Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

uTorrent vs qBittorrent

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

Poll: uTorrent vs qBittorrent (100 member(s) have cast votes)

Ce client preferati?

  1. uTorrent (32 votes [32.00%])

    Percentage of vote: 32.00%

  2. qBittorrent (58 votes [58.00%])

    Percentage of vote: 58.00%

  3. Altul (10 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

Vote Guests cannot vote

#19
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
uTorrent 2.2.1 cu doua optiuni dezactivate pentru ca avea niste vulnerabilitati.

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003

 sandu222, on 25 octombrie 2021 - 17:11, said:

Dati si niste detalii pentru omul obisnuit, de ce este mai bun transmission?

 preslee, on 25 octombrie 2021 - 17:23, said:

E o mizerie rudimentară si primitivă care, în cei 15 ani de când practic linux  și stiu de existența ei, nu s-a îmbunătătit nici măcar cu o funcție nouă și absolut necesară cum ar fi să oprească sau pună în sleep calculatorul la terminarea downloadului cum are uTorrent sau qBittorrent, că doar n-o  să-mi vâjâie toată noaptea calculatorul în cap ca am pus la descărcat ceva și m-am așezat în pat înainte să se termine downloadul

Prefer transmission, pentru ca il folosesc in doua situatii:

1. Ruleaza pe NAS perfect - Synology
1.1 Ma conectez la el usor cu Transmission Remote GUI. Poate fi accesat si prin interfata de browser, dar prefer aplicatia.
2. Pe Mac merge bine, are o interfata foarte simpla, nu crapa si isi face treaba fara sa ma doara capul.

Candva asa era uTorrent.

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
uTorrent e adware, qBittorrent e free open-source. Nu vad nici un motiv in a folosi o versiune de acum 10000 de ani a unui soft care s-a dus dracului pe calea adware-ului, cind exista alternativa gratuita, care arata si functioneaza impecabil. Oricum considerind faptul ca uTorrent e de departe cel mai folosit client, cu toate ca incearca sa-ti instaleze toate gunoaiele & shit, poate ca umanitatea intr-adevar e prea timpita pentru a merita sa existe. Poate ca un asteroid care sa dezintegreze planeta asta plina cu prosti nu ar fi o idee atit de rea...

#22
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
În loc să generalizezi te poți gândi ca poate unii au dezactivat reclame, etc folosind preamăritul google?... :tomato:

#23
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Pe google se gasesc multe chestii, asta nu face ca utorrent sa nu fie adware by default si sa ceara bani pentru versiunea fara reclame.  Nu vorbim de piraterie, nu ?

#24
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
Evident că nu are treabă pirateria... Google și primul rezultat (din 2013)

https://www.google.c...rent remove ads

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Ravy, on 25 octombrie 2021 - 21:08, said:

În loc să generalizezi te poți gândi ca poate unii au dezactivat reclame, etc folosind preamăritul google?... :tomato:
Nu e vorba de "reclame". In primul rind incearca sa-ti instaleze niste timpenii fix la inceput, multi care dau next next next se aleg cu alea rapid. Apoi este vorba de timpul pierdut inutil  pentru a umbla pe google sa dezactivezi reclame dintr-un program care n-ar trebui folosit daca foloseste reclame si exista alternativa absolut viabila. Aici nu vorbim de Photoshop vs GIMP sau Office vs OpenOffice. Si nu in ultimul rind, prin faptul ca lumea continua sa foloseasca semenea adware cu duiumu se trimite un semnal minunat ca indiferent ce bagi intr-un program, lumea tot se inghesuie ca mustele la cacat.

Mai mult, daca aia umbla cu practici din-astea de adware,  poti tu sa fii sigur ce altceva mai face el prin spate? Poate fi adware, malware si spyware, toate la pachet. Cred ca mai degraba ar trebui sa te intrbi de ce te lasa sa scoti reclamele intr-un mod atit de alambicat, daca tot te lasa. De ce nu e o bifa? Poate pentru ca te face sa te simti mare jmecher, cind de fapt ei colecteaza si altceva? :lol:

#26
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 25.04.2007
uTorrent 2.2.1 este perfect, no adds, no minning. Da, a fost o varianta 3.xx care mina, imediat dupa ce actualul proprietar a cumparat drepturile de la autorul initial. Imi crestea cpu-ul si gpu-ul la maxim, implicit consumul de energie batea 300W (am sursa cu monitorizare, Corsair RM650i 650W 80 PLUS Gold ce afiseaza pe mini ecranul lcd al tastaturii Logitech G510s). S-a iscat scandal pe retele, si-au facut mea-culpa si au scos urmatoarea versiune fara mining, dar mi-am pierdut increderea asa ca am revenit la o versiune mai veche, anume 2.2.1. care nu ma dezamageste nici azi.

 vj_Heaven, on 25 octombrie 2021 - 19:41, said:

uTorrent 2.2.1 cu doua optiuni dezactivate pentru ca avea niste vulnerabilitati.
Care sunt alea? Multumesc cu anticipatie.

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Am cautat de mi-a venit rau, a existat un topic dedicat legat de clientii de torent inclusiv cu chestionar - ptr mai multe versiuni, dar vad ca nu mai exista...

Eu prefer Deluge, qBittorrent e pe locul 2.
Sa nu aud de jaful de utorrent - in special versiunile peste 2.0.

Motivatie - primele au viteze mai mari de descarcare. Deluge e cel mai ok ptr ca nu blocheaza routerele mai ieftine. qBittorent mai blocheaza routerele cand viteza de descarcare si nr de perechi e mare. uTorrent le blocheaza cand depaseste 1 MB/s.

Am facut acum cativa ani teste si am scris in topicul mentionat. Cu Deluge ajungeam la 12MB/s - fara probleme, cu qBittorent se bloca routerul - un 1043ND de la TP-Link - cand depasea 9MB/s. uTorrent il bloca la 1 MB/s - toate 3 setate la fel la nr de conexiuni, etc...
Descarcare Ubuntu Linux ultima versiune - asta am gasit suficient de mare si rapid ptr a face un test decent.

P.S. uTorrent bagase la un moment dat si un bitcoin miner ascuns - mina ptr firma care il produce.

#28
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020

 eiffel, on 26 octombrie 2021 - 11:00, said:

Cu Deluge ajungeam la 12MB/s - fara probleme, cu qBittorent se bloca routerul - un 1043ND de la TP-Link - cand depasea 9MB/s. uTorrent il bloca la 1 MB/s - toate 3 setate la fel la nr de conexiuni, etc...
Viteza la Transmission:
Attached File  torrent_speed.png   41.18K   42 downloads

Am folosit și eu Deluge, mulți ani, e bun, dar am impresia că se dezvoltă foarte lent, nici măcar nu are versiune GTK3, dacă-mi amintesc bine.

P.S. Mă întreb cu ce viteză ar merge dacă nu ar fi limitat numărul de peers la 50. Posted Image

Edited by horny_hornet, 26 October 2021 - 11:16.


#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Din pacate eu mai mult nu pot sa scot - am abonament de 100 Mbps.
Ar fi fost interesant de vazut la gigabit cum se comporta, in special in raport cu routerul.

#30
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005

 Cousteau, on 26 octombrie 2021 - 10:34, said:

Care sunt alea? Multumesc cu anticipatie.
Din Options > Preferences debifezi Web Ui si de la Advanced pui net.discoverable pe false


Eu unu sunt multimit de uTorrent 2.2.1, da, trebuie configurat pentru viteze gigabit altfel nu merge la fel de bine ca noii clienti insa n-am nevoie sa descarc cu 100MB/s. Probleme cu routerele n-am avut desi am folosit de-a lungul anilor si routere ieftine.
De-asemnea sunt fascinat cat de mic si eficient e, are doar 392KB pe cand ceilalti clienti mai noi au si zeci de MB.

Edited by vj_Heaven, 26 October 2021 - 18:12.


#31
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
uTorrent l-am folosit foarte mult timp, pana acum vreo 5 ani. Pur si simplu nu il mai suportam, baga reclame, sugea resruse si fara sa faca nimic, era o prostie. Nu stiu cum e acuma dar atunci a fost aiurea si a fost nevoie sa gasesc alternativa.

Prin urmare am ales qBittorrent pe care il folosesc de ani buni si sunt foarte multumit, e lite are tot ce ii trebuie, merge de rupe, nu am gasit ceva de criticat.

De Transmission nu stiu nimic. Cand cautam alternativa la uTorrent, nu avea versiune de Windows. Nu ma deranjeaza ca are interfata simpla, ba din contra. Il voi incerca.

#32
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2020
qBittorrent cel mai bun în momentul actual. Nu consumă multe resurese și nu am avut niciodată probleme cu el. Înainte foloseam uTorrent si BitTorrent dar nu vedeam nici o diferență până să trec la qBittorrent.

Edited by MrLion, 27 October 2021 - 23:38.


#33
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
O sa ascult sfaturile voastre. Va respect si am incredere in ce opinati.
Deci. Cum fac sa transfer 1000 de torrente active din uTorrent in qBittorrent?

#34
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 05.01.2020
Eu am folosit uTorrent/Bittorrent ani de zile când OS-ul meu de desktop principal era Windows. După ce am trecut pe macOS, apoi pe Linux, am migrat la Transmission. Nu are atâtea funcții, dar este open source și stabil. A fost un incident acum ani de zile, că fusese infectate cu ransomwere, acest risc fiind prezent în programele open source, dar în rest chiar mi-a plăcut mai mult ca uTorren/Bittorrent. Inclusiv pe PC-ul unde am Windows l-am pus. Din păcate, nu s-a mai lansat o versiune stabilă de ceva vreme, deși nightly build se fac. Simplu fapt că este prezent pe majoritatea distribuțiilor de Linux îi acordă încredere, după mine, chiar pentru rularea pe Windows sau macOS.

#35
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Eu folosesc uTorrent de ceva vreme buna si n-am probleme cu el, evident ca am umblat prin setari avansate si i-am dezactivat unele chestii , inclusiv cele legate de adware, si nu mai imi face nimic inafara de a descarca continutul dorit, si seeding.

#36
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Toată lumea vorbește de viteze la download torenți, nimeni nu vorbește despre anonimitate.

Aflați că amândouă sunt praf. Nu vreți totuși să fiți propriul vostru tracker anonim? viteza e partea a doua, dar anonimitatea contează de multe ori și va conta pe viitor din ce în ce mai sumbru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate