Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Probleme internet laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut.

De cateva zile am probleme cu internetul, dar doar pe unul din cele 3 laptopuri Dell XPS 9550.
A aparut intr-un context in care a fost curatat, schimbat cateva piese(difuzoare,baterie, pasta) si imediat dupa instalat windows 11, care a avut tot felul de probleme in special cu butonul de search(internetul mergea ok) din caruia dupa 2 zile s-a trecut din nou la windows 10. (deci nu stiu care e o probleme de hardware sau software)
Unde a aparut problema cu internetul, ori nu vede routerul(mai rar), ori e conectat si pur si simplu nu functioneaza sau e conectat si spune no internet.
(daca e relevand si bluethootul are uneori lag la mouse)

Daca ii dau sa ruleze diagnosticare, pentru cate secunde isi revine, uneori chiar de tot, uneori pica din nou.
Am reinstalat driverele, am facut update la ele, am instalat si versiuni mai vechi.
Am schimbat dns, am restartat routerul, am rulat diferite programe de diagnosticare.
Cand rulez troubleshoot-ul uneori imi spune ca nu e nici o problema, uneori imi spune ca nu exista internet.

Ce pot face sau cum pot verifica care este exact problema?
Windows-ul las reinstala doar ca ultima optiune.

Multumesc

Attached Files


Edited by nob0dy, 29 October 2021 - 10:01.


#2
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Probabil e placa de retea pe duca. Dezactiveaz-o si incearca una externa, stick usb.

#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Daca ai probleme doar pe un calculator este prea putin probabil sa fie ceva de la retea in sine sau legat de retelistica - ci mai degraba drivere, componenta defecta (incearca cu alta, cum e mentionat mai sus) sau poate fi de la OS - pe celelalte doua tot w11 ai?

#4
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Daca vreau sa schimb placa de retea, cea interna poate cu una mai buna, cum stiu care este compatibila?



Edit:
Am scos o placa de retea de pe unul din laptopuri si l-am pus in acesta si se pare ca s-a rezolvat problema.(desi pe acesta are 3 conectori, placa de pe celalalt laptop are doar 2)

Attached Files

  • Attached File  1.png   20.28K   3 downloads
  • Attached File  2.png   19.31K   4 downloads
  • Attached File  3.png   25.2K   4 downloads
  • Attached File  4.png   22.4K   4 downloads

Edited by nob0dy, 29 October 2021 - 10:57.


#5
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Ok, suna a probleme hardware - se muta pe aria dedicata Dell cum acolo poate te vor putea ajuta cei care stiu care la ce este compatibil (daca nu sunt probleme cu placa de baza in sine).
Ca idee, daca nu va merge altfel, poate poti incerca cu un usb extern totusi - ar trebui sa mearga...

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Ma gandesc ca daca l-ai curatat si schimbat cate ceva poate ai facut ceva cu placa originala - primul lucru care trebuia incercat era sa verifici contactele la ea  - sa fei bien infipta palca in slot si conectorii antenelor la fel in mufele lor.
Dac asta nu ar rezolva e posibil sa fi stricat ceva la ea.

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
E un laptop prea scump pentru asemenea probleme. Cred ca s-a deranjat mecanic ceva hardware cand s-a umbat inauntru.

#8
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007

View Posteiffel, on 29 octombrie 2021 - 11:06, said:

Ma gandesc ca daca l-ai curatat si schimbat cate ceva poate ai facut ceva cu placa originala - primul lucru care trebuia incercat era sa verifici contactele la ea  - sa fei bien infipta palca in slot si conectorii antenelor la fel in mufele lor.
Dac asta nu ar rezolva e posibil sa fi stricat ceva la ea.

Da, se pare ca este de la placa de retea, vad ca merge fara probleme acum. Sper sa fie doar placa si nu fie afectat si altceva, pentru nu stiu cum a decurs operatiunea de curatare de la service.

Multumesc mult pentru ajutor, ca singur nu ajungeam sa testez placa de retea.

#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Posibil sa nu fi fost înfipt bine în slot modulul WiFi după curățare, sau să fi fost deranjat în timpul procesului de curățare. Sau să fi fost deconectate sau deranjate firele antenei ce se cuplează la modulul WiFi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate