Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Moto ORAȘ - permis B

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
alexandrumihalache

alexandrumihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.08.2016
Salut, am 30 de ani, merg 80% din timp în București și am nevoie de mobilitate, sa ajung mai repede, nu sa merg cu 100km/h, ci doar sa nu mai fac 15km în 1h. Am permis B și ma orientam spre Piaggio mp3/Gilera Fuoco, moped electric(soco, sachs) sau Supermoto(rieju, derbi senda, etc).

La triciclu ma încântă poziția de scuter și puterea de 300-500cmc, cutie CVT, dar cântărește 240kg, supermoto are 90kg, sunet de drujba, cuplu super mic, 5/6 viteze, electrica are cuplu 150nm, silemtioaza, poziție de supermoto/naked, CVT, range 70km.

Buget ma 2000e și 500e echipament.

Nu am condus niciuna și va cer părerea, care se potrivește cel mai bine pentru oraș, distante relativ scurte 15-30km, bara la bara, strecurat ușor? Care este echipamentul esențial pentru oraș? Clar ca îmi voi lua casca, mănuși, ghete, dar va întreb pentru geaca piele, textil sau armura, și pantaloni textil, piele sau jeans cu protecții.

Mulțumesc și aștept pareri

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La distantele alea și mai ales in oras, eu as merge pe varianta unei biciclete electrice.
Când ai chef mai și pedalezi, faci sport, plus ca scapi de RCA și combustibil.

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Nu poti conduce cu B-ul nici un agregat pe 2 roti mai mare de 50cmc. Electric, poate.

Deci, prima data permis. De preferat A.

Apoi iti poti alege o motocicleta usoara, supla (daca vrei sa te strecori) si echipamentul potrivit.
Echipamentul esential este full, casca, geaca cu protectii, manusi, pantaloni cu protectii (sau jeans+protectii externe), ghete moto.

Edited by florinel, 26 October 2021 - 18:25.


#4
alexandrumihalache

alexandrumihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.08.2016
Cu B poți conduce triciclu L5E, gen mp3, quadro, Fuoco, de la 125 pana la 500.

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Da si la iarna ii ingheata oole pe tartaretele alea.Eu m-as orienta la bugetul ala pe o masina moped care sunt destul de rare spre inexistente in Ro.Asa la repezeala am gasit una la mine in Austria la 1600€.Are 7CP si poate prinde 50-60km/h.Cu demarajul e mai greu.Un secret ,majoritatea sunt echipate cu motoare Lombardini de 500cmc "sugrumate" de la 13CP la 7.Deci se poate scoate piedica aia si creste puterea.Bine,nu la mine in Austria ci in Ro in tara tutror posibilitatilor.

Attached Files



#6
alexandrumihalache

alexandrumihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.08.2016
L3E scuze

#7
grigsound

grigsound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 30.07.2003

 Kean, on 26 octombrie 2021 - 18:43, said:

Eu m-as orienta la bugetul ala pe o masina moped

Păi și cu aia nu tot stai în trafic, la fel ca și cu mașina? Cu motorul te mai strecori ...

#8
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
In primul rand ai nevoie de categoria A sau A2.
Motocicleta nu te ajuta prea mult in trafic. Nu te poti strecura cu ea chiar asa usor. Un supermoto e mai putin voluminos si mai manevrabil,dar tot nu l face ideal pentru oras.
Eu prin oras folosesc scuterul. La fel si cand trebuie sa fac cumparaturi mici,cand merg sa mananc la o terasa sau sa beau o bere.
Cu scuterul te strecori usor intre benzi atunci cand se formeaza coloana,la fel si cand cel din fata ta vireaza la stanga si face coloana dupa el.

Scuterele de 50 cmc Iin 4 timpi nu au putere,dar macar nu ti urla toba de ti sar creierii prin casca,precum cele in 2 timpi. Sunt lesinate,dar fiabile. Totusi prinzi 50 km/h destul de repede. Accelereaza ca un Tico cu 2 grasi in el,ca sa ti faci o idee.
Pentru mine e compromisul ideal in oras. Si consuma la suta de kilometri undeva la 2,5 litri.

Echipament : ia ti o casca sanatoasa,fara figuri tip carapce de testoasa,open face si chinezarii din Obor,ca acolo iti raman creierii in caz de ceva. De preferat si o geaca cu protectii full,indiferent daca e piele sau textil. Si daca o sa pici sau daca te loveste cineva,nu e viteza suficient de mare incat sa le faca inutilizabile pe viitor.

Echipamentul full e pentru motocicleta. Pe  un scuter ai arata caraghios si ar fi incomod.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Kean, on 26 octombrie 2021 - 18:43, said:

Asa la repezeala am gasit una la mine in Austria ...
...
Bine,nu la mine in Austria ci in Ro in tara tutror posibilitatilor.

Faci mișto de România și arată zona aia din jurul mașinii de zici ca ești in satul ăla de romulani unde a filmat Borat.
Is numa gunoaie prin jurul mașinii

On topic

Dacă vrei scuter, mie mi-a plăcut maxim Aprilia Habana.
Am avut acum ceva ani și e și frumoasa și utila

Găsește una cu km putini și aia e, asfalt uscat, sau cum se zice...

Edited by waterman, 26 October 2021 - 20:34.


#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
.

Edited by ericmario, 26 October 2021 - 21:37.


#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

 alexandrumihalache, on 26 octombrie 2021 - 18:31, said:

Cu B poți conduce triciclu L5E, gen mp3, quadro, Fuoco, de la 125 pana la 500.

Da, pai astea nu te ajuta sa ajungi mai repede. Decat sa stai in trafic pe un quadro, mai bine stai in masina.
Doar pe 2 roti ai sanse sa te mai strecori prin trafic si sa castigi timp, cu riscurile de rigoare.

#12
alexandrumihalache

alexandrumihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.08.2016
Mp3 piaggio cu 2 roti pe fata are același ghidon ca lungime la fel ca un scuter, iar lungimea este de 2160. Un scuter de 50cc are 1840 lungimea. De ce cu 3 roti stai la coada și cu un scuter de 50 poți sa te strecori.

Am găsit un site de închirieri în București, ma duc și ma lămuresc în trafic.

#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 alexandrumihalache, on 26 octombrie 2021 - 17:13, said:

Salut, am 30 de ani, merg 80% din timp în București și am nevoie de mobilitate, sa ajung mai repede, nu sa merg cu 100km/h, ci doar sa nu mai fac 15km în 1h. Am permis B și ma orientam spre Piaggio mp3/Gilera Fuoco, moped electric(soco, sachs) sau Supermoto(rieju, derbi senda, etc).

La triciclu ma încântă poziția de scuter și puterea de 300-500cmc, cutie CVT, dar cântărește 240kg, supermoto are 90kg, sunet de drujba, cuplu super mic, 5/6 viteze, electrica are cuplu 150nm, silemtioaza, poziție de supermoto/naked, CVT, range 70km.

Buget ma 2000e și 500e echipament.

Nu am condus niciuna și va cer părerea, care se potrivește cel mai bine pentru oraș, distante relativ scurte 15-30km, bara la bara, strecurat ușor? Care este echipamentul esențial pentru oraș? Clar ca îmi voi lua casca, mănuși, ghete, dar va întreb pentru geaca piele, textil sau armura, și pantaloni textil, piele sau jeans cu protecții.

Mulțumesc și aștept pareri

cea mai inteleapta varianta - ia A-ul si oritenteaza-te catre un scuter adevarat( 2 roti).
idiotenia aia pe 3 roti e pentru handicapati (nu in sensul peioarativ)+ costuri exorbitante
dupa ce ai A-ul ( din pacate doar peste cel putin 6 luni mai ai cum sa dai examen etc) - poti sa alegi orice-pt oras 125 sau 250 cmc pe sasiu ingust( nu cel de mai scooter).( ex Honda Sh 125/150 , sym 125). roti de 16 neparat! ( pune o cu bold pe asta).
ca buget pe sh te incadrezi in ceva okis. pe nou nu prea. ( minim 3k eur pentru ceva nou si care sa merite).

casca, manusi, genunchiere, cotiere , protectie coloana( esti  incepator .vei fi )deci asta sunt ground 0.

depinde de oras si de vreme, la 45grade mori in geaca (depinde de fiecare ce alege), personal am mers cu armura si am fost la fel de "lezat" cand am dat de pamant in raport cu colegii cu "jeaca" .
daca esti insurat/depind alti oameni de tine ..mai gandeste  -te.
si in final -pregateste-te sa vezi altfel lumea (gen - toti ceilalti din trafic sunt dusmanii tai si vor sa  omoare) -s-ar putea sa fie o problema . in Bucuresti se joaca "Carmagedon" in viata reala, 24/24/

daca vorbim de o tara cu apa calda se mai poate potenta.( in bine).

#14
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Doar că la tricicluri scapi de interdicția de circulație pe gheață/zăpadă…
Avantaj iarna. ;)

#15
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
La mine cu B mai vechi de minim doi ani poti conduce pana la 125cc si 12kw or so.  Eu am avut doua chinezarii de 49cc (initial limitate la 45kw/h, eliberate prindeau cam 65) insa ma simteam nesigur in oras in tunelurile unde era permis sa mergi cu 70, si masinile mergeau cu ~80.  Acum am o Honda Vision de 110cc. Minunata, e foarte usoara si manevrabila pentru traficul de oras si suficient de sprintena chiar daca nu e facuta sa mergi cu ea pe autostrada.  Ma bate gandul sa o inlocuiesc cu ceva electric insa cum merg extrem de putin (de la inceputul anului am facut sub 150km)  si cum inca e impecabila nu ma grabesc prea tare. In ritmul asta un plin ma tine un an :D

Edited by KiloW, 27 October 2021 - 13:18.


#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

 alexandrumihalache, on 27 octombrie 2021 - 07:16, said:

Mp3 piaggio cu 2 roti pe fata are același ghidon ca lungime la fel ca un scuter, iar lungimea este de 2160. Un scuter de 50cc are 1840 lungimea. De ce cu 3 roti stai la coada și cu un scuter de 50 poți sa te strecori.

Am găsit un site de închirieri în București, ma duc și ma lămuresc în trafic.

Te strecori mai usor cu o motocicleta mica. Poate si cu un scuter ingust.
Nu e relevanta doar latimea ghidonului, pentru ca acesta e undeva la inaltimea oglinzilor masinilor (la scutere) sau mai sus la supermoto . E relevanta latimea atelajului la 40-50 cm de sol, in zona portierelor masinilor. Cu cat mai ingust, cu atat mai bine.
Apoi, manevrabilitatea pe motocicleta este net superioara prostiilor alora cu 3 roti sau atv-urilor.
Costurile, la fel, sunt mai mici la 2 roti fata de 3 roti. Vorbim doar de anvelope, care la astfel de utilaje costa de la 350lei in sus. 2x 350 este mai putin de 3x 350. Si se schimba la 3 ani.

Apoi ....gropile. Cu 2 roti le ocolesti usor, fara manevre largi. Cu 3 roti...daca incaleci cu rotile fata, iei groapa cu roata spate. Vrei sa ocolesti complet....manevra larga...

Oricum....prea multe sfaturi. Oricum o sa faci ce ti-a intrat deja in cap.

#17
alexandrumihalache

alexandrumihalache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.08.2016
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi

#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Super! Deci care e finalul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate