Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Bicicleta nu este un mijloc de transport sezonier

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#109
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Are dreptate si clorel-something , lasa iuliu maniu sau cazuri ideale, sa strabati bucurestiul, dintr-o parte in alta, zig -zag in toate directiile , in trafic nu ai cum sa faci 30 kmh, un 15-20 e realist. Si nu pedalat lejer de plimbare dar nici sa-ti iei riscuri aiurea pt safety.

#110
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,723
  • Înscris: 01.10.2002
Pentru mersul la lucru, unde nu exista pista dedicata, de obicei iti gasesti o ruta care sa fie mai sigura si mai rapida, chiar daca e mai lunga. De exemplu strazi laterale unui bulevard.

#111
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
E frumos sa mergi pe bicicleta. Imi doresc si eu dar am o problema, nu reusesc sa merg pe ea, nu o pot tine pe roti, cad cu ea. E destul de greu, am incercat de multe ori, nu stiu ce sa mai fac, nu reusesc

#112
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Scoti pedalele, lasi saua mai jos si te dai putin asa cu ea. Inveti repede daca nu esti ultimul inchedicat.

#113
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,411
  • Înscris: 15.12.2009
Exista si pentru biciclete de adulti.

Attached File  5b7fab5ee9cee.jpg   219.2K   6 downloads

#114
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Mersi mult de informatie. Voi incerca sa fac rost de una. :)

#115
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

View Postflorinpopa1, on 05 noiembrie 2021 - 10:47, said:

nu reusesc sa merg pe ea, nu o pot tine pe roti, cad cu ea.
E simplu, mărește viteza. Și eu cad dacă am 2 km/h. Viteza ține bicicleta în echilibru. Nu fac mișto, asta e realitatea.

#116
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Eu vad inceli/bikeri de astia pe Victoriei, cum asteapta verde fara sa puna piciorul jos, din balans fin, si veniti cu roti ajutatoare?  Asta e ca pampersii pt adulti :)

#117
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,411
  • Înscris: 15.12.2009
Acuma, mnah, si eu pot sa stau cateva secunde bune fara sa pun piciorul jos, la 0kmh. Si ce sa-i spunem celui care a intrebat? Bai, eu pot, deci poti si tu.

#118
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 27.08.2013

View Postjakota, on 05 noiembrie 2021 - 22:07, said:

Eu vad inceli/bikeri de astia pe Victoriei
Pe Calea Victoriei vreți să spuneți, sau este o uliță de la țărănoaia? În orice caz, e frumos la București?
Deci, ați înțeles mentalitatea, dacă faci trackstand(bravo, ați aflat ceva azi) ești incel.
Dar dacă ești familist, muncești două joburi și faci și trackstand? „Nu are cum!”? Asta e problema, e chestie de mentalitate. Unii nu pot concepe normalitatea în spațiul acesta carpato-danubiano-pontic.
Se coclesc de gelozie/invidie probabil, au o limitare. Manele și „cazanane” vechituri, e ceva „normal”, trackstand e „incel”.
Am o rugăminte, vă rog frumos: înainte să dați orice fel de replay, mergeți un pic până la pușcărie, vă rog.

Edited by onisifor12, 06 November 2021 - 09:01.


#119
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
^
De la singuratate? :)

#120
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 27.08.2013
De la singurătate cred că ai lăsat reply, altfel nu îmi explic.

#121
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021
Care e treaba cu cei care asteapta la semafor fara sa puna piciorul jos ca ar fi incels n-am inteles. Posted Image  Poate unii din ei au incaltaminte de ciclism cu clipsuri si le e mai comod asa. Pentru noi ceilalti e mai simplu sa ne luam biciclete cu bara superioara a cadrului cat mai joasa, din alea care se spune ca ar fi de femei, desi acel tip de cadru e mai sigur mai ales pentru barbati.

Prin Bucuresti am media de 16-18 km/h la ore de varf, cu trafic, 21-22 cand e mai liber si 26-27 pe distante mai scurte, cand ies sa ma antrenez. Folosesc o bicicleta touring veche, grea (17 kg plus accesorii), ineficienta si merg cu grija, incetinesc cand ma apropii de masini, treceri de pietoni sau pietoni care merg pe trotuar si se apropie de bordura, departe de treceri.

#122
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Onisifor, ce-ai luat foc asa frate? Sper ca esti bine…



#123
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postjakota, on 05 noiembrie 2021 - 05:47, said:

Are dreptate si clorel-something , lasa iuliu maniu sau cazuri ideale, sa strabati bucurestiul, dintr-o parte in alta, zig -zag in toate directiile , in trafic nu ai cum sa faci 30 kmh, un 15-20 e realist. Si nu pedalat lejer de plimbare dar nici sa-ti iei riscuri aiurea pt safety.

E in afara topicului, dar ma mira ca nu intelegi partea a doua a numelui meu. Am banuiala ca nu ai auzit de Epopeea lui Ghilgames, asa-i?

View Postp0rt0cala, on 06 noiembrie 2021 - 20:58, said:

Prin Bucuresti am media de 16-18 km/h la ore de varf, cu trafic, 21-22 cand e mai liber si 26-27 pe distante mai scurte, cand ies sa ma antrenez. Folosesc o bicicleta touring veche, grea (17 kg plus accesorii), ineficienta si merg cu grija, incetinesc cand ma apropii de masini, treceri de pietoni sau pietoni care merg pe trotuar si se apropie de bordura, departe de treceri.

Tot cred ca viteza asta e optimista. Daca ai putea pedala non-stop, 16-18 km/h e credibil. Dar nu trebuie sa se te dai jos de pe bicicleta la trecerile de pietoni? Si mai sunt tot felul de alte lucruri care te incetinesc (masini parcate aiurea, fel de fel de gunoiae care blocheaza pista, gropi etc).

#124
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostWotan, on 05 noiembrie 2021 - 10:24, said:

Pentru mersul la lucru, unde nu exista pista dedicata, de obicei iti gasesti o ruta care sa fie mai sigura si mai rapida, chiar daca e mai lunga. De exemplu strazi laterale unui bulevard.
Problema aici, strazile laterale ale bulevardelor sunt de regula pline de masini parcate si cu vizibilitate foarte redusa, toate sansele sa-ti iasa in fata o masina, o portiera, un pieton ratacit sau un caine in in plina viteza.

#125
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,723
  • Înscris: 01.10.2002
Aici depinde de oras si de cartier. Nu exista o regula generala. La mine o mare parte din oras consta din cartiere de case.

#126
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 27.08.2013

View Postjakota, on 07 noiembrie 2021 - 09:59, said:

Onisifor, ce-ai luat foc asa frate? Sper ca esti bine…
Trackstandul este o abilitate grea, greu de dobândit. Cum crezi că o să reacționez când vorbești despre așa ceva cu o atitudine cocălărească? Anihilează hahalera din tine, te rog.

Edited by onisifor12, 08 November 2021 - 23:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate