Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Ce pot sa mai incerc ca sa-mi schimb viata?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
Nokas

Nokas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2011
Buna ziua.

Am vorbit de mai multe ori pe forum despre handicapul meu cu auzul, despre faptul ca sunt foarte izolat din cauza asta, dar si despre faptul ca nu se mai poate continua asa. Simt asta, simt ca daca nu fac ceva, n-o sa fie bine deloc si in final va trebui sa capitulez.

Dar ce pot sa fac? Ce sa mai incerc? Eu nu am studii, nu lucrez si imi e teama sa ies in lume. Mi s-a sugerat sa incerc ceva de tipul GoFundMe sau similar ca sa incerc sa rezolv cu handicapul, dar nu stiu cum se face si mai ales nu sunt sigur deloc ca eu merit un asemenea efort.

Simt ca ma apropii de un punct de la care, daca nu schimb ceva, sunt condamnat permanent, cu zero sanse in viata si doar moartea mai poate face problemele sa dispara.

Inca nu vreau sa renunt, de asta deschid topicul. Dar nu stiu deloc, absolut deloc, ce sa fac. Nu stiu daca acest topic ma va ajuta sa gasesc vreo solutie dar stiu ca trebuie sa incerc sa gasesc ceva, fie chiar si prin postari pe Internet.

Sau poate ca topicul asta nu are niciun sens si niciun rost.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007

View PostNokas, on 26 octombrie 2021 - 15:24, said:


Dar ce pot sa fac? Ce sa mai incerc? Eu nu am studii, nu lucrez si imi e teama sa ies in lume.

Incepe sa studiezi. Ceva. Orice.
Incepe sa lucrezi. Orice. oricum.
Incepe sa iesi.

cauta solutii mici sa o iei treptat

#3
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
De ce nu lucrezi? Mai ai si alta problema?

#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
Vezi PM

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View PostNokas, on 26 octombrie 2021 - 15:24, said:

nu sunt sigur deloc ca eu merit un asemenea efort.
WHAT?!?!?! Cum adica, nici tu nu dai doi bani pe tine? N-am intels faza asta!

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Sa te accepti.

Asta ar insemna sa te simti mai relaxat cu tine si impacat cu starea actuala. Ajuta enorm la psihic.
Apoi poti face ceva care sa aiba un rezultat vizibil, chiar de e un hobby, scris, pictat, fotografiat - de preferat, ca implica si plimbare ceea ce iar ajuta.
Lucratul in sine te va ajuta, mai ales daca va exista o metoda de a rezolva problema, ceea ce probabil inseamna o suma anume necesara.

Dar da, din pacate topicul nu are rost pentru ca nicio parere a vreunui necunoscut nu te va convinge sa faci sau nu faci ceva, trebuie sa vina de la tine si da, trebuie sa faci ceva.
As sfatui sa iei o masca, o geaca, sa faci zilnic o plimbare in parc si fotografiezi lucruri. Vezi lucruri. Postezi. Intri intr-un mediu unde poti interactiona, ocupa din timp si atentie.
Si un psiholog. Ajuta. E drept ca si costa, de asta si lucratul ajuta.

#7
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Eu cunosc o familie în care ambii soți sunt surdomuți, ne înțelegem doar prin scris sau ei mai citesc pe buze. Văd că sunt destul de fericiți împreună, se duc la piață, supermarket etc. Le mai umblu eu pe la laptop când au probleme și am văzut că sunt logați la diverse aplicații prin care comunică cu alte persoane cu deficiențe, se duc la petreceri/plimbări cu cei cu care comunică.

Așa ți-as recomanda și ție: comunică cu alte persoane (nu știu dacă ești însurat, poate îți poți găsi o parteneră cu care poți petrece timpul/căsătorie) și ieși din casă. Încă un lucru important pe care ți-l recomand este să îți cauți de lucru, așa ieși din casă, mai cunoști oameni noi, socializezi. În tot acest timp poate te apuci și de studiat ceva, o meserie, concentrează-te să devii bun pe un domeniu și vei răzbi destul de ușor prin viață.
Aplicând măcar câteva dintre sfaturi, nu vei mai avea timp să te plictisești și îți vei recăpăta încrederea în tine.

#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Intra pe site-uri de freelanceri, nu ti trebuie auz, doar vaz si putina dorinta de a face ceva. Daca si stii ceva sa faci, cu atat mai bine.
Poti ajunge sa faci cativa banuti din data entry etc, sume mici , dar cu care poti sa ti faci un portofoliu.
E un inceput, macar iti va ocupa timpul cu ceva util.

Poti chiar sa ti expui problema, poate unii te vor alege pe tine pt a te ajuta ...

Edited by tablagiu_xxx, 26 October 2021 - 15:56.


#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,325
  • Înscris: 29.07.2013

View PostNokas, on 26 octombrie 2021 - 15:24, said:


Dar ce pot sa fac? Ce sa mai incerc? Eu nu am studii, nu lucrez si imi e teama sa ies in lume. Mi s-a sugerat sa incerc ceva de tipul GoFundMe sau similar ca sa incerc sa rezolv cu handicapul, dar nu stiu cum se face si mai ales nu sunt sigur deloc ca eu merit un asemenea efort.


Incearca sa te faci cunoscut unor fundatii care se ocupa cu asa ceva, le gasesti pe net ca vad ca te pricepi cu calculatorul/
Nu-ti evalua tu meritele, lasa-i pe altii sa se ocupe de problema ta, sigur ai sa gasesti empatie si intelegere, orice om, orice viata merita orice efort, asa functioneaza umanitatea, constientizeaza asta.

#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 12.06.2010
1. Alege-ti un aparat auditiv de aici: https://www.audionov...tive-audionova/
2. Scrie-le la oamenii astia https://salveazaoinima.ro/contact/
3. Pune un link aici
4. Eu zic ca pana de Craciun se rezolva

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Handicapul ala cat e de grav,nu auzi de loc sau s-ar putea corecta cu un aparat auditiv performant?

#12
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 18.06.2017
De asemenea, ce varsta ai?

#13
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostNokas, on 26 octombrie 2021 - 15:24, said:

Dar ce pot sa fac? Ce sa mai incerc? Eu nu am studii, nu lucrez si imi e teama sa ies in lume.

asta nu e un handicap, e un avantaj.
fii atent! da-ti timp doua, trei luni pentru documentare si afla care sunt lucrurile care iti vin usor sa le faci( incercand - sport, it, electronica etc, cat mai multe) si vezi care se suprapun cu cele care aduc bani, faima sau putere.   apoi te apuci de acel lucru si nu te opresti pana nu esti cel mai bun la acel ceva - nu dureaza mult, iti spun din experienta. cei mai multi oameni sunt amatori sau nici atat.

teama de a interactiona cu lumea e o sursa de putere - si ura e o sursa de putere, dar despre asta discutam mai tarziu.
universul tau se reduce in mare parte la tine. asta e bine, ca nu vei suferi prea multe distrageri - asa se risipesc cei mai multi oameni, chiar si cei care au avantaje imense.
o sa te doara! o sa te doara tare la inceput, si fizic si psihic, pentru ca trebuie sa iti intaresti corpul prin sport( chiar daca nu alegi sportul ca scop) si mintea prin disciplina.  trebuie sa inveti sa nu mai crezi tot ce iti trece prin cap - mintea are o minte a ei si e curva.   asta dureaza cateva luni, apoi incepi sa ai control si cu controlul vine puterea.
puterea se simte bine, excita, iti schimba si mersul pe strada, iti regleaza postura, te inspira.  de acum esti ascutit, esti o arma.  incepe adevarata lupta!
job, acasa, mancare, bere, canapea, somn, job, acasa, bere... nu e lupta, nu e viata, e mecanism de supravietuire plagiat de la altii, la fel de pierduti si ei.
nu fa ca ei! nu te intreba nici care e sensul vietii. nu exista raspuns. scopul vietii e cautarea. te luminezi in timp ce cauti.
cauta! intareste-ti corpul si mintea! fii disciplinat!
inainte sa iti dai seama, viata va avea si sens, vei avea si bani iar tehnologia iti va rezolva situatia cu auzul. rezolva tu restul! nu incerca, fa-o!  ca nu ai de ales iar timpul nu lasa loc de prea multe sanse.
fii cel mai bun la ceva!

ps: gaseste pe cineva, chiar si online, sub anonimat, si spune-i tot ce faci in fiecare zi si care iti este planul pentru urmatoarea zi, urmatoarea saptamana. e important.

Edited by morenno, 26 October 2021 - 16:43.


#14
Nokas

Nokas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2011
@Kean, eu nu aud deloc asa ca un aparat auditiv nu ma ajuta. Am si incercat asta dar nu merge.

Tuturor: eu am 37 de ani dar arat mai in varsta, poate din cauza stresului permanent provocat de situatia mea.
O sa vad daca reusesc sa-mi gasesc ceva de facut. Cat despre fundatii, nu stiu, probabil o sa incerc si asta. Ar fi o minune daca asa as mai progresa.

Da, sunt cam pesimist dar inca vreau sa mai incerc.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am un vecin care în timpul liber e zugrav.
Face un purcoi de bani.

Caută un amic, cunoștința, ce se ocupa cu asta.
Îl rogi sa te ia ucenic.
Problem solved.

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Sfat personal: Ține cont de faptul că mulți și-ar dori să fie în situatia ta, spre exemplu eu. Și nu glumesc.

În urmă cu 2 ani și jumătate, un tratament aiurea m-a nenorocit de tot și nu mai pot lucra de atunci. Sunt așa de epuizat că tot ce pot face e să îmi fac de mâncare și maxim o oră sau 2 de activități pe zi, care de regulă înseamnă avut grijă de casă. Și perspectiva mea nu arată prea bine, îți dai seama că am încercat o grămadă de chestii dar îmi dau seama pe zi ce trece că situația se pare că devine permanentă.

Cu toate acestea, îmi dau seama că există și oameni în situație mai proastă decât mine.

Faptul că ești complet surd nu înseamnă că ești idiot. Vezi, în țara asta marea majoritate sunt idioți și foarte idioți. Cu alte cuvinte, dacă ești doar surd, din start ești peste majoritate.

Astăzi sunt o groază de activități care se pot face online, există o groază de meserii care se pot învăța exclusiv online. Youtube are subtirări. A nu mai auzi nu prea mai este un handicap, doar dacă tu îți impui asta la nivel psihologic.

Crede-mă, nu ai vrea să ai un handicap adevărat care să nu te mai lase să faci absolut nimic.

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007
iti trebuie o activitate zilnica.
am vazut saptamana trecuta la kaufland la casā lucra un baiat tanar surdo-mut, adica scria pe tricoul lui ca nu aude si ca daca ai nevoie de ceva poate anunta un coleg, ceva de genu.
poti sa intri in legatura cu cineva de pe acolo, poate se gaseste un loc, chiar daca zici ca nu e foarte bine platit, cred ca te va ajuta sa vezi altfel lumea si sa te mai destinzi putin.

Edited by laffin, 26 October 2021 - 19:10.


#18
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
@Benis: imi pare rau sa citesc ca te-ai pricopsit cu problema de care ziceai in alt topic, ca esti baiat fain. Sper sa o scoti cumva la capat.
Pana una-alta, insa nu cred ca o comparatie in genul " Ține cont de faptul că mulți și-ar dori să fie în situatia ta" e relevanta. In sensul, ca daca pe mine ma doare o unghie, poti sa imi povestesti de altii care nu au o mana, ca nu ma consoleaza.

@Nokas: Nu trebuie sa disperi - e un handicap, insa sansele sunt mari sa te integrezi in societate.

Uite, la firma unde lucrez eu (unitate de productie, in jur de 400 de angajati, multinationala), avem angajate persoane cu probleme de auz, cred ca vreo 10-15. Chiar si eu am in subordine, in zona de logistica o tipa care nu aude deloc. Ea este pe zona de comisionare, din depozit (trebuie sa pregateasca piese pentru comenzile de productie, in functie de ce se produce) si isi face treaba foarte bine. De comunicat, comunica prin semne cu sefa ei, iar colegilor le scrie pe telefon si apoi le arata. Si lucreaza in echipa asta de vreo 4 ani. Si iese cu oamenii la pauza, la tigara, la cafea, nu are nici o problema.  Crede-ma, sunt multe companii care angajeaza persoane cu dizabilitati (nu, nu e nici o chestie mesianica - pur si simplu sunt anumite chestii deductibile pentru tine ca firma daca faci asta). Pentru angajare, iti sugerez sa incerci sa rasfoiesti si lista de Unitati Protejate, unitati care angajeaza persoane cu handicap intr-un procent mai mare, pentru anumite beneficii. Sunt sigur ca daca te vei angaja undeva, o parte din gandurile negre o sa inceapa sa dispara.

In rest, dupa cum spuneau si colegii, partea de sport cred ca ar ajuta destul de mult, asa ca nu trebuie sa o lasi deoparte (iar sport poate sa fie si mers la sala sau inot).

Daca te pot ajuta cu alte informatii, cu mare drag!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate