Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Curiozitate istorică în legătură cu internetul prin fibră optică și computerele

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Se dau anii 2006-2008 când prin fibră optică (dacă îți permiteai, că costa) probabil puteai să ai viteze de peste 200-300 M.b.p.s. la internet. Dar un computer tip desktop (serverele sunt altă chestie) nu prea avea capacitatea de a rula pe un Hard Disc clasic informația așa de repede încât să poți folosi internetul la viteză maximă. Ce făceai dacă aveai P.C. normal și doreai internet rapid? Îți puneai hard pe S.C.S.I. sau S.A.S.? Ori au existat și harduri pe I.D.E. (Paralele Ata) care să fie foarte rapide?

#2
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Stii ca 1Byte = 8biti?
300Mbiti corespundeau si atunci la 37.5MBytes viteza de scriere, viteza care se obtinea la scriere pe HDD-uri si de 5400rpm. Placi de retea de 1GBit, mediaconvertoare de 1GBit erau destul de rare, la fel si switchuri.

#3
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Faceai Raid cu HDD-uri clasice stil WD Raptor la 10k sau 15k rotatii. Saaaau exista o solutie putin folosita de RAM Drive fizic, cu memorie DDR1. Puneai 4 stick-uri de RAM in el, avea alimentare separata pentru a nu pierde datele cand opreai PC si era vazut de sistem ca un disk, https://en.wikipedia.org/wiki/I-RAM

Edited by RomanianAngel, 29 October 2021 - 07:08.


#4
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Mergea fara probleme fara sa ai nevoie de Raptor si RAID0, intrebarea e daca aveai acces la net de 300mbps.

Edited by PaulFCB, 29 October 2021 - 10:32.


#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Ca si persoana fizica era foarte greu atunci, trebuia sa dai o mana si un picior in fiecare luna pentru viteze de acel gen. Ca si ISP mai mic, retea de cartier se obtineau insa acele viteze..
Atunci era mai important LAN/MAN-ul, cate retele si cate sute de PC-uri erau inter-conectate sa ai ce sa copii de pe retea, traia oDC, DC++.

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Nu cred ca utilizatorul mediu sau mediu spre avansat simtea vreo limitare de la HDD-urile IDE.
Eu am folosit destul de mult dial-up-ul.
Cei care n-au prins minunatia numita dial-up - nici nu v-ati dori.
Prin 2005 m-am legat la reteaua de cartier, trebuia de mai demult dar am plecat la facultate si am zis ca nu e cazul. Mare greseala, veneam des acasa.
Nu mai stiu ce banda de net aveam, dar oricum era de vis fata de cei 5 kb/s cat prindeam la dial-up. Aveam un Western Digital, nu mai stiu daca 5400 de rotatii sau 7200. Azi daca as lucra pe asa ceva probabil mi s-ar parea lent.

Depinde si de perceptie. In copilarie ma jucam pe un HC 2000 cu casete. Incarcarea dura intre 5 si 10 minute, in functie de joc. Cand am pus mana prima oara pe o discheta cu jocuri, am zis ca visez. Si lua 30 de secunde. Azi daca nu se incarca un program in 5 secunde deja ma enervez.

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Simteai limitarea cand aveai de copiat fisiere mari de pe un HDD pe altul, dar ambele conectate in acelasi PC.
Mai important era sa ai un cablu bun cu fire subtiri si eventual sa fie singur pe aceea pamblica.
La copiat de pe retea intervenea limitarea data de viteza placii de retea 100Mbiti, dar prin FTP 10-11MBytes scriere pe hdd cu 5400rpm obitineam in acei ani.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Am prins internet prin dial-up la vremea aia. Cum doar mă plimbam pe unele siteuri ce conţineau text şi imagini, nu era chiar aşa de nasol.
La internet cafe se mişca mult mai repede.
Nu ştiu cine avea internet de viteză de peste 200-300 M.b./s. în 2006-2008, dar fără raid s-ar fi descurcat? Prin reţea de cartier aveam viteză bună (inclusiv la conexiune externă), dar bani de fibră ioc.

Edited by djl, 30 October 2021 - 16:06.


#9
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
djl, nu merge sa-ti dau mesaj privat. :(
Eu am internet din 2005. Imi amintesc ca aveam 128MB/s. Care scadea la jumatate, in caz ca depaseam o anumita limita (pe care nu o mai stiu).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate