Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

problema temperatura cpu

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
toto1977

toto1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.08.2006
Salutare, am o problema: deodata am 100 grade la cpu si tmpin2 la o placa de baza gigabyte GA-Z170X-Gaming 7, in wot fluctueaza fps intre 20 si 40, de la in jur 160 fps si nu stiu ce se intampla!
Am un corsair h115i si temperatura apei zice ca este 75 grade ventilatoarele si pompa merg.
Cpu este skylake 6700k fara overclock.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Ce temperatura ai afisata in bios si ce temperatura ai afisata in Windows fara aplicatii deschise ?
Pot fi mai multe cauze. Daca e un blocaj in circuitul de racire atunci temperatura va fi ridicata si in bios si in os. Sau o aplicatie fantoma care tine procesor in 100%. sau power managementul placii de baza nu mai functioneaza corespunzator.
Fiecare din aceste posibilitati se diagnosticheaza separat.

Edited by Leo2006, 27 October 2021 - 16:11.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Daca apa aia-i intradevar asa de fierbinte, bag-o-n calorifer ;) N-ar trebui sa depaseasca 60. Ai o problema, ori la raportare ori in circuitul de racire. Ai pus mana / termometrul pe radiator?

#4
toto1977

toto1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.08.2006
Am verificat si in bios aceasi temperatura, si cu termometru cu infrarosu carcasa AIO este rece, furtunurile ce pleaca de la AIO sunt reci, cpu este la 20% utilizare, tocmai ce l-am curatat si de praf.

Toate cele 4 nuclee au 100 grade.

Mai lipseste s-ai schimb pasta are vreo 6 ani vechime!!!Posted Image

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Deci 75 grade apa si furtunurile reci si cu siguranta radiatorul cu bruma pe el. Deci pompa de apa are un blocaj si nu mai recircula apa. Senzorul e chiar in zona pompei. Daca zici ca s-a intamplat brusc atunci e si mai probabila o defectiune a pompei.
Da, o sa ai de schimbat si pasta. Posted Image

Edited by Leo2006, 27 October 2021 - 16:39.


#6
toto1977

toto1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.08.2006
Multumesc, cred ca iau un noctua nh-d15, si renunt la aio...

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Procesorul are un TDP de 91W. Nu necesita coolere extreme. CPU Noctua NH-D15 e unul din cele mai performante coolere dar pentru acel procesor merge si un radiator cu 4 heatpipe-uri de cupru asezate direct pe procesor. Eventual un ventilator cu pale zimtate pentru turbulente minime si zgomot redus.
Ceva in acest gen:
https://www.pcgarage...era-5-dual-fan/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate