Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Analize medicale recomandate inainte de vaccinare anticovid

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmediasick, on 25 octombrie 2021 - 13:16, said:

nu cred ca nu exista setul de care spuneti
Pe ce iti bazezi aceasta neincredere? Concret, zic.

Altfel:
https://www.nhs.uk/c...lth-conditions/

#38
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostFane, on 25 octombrie 2021 - 13:34, said:


iar daca esti bolnav ai cel putin vreo 10 motive in plus sa te vaccinezi.

Din pacate nu toate bolile sunt compatibile cu vaccinul. Nasa mea de botez face chimioterapie si nu poate intrerupe tratamentul (n-am inteles daca se anuleaza efectele celor doua sau are nevoie de o pauza intre vaccinul impotriva Covid si perfuziile primite).

#39
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Cunosc persoana care atat s-a invartit pana sa se vaccineze, ca analize, ca rezultate, ca sa vedem. Intre timp a facut covid, acum este la ati cu 65% afectare pulmonara.

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View PostPololica, on 25 octombrie 2021 - 13:48, said:

Din pacate nu toate bolile sunt compatibile cu vaccinul. Nasa mea de botez face chimioterapie si nu poate intrerupe tratamentul (n-am inteles daca se anuleaza efectele celor doua sau are nevoie de o pauza intre vaccinul impotriva Covid si perfuziile primite).
sunt f. putine contraindicatiile. si cand faci chimioterapie stii si spui la anamneza inainte de vaccin, nu trebuie o baterie de teste ca sa afli. deci e super safety sa te duci la centrul de vaccinare, sa completezi chestionarul care-l primesti acolo si sa-i spui medicului de acolo orice chestie de care suferi. daca el are ceva dubii te va trimite la investigatii suplimentare (chestie putin probabila), nu-i platit la vaccinat sa aiba interesul sa te injecteze si eventual indiferent de consecinte.

#41
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Toate sunt niste scuze patetice, inclusiv asta cu analizele. Iar dacă înțeleg neîncrederea în autoritățile românești (deși sunt alese de populație), nu înțeleg neîncrederea în alte autorități ale altor state, mai "civilizate".

Edited by dexterash, 25 October 2021 - 13:59.


#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcatalina1, on 25 octombrie 2021 - 13:32, said:

Karhu, ce părere ai de lista lui Vasi Radulescu (vezi cateva mesaje mai sus)?
La punctul 12 am oarece rezerve, protocoalele de aici de la mine nu baga bolile neoplazice (cancerele) la contraindicatii.
In rest e chiar cum trebuie.

#43
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Deci e ok, ca practic la 12 doar trimite la medicul curant.

Am intrebat pentru ca el in weekend a facut un maraton de răspuns la mesaje (mii!!!).

E foarte trist cand aud de oameni cu diabet si "cu inima" sfatuiti de medici sa nu se vaccineze tocmai pentru ca au aceste probleme :(

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcatalina1, on 25 octombrie 2021 - 14:02, said:

sfatuiti de ''medici''

Am corectat putin :)
Acu' pe bune, cum dracu' si-au luat respectivii specialitatea, eventual si primariatul? Posted Image

#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcatalina1, on 25 octombrie 2021 - 13:01, said:

Tocmai ti-am aratat ca NU e o sursa buna de informare!
o treaba inteligenta si utila era daca indicai o sursa buna!

#46
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View PostPatefon, on 25 octombrie 2021 - 12:53, said:

Mergi la in centru de vaccinare. Doctorii de acolo te vor lumina.

Sa spunem, spre exemplificare, ca tu suferi de o boala autoimuna cunoscuta - tiroida Hashimoto, sa spunem, sau altceva si un medic de la centrul de vaccinare, mai de moda veche iti spune "Nene, eu nu-ti recomand sa te vaccinezi..." ce faci in contextul noilor restrictii, te duci si cauti un alt centru de vaccinare si le spui alora ca nu suferi de nicio boala ca sa te vaccinezi si sa rezovi?

#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmediasick, on 25 octombrie 2021 - 13:04, said:

de ex: sunt alergic (la consum indelungat) la aspirina si statine

le iau pentru a scadea colesterolul si pentru a-mi subtia sangele

e ok in combinatie cu vaccinul? am citit ca acesta ingroasa sangele, in anumite cazuri.

ori eu sunt obligat sa il am foarte fluid

cand ma tai la deget, imi curge sange ca din arteziana (asta fiind o dovada ca tratamentul ce il iau de multi ani are efect)
  mama mea este in aceeasi situatie cu dv si a facut toate 3 dozele iar zilele trecute si vaccin antigripal. are 82 de ani si nu are cosmaruri pe subiect!

#48
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Fratilor nu mai inventati probleme in baza cunostintelor minime sau zero in domeniul medicinei. Vaccinul a fost facut de vreo 520 milioane de oameni. Nu e nevoie de nici o analiza speciala daca nu te stii cu boli grave si cand spun boli grave nu ma refer la diabet, tensiune sau alergie la ambrozie pe care le au niste miliarde de oameni pe planeta asta.

Edited by filipxxx, 25 October 2021 - 14:13.


#49
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postcatalina1, on 25 octombrie 2021 - 14:02, said:

E foarte trist cand aud de oameni cu diabet si "cu inima" sfatuiti de medici sa nu se vaccineze tocmai pentru ca au aceste probleme Posted Image

Bun .. si daca un om care totusi o boala care chiar nu recomanda sa faca vaccinul.. ce face acel om, nu mai poate intra pe nicaieri, ce fel de viata sociala va avea acel om?
Trebuie sa gandim si in felul asta, nu?

#50
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Posttytysor, on 25 octombrie 2021 - 14:07, said:


o treaba inteligenta si utila era daca indicai o sursa buna!
Nu am una pe care sa o recomand cu adevarat, nefiind de specialitate*. Dar uite, poți verifica ce zice Vasi Radulescu, de exemplu. Am auzit numai de bine (din mai multe surse).

*din cate stiu NU exista ceva oficial. Iar daca exista, nu e publica, din pacate.

View PostRav_885, on 25 octombrie 2021 - 14:13, said:



Bun .. si daca un om care totusi o boala care chiar nu recomanda sa faca vaccinul.. ce face acel om, nu mai poate intra pe nicaieri, ce fel de viata sociala va avea acel om?
Trebuie sa gandim si in felul asta, nu?
Absolut nici o legatura cu subiectul si cu aria.

#51
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postmediasick, on 25 octombrie 2021 - 13:04, said:

de ex: sunt alergic (la consum indelungat) la aspirina si statine

le iau pentru a scadea colesterolul si pentru a-mi subtia sangele

e ok in combinatie cu vaccinul? am citit ca acesta ingroasa sangele, in anumite cazuri.

ori eu sunt obligat sa il am foarte fluid

cand ma tai la deget, imi curge sange ca din arteziana (asta fiind o dovada ca tratamentul ce il iau de multi ani are efect)
Cam la toate vaccinurile regula este sa nu ai o boala infectioasa la momentul vaccinarii. Apoi mai sunt si cei care au alergie la una din componentele vaccinului.
6.1 Lista excipienților
((4-hidroxibutil)azanediil)bis(hexan-6,1-diil)bis(2-hexildecanoat) (ALC-0315) 2-[(polietilenglicol)-2000]-N,N-ditetradecilacetamidă (ALC-0159) 1,2-Distearoil-sn-glicero-3-fosfocolină (DSPC)
Colesterol
Clorură de potasiu Dihidrogenofosfat de potasiu Clorură de sodiu
Fosfat disodic dihidrat
Sucroză
Apă pentru preparate injectabile
Am in familie o persoana care ia medicamente anticoagulante si anticolesterol si nu a patit nimic de la vaccinul Moderna. La prima doza i-a fost mai rau dar avea o infectie si probabil ca din aceasta cauza. Eu am alergie la tagremin si aspirina si dupa vaccinarea cu Pfizer nu am avut decat efecte secundare minore: somnolenta si o usoara artralgie.

#52
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,556
  • Înscris: 25.04.2007

View Postcatalina1, on 25 octombrie 2021 - 13:01, said:

Lasa ce cred eu. Omul a fost sfatuit sa isi întrebe medicul. L-ai sfatui la fel daca ai sti ca medicul lui e contra vaccinarii?
Ai dreptate Catalina. O cunostinta de a mea, draga, a fost sfatuita de medicul ei de familie (cel putin asa imi spunea) sa nu se vaccineze. M-am "luptat" cu ea cateva luni s-o conving sa se vaccineze si in final am reusit. Este si foarte credincioasa asa ca iti dai seama ca mi-a fost destul de greu dar cu tact, dar si ajutat de evenimente si statistici, m-am trezit intr-o buna zi ca mi-a spus ca s-a vaccinat si am ajutat-o cu certificatul, sa il aiba pe telefon.
Problema ei a fost insa sa-si convinga fii sa se vaccineze. Nu a reusit dar nici nu a insistat, izbindu-se de un refuz categoric din partea fiului arondat la aceeasi doctorita de familie si care-i spunea de fiecare data ca il enerveaza. Numai ca s-a intamplat o nenorocire: zilele trecute s-au imbolnavit ambii socri ai acestui fiu dar si sotia lui, aceasta din urma grav, cu dureri, panica etc. Sincer le doresc sa treaca peste boala, nu de alta dar au si un copilas. Sper ca si al doilea fiu al ei, cu toata familia lui, sa traga invatatura de minte.

In alta ordine de idei, mai zmeilor antivaccinisti, urmariti clipul asta pana la capat ca poate va lumineaza al de sus sa tineti la viata voastra:
https://www.youtube....ed/xSRj9ccU9-8"
Loviți de boală: Apropiații lui Șosoacă & Simion, incitatori ai isteriei CapVid, sunt în stare gravă, unii au murit deja.

Viata reala nu-i ca in jocuri sa dati "load" sau "restart". Ati luat o directie gresita, crapati. Nu cred ca pe lumea ailalta, daca exista, o sa puteti regreta.

Edited by Cousteau, 25 October 2021 - 14:26.


#53
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View PostRav_885, on 25 octombrie 2021 - 14:13, said:

Bun .. si daca un om care totusi o boala care chiar nu recomanda sa faca vaccinul.. ce face acel om, nu mai poate intra pe nicaieri, ce fel de viata sociala va avea acel om?
Trebuie sa gandim si in felul asta, nu?
care-i boala aia? sosonita?

Edited by Fane, 25 October 2021 - 14:31.


#54
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

View PostRav_885, on 25 octombrie 2021 - 14:13, said:

Bun .. si daca un om care totusi o boala care chiar nu recomanda sa faca vaccinul.. ce face acel om, nu mai poate intra pe nicaieri, ce fel de viata sociala va avea acel om?
Trebuie sa gandim si in felul asta, nu?
Poate. Fara nici o restrictie.
Atunci cand imunitatea de turma este atinsa.
E aceeasi situati cu IT-istul care manipuleaza biti .
Are acces la varza si ardei gras, datorita gradinarului.
Asta e diviziunea muncii, ( baza oricarei societati normale) care dateaza inca din epoca de piatra.

Edited by tioopedi, 25 October 2021 - 14:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate