. Doi la mana PSD a luat totusi un procent la CL, nu ii poti ignora. Reprezinta niste oameni.

Daca USR nu venea cu anti PSD masiv, nu i-ar fi votat lumea, nu ar fi avut din ce electorat sa ciupeasca.

Imi cer scuze greenlife ca te-am facut analfabet functional. Se pare ca nu esti. Doar un naiv idealist ce a votat USR fiindca e anti PSD, si are impresia ca hocus pocus PSD poate fi ignorat si poate sa dispara imediat. Surpriza, au primit totusi niste voturi. Asa merge democratia.

 greenlife, on 23 octombrie 2020 - 16:57, said:


Multi alegatori i-au votat ca fiind iesirea din coruptie. Inclusiv eu ca m-am saturat de fosile.


Si PNL e lacrima curata. Cu ei e voie sa se discute, nu te deranjeaza.

#51
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Atreides7, on 23 octombrie 2020 - 13:43, said:

unde-i documentul, frate, in postarea aia??
Uite-l, asta este:
"Alin Nica, Președinte ales al Consiliului Județean Timiș: "Mă întristează să văd cum frustrarea și imaturitatea politică minează o relație de colaborare care ar putea aduce beneficii Timișoarei și întregului județ Timiș. Deși sunt conștient că majoritatea partenerilor de discuții de la USR PLUS sunt lipsiți de experiență în administrație publică, mărturisesc că a fost o surpriză neplăcută pentru mine să observ că partenerii noștri au abandonat negocierile când am cerut să amânăm cu o săptămână discuția despre funcții.
Am considerat că este mai important să semnăm azi protocolul legat de programul comun de guvernare locală, care nu conținea nici o prevedere legată de funcții. Am fost refuzat.
Reacția lui Dominic Fritz a fost de părăsire a negocierilor și de acordare a unui ultimatum. Îl apreciez pe Dominic și presupun că are această abordare care nu îl caracterizează sub presiunea colegilor care doresc urgentarea unui protocol de colaborare, astfel încât să obțină cu orice preț numirile dorite.
Nefinalizarea temporară a negocierilor între cele două formațiuni nu schimbă deloc hotărârea noastră de a nu face nici un fel de alianță cu PSD. Avem răbdare cu partenerii noștri și sunt convins că rațiunea și interesul oamenilor va prevala.
Așa cum am afirmat în repetate rânduri, inclusiv la întâlnirea cu reprezentanții USR PLUS, noi, Partidul Național Liberal, suntem interesați de o colaborare pe termen lung, pe proiecte concrete, în vederea dezvoltării Timișului și a Timișoarei. Împărțirea funcțiilor, numirea urgentă a unor membri, așa cum își dorește partidul pe care l-am considerat ca fiind singura formațiune politică cu care putem avea un dialog corect, bazat pe încredere reciprocă, nu este principalul nostru obiectiv. Da, putem discuta și despre funcțiile de viceprimar și de vicepreședinte, dar nu acestea au fost, în opinia noastră, a celor de la PNL, principalul obiectiv al întâlnirilor. Timișorenii nu au dat un vot pentru ca PNL și USR PLUS, câștigătorii alegerilor locale, să înceapă din primul moment să își împartă funcțiile administrative. Da, e nevoie de o majoritate atât în Consiliul Local Timișoara, cât și în Consiliul Județean Timiș, dar aceasta trebuie să fie una FUNCȚIONALĂ, bazată pe cooperare, înțelegere, lipsa amenințărilor, a atacurilor politice lipsite de bază reală și, mai ales, fără ultimatum-uri.
În ceea ce privește lupta împotriva COVID -19, aceasta reprezintă unul dintre principalele obiective pe care le avem în vedere, dar sunt convins că acțiunile comune nu depind de împărțirea unor funcții. Reiau ce am susținut și în declarația de presă, la Consiliul Județean pot să coordonez toate demersurile, alături de întreaga echipă, chiar și fără vicepreședinți numiți. Am încredere că și Dominic Fritz va face la fel la Primăria Timișoara, deoarece prevenirea răspândirii unui virus nu ține de numirea a doi viceprimari. O problemă atât de importantă, cum este criza sanitară, nu cred că se pasează vicepreședinților sau viceprimarilor, ci trebuie să existe implicare la cel mai înalt nivel. Eu mă voi implica personal în lupta împotriva COVID -19 și cred că și Dominic Fritz trebuie să facă la fel, iar împreună să dăm un semnal puternic populației, de hotărâre și de coordonare în acțiune și mesaj.
Consider întâlnirea de azi și reacția nervoasă a partenerilor noștri o mișcare de etapă în cadrul unor negocieri ce nădăjduiesc să se finalizeze cu un rezultat pozitiv."
.

 qew, on 23 octombrie 2020 - 13:42, said:

Mie nu imi pasa ce partid si alianta, atata timp cat actioneaza si fac lucruri bune la nivel local si creste nivelul de trai in oras.

Myshyk, tu chiar crezi in conceptul de independent in politica? Sau ca un independent "pe bune" ar reusi sa iasa primar, si ca ar reusi sa nu fie influentat sau puse piedici legistlative?

Da. Pentru ca, in cazul de fata, cele doua partide care s-au facut frate  cu dracu´ pana au traversat puntea, cand s-au vazut in varful gramezii de balegar, isi dau din nou la gioale pentru fiecare rama gasita in balegar. In vreme ce in cazul unui primar independent, ar fi fost nevoite sa colaboreze ca sa nu ramana ultimii de pe liste si a nu avea nici un aport la deciziile luate. Tocmai pentru ca fara aliante erau un nimeni. Si care nu puteau santaja eventualii aliati cu "primarul e din partea noastra si va face ce-i dicatam noi" sau ca "daaa, dar vicele e din partea noastra si-l va rupe pe primarul vostru". Pentru ca, acuma asta se intampla in primarie.

Edited by myshyk, 23 October 2020 - 18:01.


#52
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Hehehe. Macelul de la nivel national din ultimele zile coboara si la nivel local. PNL i-a rupt pifometru' si lu' nenea Fritz.

Quote

PNL Timiş 6h  ·

Alin Nica a semnat protocolul cu USRPLUS, oare semnează și Fritz?

Președintele interimar al PNL Timiș, Alin Nica, a semnat astăzi, în cadrul conferinței de presă, parteneriatul pentru Timiș și Timișoara cu USRPLUS, menționând: “Așa cum am fost dispus încă de ieri, sunt dispus în continuare să semnez parteneriatul pentru Timișoara și Timiș, și aici, în fața dumneavoastră, uitați, eu îl semnez.

Îi aștept și pe cei de la USRPLUS, dacă chiar sunt sinceri în demers și spun că nu îi interesează funcțiile, ci îi interesează problemele oamenilor și proiectele comune la care am convenit, să facă acest efort să vină să îl semneze aici până luni la prânz. Le ofer și o cafea, pentru că suntem gazde bune și bănățenii sunt gazde bune și tolerante, și să facă acest minim efort de a respecta voința alegătorilor și să semneze acest parteneriat pentru Timișoara și Timiș, pe care eu îl consider excelent, bazat pe proiecte și principii sănătoase.

Dacă pe dumnealor îi interesează funcțiile, atunci să o spună foarte clar sau să facă ceea ce au și spus, să facă o alianță periculoasă și toxică cu PSD în Consiliul Local Timișoara. Noi nu dorim să avem nici un fel de discuții cu PSD pe această temă, dar dacă ei vor să facă acest lucru, le dorim succes”.



#53
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Atreides7, on 23 octombrie 2020 - 16:48, said:

Pai sa zicem ca esti tu in locul lui Fritz si te lasa balta si te pun cu spatele la zid, tu ai nevoie de CL si nu-s disponibili decat PSD si stii ca vei fi obligat sa lucrezi cu ei.
Ce faci, lucrezi cu ei dar taci mâlc??
Si inainte de a-l vota, nu v-ati gandit la varianta asta? Ce puteri ati crezut ca va avea Fritz dupa inscaunare, doar fiindca are unCV imaculat si spectaculos? Cand atrageam atentia ca va avea de-a face cu mafia existenta in administratia timisoreana, a-ti minimalizat problema. Ei uite ca din nefericire, a devenit o mare problema.Sau ati crezut ca penelezii l-au scos in suturi pe Robu de dragul CV-ului lui Fritz?
Deja ii cautati scuze?Posted Image Ce-a sa faceti in urmatorii 4 ani?

Edited by myshyk, 23 October 2020 - 18:09.


#54
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Termina deja cu independenții tăi.....nu e post în care sa nu atunci cu un ac din ăsta. Gata, s-au terminat alegerile, candidații independenți nu o sa insemne mare lucru în politică ceva timp de acum încolo.....
Nu poți să speri că un primar independent va avea susținerea totala și necondiționată a Consiliului Local. Inchipuiește-ți că negocierile astea se făceau de către partide... Fara primar, că e independent. Cum crezi ca Primarul controla Consiliu, daca ăștia făceau alianță sa nu treacă nici un proiect al Primarului?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate