Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Ce pot sa mai incerc ca sa-mi schimb viata?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#19
Nokas

Nokas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2011
Sunt recunoscator pentru sfaturile si ideile oferite. O sa vad ce pot face. E clar ca ceva trebuie sa fac.

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu iti place viata ta .
Adica ceea ce percepi tu ca fiind realitatea.
Dar realitatea este o constructie  personala.
Nu iti place ce ai construit . ( nu esti singurul )
Ok, construieste altceva .

#21
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 15.09.2009
O idee.

#22
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Gasisem un anunt de angajare pe olx, persoana cu handicap gr3, operator calculator, 4 ore, 1000 lei net. din pacate nu e compatibil cu prietenul nostru nokas. Am telefonat si am intrebat, deficienta de auz e problema.
Asta nu inseamna ca nu se poate gasi ceva.
Hai sa incercam sa-l ajutam.
Va garantez ca merita, am avut ocazia sa-l cunosc.

Edited by altuser09, 27 October 2021 - 13:11.


#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
prin cluj văd foarte des grupuri de tineri surdo-muții și sunt veseli,povestesc ș n-are nimeni treabă cu ei.sunt oameni normali ca toți oamenii.nu-mi dau seama ce  ai avea tu.nu se uită nimeni după tine să te arate cu degetul

in ce oras stai?

#24
Nokas

Nokas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2011
Buna seara.

@EMPP: sunt din Bucuresti.

M-am uitat putin la pagina fundatiei pe care a pomenit-o un user si pare ca se ocupa mai mult de copii - ceea ce e absolut OK, copiii merita tot ajutorul, tot ce e mai bun. Deci nu stiu daca are vreun rost sa-mi expun cazul acolo.

Voi vedea ce o sa mai fac.

#25
paniktu

paniktu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.04.2007
Si eu sunt de parere ca Kaufland este o solutie buna. uite aici toate joburile lor din bucuresti. Vezi cand apesi pe buton pentru aplicare o sa iti ceara CV sau Scrisoare de intentie Nu cred ca iti trebuie neaparat un CV ci ar fi suficient o scisoare de intentie unde sa scrii povestea ta. Uite aici instructiune despre cum sa scrii o scrisoare de intentie. Ca sa creezi documentul, fie Google Drive care poate fi accesat de pe telefon sau de pe calculator.

Iti recomand sa le scrii. si sa le zici situatia ta si sa le zici ca cauti de munca, cat mai multe informatii. Nu le spune despre gandul a de renunta pentru ca atunci exista posibilitatea sa nu te bage in seama special din cauza asta, nu din cauza dizabilitatii tale.

Succes! si te rog, tine-ne la curent.

#26
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Scrie si acolo unde ti-am recomandat. Au rubrica pentru adulti. Si apoi ajutorul nu face diferenta intre sex, varsta, etc. Incearca orice ocazie ti se iveste, ca sfat general

#27
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 04.09.2018
Nokas, ai multe probleme psihologice, la mine la facultate aveam 4 surdo-muti si erau foarte bine, o fata si trei baieti, radeau, invatau, si-au luat job apoi, si majoritatea care-s asa, asa fac, tu ar trebui sa fi la fel. Unu din baietii aia era cuplat cu acea fata.
Du-te la psiholog si spune problema, dar asta trebuia sa faci de mult.

Daca majoritatea oamenilor cu problema ta au viata, job si tot, de ce n-ai ? Ceva se intampla in mod special la tine, daca esti sanatos psihiatric, e foarte bine si poti face multe.
Ca nu ai depresii care sa-ti ia vointa, motivatia, energia, dorinta de toate si tot.

#28
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Incepe sa mergi la sala. Iti da dopamina, o sa te simtti mai bine o data de la asta si a doua oara de la faptul ca vei vedea progrese la tine. Te ingrijesti de tine, investesti in tine si in sanatatea ta. Incearca sa mananci sanatos. Dupa care investeste in educatie, invata ceva, spre exemplu programare, se castiga bine, lucrezi remote. Mergi la biserica. Gasesti oameni care nu pun atat de mult accent pe defectele fizice, eu stiu vreo 2 fete care s-au casatorit cu 2 orbi. Poti si sa muncesti, poti si sa inveti, poti si sa iesi in societate. Eu de exemplu fac un curs acum despre cum sa ma imbrac, despre vestimentatie. Sa stiu sa fiu de bun gust. Dar tu poti face lucruri mai utile. Eu vreau sa fac si niste cursuri de dans, poti si tu. Faci si miscare, cunosti si oameni. Eu spre exemplu daca as intalni o fata care mi-ar placea, cum este cum gandeste cum vorbeste, nu ar conta foarte mult ca nu m-ar putea auzi. Sunt si alte metode de comunicare, iubirea nu are granite de acest fel.

#29
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Nu pot să îți dau sfaturi, dar pot să zic puțin din ce trăiesc eu.
Eu am fost un copil foarte foarte timid și retras cu probleme de relaționare cu cei din jur, pentru că vin din orfelinat. Acum sunt măcinat de multe gânduri în care mor, numai vise tâmpite cu tematica morții, atacuri de panică, negativisme..
Mereu am crezut și încă mai cred în măsură mai mică că eu nu sunt suficient de bun față de ceilalți oameni pentru că nu-s un individ foarte vorbăreț, lipicios, că îmi lipsește aia, aia și aia și restul sunt perfect normali și fericiți.
Adevărul e că toți au ceva care-i trag în spate, dar noi nu le știm sau nu vrem să le vedem, și credem că doar la noi există o problemă.
Până la momentul de azi, cred că faptul să mă accepți pe bune, la modul cel mai serios, cum cum sunt eu cea mai bună soluție ca să poți continua.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate