Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Suport monitor - recomandare

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Buna barosanii,
Doresc pentru al doilea monitor sa achizitionez un brat.. flexibil - vad ca e la mare moda. Mie evident mi-ar elibera enorm spatiul dupa birou si l-as putea roti in functie de necesitati. Am vazut ca brand-ul ergotron e lider dar parca e cam scump un model de la ei.
Deci : pt un sg. monitor, de 27" dar pe viitor sa poata sustine si mai grele. Nu am buget inca dar.. ma orientez

Multumesc pt idei.

Edited by Pieptoasa, 25 October 2021 - 11:58.


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,663
  • Înscris: 05.02.2012

View PostPieptoasa, on 25 octombrie 2021 - 11:52, said:

Mie evident mi-ar elibera enorm spatiul dupa birou si l-as putea roti in functie de necesitati.

Eu il tin pe birou, nu dupa ... dar na , fiecare are setup-ul sau

Ontopic : vezi bratele de la ergotron :) Am avut la un cintiq 27QHD si tine greutati mari :) ..

#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Si l-ai vandut/ce ai facut cu el? Ce model ai avut? Nu sunt cam scumpe totusi? Cele "clasice" sunt la 1/3 din..pret

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Dar vezi ca este brat care se fixeaza pe birou si este cu prindere pe perete. Tu de care vrei?

#5
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
pe..birou ; nu am inteles care e diferenta intre arc si gaz

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Si asta nu-i ok? E ieftin.

[ https://s13emagst.akamaized.net/products/26776/26775974/images/res_a774287ac1d72354328ff773f7c5c569.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.emag.ro/...ASABEgK3WfD_BwE

Are si pareri bune.

Edited by Phobos, 25 October 2021 - 12:22.


#7
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Este; daca ar fi pe negru. Posted Image ; nu caut neaparat cea mai ieftina solutie insa n-am inteles totusi din ce reiese diferenta de pret, intre ele.

Edited by Pieptoasa, 25 October 2021 - 12:23.


#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,663
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Si l-ai vandut/ce ai facut cu el? Ce model ai avut? Nu sunt cam scumpe totusi? Cele "clasice" sunt la 1/3 din..pret

Pai .... Tableta a fost undeva la 2400 de euro .. sa iau o petarda si sa nu imi tina tableta , nu prea e ok Posted Image


Am avut un ergotron LX : https://www.thomann....cxoC0OYQAvD_BwE



Quote

Si l-ai vandut/ce ai facut cu el?
L-am vandut impreuna cu tableta


I-ati pe arc ... in timp se mai lasa, eu cred ca l-am strans odata in 3 ani de zile, si aia doar o putin. Jumatate de rotire completa cu un imbus Posted Image . Daca ai piston pe gaz si iasa gazul, nu prea mai ai ce face cu el

Ia ceva ce a recomandat Phobos ... Capacitatea greutatii (per ecran) - 1~9kg . Cintiq-ul pe care l-am avut avea 9kg .. era oarecum la limita, dar un monitor, tine, nu e problema

PS : ca nu e pe negru .... iei un spray si dai pe el. Si ieftin, si in cerinte nu prea gasim Posted Image

Edited by Andreysc7, 25 October 2021 - 12:26.


#9
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
sa-mi fac sperante si cu Black Friday sau e inutil? ca sa obtin un model.. mai calitativ.
cu pretul.. pana in 350 m-as duce daca intr-adevar..merita

Edited by Pieptoasa, 25 October 2021 - 12:40.


#10
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Am avut si eu un suport cu brat flexibil. Foarte anevoios de instalat si de manipulat, nu am reusit sa imi aliniez monitorul perfect cu suportul respectiv. L-am returnat, am descoperit ca sunt foarte multumit de suportul propriu al monitorului. Nu mai am nicio strabatere sa mai incerc al brat de monitor. Pur si simplu pentru mine asta nu este o necesitate, iar spatiul ocupat pe birou este minimal, nu deranjeaza deloc amprenta suportului de monitor.

#11
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
pe mine m-ar fi interesat pt al doilea display..si amprenta suportului de monitor m-ar limita enorm + bratul iti confera posibilitatea de a "tine" al doilea monitor deasupra celui principal..cel putin in teorie si asta am vazut prin..poze

#12
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostPhobos, on 25 octombrie 2021 - 12:22, said:

Si asta nu-i ok? E ieftin.

https://www.emag.ro/...ASABEgK3WfD_BwE

Are si pareri bune.
Am doua din astea, tin doua monitoare de 27" si merg fara probleme. Le poti lua desigilate, sunt multi care le dau inapoi ca e documentatia scrisa prost si nu se prind ca se "intareste" invartind de surubul din capatul bratului.
Recomand oricui asa ceva, elibereaza mult spatiu pe birou si flexibilitatea chiar ajuta.

Edited by danX, 25 October 2021 - 13:44.


#13
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Dacă nu îți place A+ caută brațe flexibile de la Arctic (da, cei cu ventilatoarele)
https://www.arctic.d...monitor-mounts/

#14
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Monitorul meu a aplicat un moment incovoietor bratului care mi-a facut un inceput de gaura blatului de la birou -> e din ala de la Ikea gol pe dinauntru. Deci daca ai birou din lemn masiv poate ar merge, dar daca ai blat Ikea ieftineanu eu zic sa te abtii de la brate suport articulate.

#15
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View PostPieptoasa, on 25 octombrie 2021 - 12:15, said:

pe..birou ; nu am inteles care e diferenta intre arc si gaz
Si arcul si gazul sunt elastice si sunt necesare sa echilibreze bratul care tine monitorul. Si arcurile de la lampile cu brat au acelasi rost. La macarale echlibrarea e facuta cu greutatii ca e mai sigur, sa nu se rupa arcul sau sa se piarda gazul tocmai cand e in sarcina macaraua. Diferenta e de fite, indeplineste acelasi rol. Arcul sau gazul se regleaza in functie de greutatea monitorului, ca o balanta.

#16
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Biroul este.. pal iar materialul este cel atasat.

Quote

Dacă nu îți place A+ caută brațe flexibile de la Arctic (da, cei cu ventilatoarele)
https://www.arctic.d...monitor-mounts/
Iau in calcul si produsele dansilor..dar nu stiu daca se gasesc si la noi; insa apreciez.

Attached Files


Edited by Pieptoasa, 25 October 2021 - 19:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate