Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Senzatie de flegma in gat - aprox 2 ani

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Buna!
Mama mea are de 2 ani o senzatie de flegma in gat. Intre timp a avut si cateva raceli mai urate. A depistat un stafilococ auriu in gat. A facut tratament cu gentamicina pentru stafilococ, 5 zile, 2 injectii/ zi.
O perioada de cateva zile a fost ok. A scapat de flegma din gat. Luase tratament cu mucolitice (mucosolvan, erdomed). A facut si aerosoli cu fluimucil. Si cu gargara reusea sa elimine flegma. Flegma era spumoasa si alba. Chiar si cand nu mai simtea deloc flegma avea in gat senzatia ca are ceva lipicios acolo.
Acum a terminat tratamentul. Si flegma a aparut din nou in gat. Aceasi senzatie de flegma in gat. Este plasata undeva in gat acea spuma pe care o tot inghite.
Diagnosticul medicilor - faringita cronica. Tratament... sa inceapa din nou cu mucolitice. Acum iar ia pastile mucosolvan si face aerosoli.

Noi suntem partial exasperate de situatia aceasta. Ce alte piste sa mai investigam? Ce se mai poate face cu flegma aceea? Ideea e ca ea a reusit sa elimine flegma insa a aparut la loc in cateva zile.... Exista vreo metode de a opri producerea flegmei?
Am mers la medicul de familie, la ORL si pneumolog. Unde sa mai mergem?Posted Image

#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Cred ca ai o familie cam ipohondra, ai deschis mai multe topicuri legate de probleme de sanatate.
Cred ca principala e la cap ...

#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Sa suga in timpul zilei bomboane cu eucalipt. La mine a functionat.

#4
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 marianca, on 29 octombrie 2021 - 22:55, said:

Noi suntem partial exasperate de situatia aceasta.

De ce nu total?

#5
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008
Multe lichide . Apa , lamai , cel putin 3l pe zi . Mancare usoara si cat mai putina cofeina.

#6
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Am avut si eu aceeasi problema si a fost tot superficial tratata de medic. Am cautat inflormatii si am gasit ca problema este de fapt astm bronsic. Am cerut bilet de trimitere de la medicul de familie pt asta, mi-a dat si am mers la consult (nu mai retin exact la ce specializare). La consultul medical - au un aparat cu care verifica starea plamanilor, medicul a confirmat: da, este astm bronsic si mi-a prescris tratament cu ceva medicamente care la scurt timp dupa ce am facut si eu tratamentul nu se mai produc si nu mai exista pe piata (si din partea lor nu am simtit personal nici un efect benefic) si un inhalator impotriva astmului, acesta si-a facut efectul  si ajuta. Tratamentul a durat ceva timp, vindecarea nu s-a produs de pe o zi pe alta. Dupa ce am luat tratament conform recomandarilor medicale, am fost din nou la control la acelasi medic iar rezultatul a fost mult imbunatatit. De atunci am continuat sa iau acel inhalator prescris mereu de medic si l-am folosit numai cand aveam nevoie, adica tot mai putin. De unde la inceput foloseam un tub intr-o luna (are 60 de doze de inhalat), tubul pe care il am acum are cateva luni de cand il am si este mai mult de jumate plin. Si cel mai important este ca nu mai am acele probleme in gat si la respiratie, se mai declanseaza uneori cand rad foarte puternic sau din cine stie ce factor declansator. Atunci inhalez o doza si respiratia revine la normal.
Uite si cateva informatii despre astm:
https://www.cdt-babe...mul-bronsic.php

Edited by Mike1alike, 30 October 2021 - 06:19.


#7
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021
poate nu s-a vindecat stafilococul, ar trebui refacut un exsudat faringian si nazal

#8
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Citeste si la jărăgai sau pirozis.

#9
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 Mike1alike, on 30 octombrie 2021 - 06:17, said:

Am avut si eu aceeasi problema si a fost tot superficial tratata de medic. Am cautat inflormatii si am gasit ca problema este de fapt astm bronsic. Am cerut bilet de trimitere de la medicul de familie pt asta, mi-a dat si am mers la consult (nu mai retin exact la ce specializare). La consultul medical - au un aparat cu care verifica starea plamanilor, medicul a confirmat: da, este astm bronsic si mi-a prescris tratament cu ceva medicamente care la scurt timp dupa ce am facut si eu tratamentul nu se mai produc si nu mai exista pe piata (si din partea lor nu am simtit personal nici un efect benefic) si un inhalator impotriva astmului, acesta si-a facut efectul  si ajuta. Tratamentul a durat ceva timp, vindecarea nu s-a produs de pe o zi pe alta. Dupa ce am luat tratament conform recomandarilor medicale, am fost din nou la control la acelasi medic iar rezultatul a fost mult imbunatatit. De atunci am continuat sa iau acel inhalator prescris mereu de medic si l-am folosit numai cand aveam nevoie, adica tot mai putin. De unde la inceput foloseam un tub intr-o luna (are 60 de doze de inhalat), tubul pe care il am acum are cateva luni de cand il am si este mai mult de jumate plin. Si cel mai important este ca nu mai am acele probleme in gat si la respiratie, se mai declanseaza uneori cand rad foarte puternic sau din cine stie ce factor declansator. Atunci inhalez o doza si respiratia revine la normal.
Uite si cateva informatii despre astm:
https://www.cdt-babe...mul-bronsic.php
Da, si eu cred ca a tratat superficial...
A fost la pneumolog si a facut spirometric, rezultat normal. Doctorul a spus ca nu are astm...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate