Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

4K pe Intel NUC cu i5 si INtel Graphics HD 5000

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Salut,
Am de ceva vreme un Intel NUC de pe care bag filme pe o plasma Panasonic, intermediat de un receiver Denon. Vad ca odata cu filmele 4k de 20gb (nu ca ar suporta plasma sau as vrea eu sa le vad 4k dar unele materiale asa le am), pur si simplu in VLC sau MPC clipul nu mai misca aproape deloc sau daca o face se intampla doar pt cateva secunde.
Hardware-ul este: i54250u Haswell la 1.3Gh cu placa video Intel Graphics HD 5000. Fiind totul compactat intr-un miniPC nici nu pot schimba mai nimic in bine.

Vreau sa va intreb daca e clar ca aceasta configuratie este total depasita si incompatibila pentru rularea materialelor 4K de 20-40gb fisierul mkv sau ar trebui sa ma uit in setarile de overclocking ori in alta parte?
Sau poate folosirea Plex de pe PC-ul din retea sa fie singura solutie? Am incercat si asta dar Plex cere win10 neaparat iar mie windows creation tool imi intrerupe brusc update-ul la win 10 de la 8.1 cu licenta pe care il am, cu un motiv sec de "failed to install".
Sau as putea folosi Denon-ul ca decodor si sa transform NUC-ul intr-un simplu mediaplayer? Dar atunci subtitrarea adaugata manual cred ca s-ar pierde...

Edited by Lyvyoo, 28 October 2021 - 02:32.


#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
VLC -> Preferences -> Input/Codecs -> Hardware-accelerated Decoding -> și acolo selectezi ce opțiune de accelerare ai disponibilă și ar trebui să-ți meargă cursiv.

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Tv-ul ruleaza acele filme de pe un stick usb? Daca da, atunci poti sa instalezi pe NUC Kodi, il configurezi ca server dlna (e simplu) si vei putea sa vezi filmele direct cu TV-ul.

Eu folosesc de multa vreme setup-ul asta, tot cu receiver denon - si functioneaza foarte bine, incepand de la raspberry pi, gigabyte brix si pana la nuc. E si mai comod, folosesti doar telecomanda TV-ului.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,782
  • Înscris: 30.08.2006
Foloseste MPC cu decoderul LAV.
Trebuie sa fortezi decodarea hardware prin GPU. Intel Quick Sync e tehnologia de la Intel.
Asa arata la mine cand MPC face decodare hardware.
Attached File  Screenshot (40).png   18.12K   41 downloads

Edited by Leo2006, 28 October 2021 - 10:23.


#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

 florinel, on 28 octombrie 2021 - 05:46, said:

Tv-ul ruleaza acele filme de pe un stick usb? Daca da, atunci poti sa instalezi pe NUC Kodi, il configurezi ca server dlna (e simplu) si vei putea sa vezi filmele direct cu TV-ul.

Eu folosesc de multa vreme setup-ul asta, tot cu receiver denon - si functioneaza foarte bine, incepand de la raspberry pi, gigabyte brix si pana la nuc. E si mai comod, folosesti doar telecomanda TV-ului.
+1 pentru aceasta solutie, doar ca eu sunt cu Plex si rulez pe un NAS.

#6
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
In VLC / Preferences / Input Codecs, la Hardware acceleration am doua optiuni pe langa Automatic pe care era deja si Disable: Direct3D 11 Video Acceleration si DirectX video acceleration 2.0. Cu niciuna dintre optiuni nu se schimba nimic, chiar daca inchid si redeschid VLC, materialul blocandu-se in niste macroblocuri gri.

Am instalat si LAV filters In MPC, m-am dus in Options - Internal Filters - Internal LAV Filters Settings -Video Decoder si acolo am ales la Hardware acceleration Intel Quick Sync. Filmul nu mai are blocaje ca in VLC dar sacadeaza masiv la fiecare secunda, atat pe video cat si pe audio. Am intrat si in Playback - Output unde am jongat cu VMR9, EVR si madVR, toate cu acelasi rezultat. Oricum aceste optiuni au un X rosu in dreptul Subtitles, in meniul de setari, ceea ce ma duce cu gandul ca acesta e si motivul pt care nu poti adauga subtitrati externe in MPC lasandu-ma sa selectez doar subtitratile built in ale filmului. Dar asta e o alta poveste.

Referitor la solutia Kodi, TV-ul nu are stick pentru ca e o plasma Panasonic PV7 de 10 ani care in aceasta configuratie cu NUC e folosit ca monitor de redare prin HDMI, din Denon. Nu am simtit nevoia de altceva pt ca nu ma uit la TV decat uneori la filme. Ce mai am in casa e un PC performant (care apropo ruleaza fara probleme orice material 4K). Oare ar merge sa instalez pe el Kodi si de acolo sa incerc ceva? Mentionez ca am trecut prin solutia simpla a share-uirii folderului de filme in reteaua wifi interna si in momentul cand am dat play din NUC s-a intamplat fix acelasi lucru cu VLC-ul, asa cum scriam mai sus. Deci a fost ca si cum as fi pus filmul de pe un HDD extern, NUC-ul meu tot nu a reusit sa-l redea fluent.

Ce ar putea fi interesant in setarile Plex sunt acele optiuni de calitate a streaming-ului care e posibil sa ma lase sa pot ajusta calitatea video pana cand e multumit NUC-ul dar asta inseamna sa instalez win10 de la zero pe NUC si as tine ca ultima solutie. Scopul topicului deschis de mine ar fi sa vad daca pot stoarce dracia asta de putere pt un film 4K...

Merci de ajutor,

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Ok. Inteleg ca TV-ul nu e smart, deci varianta DLNA pica.

Totusi, poti incerca sa folosesti Kodi pe post de player, instalat pe NUC. Gasesti pe youtube tutoriale de instalare/configurare pentru Kodi - poate stie sa decodeze mai bine. Mie imi mergea 1080p cu raspberry pi 3(in configuratie de player); teoretic ar trebui ca NUc-ul sa duca 4K.

#8
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am testat acum si Kodi, instalat pe NUC, practic face acelasi lucru ca si MPC, redand clipul cu aceeasi greutate si sacadare. Apropo, atat cu VLC cat si cu MPC procesorul sta la 90-95% load, ceea ce inseamna ca i5-ul face maxim ce poate. Acea coloana din screenshot-ul lui  Leo2006 cu GPU engine nu imi apare in task manager.

#9
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dacă nu ai un tv 4k redarea filmelor in format 4k e inutila. Revin-o la filme fhd și scapi de problemă.
Altfel eu prefer un player dedicat, se găsesc o grămadă la preturi derizorii

#10
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Ai putea sa mai storci ceva putere din Bios. De obicei NUC-urile au limita pe alimentare.

#11
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Colac peste pupaza nici nu mai vrea sa intre in setarile de Bios cu acel F2 la inceput, inainte de boot. Ma rog, o rezolv eu si cred ca trebuie tunat putin - OC

Totusi mi-a picat fisa acum - cred ca trebuie sa ma concentrez pe Denon-ul meu X3500H pentru ca are superprocesare pe 4K, caz in care NUC-ul devine inutil. Zice in specificatiile Denon:

All eight HDMI inputs and two HDMI outputs feature HDCP 2.2 compatibility and the latest HDMI specifications, including 4K Ultra HD 60Hz video, 4:4:4 Pure Color sub-sampling, High Dynamic Range (HDR), Dolby Vision compatibility, HLG support and 21:9 video, 3D, and BT.2020 pass-through support.

Practic, alaturi de intrarea USB si cele de mai sus din specificatii nu e ca si cum as avea un Smart TV, adica scenariul despre care vorbeati voi mai sus?

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,782
  • Înscris: 30.08.2006

 Lyvyoo, on 28 octombrie 2021 - 19:02, said:

Am testat acum si Kodi, instalat pe NUC, practic face acelasi lucru ca si MPC, redand clipul cu aceeasi greutate si sacadare. Apropo, atat cu VLC cat si cu MPC procesorul sta la 90-95% load, ceea ce inseamna ca i5-ul face maxim ce poate. Acea coloana din screenshot-ul lui  Leo2006 cu GPU engine nu imi apare in task manager.
Pai aici e problema. La decodare hardware procesorul trebuie sa stea la cateva procente. Renunta la acel madVR ca rupe procesorul in doua incercand sa simuleze HDR. La output lasa pe implicit ca sa ia si subtitrarea.
Plexul varianta free nu stie decodare hardware.
Daca ai setat fast boot in bios, adio F2. Din Windows faci manevra sa intre in bios la restart

Edited by Leo2006, 29 October 2021 - 22:59.


#13
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Incearca cu sample-urile astea, alege h264.  https://jell.yfish.us/

Incepe cu 1080p si vezi daca sunt hardware accelerated. Ar trebui sa apara activiate in Task manager din Windows 10, tabul Performance > GPU > Video decode. Daca nu ai Win10 incearca cu alt soft care-ti arata video decode sau.. nus.. in MPC-HC cand clipul e hardware accelerated apare jos in statusbar [H/W]
Apoi incearca si cu sample-urile 4k h264 si vezi daca sunt accelerate hardware..

N-ar strica nici sa postezi informatiile fisierului 4k care nu-ti merge sa vedem ce format e, ce codec, etc. Informatii despre fisierul video se pot obtine cu https://mediaarea.net/en/MediaInfo

Edited by vj_Heaven, 29 October 2021 - 23:22.


#14
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
@Leo2006 - madVR l-am folosit doar de proba, de obicei sta pe EVR si e ok pt 1080. Am dezactivat fast boot din windows / power options si al naibii NUC la orice shot down el se comporta ca un restart. Nu imi explic de ce. Oricum sunt mai multe dubiosenii la NUC adunate, nu ma mira nimica (ex. uneori se deschide cu sunetul pe mute si trebuie sa dau restart cand ma asezasem si eu confortabil). Dar nu a mers F2 nici dupa dezactivarea din win a fast boot, doar F10 (boot order).
Voi incerca solutia cu acces BIOS din Windows, ii pun ultimul BIOS, din 2019, rad tot si pun win 10 cu vreo licenta resale de 20 lei si revin cu vesti.

@vj_Heaven  merci, dupa ce instalez Win10 revin cu vesti apropo de acele teste.

Crop dupa Media Info
Attached File  thef.png   34.84K   5 downloads

Din ce mai citesc se pare ca Denon-ul nu e capabil sa citeasca de pe stick un film, asa cum ar face-o un media player, desi are procesare foarte buna in el. Voi mai studia sa vad ce poate face DLNA-ul in toata combinatia asta, caci receiver-ul are in specificatii. Desigur ca solutia este cea mentionata de alti colegi, sa stau in banca mea cu 4K-urile si sa urmaresc doar 1080 dar daca tot m-am pus in miscare vreau sa vad limitele acestui setup.

Oricum nu exclud un "backup" de black friday gen Xiaomi MIBox S ca sa nu mai am zile fripte.

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,782
  • Înscris: 30.08.2006
La un bitrate de 400Mbps incepe placa video sa-si arate limitarea. Am un Radeon RX560. Fisierul e de 1.4GB si ruleaza 30s.Procesorul e un FX8320 dar incarcarea e infima. Acel I5 e mai slab dar nu atat de mult ca sa nu ruleze fluent un 4k la un bitrate decent de 20-30Mbps cu Quick Sync activat.
L.E. Ai un fisier destul de mare, 80Mbps dar ar trebui sa mearga si asa. Totusi te cam apropii de zona rosie. Iti recomand StaxRip pentru reencodare la un bitrate mai usor de digerat.
Attached File  Screenshot (44).png   1.69MB   10 downloads

Edited by Leo2006, 30 October 2021 - 00:05.


#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Ca să nu mai deschid un alt topic doar pentru o întrebare, între două mini-pc, unul cu Intel UHD Graphics 620 și celălalt cu Intel UHD Graphics, care are placa grafică mai bună? Mulțumesc!

#17
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
teoretic, cel care e dintr-o generatie mai noua. Practic, sunt aproximativ similare perfomantele incepand cu Gen 6-7 incoace. Spune exact ce procesoare sunt

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Placa care conține ”620” în denumire este atașată unui procesor Intel generație 8, iar cealaltă placă, unui procesor Intel generație 10.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate