Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Cursurile "gratuite" de trading promovate prin Facebook Profit Point, Winvest

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
In ultimul timp vad ca apar pe Facebook oferte de a participa la un curs gratuit de 4 zile, pe subiect de tranzactionare in piete financiare (piata de capital, forex etc).
Te inscrii frumos acolo, si participi la cursul asta online, timp de 4 seri, cu un asa-zis "trainer" care cica iti explica niste baze ale tranzactionarii pe bursa.
Mie mi se par un fel de semi-tepe. La cursul asta initial iti insira niste banalitati si incearca sa te convinga ca daca ai face mai departe curs platit, ai invata cum sa tranzactionezi profitabil.

Se bate moneda pe 2 chestii:
-ca trebuie sa "investesti in tine, in educatia ta" (adica sa le platesti lor cursul), ca romanul e total needucat financiar
-ca bursa ar avea niste reguli sistematice si ar fi niste strategii ptr a face profit, si ca faptul ca tranzactiile pe bursa sunt foarte riscante si iti poti mai degraba pierde banii decat face profit e un mit.

Mie mi se pare o mare pacalelala.
Am participat la 2 pana acum, ma rog la primul, la firma Profit Point, un tip destul de ok, a explicat el acolo cum e cu analiza tehnica, analiza fundamentala, stop loss, tendinta de crestere, de descrestere etc.
La urma iti da un test (cu intrebari banale) si te suna sa iti propuna sa mergi la cursul de 2 saptamani practic, care costa vreo 1200 de lei. Vrea avans 300 lei...frate numai ca nu se milogeste la tine sa ii platesti avansul asta, te suna de 2-3 ori etc, penibil.

Al doilea curs, firma Winvest deocamdata am fost doar la prima "Sedinta"- aici un tip foarte arogant, foarte tupeist, care aproape jigneste pe fata cursantii (unui barbat chiar mai in varsta i-a zis-o de la obraz ca nu are inteligenta emotionala de aia nu i-au reusit tranzactiile etc) ca dupa aia arogantul asta de trainer sa se "deconspire" ca el de fapt nu prea are scoala, el a facut doar fotbal in adolescenta, lipsea cate 6 luni de la scoala etc si dupa aia a trecut pe tranzactionari... iar ridicol. Sa vad cum evolueaza urmatoarele sedinte.

De ce zic ca e pacalelala.
Pai hai sa ne gandim noi putin asa: ambii traineri se lauda ca ei sunt experti in bursa si in tranzactii profitabile. Dar ca tin cursurile astea de 5 ani primul, de 10 ani al doilea.
Pai frate, daca tu faci bani buni din bursa, ca te pricepi, la ce mai ai nevoie sa intri seara de la 6 la 8 sa tii cursurile astea si gratuite pe niste banalitati?Si apoi sa te milogesti ca oamenii sa plateasca un avans de cateva sute de lei? Ceva nu se pupa...
Ambii ii dadeau cu independenta financiara, dar ei sunt in continuare angajati si fac un fel de munca se sclav ca sa atraga clienti la cursuri platite.

Iar apoi ei zic ca la cursul practic platit se foloseste o platforma demonstrativa care, chipurile AR functiona la fel ca cea reala doar ca banii nu ii bagi in mod real.
Aici cred eu ca e pacalelala majora, adica teapa reala, eu nu cred ca platforma asta  are vreo legatura cu realitata.
Am mai auzit si pe altii care au facut cursurile respective, in platforma demo aveau profituri peste profituri, cand au trecut la cea reala cu bani real, nema profit sau chiar au pierdut.
Eu cred ca asta e o teapa, si ar trebui sanctionata.
Indivizii astia numiti traineri nu fac mai nimic din tranzactiile lor in care se dau experti , altfel n-ar avea nevoie sa mai tina cursuri. Ei isi fac banii pacalind lumea cu aceste cursuri, dandu-le senzatia ca asta ar fi o metoda de a face multi bani cu efort minim. Ei chiar ii fac, pai fac cursul ala platit cu 1000-2000 de lei si vreo 20-25 de cursanti pe saptamana, iti dai seama, iese ceva ptr 2 ore pe zi lucrate.
Chiar individul asta fost fotbalist aspirant, te intreaba la inceput: ai mai tranzactionat? Un tip a zis da, am mai tranzactionat dar nu am obtinut profit. Ei bine, la care trainerul mai ca nu il face prost pe fata si evident bate moneda pe faptul ca trebuie sa te "Educi", sa faci curs ca sa stii sa tranzactionezi, ca el e mare expert bla bla.
Pai ba frate, daca esti expert acu' trebuia sa fii pe vreo plaja exotica nu sa ne tii noua niste lectii banale.
Prima "lectie"-o comicarie... 2-3 idei banale,
-ca romanul e needucat financiar
-ca trebuie sa mai si economisesti (Daca ai de unde)
-ca daca ai credite nu e bine si sa incerci sa le platesti anticipat
haha
Zero informatii folositoare.

A si tipul asta ultimul mai folosea o smecherie: cica in lista aia de 25 de participanti ar fi fost si unii veniti la recomandarea altora care fac deja cursul platit...culmea toti aveau camera inchisa in timp ce pe noi ne punea sa o tinem deschisa obligatoriu.

Interesanta idee de a prosti lumea si a face bani au gasit smecherii astia.


Deci eu le-as propune asa: fratioare, daca vrei de la mine bani pe un curs sa ma inveti sa tranzactionez, nu umblam cu "platforme demonstrative": ne inveti pe banii tai REALI si pe platforma reala. Daca vrei bani de la mine sa iti platesc curs.
NE arati tu acolo cum deschizi tu tranzactii profitabile, sa zicem pe 1-2 saptamani. Dr pe banii tai, ca tot zici ca esti expert si faptul ca riscul e mare e un mit
Platforma demo e o teapa!

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Exista o piata de desfacere pentru asa ceva. Sunt unii care sunt mari amatori de cursuri, specializari, etc. Cel putin oamenilor din multinationale, coorporatisti, li se baga pe gat destule cursuri din astea. Una e un curs pe bune, util, alta doar vorbaraie cu chestii banale.
In principiu, aia sunt doar niste papagali si cam atat. La asta se pricep si gasesc cui se vorbeasca. E si asta o afacere.
E ca atunci cand ti se de o mostra si apoi te asteapta sa cumperi produsul. E doar o metoda de a face o baza de date cu posibili clienti. Ca poate pica unii in plasa.
Nimic nou sub soare, cursurile astea moca sunt aparute de cel putin 10 ani.

Edited by bai3tzash, 29 October 2021 - 10:46.


#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017

 axisborn, on 29 octombrie 2021 - 10:40, said:


Mie mi se pare o mare pacalelala.
Am participat la 2 pana acum, ma rog la primul, la firma Profit Point, un tip destul de ok, a explicat el acolo cum e cu analiza tehnica, analiza fundamentala, stop loss, tendinta de crestere, de descrestere etc.
La urma iti da un test (cu intrebari banale) si te suna sa iti propuna sa mergi la cursul de 2 saptamani practic, care costa vreo 1200 de lei. Vrea avans 300 lei...frate numai ca nu se milogeste la tine sa ii platesti avansul asta, te suna de 2-3 ori etc, penibil.


Stai sa vezi cursurile alea de mii de euro. Multe sunt o pacaleala, nu toate, insa trebuie sa dedici enorm de mult timp analizei iar rezultatele nu se vad imediat, de aceea multi recomanda sa tranzactionezi in simulator pana cand ajungi sa obtii constant profit. Doar ca dorinta de a face bani imediat e prea mare si sar direct in piata unde pierd banii. Procentul celor care castiga din trading (intraday, swing) este foarte mic. Iar astia care castiga au nevoie de aia multi care sa piarda bani in favoarea lor.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
In urma cu ceva ani , am gasit un astfel de curs , in format pdf pe un torrent ... era ceva de antreprenoriat, e-commerce & shit ... concluzia e ca toata informatia din cursurile alea le gasesti online, gratis .
N ma refer sa iei de pe torrent ci le gasesti pur si simplu pe diferite site-uri, forumuri , chiar si pe youtube

#5
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Uite fix ultima idee pe care ai zis-o.
Ăștia spun că ideea asta că la bursa trebuie sa și piardă multi că da câștige unii e doar in mit, și că de fapt pot câștiga toți. Ceea ce și eu mă îndoiesc .
Da, ăștia de la Profit Point au curs individual la vreo 9000 Ron .

Edited by axisborn, 29 October 2021 - 11:16.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017
Gasesti pe Udemy cursuri similare la 10-15 euro.

Aia 9000 ron mai bine ii dai lui Warrior Trader, de banii aia ai un curs foarte bun, niste aplicatii si acces la grupul lui de discutii. Dar asta e pentru cine vrea sa faca din trading full time job.

#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
(Mai) nimeni nu traieste din trading. Pe termen lung se pot castiga bani, pe termen scurt vei pierde si ce ai. In ultima vreme market-urile au fost pe o tendinta de crestere si s-au facut bani frumosi si usor. Cat va mai dura nu se stie.

#8
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

 vladut01, on 29 octombrie 2021 - 13:08, said:

Cat va mai dura nu se stie.
când auzi taximetriști și habarniști vorbind de bursă știi că e timpul să...

#9
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 vali, on 29 octombrie 2021 - 13:20, said:

când auzi taximetriști și habarniști vorbind de bursă știi că e timpul să...

Bine ca (fostii) fotbalisti care recunosc ca nu prea dadeau pe la scoala predau cursuri insa Posted Image)) Cum e nenea asta de la Winvest.
Deci cat de complex poate fi subiectul?
Hai sa fim seriosi, asta cu a cumpara ieftin si a vinde scump e o schema de 3 lei, o simpla speculatie, e clar ptr orice om rational ca nu se pot face bani pe termen lung din asa ceva. Sau se pot face dar riscul este mare, poti sa ii si pierzi.
Ce , altfel am fi toti pe o plaja undeva cu un laptop in mana, dam clickuri si vin banii, cine s-ar mai treci dimineata sa se duca la munca?
Bursa o fi avand rolul ei ptr companiile alea listate acolo dar ptr gura casca din astia care vor si ei un os de ros ramane un joc de noroc ceva mai evoluat.
Mai mare succes ai daca te duci la metro iei ceva si vinzi la coltul blocului.
De unde frate, bani asa, din nimic?
Si mi-a mai placut si aia cu copytrading-ul auzi tu, daca unul se pricepe, 100 il copiaza, de unde frate atata profit ptr toti ?Nu se distorsioneaza nimic pe acolo prin piata? Cine e prost sa ii lase pe altii sa castige bani asa, aiurea?
Plus ca eu de exemplu nu am incredere in brokeri, de unde stiu eu ca ala nu face cine stie ce chestii prin spate pe care eu nu le stiu.

Edited by axisborn, 29 October 2021 - 14:38.


#10
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 25.10.2016
Exista o tehnica da invatare care tot ia amploare in ultimii ani, cica cel mai bine inveti cand incerci sa inveti pe altii.
E cazul multor persoane care se autodenumesc "coach" in anumite domenii, dar care nu stapanaesc deloc subiectul.

#11
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.08.2021
Din pacate in piata cursurilor sunt cursuri si ...altele, cu aroma de cursuri.
Acu ceva anishori - fo 12 - m-a trimis institutia la niste cursuri de Solaris Deployment&Administration - o institutie care inca mai exista, doar si-a schimbat numele putin - si saptamana de curs era 2500 de euro, shitload of money to me, pentru ei nu prea... Ca dupa doua cursuri sa imi spuna managerul ca e cam gata, intentioneaza sa treaca toata partea de management si backup a retelelor pe servere Windows, ejectand Solaris-ul din ecuatie: 5000 de euro aruncati de institutie pe apa sambetei si doua saptamani de groaza pentru mine, trebuia sa fac naveta la curs, 75 de km dus, inca 75 intors intr-o perioada cand jumate din tara aia _ e vb. de Belgia _ se ducea la munca pe autostrada.
Ca sa revin la subiect, ce am pritocit in 2 saptamani cu niste lectori cam dubiosi, care cand intrebai ceva raspunsul era invariabil - let's get to the next step that would make you understand better - am clarificat-o cu un coleg expert in Unix si 'bash, la locul de munca, cu subiectul muncii in fata. Deci, mare atentie, se poate si sa dai o circa de bani si sa nu merite deloc. Eu as merge pe studiu personal, odata ce ai deprins ideile generale si mecanismele din spatele functionarii pietei finaciare. Profi adevarati sunt extrem de putini, si cunostintele lor sunt scumpe, si la propriu, si la figurat.
Ca idee, in sectie lucram cu trei CCIE - Cisco Certified Internetwork expert - buni tare pe job-ul lor, si cand mi-au zis ca un bilet la o conferinta de doua ore la un CCA - Cisco Certified Architect - e vreo 400 de euro si nu prea mai gasesti bilete, am inteles ca informatia are pretul ei, desi ma intrebam ce dracu' pot ei sa mai invete, fiecare fiind tatic pe felia lui...

#12
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Toata informatia despre tranzactionare forex e gratis si de inalta calitate pe internet.
Doar sa stii unde sa cauti.
Ca se face si pe bani buni . nu mai e o noutate demult.
Imi povestea cineva in urma cu 10 ani ca un amic a facut un curs de 2 saptamani in Canada , a platit 5000 de usd si era foarte incantat .
Deja castigase curat 2000 de usd , scurt.
Pe urma am mai intrebat cum ii merge , trecuse 1 luna jumate.
A fost doar o sincopa , pierduse 10 000 de usd.

In general cand aia care te invata si le platesti cursu , daca ulterior te si asista in ce sa investesti , cum si cat , sper ca toata lumea isi da seama cine i fraieru si cine i smecheru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate