Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Bunicul se lasa de fumat

  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
TInd sa cred ca e vorba de vointa....in primul rand.
Eu cand m-am lasa de fumat am zis asa: de maine nu mai fumez. Nu de luni, nu de luna viitoare, nu de anul viitor....de a doua zi.
SI asa au trecut mai bine de 15 ani.
Nu a fost greu...maxim o luna de zile m-a tinut acel sevraj...dar nu a fost ceva greu.

#38
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
De fiecare data cand prind cate-o discutie din asta scriu si eu, poate inspir si pe altii...
Am fumat din 1984 pana in 2001 cand, dupa o petrecere, m-am trezit cu gatul "plin" si am zis GATA.
Fumam cam 25-30 de tigari pe zi, uneori mai mult, de atunci n-am mai pus tigara in gura. M-am ingrasat si eu dar mi-a prins bine, ca eram inalt si slab...
Si eu cred ca nu te poti lasa altfel decat dintr-o data.
Sanatate bunicului, viziteaza-l des si aminteste-i mereu ca a luat o decizie buna.

#39
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Dupa 3 saptamani de nefumat ai scos nicotina din organizsm si totul e in capul tau... nu mai esti dependent. Daca nu vrea sa se lase e altceva insa :)

#40
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Ar mai fi ceva vis a vis de bunic ...daca nu mai are ''nimic'' ..ce crezi ca o sa obtii daca-l faci sa se lase de tutun ?
Crezi ca o sa traiasca mult mai mult ?
Lasa omul sa-si traiasca viata , atat cat o mai are , cum îi place .
Toata viata plina de restristi si sacrificii , ca la batrante sa mori tot asa ?

#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Țigări din amestecuri de ceaiuri, asta a funcționat bine la mine. Dar amestecul e diferit, e în funcție de gust.

#42
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

View Postpasilla, on 30 octombrie 2021 - 17:50, said:


Nu trebuie sa raspunzi, dar as fi curios cat timp ai fumat si cate tigari pe zi.

Durata si cantitatea au relevanta zero. Dependenta de nicotina nu este cumulativa.

View Postbenis, on 30 octombrie 2021 - 20:53, said:

Țigări din amestecuri de ceaiuri, asta a funcționat bine la mine. Dar amestecul e diferit, e în funcție de gust.

Asta se practica cand nu ai tigari in casa si iti vine sa te arunci de la balcon daca nu tragi doua fumuri de orice. Altfel o idee proasta, bagi doar fumul otravitor fara sa alini sevrajul de nicotina. E ca si cum ai bea apa din ocean pentru ca nu mai poti de sete.

#43
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

View Postambr0zie, on 30 octombrie 2021 - 18:08, said:

Eu nu pot spune ca m-am lasat de fumat, pentru ca folosesc exclusiv tigara electronica din 2012 sau 13.

Esti cumva eu? Posted Image In 2012, mai precis 2 iulie, am renuntat complet la tigari in favoarea electronicelor (pe vremea aia nu exista varietatea de modele si combinatii de atomizoare/moduri de acum dar a fost deajuns cat sa las tutunul). Am fumat aproximativ 28 de ani, in ultimii 20 chiar 2 pachete pe zi sau mai mult, un pachet se ducea in cateva ore daca ieseam la bere cu prietenii. Nu a fost o miscare brusca, initial am lasat tigarile in favoarea tutunului de rulat pentru ca efectiv tutunul din tigari nu mai era ce trebuie, putea la fel indiferent ce marca fumai. Per ansamblu tot nu era mai bine, tutunul rulat mirosea un pic mai bine decat tigarile normale dar am ajuns la un moment dat sa nu mai pot urca 1 etaj fara sa-mi trag respiratia cate 2-3 minute dupa aia, ala a fost momentul in care am zis ok, facem switch-ul spre vaping. Nicotina ramane, gesturile raman dar se duc cacaturile din combustie macar. 9 ani mai tarziu ma simt mult mai bine desi sunt mai gras cu 20 de kile dar asta nu are legatura cu lasatul de fumat, mai curand cu ne-lasatul de bere si inaintarea in varsta.

Pentru bunicul initiatorului, in functie si de varsta pe care o are, n-as recomanda metoda cold turkey, e stresanta si mai ales pentru cineva la varsta mai inaintata as merge mai curand pe ceva dispozitiv de vaping simplu care nu necesita cunostinte prea mari de utilizare, in niciun caz rebuildables sau alte rachete. Fumatul nu creeaza doar dependenta chimica, sunt multi factori psihologici implicati deci ceva care sa inlocuiasca gestica si senzatia de fumat e mai buna decat sa te lasi complet. Just my 2 cents!

#44
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Nu am retinut data. Nici nu-s sigur daca era 2012 sau 13.
Eu ma enervasem si ca se duceau multi bani pe tigari.
Ma apucasem de colectionat si nu eram dispus sa dau 2-300 de lei pe o piesa, dar aceiasi bani ii dadeam pe putine zile de tigari.
Nu stiu daca pur si simplu se schimbase gustul si senzatia tigarii sau pur si simplu ajunsesem eu la saturatie.
Imi amintesc ca in ultimele luni de fumat simteam un fel de gol de aer in gat, ca si cum as fi baut ceva rece si acidulat. Plus ca nu ma saturam.
Am schimbat multe modele de atomizoare si baterii, s-au mai stricat, am mai crescut eu pretentiile etc.

Nu stiu daca pentru bunic vapingul e o solutie perfecta, dar merita incercat, de ce nu.
La oamenii in varsta am vazut ca nu prea prinde, pe multi am auzit ca li se pare greu sa schimbe o rezistenta (nu servisabila) sau sa incerce lichide diferite pana gasesc pe cel care le place.

#45
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
MNO ... pe linga subiect ....mi-am propus sa ma las anu asta ca am de gand o achizitie unde rata este de 3 ori mai mica ecat valoare tutunuli fumat in valoare minima .

#46
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postjimmyy, on 30 octombrie 2021 - 17:55, said:

Am uitat sa mentionez ca bunicul fuma de 30-40 de ani sau poate chiar si mai mult, si in ultimul timp fuma doar 10 tigari pe zi de LM.
Eu din toamna lui '81. Maxim 80, minim 40/zi.

View Postmariovrs, on 30 octombrie 2021 - 18:38, said:


Pai la cat tutun ai beut..nu-i nici o smecherie ca te-ai lasat acu'. Cam tot aia e..
Haida de!

View Postbenis, on 30 octombrie 2021 - 20:53, said:

Țigări din amestecuri de ceaiuri, asta a funcționat bine la mine. Dar amestecul e diferit, e în funcție de gust.
SPUNE, SPUNE SPUNE!!! Ce ceaiuri?

#47
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Va multumesc pentru raspunsuri
Am inteles ca cel mai multi s-au lasat dintr-o data si ca, chiar daca este un pic mia greu, pare sa fie mai eficient.
Bunicul inca nu mai fumeaza are deja 2 luni. Inca mai are spray-ul de la nicorette si de fiecare data cand vorbesc cu el imi spune de dependenta asta, ca uneori devine mai nervos.
Zice ca mai da doar 8 pufuri pe zi.

I-am dat si numarul de telefon de la https://stopfumat.eu/ care e un numar gratuit. Nu stiu ce ar face astia, dar m-am gandit ca rau nu poate sa-i faca. Trebuie sa-l intreb daca a sunt efectiv la ei.

#48
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Nu poți să te lași de fumat(activ). Poți doar să nu fumezi(activ) acum. E chestie de mentalitate, de abordare.
”Don't break the chain.”

Edited by onisifor12, 10 July 2022 - 14:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate