Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Router, mesh sau AP?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postogo, on 27 octombrie 2021 - 11:11, said:

Un MESH poate sa aiba o banda dedicata (de obicei cele performante au o banda de 5 Ghz dedicata) pt uplink.

Dar conexiune prin cablu cu routerul oferit de catre ISP? Ma gandeam sa cumpar un sistem cu doua unitati si sa le conectez astfel:

Satelit1 <====cablu====> ONT/Router Digi (cu Wifi dezactivat) <====cablu====> Satelit2

#20
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ce-a mai buna varianta :)
ce ai descris tu mai sus e o topologie clasica cu AP-uri individuale.
atata timp cat satelit1 si 2 sunt AP-uri (sau stiu AP mode).

#21
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
Dar va functiona roamingul corect? Intreb deoarece am vazut sisteme mesh in care o unitate (principala) este prezentata ca router, iar apoi se pot adauga n unitati secundare drept "sateliti".

Pentru cineva care nu vrea sa-si bata capul cu trecut ONT-ul de la Digi in bridge mode s.a.m.d.

Edited by unu999, 28 October 2021 - 10:09.


#22
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
Tp Link Deco are mod de functionare strict "AP mode"

#23
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Roaming-ul TINE de client.
AP-ul doar poate influenta decizia clientului dar nu il poate obliga* sa faca hop.
Invers, sa “blochezi” un client a.i. sa se conecteze la acelasi AP, se poate.
*inclusiv RSSI nu e chiar roaming.


#24
emiro

emiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.05.2011

View Postvladut01, on 27 octombrie 2021 - 01:49, said:

un range extender ar fi solutia. Eu am un TP Link RE315 (m-a costat 140 lei in august) in sistem mesh si merge foarte bine, dar la tine router-ul nu e mesh. Daca locul in care vrei  sa-l bagi in priza are semnal wifi consistent o sa mearga fara probleme. O limitare apare la numarul de dispozitive ce se pot conecta la un range extender. La RE315 e de 25. Suprafata pe care o acopera RE315 e cam de 150mp. Daca-ti iei un range extender sau un powerline wifi uita-te sa mearga in mesh ca atunci cand vei schimba router-ul (al tau e nou si nu o sa trebuiasca prea curand) daca-ti iei unul mesh sa mearga cu ce ai.
am cumparat tp-link re315 si am facut un sistem mesh cu un router tp-link archer gx90 ax6600 . vreau sa extind reteaua pentru o camera de supraveghere wifi care in zona unde vreau sa o montez are semnal slab. am verificat cu telefonul semnalul wifi de la 315 si la 2 metri si un zid pierde semnalul .oare ce pot face,nu am configurat bine reteaua? ambele retele si cea de 2,5 si de 5 au aceeas parola si acelas nume cu cele de pe router. va rog un ajutor. VA MULTUMESC

#25
servik

servik

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.01.2019
Buna, sunt si eu intr-o dilema  intre mesh si wifi.
Momentan am net de 500mbps de la Digi, si un Mesh Mercusys Halo 50G abia cumparat.
Meshul e perfect si fata de routerul gigabit mai vechi m-a surprins ca un singur device configurat ca si router a fost suficient si a dat semnal full si constant in tot apartamentul 75mp2 (270mbps pe 2,4 Ghz si 440mps pe 5Ghz din 500mps cat e abonamentul). Nici macar nu a trebuit sa ii adaug satelitul.
Insa nu stie wifi6, si cum telefonul si laptopul stiu si wifi6 mi-a dat de gandit.
Acum sunt in dilema daca sa trec la un Mercusys MR80X pentru Wifi6 sau nu (eventul in viitor daca o sa schimb abonamentul cu cel gigabit).
Ar fi ceva diferente de viteza pe abonamentul actual de 500mps intre Halo 50G pe wifi5 si MR80X pe wifi 6? (gen as putea obtine inca 60mps in plusprin wifi6?)
Iar in cazul in care as trece pe gigabit, diferentele dintre cele doua ar fi asa notabile? S-ar apropia MR80X-ul pe banda de wifi6 sau wifi5 de viteza gigabit?
Halo 50G are o acoperire perfecta dar oare Mercusys MR80X ar sta la fel de bine la acest capitol?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate