Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Merita sa fac plangere? Infractiunii de distrugere auto

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
umbli degeaba pierzi timp.poate zice că toți copii vin la el în curte să se joace.care a aruncat?ai lui ionel sau ai lui gigel sau atunci au fost niște copii pe care nu i-a mai văzut și nu știu unde stau?

trebuia dat telefon la 112 atunci

#20
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu as fi rezolvat altfel dar nu pot sa spun aici Posted Image

Aia nu sunt copii, aia sunt viitori adulti cu probleme psihice.

Mizeria asta de filosofie cu ,,daca e copil poate sa faca orice'' nu exista in legislatie inainte de secolul 20 si era foarte bine ca puteau fi trasi la raspundere si minorii.

Sa ne gandim ca exista minori care au omorat oameni si nu au patit nimic pentru ca nu aveau 14 ani. Cunosc personal un caz.

Edited by razor01, 28 October 2021 - 13:05.


#21
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 30.12.2012

View Posthestiaxx, on 28 octombrie 2021 - 11:22, said:

Am un video pe care se vede cum copii dau cu pietre intr-o alta masina (am facut videoul dupa ce au dat in masina mea). Nu am video cum arunca cu pietre in masina mea. Pe video se vede doar casa de unde vin pietrele, si nu se vad copii care aruna piatra efectiv. Se vede clar cum dau cu piatra intr-o masina.

Martorul este sotia mea care a stat langa mine.

Oare merita sa fac plangere?

Poate a depus plangere deja celalalt pentru care ai tu filmarea. Macar il ajuti pe el. Tot vor ajunge sa plateasca ceva.

#22
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Daca ajungi la proces, sotia nu poate sa fie martor, e incompatibila fiind ruda apropiata.
Imi pare rau de situatie, singurul sfat, fa-ti asigurare casco.
Am patit si eu ceva identic cu vreo 30 de ani in urma. Mi-au ciobit usor parbrizul in dreptul oglinzii retrovizoare. Dupa cateva sute de metri m-am intors si am trecut din nou pe acolo, i-am vazut intrand intr-o curte. Erau 2 baieti de vreo 8-9 ani, "arsi de soare". Cand am coborat din masina si m-am dus dupa ei, a iesit un tip, posibil tatal unuia din ei. I-am spus si a inceput sa-l ia la suturi , asa de tare ca mi s-a facut mila si i-am zis sa-l lase (cred ca asta era si intentia lui). Am plecat si nu am mai dat pe acolo, mi-a parut rau cand am vazut in ce hal putea sa loveasca copilul.

#23
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017
masina, zeul romanului, s-a intamplat, asta este.  are deja 15 ani, nu mai jeli! Sunt atat de putini copii in ziua de azi, ca si astia trebuie paziti ca ochii din cap.

#24
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postrazor01, on 28 octombrie 2021 - 12:58, said:

Eu as fi rezolvat altfel dar nu pot sa spun aici Posted Image

Aia nu sunt copii, aia sunt viitori adulti cu probleme psihice.

Mizeria asta de filosofie cu ,,daca e copil poate sa faca orice'' nu exista in legislatie inainte de secolul 20 si era foarte bine ca puteau fi trasi la raspundere si minorii.

Sa ne gandim ca exista minori care au omorat oameni si nu au patit nimic pentru ca nu aveau 14 ani. Cunosc personal un caz.
in ziua de azi daca dai o palma unui copil sar toti sa faca scandal. iar daca ai fost si filmat deja ai pus-o ca s-ar putea sa ajungi pe la toate televiziunile.
a mai fost un caz pe la inceputul anului in care cineva a batut un copil si politia i-a deschis dosar penal si l-au chemat sa dea cu subsemnatul pe acolo

Edited by rex, 28 October 2021 - 14:11.


#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca esti prost, normal ca ajungi sa ai probleme. Ori faci un lucru cu cap, ori nu-l mai faci deloc.

Edited by razor01, 28 October 2021 - 14:15.


#26
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011
1. Minorii sub 14 ani nu raspund penal. Deci nu ai treabă cu poliția. Nu se pune problema de probe, daca se stabilește că vârsta este sub 14 ani se dispune clasarea de pe scaun.
2. Da, parintii răspund pentru faptele copiilor minori, insa cu privire la despăgubirile civile. Astea inseamnă un proces civil - să-i dai in judecată pe minori, prin părinți, și să-i chemi și pe aceștia să răspundă pentru copiii lor. Evident, până să-ti pui problema de probe sau alte chestiuni de genul asta, întreabă-te dacă merită... evident că nu, spun eu :)

#27
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Data viitoare vor face la fel.

De ce n-ar face-o din moment ce nu exista consecinte, nici legale si nici de alta natura.

#28
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

View Postrazor01, on 28 octombrie 2021 - 15:33, said:

Data viitoare vor face la fel.

De ce n-ar face-o din moment ce nu exista consecinte, nici legale si nici de alta natura.
propun o bataie cu reteveiul si stat pe coji de nuca. niste consecinte foarte bune.

#29
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018
Wow cate raspunsuri am primit :). Multumesc.
Da copii sunt minori ( cam 6 si 8 ani).

Cred si eu ca prin metode legale nu pot rezolva problema. Naspa.

#30
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Poti, dar iti trebuie martor.

Ia vorbeste cu vecinii de pe acolo, sigur gasesti pe cineva care a vazut scena. Cauta calumea, nu-l lua pe ,,nu'' in brate, pana la urma gasesti tu un vecin.

#31
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
1. Nu poți face plângere infracțiunii. Faci plângere pentru o faptă care ar putea fi încadrată ca infracțiune.

2. Nu există distrugere în cazul tău. Nu au trecut intenționat cu buldozerul peste.
Sunt doar pagube materiale minore, ce se pot soluționa maxim printr-un proces civil.

#32
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Orice act intentionat prin care se produc pagube bunurilor materiale ale altei persoane se numeste distrugere, inclusiv gesturi aparent minore, ca zgarierea portierei cu o cheie.

Infractiunea exista in cazul de fata doar ca cei responsabili nu pot fi trasi la raspundere.

Edited by razor01, 28 October 2021 - 23:08.


#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMagicwisewolf, on 28 octombrie 2021 - 11:57, said:

Pai de aia nu se face nimic nicaieri, ca toti am ajuns delasatori, plecam de la premisa ca nu se va face nimic.
Si daca se face ? Si daca cu astfel de oameni incepe sa se ia atitudine ?
Prin perseverenta se va face. Trebuie doar sa te intereseze. Daca politistii sunt nesimtiti, sau nu ii intereseaza, il opreste cineva pe initiator sa sune in fiecare zi la politie sa intrebe de stadiul reclamatiei ? E vreo problema sa ii suni zilnic pana se satura de tine si fac ceva ?

View Postcristobob, on 28 octombrie 2021 - 12:12, said:

Daca mai sunt multi de-astia, ma fac infractor.

asta doream să aflu, dacă mai există spirit civic într-o țară cu 75% corupți și ipocriți :(

#34
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdrive-x, on 28 octombrie 2021 - 12:09, said:

Politia o sa inregistreze cazul si apaii o sa il puna intr-un dulap(sau intr-un folder pe Desktop), si nu o sa se mai intereseze de el, asta e sigur.
Politia prefera sa patruleze pe strazi si sa dea amenzi copiilor cu petarde, in loc sa se ocupe de cazuri reale.
Daca masina are peste 20 de ani poate nu e chiar asa grav, dar pentru o masina mai noua sau mai scumpa, o piatra bine aruncata chiar poate fi o dauna reala.
Mergi la politie totusi.
Indiferent de vechimea masinii distrugerea e costisitoare si unele remedieri se fac doar prin inlocuire. Deci parbriz crapat grav se inlocuieste. Are repercursiuni indiferent de vechimea masinii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate