Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Router, mesh sau AP?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Va salut. Am net de la Digi-1GB, in casa am un router TP-Link Archer AC5400 (router-ul sta la etaj).
Sunt momente in care nu am net bun la parter in camera opusa de cea in care este routerul.
Cel mai mult ma intereseaza ceva sa pot avea net bun pe terasa, care este undeva la 10 metri de router.Terasa evident in curte.

Ce ar trebui sa folosesc in aditie fata de acest router?

Multumesc anticipat.

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
poti sa tragi cablu de la router pana in zona terasei?

#3
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostFane, on 26 octombrie 2021 - 22:04, said:

poti sa tragi cablu de la router pana in zona terasei?
nu prea. Tepretic se poate dar ar arata oribil(aerian) si vreau sa evit asta.

#4
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Deco mesh M4 - 3 pack (baza, camere, curte)

https://www.emag.ro/...k/pd/DM3RT5BBM/

Scoate banu

Solutia mai ieftina ar fi un router Tenda AC10, tras un cablu si pus ca repetor  / AP in apropierea terasei (trebuie si o priza pe acolo)

Solutia si mai ieftina ar fi un repetor TP-Link TL-WA850RE care se baga intr-o priza la mijlocul distantei intre router si locul faptei si asigura o oarecare amplificare de semnal in banda de 2.4Ghz pentru nepretentiosi

Si ar mai fi o solutie Tenda PH5 (prima unitate se baga in priza pe langa router si se baga un cablu UTP in router, iar a doua unitate primeste net prin cablurile electrice de la priza, are antene WIFI si o poti pune in priza cat mai spre terasa)

Edited by Ravy, 26 October 2021 - 23:03.


#5
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
multumesc. La acest mesh ma gandeam si eu.Sa merg pe varianta recomandata de tine sau sa iau ceva mai scump?
https://www.emag.ro/...k/pd/DJ1QQMMBM/

Edited by Ravy, 26 October 2021 - 23:04.


#6
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 27.06.2009
Poti incerca un kit powerline wifi. Pui unul in priza langa router, il legi prin ethernet, si celalalt in priza langa terasa la adapost.
Ceva de genul: https://www.pcgarage...-dual-band-kit/

#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015
un range extender ar fi solutia. Eu am un TP Link RE315 (m-a costat 140 lei in august) in sistem mesh si merge foarte bine, dar la tine router-ul nu e mesh. Daca locul in care vrei  sa-l bagi in priza are semnal wifi consistent o sa mearga fara probleme. O limitare apare la numarul de dispozitive ce se pot conecta la un range extender. La RE315 e de 25. Suprafata pe care o acopera RE315 e cam de 150mp. Daca-ti iei un range extender sau un powerline wifi uita-te sa mearga in mesh ca atunci cand vei schimba router-ul (al tau e nou si nu o sa trebuiasca prea curand) daca-ti iei unul mesh sa mearga cu ce ai.

Edited by vladut01, 27 October 2021 - 01:50.


#8
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postflp014, on 26 octombrie 2021 - 23:00, said:

multumesc. La acest mesh ma gandeam si eu.Sa merg pe varianta recomandata de tine sau sa iau ceva mai scump?
https://www.emag.ro/...k/pd/DJ1QQMMBM/

Daca ai bani (ca-s scumpe) ia Deco M4 sau S4 (3-pack), sunt foarte bune pentru ce ai tu nevoie, plus ca in afara unitatii de baza (care trebuie sa stea pe langa router) celelalte doua le muti dupa cum vrei tu.

View Postvladut01, on 27 octombrie 2021 - 01:49, said:

Daca-ti iei un range extender sau un powerline wifi uita-te sa mearga in mesh ca atunci cand vei schimba router-ul (al tau e nou si nu o sa trebuiasca prea curand) daca-ti iei unul mesh sa mearga cu ce ai.

Solutiile mesh nu sunt dependente de router, nu comunica WIFI cu routerul de baza.. La mesh, prima unitate se leaga cu cablu UTP direct in router si scoate WIFI pentru prima camera + camerele invecinate si comunica WIFI cu celelalte unitati din mesh.  Deci WIFI e intre unitatile din mesh si de la mesh catre utilizator, nu au treaba cu routerul.

Edited by Rav_885, 27 October 2021 - 08:52.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
nu-i mesh-ul asa miraculos precum pare. la fiecare retransmisie banda se imparte minim la 2 si asta in cazul unei amplasari ideale. asa ca pe final poti sa ajungi sa ai semnal wifi full dar viteza de cacao, mai ales in cazul unei amplasari defectuoase. cablul e solutia cea ma buna. ma gandesc la adaugarea unui acces point undeva in casa mai aproape de zona terasei, sau eventual mai multe daca vrei sa ai acoperire mai buna. se seteaza pe acelas SSID si parola si deviceurile fac roaming singure, se conecteaza la cel care are semnal mai bun in zona in care sunt.

Edited by Fane, 27 October 2021 - 11:05.


#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Depends. Ai descris corect un repeater.
Un MESH poate sa aiba o banda dedicata (de obicei cele performante au o banda de 5 Ghz dedicata) pt uplink.
In ceea ce priveste roaming-ul nu e chiar asa :)

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
ok. ai microfonul.

#12
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

View PostFane, on 27 octombrie 2021 - 11:05, said:

nu-i mesh-ul asa miraculos precum pare. la fiecare retransmisie banda se imparte minim la 2 si asta in cazul unei amplasari ideale. asa ca pe final poti sa ajungi sa ai semnal wifi full dar viteza de cacao, mai ales in cazul unei amplasari defectuoase. cablul e solutia cea ma buna. ma gandesc la adaugarea unui acces point undeva in casa mai aproape de zona terasei, sau eventual mai multe daca vrei sa ai acoperire mai buna. se seteaza pe acelas SSID si parola si deviceurile fac roaming singure, se conecteaza la cel care are semnal mai bun in zona in care sunt.
In general da, in cazul lui doar meshul merge. Mesh-ul in real life se comporta mult mai bine decat carpeli cu cabluri si echipamente care fac retele diferite dar cu acelasi nume. Nu mai zic ca din dispozitivele mesh poti trage un cablu scurt la un TV, consola, etc si eliberezi din incarcare wifi la distanta mare de routerul principal. Ia de aici Wi-fi :) Eu am un sistem Orbi mai vechi. nu stie Wifi6, dar oriunde sunt in casa P+1+M si mansarda merge netul aproape ca langa routerul de la parter. Pe strada unde stau am OKis wifi la aproape 100 de metri de casa.
https://www.cnet.com...-6e-costs-1100/

Edited by filipxxx, 27 October 2021 - 11:48.


#13
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
Cumpara un Deco M5.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postfilipxxx, on 27 octombrie 2021 - 11:41, said:

In general da, in cazul lui doar meshul merge. Mesh-ul in real life se comporta mult mai bine decat carpeli cu cabluri si echipamente care fac retele diferite dar cu acelasi nume. Nu mai zic ca din dispozitivele mesh poti trage un cablu scurt la un TV, consola, etc si eliberezi din incarcare wifi la distanta mare de routerul principal. Ia de aici Wi-fi Posted Image Eu am un sistem Orbi mai vechi. nu stie Wifi6, dar oriunde sunt in casa P+1+M si mansarda merge netul aproape ca langa routerul de la parter. Pe strada unde stau am OKis wifi la aproape 100 de metri de casa.
https://www.cnet.com...-6e-costs-1100/
Compară performanța acelui Orbi așa cum e, și apoi compară performanța aceluiași Orbi (dacă acceptă) cu ethernet backhaul. Deco (nu știu dacă toate variantele) acceptă așa ceva.

#15
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
In privinta televizoarelor amplasate in alte camere la care semnalul WIFI e insuficient pentru fluenta in HBO GO, Youtube, etc, si e nevoie de cablu UTP pentru TV, am rezolvat relativ ieftin aceasta problema cu TENDA PH3 - foarte bune

https://www.vexio.ro...ASABEgLafvD_BwE

Edited by Rav_885, 27 October 2021 - 14:11.


#16
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015

View PostRav_885, on 27 octombrie 2021 - 08:50, said:


Solutiile mesh nu sunt dependente de router, nu comunica WIFI cu routerul de baza.. La mesh, prima unitate se leaga cu cablu UTP direct in router si scoate WIFI pentru prima camera + camerele invecinate si comunica WIFI cu celelalte unitati din mesh.  Deci WIFI e intre unitatile din mesh si de la mesh catre utilizator, nu au treaba cu routerul.

In mesh-ul de la TPLink pot fi. Am un TPLink AX1800 si un RE315 in sistem mesh si sunt conectate wireless. Vad o singura retea si o singura banda iar managementul e automat. In functie de locatia unde sunt, sunt conectat la router sau la range extender. Dezavantajul solutiei mesh de la TPLink e ca nu poti conecta doua routere mesh sa lucreze impreuna (in loc de range extender am vrut sa cumpar tot un router mesh TPLink). La Asus din cate inteleg ar merge sa ai in mesh 2 routere.

#17
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postvladut01, on 27 octombrie 2021 - 14:12, said:

In mesh-ul de la TPLink pot fi. Am un TPLink AX1800 si un RE315 in sistem mesh si sunt conectate wireless. Vad o singura retea si o singura banda iar managementul e automat.

Nu stiu.. nu prea am incredere in banda de 2.4Ghz.. am vazut atatea conflicte de m-am saturat... Eu daca as pune mesh cu 3 buc Tp-LINK nu le-as lasa sa comunice radio cu routerul de baza ci numai cu prima unitate contectata prin cablu in router si dezactivat WIFI de pe routerul de baza, lasate doar unitatile mesh sa emita WIFI.

Nu am incredere in solutia router-extender WIFI.. merge cat sa nu mori de foame cu ea si cand ti-e lumea mai draga te lasa. Am incercat in telemunca cu un extender si am ajuns la concluzia cunoscuta - cablul UTP  e sfant.. Tot la Tenda PH3 am revenit.  
Am luat 4 bucati, una e bagata in router, iar cu celelalte trei mai plimb, la tara, prin toata casa, inclusiv pe la televizoare care se tot deconectau de pe WIFI.  Viteza, nu rupe gura targului dar e decenta.

Edited by Rav_885, 27 October 2021 - 16:32.


#18
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Va multumesc pentru raspunsurile concrete.
Pentru a avea o mai buna imagine precizez ca momentan cu acest ruter AC5400 tin casa fara probleme.Am 4 televizoare conectate permanent la wifi(youtube/netflix merg cursiv), cateva telefoane si 1 PS.
Dupa cum am precizat problema pare sa fie doar intr-o zona de la parter unde imi tot ies din wifi telefoanele si cek mai important pe terasa unde la fel, imi tot iese din wifi.
Desi pe terasa am conectate la wifi in permanenta o camera video si un sistem de irigatii si chiar nu sunt probleme. Dar telefoanele si ies cateodata din wifi si trec pe 4G.

Daca inteleg bine, sa iau un sistem mesh pe care sa il conectez la ruterul existent(o unitate prin cablu de ruter si celelalte 2 prin wifi).In cazul asta ce rol ar mai avea ruterul existent?Sa il elimin cu totul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate