Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ce browsere web nu au telemetrie?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
Salut!
Exista vreun browser web care sa nu aiba telemetrie?
Adica sa "sune acasa" pentru a raporta utilizarea browser-ului.
Multumesc!

Edited by JustXXL, 26 October 2021 - 20:29.


#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Nu cred ca exista ce cauti tu, dar exista browsere care "suna" mai putin acasa. Firefox?

#3
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020
Am înțeles că Brave e printre cele mai bune browsere din acest punct de vedere (intimitate).

#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 horny_hornet, on 26 octombrie 2021 - 20:46, said:

Am înțeles că Brave e printre cele mai bune browsere din acest punct de vedere (intimitate).

Da, insa afiseaza o gramada de reclame, dar nah, ceva pentru ceva.

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ia-ti un VPN.

#6
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
@Mosotti, daca as lua VPN, as pune toata ouale in acelasi cos.
Adica daca VPN-ul este compromis de un hacker, toate datele mele care trec prin el ma gandesc ca devin vizibile (mai ales parole la diverse conturi ca PayPal, sau datele cardului bancar).
Ma gandesc totusi daca sa iau VPN, avand in vedere ca vreau si viteza la net, nu sa ma trezesc ca nici youtube nu se incarca bine.
In prezent folosesc Edge, dar din ce am citit asta telefoneaza acasa cel mai mult (mai mult decat Chrome si Firefox).

Edited by JustXXL, 26 October 2021 - 21:15.


#7
dandanionut

dandanionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2021
Browser ul Tor

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ia-ti un VPN care nu pastreaza loguri. Cit despre un hax00r care penetreaza VPN-ul ca sa-ti ia tie datele, te-ai uitat la prea multe filme timpite americane.

Pe de alta parte, daca vrei sa faci ceva cu adevarat ilegal, nici TOR, nici maica precista nu te scapa de FBI & shit. Se tot zice ca Tor, ca dark web, ca poti cumpara orice, e fix un cacat, sint numai capcane unde te asteapta un agent cu catusele. Realitatea este asta:

https://en.wikipedia...i/Ross_Ulbricht

Inchisoare pe viata x 2 + 40 de ani.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
pe mobil folosesc ####. din pacate insa, din cate stiu eu, nu are si aplicatie de windows…

edit: se pare ca acest motor de cautare / browser nu e pe gustul softpedia, nevermind. oricum se gaseste usor cautand pe net dupa un motor de cautare care nu permite tracking.

Edited by born2lose, 26 October 2021 - 23:29.


#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 JustXXL, on 26 octombrie 2021 - 21:07, said:

@Mosotti, daca as lua VPN, as pune toata ouale in acelasi cos.
Adica daca VPN-ul este compromis de un hacker, toate datele mele care trec prin el ma gandesc ca devin vizibile (mai ales parole la diverse conturi ca PayPal, sau datele cardului bancar).
Ma gandesc totusi daca sa iau VPN, avand in vedere ca vreau si viteza la net, nu sa ma trezesc ca nici youtube nu se incarca bine.
In prezent folosesc Edge, dar din ce am citit asta telefoneaza acasa cel mai mult (mai mult decat Chrome si Firefox).
Datele sunt oricum criptate pe site-urile httpS://. Adica majoritatea in ziua de astazi.
Poti seta un DNS mai sigur, fara loguri si altele, precum cel CloudFlare, in felul asta providerul tau nu vede ce site-uri accesezi.
Browserul setat mai strict sa nu shareuiasca statistici si altele, ca in final asta ai intrebat. Ce-i drept, aici Chrome nu e cel mai potrivit. Brave, Firefox, da.
Poti seta un Proxy deasemenea care sa iti ascunda IP-ul real.

Asta este suficient pentru orice om normal, presupunand ca nu iti urmareste NSA-ul, CIA-ul si alte institutii cu 3 litere activitatea online.

VPN-ul in functie de ce alegi nu inseamna ca va scadea prea mult sau vizibil viteza la internet, insa este un "tunel" criptat suplimentar peste criptarea deja existenta.
Iti permite si alte lucruri in functie de VPN-ul ales, criptarea intregului trafic facut de PC, dar cum intrebai strict de browser, nu este neaparat ceva util pe langa ce am zis mai sus.
VPN gratuit ai in Opera deja, sau ProtonVPN - cel mai bun si sigur. Dar daca vrei si optiuni si rapid, trebuie platit.

Exista o groaza de aplicatii, site-uri si lucruri care raporteaza, trimit date de utilizare, dar nu inseamna ca iti trimit parolele sau datele cardului. In cazul asta ar trebui sa te ingrijoreze mai mult site-urile respective in sine, ca nu degeaba sunt atatea breach-uri la companii mari, atatea date luate fix de la ei.
Si iarasi, site-urile importante au de obicei 2FA asadar si daca ne dai parola aici, nu avem ce sa facem cu ea, iar pentru card bancar exista carduri virtuale sau disposable - dupa introducerea si folosirea lor, pa. Asa platesti cel mai in siguranta online.

#11
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
https://github.com/E...oogled-chromium


#12
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020

 Mosotti, on 26 octombrie 2021 - 21:13, said:

Pe de alta parte, daca vrei sa faci ceva cu adevarat ilegal, nici TOR, nici maica precista nu te scapa de FBI & shit. Se tot zice ca Tor, ca dark web, ca poti cumpara orice, e fix un cacat, sint numai capcane unde te asteapta un agent cu catusele. Realitatea este asta:
https://en.wikipedia...i/Ross_Ulbricht
Inchisoare pe viata x 2 + 40 de ani.
Bănuiesc că nu ai citit partea despre cum au făcut conexiunea:
The connection was made by linking the username "altoid", used during Silk Road's early days to announce the website, and a forum post in which Ulbricht, posting under the nickname "altoid", asked for programming help and gave his email address, which contained his full name.

Ce ți-e cu amatorii ăștia...

#13
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009

 dandanionut, on 26 octombrie 2021 - 21:08, said:

Browser ul Tor


TOR este..... produs de hackeri ( darkweb ) ...utilizat de hackeri ... si ....supravegheat 100%... urmarit .. de SERVICIII  ( deci exact ce NU vreti voi aici )
Nici asta nu stiati ?

 JustXXL, on 26 octombrie 2021 - 21:07, said:

@Mosotti, daca as lua VPN, as pune toata ouale in acelasi cos.
Adica daca VPN-ul este compromis de un hacker, toate datele mele care trec prin el ma gandesc ca devin vizibile (mai ales parole la diverse conturi ca PayPal, sau datele cardului bancar).
Ma gandesc totusi daca sa iau VPN, avand in vedere ca vreau si viteza la net, nu sa ma trezesc ca nici youtube nu se incarca bine.
In prezent folosesc Edge, dar din ce am citit asta telefoneaza acasa cel mai mult (mai mult decat Chrome si Firefox).

Astrill VPN //  Lets VPN // Express VPN //  toate merg si ZBOARA netul prin ele ..dar bineinteles toate in varianta PREMIUM ( cu bani adica )
Folosesc de ani de zile si nu se simte diferenta de trafic ( cu sau fara conectat prin VPN )
Dar nu esti FULL HIDE ... daca cineva cu stele pe umar doreste .. te supravegheaza prin oricare VPN il ai conectat  
Nici un VPN ce pe planeta nu exista fara sa lase acces la date la cine TREBUIE sa aiba acces ..
Doar cele produse si folosite de ARMY ai full hide ( invisible ) .. dar la alea .... NO  ACCESS  AVAILABLE pentru muritori de rand

Edited by stefandinescu70, 27 October 2021 - 08:59.


#14
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020

 stefandinescu70, on 27 octombrie 2021 - 08:56, said:

Nici un VPN ce pe planeta nu exista fara sa lase acces la date la cine TREBUIE sa aiba acces ..
Nu e chiar așa. Ia vezi:
https://www.ovpn.com...ins-court-order

Dacă la tine internetul zboară prin VPN, înseamnă că ai internet cam lent. Am avut ExpressVPN (plătit) și știu cum merge. Nu aș vrea să îmi treacă internetul gigabit prin VPN, că se transformă în DSL (un fel de dial-up).

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Dial-up my ass. Eu am ExpressVPN si am 90Mbps la speed test la abonament de 100. Si ghici ce, niciodata n-am avut nevoie de mai mult, adica sa vreau sa fac ceva si sa zic "ah, de-as fi avut gigabit ce bine era". Este o diferent intre internet lent, internet absolut suficient si internet inutil de rapid.

Singurele dezavantaje observate sint doua:

1) unele saituri romanesti nu merg daca esti conectat la alta tara
2) google din cind in cind iti da poze de verificare cind cauti ceva

Si ar mai fi faptul ca io n-am reusit sa fac sa mearga Amazon Prime cu VPN, Netflix merge fara probleme. Pe de alta parte nu am Amazon Prime, deci nu-mi pasa :D

#16
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020

 Mosotti, on 27 octombrie 2021 - 10:46, said:

Este o diferent intre internet lent, internet absolut suficient si internet inutil de rapid.
Eu plătesc 25 lei pe lună pentru internet gigabit, deci îți dai seama ce gaură în buget îmi face. Cred că e mai scump abonamentul la VPN.

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Este irelevat cit platesti daca nu-l folosesti decit la tralalare pe speed test. E ca la telefoane, 17000 de coruri si jde mii de giga memorie si 99% il folosesc pentru feisbuci si tictoc :first:

Edited by Mosotti, 27 October 2021 - 11:23.


#18
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020
Cu ce m-ar ajuta un VPN în afară de faptul că mi-ar scade viteza la internet și ar costa niște bani abonamentul? Văd că ExpressVPN e 100$ pe an (cel mai bun preț), deci >400 lei pe an. Nu prea mă interesează dacă știe ISP-ul pe ce site-uri intru, nu folosesc servicii de streaming. Încă nu am primit vreo scrisoare cum că am descărcat ceva ilegal. Dacă voi primi o scrisoare de genul ăsta, cu siguranță voi instala un VPN, probabil unul gratuit, pe care să-l folosesc ocazional, la nevoie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate