Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandare imprimanta / multifunctional color

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Buna ziua, dragi colegi!

Cu ocazia BlackFriday as dori sa achizitionez o imprimanta sau un multifunctional color - A4 pentru home-use.
Aveti recomandari in privinta aceasta? Folositi ceva pe care va puteti baza si care are costuri reduse?

Acum pentru acasa folosesc un Brother Laser Monocrom care isi face treaba cu brio de vreo 4 ani de zile, avand costuri super reduse. Un cartus negru este 25-30 lei.

Acum as dori sa pot printa si color si neaparat sa pot scoate si fata-verso.
Daca ar avea si scanner ar fi un bonus.

Am mai rasfoit site-urile, dar momentan nu stiu pe ce brand sa merg care sa fie fiabil si sa aiba si costurile de reincarcare sau cumparare cartuse cat mai reduse.


Va multumesc si va doresc o zi cat mai faina! :)

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Cauta ceva cu CISS, ai costuri reduse cu cerneala. Dar sa scoti cel putin o pagina pe saptamana, sa nu se usuce cerneala pe traseu.

#3
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Cand au trecut gradinitele in online in 2019 a trebuit sa ne luam o imprimanta pentru toate fisele de lucru pe care le primeam. Am luat un EPSON L3151 si mi se pare cea mai buna imprimanta pentru acasa pe care am avut-o pana acum (si am trecut si prin Canon si HP).
Avantaje:
- are wifi si printam direct de pe telefon. Aplicatia e destul de rudimentara, dar isi face treaba decent
- sistemul ciss pare mult mai economic fata de variantele inkjet pe care le-am avut

Dezavantaje:
- printeaza destul de lent
- e cam zgomotoasa

 baribalu, on 29 octombrie 2021 - 16:33, said:

Cauta ceva cu CISS, ai costuri reduse cu cerneala. Dar sa scoti cel putin o pagina pe saptamana, sa nu se usuce cerneala pe traseu.

Nu se usuca asa repede. Cred ca in vara cat au fost in vacanta copiii au fost 2 sau 3 luni in care nu am printat nimic si nu s-a uscat cerneala.

Edited by Scurthea211, 29 October 2021 - 16:37.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Brother 8690CDW rulz

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
https://altex.ro/mul... buy de la Altex, dar fata /verso e manual. Poti gasi cartuse compatibile la 40 ron/cartus  . Eu am un HP multifunctional monocrom (HP LaserJet Pro MFP M28a, A4, USB) cumparat de cand cu pandemia, si merge cu cartuse compatibile fara probleme.Oricum fata de anul trecut preturile au crescut foarte mult, ce am cumparat eu cu 450 ron nu mai e pe stoc la Altex, iar la emag le la peste 700 ron .. :(

Edited by unknown_35, 29 October 2021 - 17:09.


#6
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

 unknown_35, on 29 octombrie 2021 - 17:04, said:

https://altex.ro/mul... buy de la Altex, dar fata /verso e manual. Poti gasi cartuse compatibile la 40 ron/cartus  . Eu am un HP multifunctional monocrom (HP LaserJet Pro MFP M28a, A4, USB) cumparat de cand cu pandemia, si merge cu cartuse compatibile fara probleme.Oricum fata de anul trecut preturile au crescut foarte mult, ce am cumparat eu cu 450 ron nu mai e pe stoc la Altex, iar la emag le la peste 700 ron .. Posted Image

e 224 lei un cartus color...si 465 un drummer. atat dau pe revizie si asigurare la masina.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-ai zis buget

Brother L3550CDW

E scumpicica dar are toate specificațiile pe care le vrei

Merge cu tonere compatibile

Ciss nu rentează decât dacă printezi mult si des

Am aruncat de la birou un Epson, ea a costat vreo 1300, a stat 2 luni, s-a dus capul de printare care era 900.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Mai e si Kyocera ECOSYS M5526cdw

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru printari color si exclus foto merge laser color.
Daca doresti sa scoti si pe hartie foto, atunci un Epson cu CISS.
Pentru consumabile ieftine tot inkjet CISS.
Imprimantele inkjet au in firmware sa-si faca singure cleaning. Daca le scoti din priza si le arunci intr-o cutie cateva luni atunci au murit. Cauta inkjet la care ai acces la caseta de rezidual. La cele ieftine cand se incarca buretelul de cerneala trebuie dusa in service pentru demontare si curatare.

Edited by Leo2006, 29 October 2021 - 18:53.


#10
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 11.07.2006
Eu am luat aceasta imprimanta vara si am scos pe langa foi a4 si poze 10x15 vreo 100buc si au iesit super ca si cele de la cewe.Si vine cu cartus care tine mult.

#11
mysterious97

mysterious97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 05.11.2013
Salutare!
Am si eu aceeasi dilema ca initiatorul, asa ca, intervin aici, pentru a nu mai deschide alt topic. Oscilez intre hp-ul de mai sus 178nw si epson l5290. Fac aproximativ 200 de print-uri pe luna..ma indreptasem initial catre imprimanta laser de la hp, pentru ca, in mare parte nu printez poze. Din ce am inteles,insa, nu este deloc ieftina la intretinere, iar din magazin, toner-ul nu vine prea bine incarcat.

Care ar fi cea mai buna solutie pe termen lung?

N-am nici cea mai mica idee despre imprimante, doar ce am apucat sa rasfoiesc de cateva zile..si tot nu reusesc sa ma decid.

#12
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
daca nu ai nevoie neaparat de fata-verso, recomand Brother DCP -T510W (daca mai e prin stocuri) sau urmasul 525
W- wireless

#13
mysterious97

mysterious97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 05.11.2013
Multam de recomandare, Andrei!

Pana la urma eu ma gandesc sa iau una din astea 2, dar nu imi dau seama care e diferenta intre ele:
https://altex.ro/mul..._BwE#additional

si

https://altex.ro/mul..._BwE#additional

Are cineva idee care este diferenta dintre ele?

p.s: Ma gandec ca, pentru volumul de printari de care am nevoie este ok. Stiu ca epson avea un sistem care ajuta la mentinerea sistemului, pentru a nu se intari cerneala. Astea de la brother oare cum rezista in timp?

Edited by mysterious97, 30 October 2021 - 12:42.


#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Nici o diferenta. E doar o revizie hardware.

#15
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Tipurile CISS sunt excelente pentru volume mari de printare in perioada de garantie pentru cu sunt sanse sa se defecteze capul de printare, si sa poti remedia defectiunea pe garantie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate